Jump to content



Προβλημα με δικτυο και αναπαρωγη ταινιων (solved!)


jpcupra

Recommended Posts

Καλησπερα.

Προσπαθω μεσω δικτυου να παιξω ταινια 1080p αλλα δυστυχως δεν τα καταφερνω.

Χρησιμοποιω xbmc και τα μηχανηματα (pc με ταινιες - pc που παιζει τις ταινιες) ειναι σε 100αρι δικτυο.

Στα 720p ολα ειναι σχεδον μια χαρα. Και λεω σχεδον γιατι μπορει να παιξει κανα κολλημα 1-2 φορες.

Κανει buffer το xbmc και περιμενω ελαχιστα.

Στα 1080p η κατασταση ειναι απελπιστικη.

Τι μπορει να φταιει?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κ εγω παρομοιο θεμα. Αλλαξα το switch μου με ενα 1000αρι και δουλευει αψογα ...!

Τωρα μερικοι λενε οτι δεν παιζει ρολο, δηλαδη οτι με 100αρι παιζει, αλλα εμενα ετσι μονο δουλεψε!

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις οτι εχεις 100αρι.

Εκανα edit το δικο μου...;)

Sent from my iPhone using Tapatalk 1.14.3

με συγχωρεις. τωρα το ειδα.

αρα αναγκαστικα αλλαζουμε μοντεμ? :X::X:

δυστυχως το robotics μου υποστηριζει μεχρι 100αρι.

το θεμα ειναι πως καποιοι παιζουνε μεχρι και m2ts αρχεια

Με 100αρι modem\router και καλώδια το κιλού δεν έχω πρόβλημα να παίξω μέχρι και BDrips (m2ts).

και εκει ειναι που παθαινω ενα κοκομπλοκο....

Με τι μηχανημα εισαι για movies?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ παίζω 1080 ταινίες στην τηλεόραση μέσω δικτύου και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Και η τηλεόραση και ο υπολογιστής είναι σε router Thomson tg585 v8.

:wall::wall::wall::wall::wall::wall:

οκ.πολυ ομορφα.

δεν γινεται να κ@τουρησα στο πηγαδι... :p

να ξεκινησουμε την αναζητηση του χαμενου θησαυρου?:help1::help1::help1:

ακουω τι πρεπει να ψαξω μπας και βγαλω ακρη.

με εφαγε η γυναικα οτι πεταω τα λεφτα.

της ειπα οτι για μας το κανω και οταν παω να βαλω 1080p σηκωνει την παντοφλα!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το bitrate που έχει η ταινία που προσπαθείς να περάσεις μέσα από το switch που έχεις.

Αν θες κάνε μια δοκιμή να μεταφέρεις ένα μεγάλο αρχείο και γράψε μας τι ταχύτητα μεταφοράς κατάφερες.

Link to comment
Share on other sites

Ομοιως σε 100αρι διχως προβλημα.

To xbmc ειναι player; Αλλον δοκιμασες;

Τι hardware εχουν τα 2 pcs;

Εχεις εγκατεστημενο κανενα προγραμμα για ρυθμιση προτεραιοτητων στο δικτυο;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα: 100ρι ρουτερ = 12ΜΒ/s, πες 10.

Η ποιο μκρή ταινία πες ότι είναι 80mins = 4800s => 48GB. Στην χειρότερη των περιπτώσεων μπορείς να κάνεις stream ΟΛΟΚΛΗΡΟ το blu ray σε ταινία που είναι μόνο 80mins χωρίς extra...Όσο πιο μεγάλη η ταινία/περισσότερα extras τόσο μικραίνει η ανάγκη του bandwidth.

Όχι κάτι άλλο φταίει. Μήπως είναι ψόφιο το μηχανάκι και δε σηκώνει FHD/δεν έχεις Hardware Accel; Γιατί το xbmc μου έκανε νερά με το H/W acceleration παλαιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το bitrate που έχει η ταινία που προσπαθείς να περάσεις μέσα από το switch που έχεις.

Αν θες κάνε μια δοκιμή να μεταφέρεις ένα μεγάλο αρχείο και γράψε μας τι ταχύτητα μεταφοράς κατάφερες.

δοκιμαζω και επανερχομαι.

Ομοιως σε 100αρι διχως προβλημα.

To xbmc ειναι player; Αλλον δοκιμασες;

Τι hardware εχουν τα 2 pcs;

Εχεις εγκατεστημενο κανενα προγραμμα για ρυθμιση προτεραιοτητων στο δικτυο;

προγραμμα που σου "συμμαζευει" της ταινιες και προσθετει infos και βαθμολογιες απο imdb.

Γενικως κανει παπαδες.

Δοκιμασα και αλλους με αρνητικα αποτελεσματα. vlc km κλπ κλπ

Αν και δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο το ενα ειναι με εναν 8200 και 4gb ram (server)

και το αλλο ειναι αυτο το zotac και αυτο με 4gb ram.

Οταν του βαλω 1080 εκτος δικτυου το παιζει μια χαρα.

Οταν του βαζω μεσω δικτυου την "ακουει".

Δεν ρυθμιζω προτεραιοτητες στο δικτυο.

Κοίτα: 100ρι ρουτερ = 12ΜΒ/s, πες 10.

Η ποιο μκρή ταινία πες ότι είναι 80mins = 4800s => 48GB. Στην χειρότερη των περιπτώσεων μπορείς να κάνεις stream ΟΛΟΚΛΗΡΟ το blu ray σε ταινία που είναι μόνο 80mins χωρίς extra...Όσο πιο μεγάλη η ταινία/περισσότερα extras τόσο μικραίνει η ανάγκη του bandwidth.

Όχι κάτι άλλο φταίει. Μήπως είναι ψόφιο το μηχανάκι και δε σηκώνει FHD/δεν έχεις Hardware Accel; Γιατί το xbmc μου έκανε νερά με το H/W acceleration παλαιότερα.

:X::X::X:

zotac

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μία και με άλλο player. Τι cpu% usage έχεις όταν παίζεις 1080p;

νομιζω οτι ειμαι τερμα αλλα οταν περναω την ταινια αυτουσια στο zotac και οχι μεσω δικτυου την παιζει μια χαρα... :wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

Καταναλώνει πόρους το network streaming αδερφέ. Άμα είναι παραπάνω από 40-50% ΣΤΑΝΤΑΡ δεν είναι ενεργοποιημένο το dxva/κάτι παίζει με drivers. Δοκίμασε με το mpc-hc (media player classic) και δες άμα σου βγάζει πρόβλημα.

Άμα ναι, είτε ψάξε να βρεις τι παίζει, είτε ψάξε external player xbmc στο γούγλη και βάλε τον mpc-hc ή κάποιον άλλο να στο παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καταναλώνει πόρους το network streaming αδερφέ. Άμα είναι παραπάνω από 40-50% ΣΤΑΝΤΑΡ δεν είναι ενεργοποιημένο το dxva/κάτι παίζει με drivers. Δοκίμασε με το mpc-hc (media player classic) και δες άμα σου βγάζει πρόβλημα.

Άμα ναι, είτε ψάξε να βρεις τι παίζει, είτε ψάξε external player xbmc στο γούγλη και βάλε τον mpc-hc ή κάποιον άλλο να στο παίζει.

Στην καρτελα video-settings ---> playback ---> render method εχω auto detect και ακριβως απο κατω ειναι τικαρισμενο το hardware accelaration (DXVA2). Σωστος δεν ειμαι?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε DXVA στο render method (το πάνω βελάκι) και δες.

Σε μένα δε μπορούσα να κρίνω ακριβώς γιατί στον i5 2.5k στο auto μου έβγαζε 8-12% όταν έβαλα DXVA πήγε 4-10%..αλλά μπορεί να ήταν και τυχαίο (πολύ μικρή διαρύθμηση)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION]

δεν ημουν φουλ. νομιζα οτι ημουν.

γυρω στο 30% χρησιμοποιει 'η τουλαχιστον προσπαθει να χρησιμοποιησει.

ανοιξα παραλληλα και την διαχειριση πορων του δικτου και εβλεπα οτι δεν ξεπερνουσα το 0,60%! ουτε καν 1%

δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

εκανα και την μεταφορα που μου ειπε ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION], δεν ξερω αν το προσεξες παραπανω

και πραγματικα ειναι για γελια ο ρυθμος μεταφορας (360kb/s για αντιγραφη αρχειου 4.3GB).

Μηπως πρεπει να εστιασω καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.