Jump to content


"Φόρτωμα" RAM


theoamd

Recommended Posts

Έχοντας ήδη τις παρούσες μνήμες της υπογραφής, λέω να "φορτώσω" κι ένα dual channel με τις ripjaws της GSKILL. Τι λέτε;

Προτείνετε κάτι άλλο(ή κάποιο κατάστημα; );

ΥΓ: υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα που το triple channel είναι στα 1333MHz, ενώ το εν λόγω στα 1600MHz? :red:

Link to comment
Share on other sites

ΕΕγώ το έκανα και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε....Προτιμότερο 3*4gb παρά 6*2.

Πέραν του οτι ζεστενόταν πιο πολύ ο i7, πέραν οτι ήθελε παραπάνω τάση στον imc , πέραν οτι ότι ρύθμιση και να έκανα (timings τερμα χαλαρά κτλπ) δεν έπαιξαν ποτέ σωστά (bsods σε κάποια games κτλπ)

βέβαια μπορεί να έτυχε :hm:

Link to comment
Share on other sites

Με αποτέλεσμα;Overloading διεργασιών;

ζορίζεται παραπάνω ο memory controller -που είναι μέσα στον επεξεργαστή-, και θέλει παραπάνω τάση, που οδηγεί σε υψηλότερες θερμοκρασίες. Και ότι ενδέχεται να μην μπορεί να λειτουργήσει τις μνήμες στα timings που είναι κατασκευασμένες να λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε αρχικά για τις 2 ripjawsX κι έπειτα βάζουμε και την τρίτη(?)

ζορίζεται παραπάνω ο memory controller -που είναι μέσα στον επεξεργαστή-, και θέλει παραπάνω τάση, που οδηγεί σε υψηλότερες θερμοκρασίες. Και ότι ενδέχεται να μην μπορεί να λειτουργήσει τις μνήμες στα timings που είναι κατασκευασμένες να λειτουργούν.

Τώρα καταλαβαίνω πλήρως γιατί όλοι απλώς αντικαθιστούν τις παλιές τους όταν θέλουν να αγοράσουν νέες(και δεν τις συνδυάζουν)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πάμε αρχικά για τις 2 ripjawsX κι έπειτα βάζουμε και την τρίτη(?)

Τώρα καταλαβαίνω πλήρως γιατί όλοι απλώς αντικαθιστούν τις παλιές τους όταν θέλουν να αγοράσουν νέες(και δεν τις συνδυάζουν)

ετσι δεν θα εχεις καθολου triple channel ομως

Η βαλε με τη μια 3 στικακια ή περιμενε μεχρι να εχεις την δυνατοτητα να βαλλεις με τη μια 3 στικακια

Επισης εχε κατα νου, οτι το να συνδοιασεις διαφορετικες μνημες σε triple channel, οι οποιες δεν ειναι σετακι απο την αρχη ειναι λιγο ζορικο (οταν εισαι κλοκαρισμενος κυριως)

Ποσο μαλλον αν εσυ εχεις ενα σετ triple chan, βαλλεις πανω ενα δευτερο dul chan και μετα πεταξεις πανω ενα ξεκαρφωτο sigle chan

Μπορει να μην καταφερουν να συνυπαρξουν αρμονικα οι μνημες

Link to comment
Share on other sites

Ακούω οικονομικές προτάσεις λοιπόν για το ήδη υπάρχον σύστημα

*σα να μου μπαίνει ι ιδέα να πάρω ακόμη ένα ίδιο μ' αυτά που έχω, να φτάσω τα 8GB κι ούτε γάτα ούτε ζημιά που λέει κι ο λαός.

Link to comment
Share on other sites

Ακούω οικονομικές προτάσεις λοιπόν για το ήδη υπάρχον σύστημα

*σα να μου μπαίνει ι ιδέα να πάρω ακόμη ένα ίδιο μ' αυτά που έχω, να φτάσω τα 8GB κι ούτε γάτα ούτε ζημιά που λέει κι ο λαός.

λιγο μπερδεμενα μας τα λες βρε

2 ή 3 στικακια εχεις αυτη τη στιγμη?

γιατι στην υπογραφη σου γραφεις "triple channel"

Με 2 ντιμακια δεν γινεται 3πλ τσανελ...

Και αν τελικα εχεις 2 και βαλλεις αλλα τοσα, παλι δεν θα εχεις τριπλ, αλλα ντουαλ τσανελ...

Χανεις επομενως το μεγαλο πλεονεκτημα του Χ58 με αυτον τον τροπο

Βρες το πιο οικονομικο κιτακι 3*4 @ 1600 ή οποια συχνοτητα επιθυμεις και κοτσαρε το πανω

Ή παρε 2 κιτ 2*4 και σου περισσευει και ενα ντιμακι καβατζα για να το βαλλεις πουθενα αλλου (κανα κατεβαστηρι ας πουμε)

Link to comment
Share on other sites

λιγο μπερδεμενα μας τα λες βρε

Αν παρακολούθησες από την αρχή τη συζήτηση και μπερδεύτηκες, τότε ισχύει το πάλαι ποτέ ρητό: "έχω γενικά πρόβλημα επικοινωνίας" :hehe:

Ότι λέει η υπογραφή έχω,triple channel δηλαδή.

Προφανώς και θα είναι απλώς 2 dual channel αν πάρω ακόμη ένα ίδιο(2*2 + 2*2)

Link to comment
Share on other sites

Αν παρακολούθησες από την αρχή τη συζήτηση και μπερδεύτηκες, τότε ισχύει το πάλαι ποτέ ρητό: "έχω γενικά πρόβλημα επικοινωνίας" :hehe:

Ότι λέει η υπογραφή έχω,triple channel δηλαδή.

Προφανώς και θα είναι απλώς 2 dual channel αν πάρω ακόμη ένα ίδιο(2*2 + 2*2)

Γραφεις πως εχεις τριπλ τσανελ μνημες (απο την υπογραφη σου φαινεται ντιμακια των 2γιγα εκαστο)

Αυτο σημαινει πως εχει 3 ντιμακια αυτη τη στιγμη

Στο προ-τελευταιο σου μυνημα αναφερεις, and i quote

*σα να μου μπαίνει ι ιδέα να πάρω ακόμη ένα ίδιο μ' αυτά που έχω, να φτάσω τα 8GB κι ούτε γάτα ούτε ζημιά που λέει κι ο λαός.

Ενα ιδιο τι?

Ντιμακι?

Κιτ?

Λογικα εννοουσες ενα ντιμ των 2 γιγα, κατι που απο το ειρωνικο τελευταιο σου μηνυμα μαλλον και προκυπτει

Επειδη ομως το λογικα δεν ειναι σιγουρα, εκανα μια διευκρινηστικη ερωτηση για να το σιγουρεψω, ετσι ωστε να μπορεσω και εγω αλλα και οποιοσδηποτε αλλος να σε βοηθησουμε :tomato:

Τελικα ποιος εχει το προβλημα συνεννοησης :TD::giveup:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς περιμένεις να δεις με αυτή την "αναβάθμιση" ? έχεις παρατηρήσει ποτέ να ξεμένεις από ram με τα 6GB?

Δε νομίζω ότι αξίζει το κόπο να πας από tripple channel σε dual channel, για να κερδίσεις 2GB ram. 2GB extra που δε θα σου προσφέρουν τίποτα αν δεν έχεις παρατηρήσει ότι οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς εξαντλούν τα 6GB ram που έχεις.

κάνε λίγη οικονομία και βαλε με τη μια 3*4GB οταν τα χρειαστείς,η ακόμα καλύτερα δες μπας και αναβαθμίσεις κάτι σε κάρτα γραφικών. αν σε ενδιαφερουν τα 3D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το 'χεις το δίκιο σου, απλώς το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι ουσιαστικά η εξάλειψη κάθε μικροκαθυστέρησης όταν έχω άπειρες εφαρμογές, καρτέλες browser και έγγραφα ανοιχτά(αν και μέχρι τώρα, ομολογώ ότι είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος).

Δεν ασχολούμαι καθόλου με γραφικά, ούτε καν gaming, οπότε γι' αυτό και μένω εκεί σ'ότι αφορά τη GPU(τζάμπα μάγκας εν ολίγοις μέσω ενός άτοπου avatar :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.