Jump to content



Τα ζώα στη ζωή μας (PetLab)


jdrogas

Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

σαν να περίμενε να είμαστε όλοι μαζί για να μας πει το αντίο.

Αυτό το πιστεύω. Με την Κατερίνα υπήρξαν πολλές διαολεμένες συμπτώσεις. Και δεν ειμαι και άνθρωπος που πιστεύω σε αυτές.

 

Την προπερασμένη Πεμπτη είχαμε πάρει την απόφαση να της κάνουμε ευθανασία. Είχε περάσει ένα δυνατό εγκεφαλικό και ήταν σαν ζωντανή νεκρή. Εκείνη την Πεμπτη το πρωι ξύπνησα και το fb μου έφερε σαν ανάμνηση από 10 χρονια πριν την πρώτη γνωριμία μου μαζί της στο σπίτι της φίλης μου της Νίκης. Πλάνταξα στο κλάμα. Μόλις συνήλθα πήγα να την δω να την πάω στον γιατρό και είχε σηκωθεί και μου νιαούρισε. Ξαναπλάνταξα και είπα το παλεύει οπότε το παλεύουμε και εμείς. Το γατί πήγαινε καλά μέρα με τη μέρα, δεν είχε κανένα σημάδι ότι κάτι θα στραβώσει.

 

Ο σύντροφος είχε κανονίσει ταξίδι εδώ και δύο μήνες για την 1/10. Παραμονή τον πιάνει κάτι και μου λέει θα το ακυρώσω δε σε αφήνω μόνη. Ρε πάει καλύτερα του λέω, σήκω πήγαινε και τα λέμε σε μια εβδομάδα. Παραμονή του ταξιδιού του, έσβησε ανάμεσα μας στον καναπέ. Κυρία και στο αντίο της...

 

Δύο ακόμα πιο τρελά είναι ότι η Νικη έφυγε 12/2 την ημέρα των γενεθλίων κολλητού/αδελφικου μας φίλου. Η Κατερινα έφυγε 30/9 την ημέρα των γενεθλίων της γυναίκας του...

 

Και για να κλείσω γιατί όσο τα σκέφτομαι τρελαίνομαι... Το βράδυ που πέθανε, αφού την χτένισα πήγα στο υπνοδωμάτιο να ανάψω το ac για προφανείς λόγους. Μόλις μπήκα μου ήρθε μία απίστευτη και όμορφη μυρωδιά. Στον κήπο έχω ένα φυτό που λέγεται Βασίλισσα της νύχτας, ανοίγει ένα τεράστιο λουλούδι μόνο για ένα βράδυ. Άνοιξε για την δικιά μου Βασίλισσα εκείνο ακριβώς το βράδυ και αυτό τη συντρόφευσε στην τελευταία της κατοικία...

 

30-09-2023.jpg

 

  • Sad 13
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
WWW.PROTOTHEMA.GR

Τα κατορθώματα του χαριτωμένου Σέσιλ έγιναν viral - «Το παζλ που δεν θέλει κανείς να φτιάξει τα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθούν  μερικές φώτο της Κίρκης και στο τέλος της Νεφέλης μία και μοναδική , να έχει αυτό το παραπονιάρικο γούτσου-γούτσου ύφος "ατάϊστη με αφήνετε" 

 

Spoiler

received_204056039453942.jpegreceived_206613905859424.jpegreceived_305762775794299.jpegreceived_659166799490211.jpegreceived_751989323629365.jpegreceived_1036427847788938.jpegreceived_1128389251662627.jpegreceived_430063809346424.jpeg

 

  • Like 9
  • meow 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν το έχουμε θίξει το θέμα ξανά εδώ, αλλά έχετε αυτοματοποιήσει κάπως τις διαδικασίες καθαρισμού και ταΐσματος της γάτας σας και αν ναι, τι χρησιμοποιείτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για τροφή μια αυτόματη ταΐστρα, κυρίως για τις 7 το πρωί που πεινάει το σκασμένο και πρήζει μπάλες

Για πιοτί, ένα συντριβάνι για να μην μένει το νερό και τον ενοχλεί. Πίνει και το σκυλί και του βρωμάει.

Για την άμμο δε δίνω 400€ για αυτόματο καθαρισμό. 400 δε δίνω ούτε για εμένα 😛 Μιας και έχω ξεκινήσει να στήνω Home Assistant στο σπίτι λέω να κάνω κάτι τέτοιο και να πηγαίνει μια ειδοποίηση στο αφεντικό του γατιού να καθαρίζει.

 

Επί τη ευκαιρία, τι χρησιμοποιείτε για άμμο; Για το πέλετ ποια η άποψή σας;

είναι σερνικός γάτος με διακοσμητικά μπαλάκια

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν!!!! Ξεκινάω να το περάσω στο HA :hehe:

 

Αρσενικος με διακοσμητικά και εδώ και με το πελετ είμαστε παρά πολύ καλά εδώ και πάνω από χρόνο. Παίρνω από ξύλο εμπορικό κατάστημα όχι από pet shop. Έχει πέσει κ η τιμή πλέον.

Η κατερινα πριν τον αρσενικό είχε θεμα με νεφρά Οποτε κ πολλά ουρά. Ήταν το μόνο που άντεξε κ γι αυτό το συνεχίζω ακόμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό με το πρωινό φαγητό μεγάλο θέμα και το σκέφτομαι πολύ να κάνω την αγορά αλλά έχω δύο και το αγοράκι (αυτό είναι το όνομα του) είναι πολύ φαγανό και πολύ φοβάμαι ότι θα πηγαίνει και θα τρώει το φαγητό της Bellas.
Επίσης αν δεν είναι μπροστά στην ταΐστρα πως θα ξέρουν ότι υπάρχει φαγητό διαθέσιμο...???

Αυτόματο καθαρισμό το θέλω αλλά δεν με έχουν πείσει οι επιλογές που έχω δει. Αν υπάρχει κάποιος που έχει δει live κάποια υλοποίηση ας ενημερώσει...

Όσο για το πελετ για δώστε λίγο περισσότερες πληροφορίες σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος ckbond έγραψε:

Επίσης αν δεν είναι μπροστά στην ταΐστρα πως θα ξέρουν ότι υπάρχει φαγητό διαθέσιμο...???

 

θα ακούνε τις κροκέτες και θα τρέχουν, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Από εκεί και πέρα έβλεπα ένα βίντεο στο τικτοκ με μια ταΐστρα που όταν μπαίνει στο ρεύμα ρίχνει κροκέτες, και το γατί της υπόθεσης έπαιζε με την πρίζα για να χάσει επαφή και να ξαναπάρει ρεύμα και να ρίξει κροκέτες. Αυτό θα με προβλημάτιζε περισσότερο να σου πω την αλήθεια, μη βάλει καμιά φωτιά στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

@navaho7 Έλιωσα στο γέλιο με την εικόνα που τα σκασμένα βρήκαν τρόπο να χακάρουν την συσκευή... :rofl:

Εγώ κοιτάω την Xiaomi Smart Pet Food Feeder που δουλεύει και με μπαταρία οπότε λογικά θα το γλιτώσουμε κάτι τέτοιο εκτός αν οι δικές μου
είναι χακερ νεότερης γενιάς και μπορέσουν να κάνουν exploit κάποιο bug της συσκευής... :happy:
Για τον θόρυβο που θα κάνει η τροφή πέφτοντας έχω μια αμφιβολία, με βλέπω να αγοράζω δύο και μετά να ψάχνω να τα πουλήσω κοψοχρονιάς... :amen:

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το νεράκι δίπλα είναι ζεστό έτσι; Γενικά θέλει ιδιαίτερη προσοχή η θερμοκρασία να μην είναι ούτε πολύ ζεστά και εννοείται να μην κρυώνει. Αν εχει κάποια θερμοφόρα η φίλη σου, να την τυλίξει σε πετσετούλα βαμβακερή να το χώσει μέσα ας το κάνει, κι ας αφήσει λίγο χώρο δροσερό αν θέλει να πηγαίνει εκεί... Θέλει πολύ υπομονή, κάθε 2 θέλει τάισμα και μετά μασαζάκι στη κοιλίτσα να βγει οτι είναι να βγει. Και όσο μπορεί με μια ελαφρά νωπή πετσετούλα να το καθαρίζει.

Αν χρειαστείτε κάτι ενημέρωσε.

 

Υπομονή και πάλι για 2-3 βδομαδες κι όλα καλά θα πάνε! 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ζεστό είναι. Σήμερα έχει θερμοφορα με φλις παρακαλώ! Έφαγε κ πριν λίγο κ φαίνεται ζωηρή κ φωνακλου. Έδειξα κ στη συνάδελφο χθες πως να τη βοηθήσει για πιπί/κακα και κάνουμε υπομονή πλέον. 
Μακαρι να πάνε όλα καλά!!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Λιωστε!!!!

 

IMG_3906.jpeg

Η Νάμι(τσουνάμι) και η Σούλα (ΝονΓκλάμουρους) στέλνουν τα φιλιά τους στο ξαδερφάκι τους και του εύχονται καλή σταδιοδρομία 😜

20240215_191036.thumb.jpg.2f720757cc30d9b6059e417d9a17a44b.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.