Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; πως την παλεύετε με τις γάτες μέσα στο σπίτι; ανεβαίνουν σε πάγκους & ντουλάπια στην κουζίνα, κάνουν τα νύχια τους σε καναπέδες/πολυθρόνες κλπ. Και τώρα που μένω υποχρεωτικά με γατί δεν μπορώ σιχαίνομαι 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; πως την παλεύετε με τις γάτες μέσα στο σπίτι; ανεβαίνουν σε πάγκους & ντουλάπια στην κουζίνα, κάνουν τα νύχια τους σε καναπέδες/πολυθρόνες κλπ. Και τώρα που μένω υποχρεωτικά με γατί δεν μπορώ σιχαίνομαι 

 

To καθε ζωακι εχει την δικη του προσωπικοτητα. Τα 2 δικα μου δεν εχουν τετοια συνηθεια.  Νυχια, εχω ονυχοδρομιο σε καθε δωματιο και βγαζουν το αχτι τους εκει. 
Η τριχα ειναι ενα μικρο θεμα, αλλα αν πεφτει καθημερινο χτενισμα, εισαι 99% οκ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Εμένα παρόλο που είναι ρεμπελο γατί, όταν του λες να μη κάνει κάτι, δε το κάνει.

 

όταν είμαι σπίτι υπάρχει σιδηρά πειθαρχεία και στα τρία γατιά (2 μαλτέζ κι ένα γάτο). Το θέμα είναι ότι όταν είναι μόνο το αφεντικό στο σπίτι ή όταν λείπουμε και οι δύο, ο γάτος ανεβαίνει παντού. Πως μπορώ να του το κόψω αυτό; Τα αυτά του τα έχω κόψει αλλά δεν είχα κάποιο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν κόβεται. Μπορεις να βάλεις κάτι πάνω στον πάγκο που να κολλάει ή αλουμινόχαρτο ώστε όταν ανέβει να ξενερώσει, αλλά πιο πιθανό είναι να κάνει ζημιά αν φοβηθεί στη προσπάθεια του να τ'αποφύγει... 

 

Ενας άλλος τρόπος είναι να βάλεις κάποιο ψηλό γατόδεντρο ώστε να αράζει εκεί. Αν είναι και δίπλα σε παράθυρο να βλέπει όξω τόσο καλύτερα.

Γενικά στα γατιά αρέσει να κάθονται σε ψηλά σημεία αλλά είναι γενικά περίεργα ζώα και τους αρέσει να εξερευνούν..

 

Όσον αφορά τα ξυσίματα, ονυχοδρόμια παντού και χαλάκια ριγμένα από δω κι από κει να ακονίζουν τις νυχούμπες τους...

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Δεν κόβεται. Μπορεις να βάλεις κάτι πάνω στον πάγκο που να κολλάει ή αλουμινόχαρτο ώστε όταν ανέβει να ξενερώσει, αλλά πιο πιθανό είναι να κάνει ζημιά αν φοβηθεί στη προσπάθεια του να τ'αποφύγει... 

 

Ενας άλλος τρόπος είναι να βάλεις κάποιο ψηλό γατόδεντρο ώστε να αράζει εκεί. Αν είναι και δίπλα σε παράθυρο να βλέπει όξω τόσο καλύτερα.

Γενικά στα γατιά αρέσει να κάθονται σε ψηλά σημεία αλλά είναι γενικά περίεργα ζώα και τους αρέσει να εξερευνούν..

 

Όσον αφορά τα ξυσίματα, ονυχοδρόμια παντού και χαλάκια ριγμένα από δω κι από κει να ακονίζουν τις νυχούμπες τους...

 

 

 Αυτο ΠΟΛΥ σωστο. Καπου ειχα δει ενα βιντεο που ελεγε οτι ο λογος που πανε ψηλα ειναι το ενστικτο τους απο την φυση που λεει οτι πρεπει να κοιτανε γυρω γυρω την περιοχη τους. Ειτε για αλλο γατι/ειτε για αλλο μεγαλυτερο αρπακτικο.

 

 Οι λυσεις...Αλουμηνοχαρτο (εμεις βαλαμε στο Χριστ/νο δεντρο μας απο κατω μερικες στρωσεις, τις 2 πρωτερς χρονιες και μετα δεν πατησαν παλι). Επισης υπαρχουν καποια σπρευ που βαζεις στα σημεια, αλλα δεν τα εμπιστευομαι πολυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν εχω χρησιμοποιήσει αλλά θα κοίταγα reviews γι αυτην

 

WWW.E-SHOP.GR

Ï ôñïöïäüôçò êáôïéêßäéùí WiFi Coolseer óáò åðéôñÝðåé íá ôáÀóåôå ôï êáôïéêßäéï óáò åî SKU:PER.590865

 

την έχει βγάλει σε πολύ καλή τιμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2023 at 3:13 ΜΜ, το μέλος navaho7 έγραψε:

Χρησιμοποιεί κανείς ταΐστρα αυτόματη; πρέπει να βρω μια λύση να μη με ξυπνάνε από τις 7 γιατί πεινάνε. Τι έχετε να προτείνετε;

Aλλαξε τους σιγα σιγα ωραριο, εμεις το καναμε πολυ ευκολα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Aλλαξε τους σιγα σιγα ωραριο, εμεις το καναμε πολυ ευκολα. 

 

 

Κι εμείς το ίδιο κάναμε. Λόγω ωραρίου εργασίας σηκωνόμουν από τις 7, οπότε κατά τις 7 παρά ξεκινούσαν τα γρατζουνίσματα στην πόρτα, τα χοροπηδηχτά στο κρεβάτι, τα μυροκώλια κτλ κτλ... 

Αφού αλλάξαμε ωράριο και σηκωνόμαστε και τα δυο δίποδα του σπιτιού στις 8, σιγά σιγά σιγα αλλάξαμε το ωράριο σίτησης εκείνη την ώρα...

 

Πλέον μετά απο σχεδόν ενα χρόνο έχουμε καταφέρει το ζαλομπάλι να μεταφερθεί μία ώρα νωρίτερα από πριν και μας ξυπνάνε απο τις 6! 🤣

 

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Κι εμείς το ίδιο κάναμε. Λόγω ωραρίου εργασίας σηκωνόμουν από τις 7, οπότε κατά τις 7 παρά ξεκινούσαν τα γρατζουνίσματα στην πόρτα, τα χοροπηδηχτά στο κρεβάτι, τα μυροκώλια κτλ κτλ... 

Αφού αλλάξαμε ωράριο και σηκωνόμαστε και τα δυο δίποδα του σπιτιού στις 8, σιγά σιγά σιγα αλλάξαμε το ωράριο σίτησης εκείνη την ώρα...

 

Πλέον μετά απο σχεδόν ενα χρόνο έχουμε καταφέρει το ζαλομπάλι να μεταφερθεί μία ώρα νωρίτερα από πριν και μας ξυπνάνε απο τις 6! 🤣

 

 

Σπαστε τα γευματα σε μικροτερες μεριδες. Εμας ειναι 55γρ/4 και ειναι λες και εχει ταινια με ωραριο. 

 

Αν βγουμε το βραδυ για κανενα ποτο και αργησει  να φαει πευτει ακαταπαυστο κραξιμο στην πορτα κατα την επιστροφη. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ΔΕΝ ειναι ο αριθμός των μερίδων, αλλά ο αριθμός των τετράποδων φίλων μας. 3 σταθερά τα τελευταία χρόνια, ζωή να χουν, συν αλλα 3 μικρά που φιλοξενούνται μέχρι να βρουν νέο σπιτικό. Κάτι πραγματικά δύσκολο με τον αριθμό των αδέσποτων εκει εξω, αλλά τι να κάνεις... Ευτυχώς έχουμε αρκετό χώρο εντός και αυλή, η οποία είναι σε διαδικασία πλήρους απομόνωσης ώστε να αποφύγουμε τα πολλά μέσα-έξω και τις επισκέψεις των εξωτερικών τετράποδων φίλων... 

 

**Να ναι καλα οι εφευρέτες της αυτόματης ηλεκτρικής σκούπας! 

Να μου παίρνει ο θεός μέρες να τις δίνει σε αυτούς! 😂

Έγινε επεξεργασία από zampONakiaskiou
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος zampONakiaskiou έγραψε:

Το πρόβλημα ΔΕΝ ειναι ο αριθμός των μερίδων, αλλά ο αριθμός των τετράποδων φίλων μας. 3 σταθερά τα τελευταία χρόνια, ζωή να χουν, συν αλλα 3 μικρά που φιλοξενούνται μέχρι να βρουν νέο σπιτικό. Κάτι πραγματικά δύσκολο με τον αριθμό των αδέσποτων εκει εξω, αλλά τι να κάνεις... Ευτυχώς έχουμε αρκετό χώρο εντός και αυλή, η οποία είναι σε διαδικασία πλήρους απομόνωσης ώστε να αποφύγουμε τα πολλά μέσα-έξω και τις επισκέψεις των εξωτερικών τετράποδων φίλων... 

 

**Να ναι καλα οι εφευρέτες της αυτόματης ηλεκτρικής σκούπας! 

Να μου παίρνει ο θεός μέρες να τις δίνει σε αυτούς! 😂

 

Αν ειναι να φιλοξενεις αδεσποτα ξεχασε την την κοινη ταιστρα. Θα κολλησεις τπτ τα υγειή. Θελει μεγαλη προσοχη.

 

Προσφατα πηραμε μια γατουλα ακομα, την οποια την εχουμε σε αλλο σπιτι εν τελη, γιατι δεν μπορει να μεινει με τον δικο μας λογω καποιον αντισωματων κτλ κτλ

 

Εμεις ταιζουμε στην πυλωτη αποκλειστικα μονο ξηρα, ευτυχως με την συμφωνη γνωμη ολων.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν τέσσερα και κάτι χρόνια έδωσα όρκο στη φίλη μου τη Νίκη ότι αν πεθάνει από τη γάμοαρρώστια θα φροντίσω την Κατερινα σαν να είναι δικό μου γατί.

Ποιος θα το περίμενε ότι μέσα σε τόσο λίγο διάστημα θα δενόμουν τόσο πολύ με την Queen. Γιατί έτσι την έλεγε ακόμα κ η γιατρός της. Για την αρχοντιά της και τους τρόπους της. 
Περσική, αρχοντική, μοναδική με έναν χαρακτήρα που ούτε σε σκυλί δεν εχω δει. Γάτα που την πήγαινες γιατρό για εξετάσεις και έδινε το πόδι της και έτριβε το κεφάλι της στο χέρι του.

Αποψε έχασα ένα μου κομμάτι, μεγάλο μάλιστα και μοναδικό. Ευτυχώς παρά τα προβλήματα έφυγε ήσυχη, ήρεμη μέσα στον ύπνο της με εμάς δίπλα της. Βλέπαμε ταινία στην τηλεόραση όλοι μαζί, που δεν είχε happy end.

 

Κατερινακι μου τρέξε στην αγκαλιά της Νίκης τώρα. Νομίζω θα σε περιμένει!!!

 

 

IMG_2812.jpeg

 

IMG_2159.jpeg

  • Like 3
  • Sad 21
Link to comment
Share on other sites

Αχ η ψυχούλα μου 😢 Τουλάχιστον έφυγε ήρεμη Αγάπη, τώρα το είδα!

Λυπάμαι πάρα πολύ, την πρόσεχες περισσότερο κι απ'τον εαυτό σου (τελευταία, κι απ'τον Λάμπη που θα σου κρατούσε και μούτρα παραλίγο! ) 

Ας αναπαυτεί ! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ στενάχωρο και σε καταλαβαίνω απόλυτα, απλά χαίρομαι που έγινε ενώ κοιμόταν δίπλα στους human της που τους αγαπούσε και την αγαπούσαν...
Το πρώτο γατάκι μας η Michael μετά από μερικές ημέρες που έδειχναν ότι ήταν οι τελευταίες "έσβησε" στα χέρια μου ενώ την χάιδευα...

Κάθε μέρα για να μην την αφήνουμε μόνη της την έπαιρνε η γυναίκα μου στο γραφείο της.
Την ημέρα που έμελε να ήταν η τελευταία της όπως και τις προηγούμενες ημέρες γύρισαν μαζί το βράδυ σπίτι που τους περίμενα και το συγκλονιστικό είναι ότι ήταν σαν να περίμενε να είμαστε όλοι μαζί για να μας πει το αντίο.
Καθίσαμε όλοι μαζί στον καναπέ και την χαϊδεύαμε και μετά από λίγη ώρα απλά σταμάτησε να αναπνέει...
 

  • Like 4
  • meow 1
  • Sad 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.