Jump to content



Eπιλογη μητρικης-επεξεργαστη


argy1

Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα τα φωτα σας γιατι εχω μεινει πισω στο συγκεκριμενο θεμα.Θελω να αλλαξω μητρικη και επεξεργαστη και πριν παραγγειλω τα καινουρια θα ηθελα την γνωμη σας.Σκεφτομαι την GA-Z68AP-D3 και τον I3-2100 3.1 GHZ για ραμ θα βαλω μια της kingston που εχω ηδη KINGSTON KVR1333D3N9/4G DDR3 4GB PC10666 1333MHZ VALUE RAM - RAM - E-SHOP.GR Τα υπολοιπα εχουν ως εξης,psu coolermaster silentpro600w,gpu 9800gt,ssd osz agility 3 120gb,cooler cm hyper plus 212,case centurion 590.

Η χρηση για την οποια προοριζεται ειναι ελαφρυ gaming,επισης θα ηθελα καποιες επεξηγησεις για τον ssd τον οποιο δεχεται η μητρικη και τα ενσωματωμενα γραφικα σε σχεση με την καρτα μου.

Μπορω να διαθεσω γυρω στα 190 ευρω για cpu και mobo.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχουν 1,5 ευρω διαφορα και στις επιδοσεις καμια σχεση,τον τσιμπησα ηδη!

Να ρωτησω τωρα και κατι αλλο,η 9800gt θεωρειται παλια καρτα,τα "ενσωματωμενα" γραφικα που δινει ο cpu αυτος (i3-3220) ειναι καλυτερα ή χειροτερα απο την 9800?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,οποτε θα ξαναβαλω την παλια πλην τιμια καρτουλα μου.

Νομιζω οτι σημερα θα παραλαβω και τα πραγματα για τα βαλω πανω.

(Δεν κρατιεμαι)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, απλα μια ερωτηση-απορια.

με τα ιδια χρηματα, επαιρνες (αφου ηδη τα εχεις παραγγειλει, απο οτι καταλαβα..) πιο δυνατο πακετο σε AMD, γιατι προτιμησες τον i3? σε χαμηλα μπατζετ τα AMD παιζουν δυνατα....!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε μου,εγω προσωπικα δεν ξερω και πολλα.Ρωτησα ομως εναν γνωστο μου ο οποιος ειναι επαγγελματιας και μου ειπε οτι οι amd δεν αξιζουν.Μου ειπε οτι οι amd μπορει να εχουν 6 και 8 πυρηνες αλλα ενας intel 2πυρηνος τους βαζει κατω.Μου ειπε οτι σε μερικες εφαρμογες τα πανε καλυτερα οι amd αλλα κατα γενικη ομολογια στις περισοτερες ειναι μπροστα οι intel.Ξερω οτι ισως ανοιξει μεγαλη διαμαχη με αυτο που εγραψα,καθως την εχουμε παρακολουθησει χιλιαδες φορες εω στο λαμπ,αλλα αυτα ειναι τα λογια του.

Παντως μπορω ακομα να το ακυρωσω,αλλα ακομα και αν ειναι αργα θα ηθελα να ακουσω και την δικη σου γνωμη,φιλικα παντα και χωρις ενταση καθως ο καθενας εχει την δικη του αποψη και ειναι σεβαστη.

Υπενθυμιζω,γιατι αυτο ειναι και το ζητουμενο,οτι το pc αυτο προοριζεται για ελαφρυ gaming.Δεν καιγομουν για αναβαθμιση αλλα χρειαστηκα τα mobo/cpu/ram για το γραφειο και ειπα να παρω του σπιτιου μου και να παρω καινουρια για εκει.

Link to comment
Share on other sites

η αντιπαραθεση αυτη AMD-INTEL ειναι για μονο (συγνωμη που θα το πω ετσι.. αλλα....!) για ηλιθιους!!

ο i3-3220 ειναι πολυ καλος επεξεργαστης, γρηγορος, κρυος αλλα εχει ενα σοβαρο μειονεκτημα. εχει μονο 2 πυρηνες!!

και σημερα -και στο μελλον ακομα περισσοτερα- πολλα παιχνιδια θελουν περισσοτερους πυρηνες απο 2 για να τρεχουν σωστα..!! αυτο ειναι που με εκανε και σε ρωτησα γιατι δεν κοιταξες και προς AMD μερια..!!

εγω θα προτεινα εναν Phenom x4 965 -αν τον εβρισκα πλεον- με €90 και μια καλη μητρικη, οπως αυτες

Asrock 970 Extreme4 | Skroutz.gr

Gigabyte GA-990XA-UD3 | Skroutz.gr

ωστε να εχεις το περιθωριο αναβαθμισης επεξεργαστη, ΑΝ χρειαστει, χωρις να αλλαξεις μητρικη.

οπως επισης και στην intel, μια μητρικη Ζ77, ειναι πιο αναβαθμισιμη, πιστευω..!!

soulclaimer, αυτο που λες ειναι το ονομαστικο TDP.

κι αν θες να το παρω εντελως απλοικα, δεν το θεωρεις φυσικο, ενας επεξεργαστης με 2 πυρηνες να εχεις το μισο TDP απο εναν με 4..? που το βλεπεις το παραξενο?

Link to comment
Share on other sites

πλεον οι διαφορες δεν ειναι τοσο τρανταχτες..!! παλια πηγαινες απο AMD των 350mhz σε Pentium και νομιζες οτι πηρες πυραυλο. το ιδιο και απο P4 σε ATHLON..!

σημερα πλεον μιλαμε για διαφορες της ταξης του 5-10% ανα γενια επεξεργαστων, που δεν ειναι τοσο ορατες.., παρα μονο σε μετροπρογραματα και game benches..!!

μην ξεχναμε ομως , οτι δεν κανουμε μια δουλεια στο πισι μας...!

ειπα και διευκρινησα εξαρχης, και επαναλαμβανω, οτι ο 3220 ειναι πολυ καλος, γρηγορος και κρυος επεξεργαστης, αλλα εχει ενα σοβαρο μειονεκτημα. εχει 2 πυρηνες ΜΟΝΟ..!! αυτο σημερα -κατ'εμε- ειναι ενα θεμα...!

αν δεν ενδιαφερει τον αγοραστη αυτο, τοτε ΟΚ απο μενα, κανενα προβλημα!

ομως, να συνυπολογιστει και κατι ακομα. στην ιδια τιμη που αγοραζεις τον 2πυρηνο 3220, υπαρχει και ο 6πυρηνος FX-6100...!!!

Link to comment
Share on other sites

Aκομα δεν εχω παραλαβει και μου εχουν σπασει τα νευρα γιατι μου λενε σημερα και αυριο,ας μου πουνε απο την αρχη οτι θα κανει μια εβδομαδα να το ξερω και εγω μην περιμενω!

Anyway,μηπως να το ακυρωνα τελικα και να παω σε amd? Απλα θα περιμενω ακομα περισσοτερο μετα.

Επισης με εχετε προβληματισει αρκετα,μου ειπαν οτι ειναι σαν τετραπυρηνος αυτος που πηρα και εσεις μου λετε οτι ειναι 2πυρηνος.Στα παιχνιδια δηλαδη θα εχει χαμηλες επιδωσεις?Σε σχεση με τον Q9300 ας πουμε που ειχα πριν?Σκεφτομαι μηπως τον ακυρωσω και παρω amd τετραπυρηνο.

Link to comment
Share on other sites

το "σαν 4πυρηνος" το λενε λογω του HyperThreading που εχουν οι INTEL. αυτο σημαινει οτι εχει 2 φυσικους-πραγματικους πυρηνες, αλλα λογω HT εχει 4 threads. ετσι, αν κοιταξεις στη διαχειριση εργασιων στα Win, φαινεται σαν 4 πυρηνος, αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη. τα 4 Threads ΔΕΝ αποδιδουν σαν 4 πυρηνες. απλα σε καποιες εφαρμογες που μπορουν να το εκμεταλλευτουν, αποδιδει 10-15-20% καλυτερα απο εναν καθαρο 2πυρηνο! αυτο ειναι ολο σε απλα λογια!

αλλα για πες και κατι αλλο..! τι μονιτορ εχεις? τι αναλυση?

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεγελιεστε με τους πυρηνες και τα ghz,η διαφορα intel και amd ειναι στην αρχιτεκτονικη του επεξεργαστη,αυτη τη στιγμη η intel εχει καλυτερη αρχιτεκτονικη γι αυτο οι 8 πυρηνοι της amd ειναι χειροτεροι απο ολους τους i5,αυτη η διαφορα βεβαια αρχιζει να μικραινει με την εισοδο των νεων fx αλλα και παλι οι i5 ειναι πιο δυνατοι,το ιδιο πραγμα και στον i3,οι μονοι επεξεργαστες που τον ξεπερνουν απο amd ειναι απο fx 8120 και πανω..

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη μου ειναι αυτη LG E1942C-BN 18.5'' LD HD READY BLACK - - E-SHOP.GR

φιλε μου η οθονη σου εχει παρα πολυ χαμηλη αναλυση. προσωπικα, δεν τη θεωρω καθολου καταλληλη για gaming, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..!!

Μην ξεγελιεστε με τους πυρηνες και τα ghz,η διαφορα intel και amd ειναι στην αρχιτεκτονικη του επεξεργαστη,αυτη τη στιγμη η intel εχει καλυτερη αρχιτεκτονικη γι αυτο οι 8 πυρηνοι της amd ειναι χειροτεροι απο ολους τους i5,αυτη η διαφορα βεβαια αρχιζει να μικραινει με την εισοδο των νεων fx αλλα και παλι οι i5 ειναι πιο δυνατοι,το ιδιο πραγμα και στον i3,οι μονοι επεξεργαστες που τον ξεπερνουν απο amd ειναι απο fx 8120 και πανω..

αυτο ειναι σωστο Picard.., και δε νομιζω να διαφωνει κανεις, και εχει αναφερθει πολλακις οτι η αρχιτεκτονικη της INTEL ειναι καλυτερη per core. ομως, επισης λεμε, οτι σε multithreaded καταστασεις-εφαρμογες η ψαλιδα κλεινει πολυ...!!! κι αν υπολογισεις το κοστος των επεξεργαστων, τοτε οι FX εχουν πολυ καλη αναλογια αποδοσης/τιμης!!!

εκει παιζει η AMD, και οχι στις απολυτες επιδοσεις!!

αν διαβασεις καποια τελευταια review του FX-8350, που διαβασα προσφατα, ειδα οτι σε καποιες εφαρμογες που υποστηριζουν καλα SMP (Symmetric Multi-Processing), o FX πραγματικα δεν παιζεται!! και σε αλλες εφαρμογες απλες οπως το WinRAR ειναι πισω...!! αυτο δειχνει οτι η αρχιτεκτονικη του δεν ειναι πετυχημενη σε ολες τις καταστασεις.

δες το τραγελαφικο της καταστασης στο POV-RAY....

http://www.overclockersclub.com/reviews/amd_fx8350/5.htm

και σε καποιες αλλες εφαρμογες που δεν ειναι multithreaded πεφτει ακομα και πισω απο τον Χ6 1100!! ειναι τρελο..!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η οθονη σου εχει παρα πολυ χαμηλη αναλυση. προσωπικα, δεν τη θεωρω καθολου καταλληλη για gaming, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..!!

αυτο ειναι σωστο Picard.., και δε νομιζω να διαφωνει κανεις, και εχει αναφερθει πολλακις οτι η αρχιτεκτονικη της INTEL ειναι καλυτερη per core. ομως, επισης λεμε, οτι σε multithreaded καταστασεις-εφαρμογες η ψαλιδα κλεινει πολυ...!!! κι αν υπολογισεις το κοστος των επεξεργαστων, τοτε οι FX εχουν πολυ καλη αναλογια αποδοσης/τιμης!!!

εκει παιζει η AMD, και οχι στις απολυτες επιδοσεις!!

αν διαβασεις καποια τελευταια review του FX-8350, που διαβασα προσφατα, ειδα οτι σε καποιες εφαρμογες που υποστηριζουν καλα SMP (Symmetric Multi-Processing), o FX πραγματικα δεν παιζεται!! και σε αλλες εφαρμογες απλες οπως το WinRAR ειναι πισω...!! αυτο δειχνει οτι η αρχιτεκτονικη του δεν ειναι πετυχημενη σε ολες τις καταστασεις.

δες το τραγελαφικο της καταστασης στο POV-RAY....

AMD Vishera FX-8350 Review » Page 5 - Testing: Office 2007, PovRay, Handbrake, ProShow Gold - Overclockers Club

και σε καποιες αλλες εφαρμογες που δεν ειναι multithreaded πεφτει ακομα και πισω απο τον Χ6 1100!! ειναι τρελο..!!

Εκτος απο αυτο η amd εβγαλε επιτελους 3 νεους επεξεργαστες fx καλυτερους απο τον δικο μου i5-760,δηλαδη μετα απο δυομιση χρονια προσπαθειας τα καταφερε τελικα, καταντησε τσιρακι της intel με τον τροπο που διαχειριζεται την κατασκευη των επεξεργαστων της,οταν προσπαθεις να αντιγραψεις την αρχιτεκτονικη μιας αλλης εταιριας εχεις αυτα τα αποτελεσματα και βλεπεις μια ζωη την πλατη της,δεν εχει μαλλον τους καταλληλους ανθρωπους οι οποιοι θα βαλουν το κεφαλι τους κατω και θα σκεφτουν μια ξεχωριστη αρχιτεκτονικη η οποια θα μπορεσει να αντιμετωπισει τους νεους intel επεξεργαστες.......κριμα γιατι εαν ειχε επενδυσει σε αυτο θα αγοραζαμε επεξεργαστες πιο δυνατους σε χαμηλοτερη τιμη,θα αναγκαζε την intel σε πολλες υποχωρησεις και τα κουκια θα ηταν 50-50 οχι οπως τωρα που οι νεοι core καταντησαν μονοπωλειο.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα δεν λαμβανεις υποψη σου και κατι αλλο. τι μεγεθος εταιριας ειναι η AMD και τι η INTEL? δεν μπορω να συγκρινω το μπατζετ που βαζει στην ερευνα η INTEL με αυτο της AMD...! επισης, αλλα πλοκαμια εχει η μια και αλλα η αλλη..!!;);)

δεν ειναι τοσο απλοικες οι συγκρισεις..!!

θεωρεις οτι αν η AMD ηταν αντιστοιχου μεγεθους με την Intel, δεν θα ειχε βγαλει κατι καλυτερο?

επισης μην ξεχνας οτι για αρκετο καιρο η INTEL εβλεπε την πλατη της AMD, επι εποχης ATHLON 64...!! ο,τι συμβαινει τωρα, με την AMD που εχει φτασει τους επεξεργαστες της στα 4+ ghz για να μπορει να ειναι καπως ανταγωνιστικη με τους INTEL των 3ghz, συνεβαινε και τοτε αντιστροφα! η intel ειχε φτασει τους Pentium στα 3.8ghz για να ανταγωνιστει τους ATHLON στα 2.2-2,5ghz....!

ομως αυτο τελικα, δεν σημαινει κατι. να που τωρα η Intel εχει την αρχιτεκτονικη να ειναι μπροστα...!!

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα δεν λαμβανεις υποψη σου και κατι αλλο. τι μεγεθος εταιριας ειναι η AMD και τι η INTEL? δεν μπορω να συγκρινω το μπατζετ που βαζει στην ερευνα η INTEL με αυτο της AMD...! επισης, αλλα πλοκαμια εχει η μια και αλλα η αλλη..!!;);)

Ναι αλλα εγω κοιταω να παρω τον καλυτερο αυτη την στιγμη (σε αυτα τα λεφτα) σαν καταναλωτης και οχι να αυξησω το budget της εταιριας για να αναπτυξει τις ερευνες της.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.