Jump to content



FX8120 crash/freeze Βοηθεια !!


Axist

Recommended Posts

καλημέρα

πρόσφατα αναβάθμισα το pc της γυναίκας μου από amd 64 σε fx8120 όλα ωραία και κάλα ψήκτρα corsair h60 push/pull κάλα temp's Πάο και γω σαν Πέδι να κανό την @$#@$ το windows experience index και ενώ πηγαίνει κάλα ξαφνικά μαυρίζει η οθόνη και κλίνη μονό με το οφ στο τροφοδοτικό . Τσέκαρα τι mobo στη σελίδα της msi και είναι συμβατή με τον fx . Τι κανό λάθος ? έχει κανίς πάθει κάτι παρόμοιο ?

έκανα update το bios κτλ.

τα specs είναι

amd fx8129

msi 760gm-p23

g-skill ripjaw 16gb

psu corsair builder 600

msi gtx440

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και το πληκτρολόγιο τα έχει παίξει.

Πέρα από την πλάκα τώρα, βγάλε την 440 και δοκίμασε με την onboard. Αν δεις ότι δεν έχει πρόβλημα με την onboard τότε ίσως να είναι θέμα κάρτας γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

prime95 instant freeze kai black screen

Πιθανόν οι μνήμες, αλλά μπορεί να φταίει και η μητρική με τον εν λόγω επεξεργαστή. MicroATX+MSI+ενεργοβόρος επεξεργαστής = not a good idea. Πολύ περισσότερο αν είναι ο 8120 των 125W.

Αλλά πιθανόν να είναι οι μνήμες, οπότε πας στο BIOS και κατεβάζεις την συχνότητά τους. Αν οι FX στο BIOS έχουν επιλογή για απενεργοποίηση του Turbo, δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και αυτό αν δεις ότι δεν διορθώνεται το πρόβλημα με μείωση της συχνότητας στις μνήμες. Επίσης δοκίμασε (αν έχεις 2 ή και παραπάνω μνήμες) να κάνεις δοκιμές αφήνοντας κάθε φορά μόνο μία πάνω.

Αν μετά από όλα αυτά δεν βρεις άκρη δοκίμασε και αυτό που σου είπα, βγάλε την 440.

Link to comment
Share on other sites

I'm blind ο fx που έχω είναι ο 125w και οχι ο 95w, εν τω μεταξύ κοίταξα το site της msi σχολαστικά και τι cpu παίρνει η mobo έλεος ... sooo new mobo

yanni με το που το πόσταρες έφαγα φλασιά και κοίταξα το cpuid ..... lol :T:

Link to comment
Share on other sites

I'm blind ο fx που έχω είναι ο 125w και οχι ο 95w, εν τω μεταξύ κοίταξα το site της msi σχολαστικά και τι cpu παίρνει η mobo έλεος ... sooo new mobo

yanni με το που το πόσταρες έφαγα φλασιά και κοίταξα το cpuid ..... lol :T:

Τον υποστηρίζει

MSI Global ? Mainboard - 760GM-P23 (FX)

FX-Series Zambezi FD8120FRW8KGU FX-8120 200 3.10 8M 8M B2 125 7641vH6.zip

αλλά προσωπικά δεν την πολύ εμπιστεύομαι την MSI σαν εταιρία όταν παίζει με 125W cpus. Πολλές μητρικές της παλιότερα σκάγανε και ας λέγανε ότι υποστήριζαν 125W.

Εκτός κι αν βρήκα λάθος mobo.

Link to comment
Share on other sites

Αuτή είναι η mobo που έχω και γενικά δεν μ' αρέσει να πιέζω την τύχη μου και αποφεύγω της χαμηλών επιδόσεων αλλά το μπάτζετ για το μηχάνημα της γυναίκας δεν χώραγε καλή. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ ! Θα αλλάξω σε fatality, sabertooth ή formula.

Kαι πρέπει να αλλάξω και στο δικο μου εν τω μεταξύ :weep:

Tρέχω w7x64 και έχω βάλει το προ τελευταίο firmware και δεν έκανε διαφορά.

btw μπορώ να γράφο greeklish?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς. Κανόνας.

Δοκίμασε τις μνήμες, δοκίμασε και χωρίς την κάρτα γραφικών. Μην αγοράζεις μητρική απλά για να διαπιστώσεις ότι έφταιγε κάποια μνήμη ή η κάρτα γραφικών. Και δεν είναι και τίποτα δύσκολο. Απλά να έχεις εκτός πρίζας το μηχάνημα όταν βάζεις βγάζεις τις κάρτες προσοχή όταν ξανά βάζεις τις μνήμες και σε 1-2 ώρες θα ξέρεις αν το πρόβλημα είναι κατά 99.9% η MSI.

Τς μνήμες μπορείς να τις δοκιμάσεις και με τα προγράμματα που σου είπε ο gdp77 αν δεν θέλεις να βάζεις βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Greeklish αντιτίθενται στους κανόνες του φόρουμ.Απλό αλλάζεις σε fatality/sabertooth ή formula σε εσένα και δίνεις τα δικά σου στην γυναίκα σου ή κάτι ίσως σε μεταχειρισμένο που να υποστηρίζει τον FX.Firmware = bios για την μητρική?δεν δοκιμάζεις και το τελευταίο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.