Jump to content



WD Red Edition 2-3 TB : Υψηλές τιμές...


max-ed

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Με ενδιαφέρουν γενικα οι δύο αυτοί δίσκοι εδώ και καιρό. Υπήρχαν προβληματα διαθεσιμότητας και οι τιμές είχαν φτάσει στα ύψη (3ΤΒ 200 ευρώ πριν 2 εβδομάδες). Τώρα πλέον ειναι στα 122 τα 2ΤΒ και 170 τα 3ΤΒ. Παραμένουν όμως σημαντικά ακριβότεροι από άλλες λύσεις τύπου WD GREEN ή SEAGATE BARRACUDA.

Και εδώ έρχομαι να ρωτήσω...γνωρίζουμε κάτι μήπως για πτώση τιμής τους μέχρι τα Χριστούγεννα; Μην πάρω 170 ευρώ τα 3ΤΒ και τα Χριστούγεννα έχουν 130? Γιατι πραγματικά δεν περισσεύει τπτ... Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, Please HELP...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτοί οι δίσκοι είναι εξειδικευμένοι για NAS και την εξειδίκευση την πληρώνεις. Τώρα, όσον αφορά την πορεία των τιμών, αυτή είναι συνεχώς μειούμενη, αλλά δεν ξέρουμε πότε θα κάνουν το μεγάλο μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η αγορά των δίσκων ειναι πολύ στρεβλωμένη...Πανακριβοι 500αρηδες, με λίγα παραπάνω όμως παίρνεις 2 ΤΒ green. Σαν να μην υπάρχει ενδιαμεση κατηγορία μεγέθους...και τέλος οι red που είναι μια κατηγορία μόνοι τους..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η αγορά των δίσκων ειναι πολύ στρεβλωμένη...Πανακριβοι 500αρηδες, με λίγα παραπάνω όμως παίρνεις 2 ΤΒ green. Σαν να μην υπάρχει ενδιαμεση κατηγορία μεγέθους...και τέλος οι red που είναι μια κατηγορία μόνοι τους..

Όπως τα λες είναι! Χρειάζομαι και εγώ 3-4tb,αλλά θα περιμένω για μετά τα Χριστούγεννα.Πιστεύω θα έχουν καλύτερες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν δουλεύεις NAS τα 20€ διαφορά δεν είναι τίποτα. Δεν μου αρέσει ο green σαν λύση για NAS και οι enterprise από θέμα επιδόσεων πιθανώς και να χαντακώνονται στο NAS. Η σειρά red νομίζω το καλύπτει αυτό το κενό. Ο δικός μου δεν έχει έρθει ακόμα αλλά σίγουρα θέλω να κάνω μια δοκιμή στο μικρό αλλά θαυματουργό Zyxel NSA310 με wd red series.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Βλέπω στους 2ΤΒ περίπου 20€ παραπάνω οι RED. Κατά την άποψη μου δεν αξίζει. Πάρε green, τρέχεις wdidle3 για να πάει το spin down στα 5min και είσαι μια χαρά.

Δουλεύει σε όλους τους green αυτό; Κάπου είχα διαβάσει οτι μέχρι και στους Black το κόψανε μετά απο κάποιο firmware.

Επίσης παιδιά, πολύ προσοχή με τις ειδικές εκδόσεις γιατί πολλές φορές ο raid controller σας μπορεί να είναι softraid οπότε είτε έχει TLER είτε ERC είτε CCTL ο δίσκος το ίδιο και το αυτό σας κάνει.

Link to comment
Share on other sites

τι πρόγραμμα ειναι αυτό; εχει διαφορά αν οριζεις το spindown απο τις ρυθμίσεις ενέργειας των win ws;

Ναι έχει διαφορά, αυτό το πρόγραμμα (wdidle3) ορίζει το χρόνο που κάνουν να παρκάρουν οι κεφαλές που βρίσκεται στο firmware και ισχύει άσχετα από τις ρυθμίσεις των Windows

Δουλεύει σε όλους τους green αυτό; Κάπου είχα διαβάσει οτι μέχρι και στους Black το κόψανε μετά απο κάποιο firmware.

Ενδιαφέρον, αν αυτό ισχύει τότε κάθε ενδιαφερόμενος να πάει Red για σίγουρα ($@##$@#$#@$#@$ WD που κάνει intentionally cripple τα drive της!). Διαβάζω εδώ ότι στα καινούρια drives δε δουλεύει το /D Και πρέπει να κάνεις /S300 δηλαδή να πας το spindown στα 5min (που είναι βέβαια αρκετό ώστε να μην έχεις πρόβλημα με head parking)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι δίσκο το έχεις δοκιμάσει αυτό;

Στο site της WD λέει μόνο για συγκεκριμένους δίσκους:

This utility is designed to upgrade the firmware of the following hard drives: WD1000FYPS-01ZKB0, WD7500AYPS-01ZKB0, WD7501AYPS-01ZKB0.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα θα μπορέσει να τρέξει στο λειτουργικό της Synology;

Από όσω ξέρω δυστυχώς όχι, πρέπει πρώτα να μπεί ο δίσκος σε PC

Σε τι δίσκο το έχεις δοκιμάσει αυτό;

Στο site της WD λέει μόνο για συγκεκριμένους δίσκους:

Δουλεύει σε πολλούς δίσκους της WD. Συγκεκριμένα το χρησιμοποίησα σε 2 δικούς μου WD 20EARS (2TB Green)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν υπάρχει αντίστοιχο για Seagay?

Γίνεται νομίζω με το CrystalDiskInfo ή το hdparm αλλά οι ρυθμίσεις δεν αποθηκεύονται στο drive, με αποτέλεσμα το συγκεκριμένο software να πρέπει να τρέχει σε κάθε reboot.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται νομίζω με το CrystalDiskInfo ή το hdparm αλλά οι ρυθμίσεις δεν αποθηκεύονται στο drive, με αποτέλεσμα το συγκεκριμένο software να πρέπει να τρέχει σε κάθε reboot.

Ζήσε Μάη μου δηλαδή. Κρίμα. Πάντως όπως προείπα, το TLER έχει νόημα μόνο σε hardware raid controllers οπότε αφορά σχετικά λίγους home, SMB users.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξερει κανεις που το χει ψαξει τι παραπανω εχουν οι RED και ειναι τοσο ακριβα? Το οτι προοριζονται για NAS, πρακτικα τι σημαινει?

Εγω που θελω μεγαλο ογκο δεδομενων για αποθηκευση αρχειων τους οποιους θα χρησιμοποιω κατα κυριο λογο μονο για file management (τραμπες αρχειων) και οχι σε συνεχομενη λειτουργια, μου αρκει να παρω οτι φθηνοτερο βρισκω, πχ WD Green?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που το χει ψαξει τι παραπανω εχουν οι RED και ειναι τοσο ακριβα? Το οτι προοριζονται για NAS, πρακτικα τι σημαινει?

Εγω που θελω μεγαλο ογκο δεδομενων για αποθηκευση αρχειων τους οποιους θα χρησιμοποιω κατα κυριο λογο μονο για file management (τραμπες αρχειων) και οχι σε συνεχομενη λειτουργια, μου αρκει να παρω οτι φθηνοτερο βρισκω, πχ WD Green?

Ναι. Οι red είναι για 24/7 λειτουργία για αυτό και λέει ότι προορίζονται για NAS κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.