Jump to content



Eπιλογη μητρικης-επεξεργαστη


argy1

Recommended Posts

Ο φίλος αναφέρει ότι στήνει το pc για gaming. Σε διάφορα benchmarks φαίνεται μια αρκετά μεγάλη διαφορά των επεξεργαστών intel έναντι αυτών της AMD σε gaming καταστάσεις. Eπίσης το να έχεις πολλούς πυρήνες αλλά να μην μπορεί σωστά να τους αξιοποιήσει η εφαρμογή που τρέχεις επειδή είναι κακογραμμένη είναι επίσης προβληματικό έναντι των λιγότερων και γρηγορότερων πυρήνων και δεν είναι πολλές οι σοβαρές εταιρείες σε software.

Εξάλλου η AMD έχει "παραιτηθεί" από την μάχη των επεξεργαστών. Είχε δηλώσει ότι πλεόν δεν εστιάζει στον τομέα των επεξεργαστών για PC αλλά ρίχνει το βάρος σε άλλες πλατφόρμες.

Link to comment
Share on other sites

argy1, εσυ, εγω και οσοι ασχολουνται και γνωριζουν 5 πραματα παραπανω απο υπολογιστες, (fanboys και μη..), σωστα κανουμε.!! παιρνουμε οτι καλυτερο μπορουμε, αναλογα τις αναγκες και τη τσεπη. ασχετως εταιριων.

αναρωτηθηκες ποτε, τι ποσοστο ειμαστε εμεις οι "γνωστες" μπροστα στο καταναλωτικο κοινο?

αλλα ας μην επεκταθουμε αλλο γιατι βγαινουμε off topic..!!

Link to comment
Share on other sites

Πλεον η intel εχει βγαλει επεξεργαστες ολων των κατηγοριων και απευθυνεται σε ολους τους χρηστες,εαν θελεις να παιζεις παιχνιδια με μια σχετικα καλη καρτα γραφικων καλυτερα να πας σε i3,μεχρι και ο i5-760 εχει καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια απο τους νεους ΑMD FX.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν διαβασες καλα το link που εβαλα πριν...!! που υστερει σε gaming o FX?

εκτος κι αν θεωρεις τα 2-3fps στα 70 σοβαρη διαφορα...!! μην τρελλαθουμε κιολας!!

εδω συγκρινεται μονο με i5-2500K και πανω..!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν διαβασες καλα το link που εβαλα πριν...!! που υστερει σε gaming o FX?

εκτος κι αν θεωρεις τα 2-3fps στα 70 σοβαρη διαφορα...!! μην τρελλαθουμε κιολας!!

εδω συγκρινεται μονο με i5-2500K και πανω..!

Και παλι δε συμφερει να αγορασεις καποιον amd αφου υπαρχει αντιστοιχος της intel στην ιδια τιμη ο οποιος θα ειναι αισθητα πιο γρηγορος,σου ειπα ο αριθμος πυρηνων και ghz δε λεει τιποτα πλεον,η αποδοση/τιμη γερνει προς τη μερια της intel απο δω και περα,πες μου τωρα οτι ειμαι intel fan κτλπ κτλπ ........μετα απο 3 χρονια η amd καταφερε να βγαλει καποιους επεξεργαστες πιο γρηγορους απο τον i5-760 ,μακαρι και η amd να ηταν δυνατη για να υπαρχει ανταγωνισμος...

Link to comment
Share on other sites

δλδ, για να καταλαβω..., μου δινεις ενα παραδειγμα?

ποιος αντιστοιχος INTEL εχει €145 που εχει ο 8120?

ειπαμε...., σε κορυφαια μοντελα η INTEL δεν εχει αντιπαλο, αλλα στη "μεσαια" κατηγορια, υπαρχει ανταγωνισμος..!

Link to comment
Share on other sites

δλδ, για να καταλαβω..., μου δινεις ενα παραδειγμα?

ποιος αντιστοιχος INTEL εχει €145 που εχει ο 8120?

ειπαμε...., σε κορυφαια μοντελα η INTEL δεν εχει αντιπαλο, αλλα στη "μεσαια" κατηγορια, υπαρχει ανταγωνισμος..!

Ο ι3-3240 ειναι πιο γρηγορος με μικροτερη καταναλωση,πανε δες benchmark απλα ο amd ειναι ξεκλειδωτος πηγαινει πιο ψηλα αλλα με αυτο το σκεφτικο αστο καλυτερα,μονο οι νεοι fx ξεπερνουν σε ταχυτητα τους i3 ivy,δηλαδη ο νεος 6300 που εχει ιδια τιμη ειναι πιο γρηγορος...αν ηταν ετσι οπως τα λες ολοι με amd θα ειμασταν,7 στους 10 πανε σε intel,δες στατιστικα....o 6300,ο 8320 και ο 8350 ειναι αρκετα καλοι,ξεκλειδωτοι καλυτεροι απο τους i3 χειροτεροι απο τους i5,μονο τον ι5-3330 ισως να ξεπερνουν οι 83χχ της amd....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρια εχω ενα προβληματακι,δεν μπορω να βαλω το συστημα σε AHCI mode.Οταν ειναι IDE ολα καλα,οταν ομως το γυρναω σε AHCI δεν ξεκιναν τα windows.Εχω περασει τους driver αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικαρια εχω ενα προβληματακι,δεν μπορω να βαλω το συστημα σε AHCI mode.Οταν ειναι IDE ολα καλα,οταν ομως το γυρναω σε AHCI δεν ξεκιναν τα windows.Εχω περασει τους driver αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται..

Είναι φυσικό αν η εγκατάσταση των Windows έχει γίνει σε IDE mode. Aν δεν θέλεις να κάνεις format (που είναι σίγουρη λύση) ακολούθησε κάποιον οδηγό από το internet όπως ο παρακάτω.

GUIDE - Enabling AHCI mode AFTER Windows 7 Installation - Guru3D.com Forums

Δεν ξέρω αν λειτουργεί ο συγκεκριμένος ή οποιοσδήποτε άλλος, πρόσεξε όμως. Το να πειράξεις το μητρώο του συστήματος (registry) θέλει πολλή προσοχή γιατί δεν σηκώνει λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως το εχω κανει κι'αλλες φορες με επιτυχια.Επειδη η μητρικη δεν bootαρε απο το dvd των windows το αφηνα σε IDE και μολις τελειωνε το φορματ το γυρνουσα σε AHCI.

Anyway,θα προτιμησω το φορματ μιας και ειναι φρεσκο ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.