Jump to content



560Ti vs 660 noise factor


grathk

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες!

Λοιπόν μετά απο ένα χρόνο παρέα με την Twintech 560Ti μπορώ να πώ οτι με έχει καλύψει μια χαρά από την άποψη επιδόσεων.Παίζω @1680x1050 οπότε γενικά βλέπω συνήθως 60fps σταθερά.

Αυτό που με ενοχλεί στην εν λόγω κάρτα ,είναι τα επίπεδα θορύβου σε κατάσταση gaming.

Σκέφτομαι να πάρω αυτήν MSI-N660TF-2GD5-OC-2GB-N660-TF-2GD5-OC

Από επιδόσεις ξέρω οτι θα δω απο 10%-35% extra.

Απο θόρυβο λέτε να τα πάει καλύτερα?Αν υπάρχει κανένας ιδιοκτήτης Twin FrozrIII παρακαλώ τα φώτα σας ή μάλλον τα αυτιά σας xD.

Link to comment
Share on other sites

Να μην την ζορίσεις με volts, αλλά να την πουλήσεις σε κάποιον που θα ήθελε μια τέτοια κάρτα σε τιμή χαμηλότερη από αυτή της αγοράς. Μετά πήγαινε αγόρασε ότι θέλεις.

Όπως έγραφε και ο [MENTION=432]dellman[/MENTION] στην υπογραφή του "Ενοικιάσεις hardware" και όταν πάμε να κάνουμε κανονικό RMA πρέπει να δώσουμε κανονική μάχη επειδή κάποιοι ΕΞΥΠΝΟΙ λατρεύουν να καίνε το hardware τους όταν ψάχνονται για αναβάθμιση. Μόνο άνοιξε thread που θα βρίζεις το κακό Πλαίσιο αν σου δώσουν πιστωτικό 50€ να δεις κράξιμο που θα φας.

Σκέφτομαι λοιπόν να την ζορίσω για λίγες μέρες με extra volts και μόλις παραδώσει πνεύμα να τσιμπήσω αυτήν MSI-N660TF-2GD5-OC-2GB-N660-TF-2GD5-OC

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] είσαι off topic...Για τις διαφορές σε θόρυβο ρωτάω..

Μια χαρά κανονικό θα είναι το RMA αν η κάρτα που τους πάω έχει full συσκευασία και δεν λειτουργεί.Η μάχη που δίνουν κάποιοι οταν πάνε πράγματα για rma είναι επειδή είτε έχουν κάνει οι ίδιοι λαμακία και το προιόν έχει σημάδια φθοράς(coca-cola στο pcb) είτε επειδή δεν έχουν κρατήσει απόδειξη και συσκευασία.Με το πλαίσιο δεν είχα ποτέ θέματα btw και αυτό θα είναι το πρώτο rma που κάνω εγώ ο ίδιος σε αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] είσαι off topic...Για τις διαφορές σε θόρυβο ρωτάω..

Μια χαρά κανονικό θα είναι το RMA αν η κάρτα που τους πάω έχει full συσκευασία και δεν λειτουργεί.Η μάχη που δίνουν κάποιοι οταν πάνε πράγματα για rma είναι επειδή είτε έχουν κάνει οι ίδιοι λαμακία και το προιόν έχει σημάδια φθοράς(coca-cola στο pcb) είτε επειδή δεν έχουν κρατήσει απόδειξη και συσκευασία.Με το πλαίσιο δεν είχα ποτέ θέματα btw και αυτό θα είναι το πρώτο rma που κάνω εγώ ο ίδιος σε αυτούς.

Εσύ τα ερμηνεύεις βολικά για να κάνεις την δουλειά σου. Και δεν είμαι off topic. Τουλάχιστον ο κόσμος να ξέρει ότι η περίπτωση aftermarket ψήκτρας αποκλείεται μιας και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάψεις την κάρτα σου για να κάνεις RMA.

Τελος από μένα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για την twin frozr iii αλλά η ii είναι αθόρυβη σε idle και δεν μπορώ να πω ότι ακόυγεται σε full load. Επειδή και το υπόλοιπο σύστημα είναι ψιλο-αθόρυβο νομίζω ότι θα είσαι μια χαρά.

Επίσης σε idle είναι στο 40% το fan αλλά έχει software η MSI που μπορείς να ρυθμίσεις την καμπύλη λειτουργίας του fan αρκεί να ξέρεις τι κάνεις.

EDIT: Για τα άλλα περί RMA ουδέν σχόλιον. Για το ΠΛΑΙΣΙΟ ειδικά και για το service του πάλι ουδέν σχόλιον. Το έχουν ξεφτιλίσει με τα πιστωτικά τον τελευταίο καιρό και το επόμενο που θα μου δώσουν θα πάω στο ταμείο να το εισπράξω σε χρήμα και να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

To TFIII, τουλάχιστον στην 6950 μου, είναι αθόρυβο μέχρι 40% των fans. Γενικά είναι αρκετά αποτελεσματική και ήσυχη ψύχτρα.

Μια χαρά κανονικό θα είναι το RMA αν η κάρτα που τους πάω έχει full συσκευασία και δεν λειτουργεί.Η μάχη που δίνουν κάποιοι οταν πάνε πράγματα για rma είναι επειδή είτε έχουν κάνει οι ίδιοι λαμακία και το προιόν έχει σημάδια φθοράς(coca-cola στο pcb) είτε επειδή δεν έχουν κρατήσει απόδειξη και συσκευασία.Με το πλαίσιο δεν είχα ποτέ θέματα btw και αυτό θα είναι το πρώτο rma που κάνω εγώ ο ίδιος σε αυτούς.

Δεν τίθεται θέμα συσκευασίας. Το RMA, τουλάχιστον στο Π, γίνεται και χωρίς αυτή, αρκεί να έχεις την απόδειξη ή η αγορά να έχει γίνει ονομαστικά. Από εκεί και πέρα οι λόγοι που λες για την "μάχη" του RMA είναι τουλάχιστον αστείοι. Αυτό που θέλει να πει ο @yanni, είναι ότι μερικοί έξυπνοι έκαιγαν τις κάρτες τους επίτηδες και ζητούσαν RMA για να κάνουν αναβάθμιση. Αποτέλεσμα ήταν, οι εταιρείες να γίνουν καχύποπτες και δύσπιστες προς όλο το υπόλοιπο κοινό που όντως χάλασε η κάρτα του και προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 58% η φασαρία είναι ήδη στα όρια που αντέχω...Το fan profile είναι το καλοκαιρινό..

Στα πόσα % γίνεται αισθητή η TwinFrozrII σου [MENTION=559]vagsk[/MENTION] ?

Βασικά όπως φαίνεται είναι υπερσχεδιασμένη η ψύχτρα για την 560 Ti. Έκανα μια δοκιμή τώρα τρέχοντας unigine 3.0 και κάνοντας benchmark και παρατηρώντας την ένδειξη από το afterburner της MSI. Tο fan έμεινε στο 40% σε όλη τη διάρκεια του benchmark. Σε idle έχω 38 oC οπότε λογικό αυτό που βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή φάση λοιπόν το TwinFrozrII ,υποθέτω οτι το ΙΙΙ θα είναι και λίγο καλύτερο.!

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση και συγγνώμη αν παραστράτησα στην αρχή του thread.

Επίσης στην 560 Ti η σχέση rpm με oC είναι διαφοερτική από αυτή που έχεις στην photo σου

52734d1349774505-560ti-vs-660-noise-factor-msi.jpg

Υ.Γ. Όπως το βλέπω τώρα για να γίνει ενοχλητική για τα δικά σου κριτήρια θα πρέπει να φτάσει κοντά στους 58 oC η κάρτα κάτι τι οποίο βρίσκω δύσκολο σε κανονικές συνθήκες (normal αερισμός κουτιού και normal θερμοκρασίες περιβάλλοντος χώρου)

post-559-1416076677,6762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με stock reference cooler.Temps πάνε 75C σε κατάσταση gaming...

Μέγιστη θερμοκρασία είδα 62 oC με το fan να είναι στο 56% μετά από κάνα 20λέπτο benchmarking στο unigine με όλα τα settings στο τέρμα ... έβγαλα και ψιλοχάλια σκορ με το tesselation στο extreme αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :p

Δεν παρατήρησα κάποιο θέμα με θόρυβο. Εξακολουθεί να είναι αθόρυβη η λειτουργία σε αυτές τις στροφές. Σαν ταβάνι για την θερμοκρασία φαίνονται οι 90 oC σε κάρτα που δεν τους φτάνω τόσο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πάντως 560Ti που την δοκίμασα πήγε μέχρι τους 69 βαθμούς με τον ανεμιστήρα στο 53% με 15' τρέξιμο το Heaven Benchmark με όλα full στα γραφικά. Άλλη υλοποίηση βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

stock και είναι και κοντή

GeForce GTX 560Ti Green Edition - Graphic solutions GeForce & Radeon

cgnx-xt56024g_2-2c3c9b84.png

Έχω κεντράρει το mouse στις κορυφές (απλά δεν φαίνεται το mouse στο screenshot για κάποιο λόγο) οπότε το 53% στην πρώτη φωτογραφία και το 69C στην δεύτερη είναι οι μέγιστες τιμές.

post-188-1416076677,7409_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.