Jump to content



Recommended Posts

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION] άρχισα να πειραματίζομαι με uv,,Στο -50 σε ολά μου έβγαλε 10000 στο antutu..:S Για πες κάνα tip για το πως θα βρω τα σωστα volt..

10k είναι πολύ λίγο. Γύρω στα 20k έπρεπε να είσαι. Και βασικά όσο UV κάνεις τόσο καλύτερα scores πρέπει να βγάζεις, καθώς γίνεται λιγότερο throttling. Τι kernel έχεις?

Από εκεί και πέρα στο xda μπορείς να βρεις αποτελέσματα από διάφορους άλλους, για να ξέρεις που περίπου θα κινηθείς από ρεύματα. Εγώ αυτό που έκανα για να βρω stability είναι το εξής:

1. Έψαχνα μία μία συχνότητα. Για να το κάνω αυτό, πείραζα το max frequency και έβαζα τον governor σε performance (κρατάει πάντα την max συχνότητα)

2. Έτρεχα stability test για κανά 15λεπτο.

3. Δοκίμαζα την κάμερα (αρκετοί λένε ότι έιναι καλό τεστ)

4. Άφηνα το κινητό idle, σε νορμαλ χρήση κινητού για 3-5 ώρες.

5. Όταν πέρναγα όλα τα βήματα για μια συχνότητα, πήγαινα στην αμέσως επόμενη. Αν θες να είσαι απόλυτα σίγουρος, στη συχνότητα που βρήκες ότι είσαι σταθερός, βάλε ένα +25mV.

Επίσης, ποτέ μην ενεργοποιήσεις το set on boot, εκτός και αν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είσαι σταθερός. Εγώ αφότου βρήκα όλα τα ρεύματα, έπαιζα καμιά βδομάδα χωρίς set-on-boot, για να σιγουρευτώ ότι τι κινητό είναι πέρα για πέρα stable.

Όπως καταλαβαίνεις είναι διαδικασία που πήρε 2-3 μέρες, αλλα δεν χρειαζόταν να είμαι όλη μέρα πάνω από το κινητό. Το αφήνεις στρεσάρει, άμα δεν σκασει κατεβαίνεις και πάλι τα ίδια. Αν βρεις τη συχνότητα που είναι σταθερό, το δοκιμάζεις σε βάθος χρόνου (3-5 ώρες) με κανονική χρήση. Άμα βαριέσαι σου είπα, -150 σε όλα και καθάρισες :)

Link to comment
Share on other sites

@gbiefox τα 10k είναι οντως λιγα πρεπει να εγίνε κάτι λάθος..Το δικο μου είναι 305k και έχει fastest cpu και λογικά έχει πιο κάτω ρεύμα απο σένα(αν ισχύουν τα στοκ ρεύματα που είχες αναφέρει)..Franco χρησιμοποιώ,θα δοκιμασω ενα -100 σε όλα σαν αρχή και βλέπουμε..

Με stock Ρομ βγάζει 20κ;;

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από Andrewk
Link to comment
Share on other sites

QQQQQQ.... qbiefox :p

Με CM10.1 και franco βγάζω πάνω από 20. Με όλα stock έβγαζα γύρω στο 17 νομίζω. Εγώ έχω normal SoC, παρόλα αυτά πάει πολύ καλά στις νορμάλ συχνότητες. Μετά το 1.5 GHz θέλει πολύ ρεύμα, από κάποιες δοκιμές που έκανα, οπότε παίζει για αυτό να το βγάλαν normal.

Εσένα με fastest βέβαια λογικά θα πηγαίνει ακόμα καλύτερα. Απλά να ξέρεις ότι τα fastest έχουν χαμηλότερο stock ρευμα. Οπότε το -200 το δικό μου, είναι -150 δικό σου :)

Καλές δοκιμές :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κινητό για όσο το είχα είδα πως είναι απίστευτα γρήγορο. Τώρα κάθομαι και ψάχνομαι με ROMs στο Note II για να έχω αυτή την αίσθηση.

Δοκίμασε MIUI.

Snapdragon 4x1.7 + adreno320 --> 26K antutu και όλα stock

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κινητό για όσο το είχα είδα πως είναι απίστευτα γρήγορο. Τώρα κάθομαι και ψάχνομαι με ROMs στο Note II για να έχω αυτή την αίσθηση.

Πες τα! Αρκετοί όταν λέω ότι όταν βάζουν χέρι οι εταιρίες στο android γίνεται βαρύ και laggy, με λένε υπερβολικό. Γιατί πρέπει να συνηθήσεις το snappy για να μπορέσεις να καταλάβεις ότι όλα τα άλλα lag-άρουν...

Πάντως ένα CM νομίζω μπορεί να προσφέρει παραπλήσια αίσθηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Πες τα! Αρκετοί όταν λέω ότι όταν βάζουν χέρι οι εταιρίες στο android γίνεται βαρύ και laggy, με λένε υπερβολικό. Γιατί πρέπει να συνηθήσεις το snappy για να μπορέσεις να καταλάβεις ότι όλα τα άλλα lag-άρουν...

Πάντως ένα CM νομίζω μπορεί να προσφέρει παραπλήσια αίσθηση. :)

Πάρε το CM ή μια μαμά rom (samsung/htc/lg/whatever)και βαλτου ένα κακορυθμισμένο governor: και lag θα δεις ή power drain ή και τα δύο. Είναι πολύ λεπτή η ισορροπία μεταξύ sharpness & αυτονομίας όταν μιλάμε για 4πυρίνες 5άρες οθόνες & ~2Αh μπαταρίες.

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το CM ή μια μαμά rom (samsung/htc/lg/whatever)και βαλτου ένα κακορυθμισμένο governor: και lag θα δεις ή power drain ή και τα δύο. Είναι πολύ λεπτή η ισορροπία μεταξύ sharpness & αυτονομίας όταν μιλάμε για 4πυρίνες 5άρες οθόνες & ~2Αh μπαταρίες.

:____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_ sent from my padόφλα ____[MENTION=22039]___[/MENTION]_[MENTION=22039]___[/MENTION]_:

Τον απλό ondemand governor που έχουν όλα τα roms default δεν νομίζω να τον πειράζει κανένας. Και αν τον πειράζουν, κακώς κάνουν. Εγώ σχολιάζω το πόσο snappy είναι τα μαμά roms. Θεωρώ ξεφτίλα να πιάνω κινητό τύπου S3/Note2 και να μου φαίνονται αργά... Άμα δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι ελαφρύ και να πηγαίνει καλά στο κινητό σου, άσε AOSP, όπως κάνουν οι μικρότερες εταιρίες :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5110]qbiefox[/MENTION]

Φίλε τι stability test τρέχεις;;Ετρεξα το antutu και στο τέλος μου έβγαλε ενα διάγραμμα που όσο και αν προσπαθώ να καταλάβω τι δείχνει δεν τα καταφερνω..Πρεπει να είναι τέλεια γραμμή;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχές της βδομάδας παρέλαβα φτηνό bumper (shenit από το amazon, 4 λίρες). Πραγματικά μετάνιωσα που δεν είχα πάρει από την αρχή. Το κινητό το νιώθω πολύ πιο σίγουρο πλέον στο χέρι μου, και δεν φοβάμαι μήπως εκεί που θα το αφήσω έχει κάτι και το σημαδέψω. Και από όγκο προσθέτει ελάχιστο. Είχα βαρεθεί τραγικά το pouch που είχα και το bumper ήταν ευχάριστη αλλαγή.

Επίσης τα κουμπιά πατιούνται καλύτερα και το πλαστικό με όψη μετάλλου που έχει, μπορώ να πω ότι ομορφαίνει το τηλέφωνο. :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι labites έχετε πειράξει καθόλου χρωματα οθόνης;;Απο οτι έχω καταλάβει υπαρχει διαφορα στην κάθε οθόνη..Ποιος είναι ο σωστός τροπος να καλιμπραρουμε την οθόνη μας;;Καλη δουλεια έχει κανει ο franco στο reccomended gamma settings..Σε faux προτιμούσα faux_pop και ceejay_83..Αυτή τη στιγμη είμαι με μάμα pa και νιώθω πως δεν είναι τόσο φωτεινή η οθονη..

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως έννοεις;;

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου

Ειναι μια σκια ας πουμε στην οθονη , φαινεται σε ασπρο αν το εχεις λιγο υπο κλιση , θα προσπαθησω να βγαλω φωτογραφια. Πχ αν εχεις μια γκρι ,σκουρο μπλε αποχρωση φαινεται μια λωριδα 1-2 χιλιοστα απο την ακρη της οθονης, γενικα παντως αμα κοιτας δεν φαινεται κατι ενοχλητικο.

Στο ιντερνετ λενε ειναι το gapless panel και σε αλλα κινητα lcd εμφανιζεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.