Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

Τι να πω. Ελπίζω ότι μέχρι να έρθει το VDSL2+ θα συζητάμε για FTTH (αφήστε με να ονειρεύομαι).

VDSL2 έχουμε ήδη στην Ελλάδα, τα μηχανήματα που είναι εγκατεστημένα το υποστηρίζουν ήδη και δεν θα χρειαστεί κάποια αλλαγή αν δεν κάνω λάθος, vdsl2+ δεν υπάρχει so far...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να δώσει ένα speedtest με τη VDSL του από New York;

Ευχαριστώ :)

έχει 5 servers η ΝΥ, ο πρώτος κι ο τελευταίος σέρνονται, κάτω από 1mbps ο πρώτος και λίγο κάτω από 6mbps ο δεύτερος...

από τους υπόλοιπους 3 ο προτελευταίος μέχρι στιγμής έβγαλε το μεγαλύτερο νούμερο Speedtest.net by Ookla - My Results , αλλά πάιζουν πάνω κάτω στα ίδια...

Δεν είναι και πολύ καλό το αποτέλεσμα θα έλεγα. Εγώ είδα και πάνω από 35 στο download (δυστυχώς δεν είμαι σπίτι να περάσω εικόνα).

πάνω από 35 με ΝΥ? δύσκολο μου φαίνεται...

Το περίμενα το down 2 φορές πάνω και το up 3+.

Μπορείς να ρίξεις κι ένα Λονδίνο (Namesco) ?

με αυτόν έπιασα 33mbps down στο 1ο test, αλλά τώρα δεν λέει να πάει πάνω από 23 :p

69ms latency

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

VDSL2 έχουμε ήδη στην Ελλάδα, τα μηχανήματα που είναι εγκατεστημένα το υποστηρίζουν ήδη και δεν θα χρειαστεί κάποια αλλαγή αν δεν κάνω λάθος, vdsl2+ δεν υπάρχει so far...

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Το VDSL2 είναι εδώ, από χθες το χρησιμοποιώ. Αυτό δίνει μέχρι 50. To VDSL2+ θα δίνει 100άρια σίγουρα, ίσως και παραπάνω. Έχω δει στο εξωτερικό νομίζω και 150.

Απλά μέχρι να μπουν πολλοί στο VDSL2 δεν πρόκειται να ανοίξουν την επόμενη γενιά. Ποιος πληρώνει άλλωστε για να αυξήσουν το bandwidth με το εξωτερικό; Επίσης, αν ανοίξει ποτέ το VDSL2+ τότε μάλλον θα ασχοληθώ με το «πρόβλημα» του «μόλις» 60 attainable στην γραμμή μου.

Και ξαναλέω ότι ελπίζω μέχρι τότε να δούμε και FTTH ;)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό λέω και εγώ. Το VDSL2 είναι εδώ, από χθες το χρησιμοποιώ. Αυτό δίνει μέχρι 50. To VDSL2+ θα δίνει 100άρια σίγουρα, ίσως και παραπάνω. Έχω δει στο εξωτερικό νομίζω και 150.

Απλά μέχρι να μπουν πολλοί στο VDSL2 δεν πρόκειται να ανοίξουν την επόμενη γενιά. Ποιος πληρώνει άλλωστε για να αυξήσουν το bandwidth με το εξωτερικό; Επίσης, αν ανοίξει ποτέ το VDSL2+ τότε μάλλον θα ασχοληθώ με το «πρόβλημα» του «μόλις» 60 attainable στην γραμμή μου.

Και ξαναλέω ότι ελπίζω μέχρι τότε να δούμε και FTTH ;)

όχι, το VDSL2 δίνει μέχρι 200αρες και το VDSL1 μέχρι 55αρες

Very-high-bit-rate digital subscriber line 2 - Wikipedia, the free encyclopedia

VDSL2+ δεν υπάρχει σαν πρότυπο γενικά, όχι μόνο στην Ελλάδα...

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

Οκ, σόρι, αδιάβαστος. Πάντως όλες οι ρυθμίσεις του μοντεμ γράφουν VDSL2, για αυτό και έχω κολλήσει. Δυστυχώς και πάλι δεν είμαι σπίτι να περάσω εικόνα.

Επίσης ίσως αξίζει να δούμε αυτό, προς τα εκεί πάμε (οι Γερμανοί δλδ μας πάνε εκεί, επειδή δεν θέλουν ακόμη το FTTH, το οποίο όμως ξεκινούν στη Γερμανία):

Το VDSL - Vectoring φέρνει μεγαλύτερες ταχύτητες internet- Capital.gr

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς είναι πολύ πιο ακριβό στην υλοποίησή του και μέχρι να τελείωσει την κάλυψη μέσω FTTC ο ΟΤΕ θα περάσουν κάμποσα χρόνια...

από πλευράς εναλλακτικών ούτε για αστείο, βλέπε Forthnet που το έργο στη Ν.Σμύρνη έχει σταματήσει στα πεζοδρόμια και δεν έχει μπει οπτική μέσα στις πολυκατοικίες...

από πλευράς κράτους δύσκολα στην οικονομική κατάσταση που βρισκόμαστε...

επίσης δεν είμαι σίγουρος για το αν χρειάζεται να βάλει και το χέρι στη τσέπη για την εγκατάσταση ο συνδρομητής...

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το FTTH, σίγουρα έχει διαφορά ως προς το κόστος της εγκατάστασης, το οποίο όμως δικαιολογείται ως προς το απείρως καλύτερο επίπεδο υπηρεσιών και την ποιότητά τους. Η πλάκα είναι ότι η οπτική ίνα από μόνη της είναι τόσο φθηνή μπροστά στο χαλκό όπως ο τσίγκος με το χρυσό, απλά μπαίνουν τα θέματα προστασίας και ενισχύσεων και εκτοξεύουν το κόστος.

Εκείνο όμως που νομίζω ότι εμποδίζει τις εταιρείες είναι πρώτον ότι θα πρέπει να υπάρξει αντίστοιχη αναβάθμιση υποδομών και bandwidth παγκοσμίως, το οποίο συνεπάγεται πιο τρελό κόστος, και δεύτερον θα πρέπει να «επιδοτηθούν» γερά στην αρχή οι χρήστες, γιατί το κόστος της υποδομής εντός και εκτός συνόρων και η απαιτούμενη αναβάθμιση χωρητικότητας δεν μπορούν να μετακυλισθούν στις πλάτες τους, γιατί κανείς δεν θα βάλει FTTH.

Φαντάζεται κανείς να του ζητάνε συνδρομή 150-200 ευρώ μηνιαίως για ίντερνετ; Ποιος θα την βάλει;

Πάντως είναι μονόδρομος και εκεί θα πάει ο κόσμος, εξού και τα σχετικά πρότζεκτ της Google, που ήδη παρέχει υπηρεσίες σε επιλεγμένους πελάτες με FTTH.

Εκτός αν στο μεταξύ κυριαρχήσουν τα ασύρματα δίκτυα, κάτι που στο εξωτερικό δείχνει να κινείται. Στην Κορέα ήδη δοκιμάζουν δίκτυα κινητής με ταχύτητες 150 (η Samsung νομίζω τα έχει στήσει), όταν στο ενσύρματο παίζουν κατά βάση στο 100.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μου λύνει τα χέρια. Αφού το ρούτερ θα παίρνει με 100 από το μόντεμ θα έχω το bottleneck αυτό να μου κολλάει το δίκτυο στα 100 και όχι στα 1000.

Βέβαια, θα μου πεις ότι ούτως ή άλλως το ίντερνετ τρέχει με 50, οπότε τι με νοιάζει; Έχω όμως τον υπολογιστή και τα αρχεία που μοιράζω από εκεί με 1000άρι δίκτυο, τα οποία σήμερα με το 100άρι μόντεμ «σέρνονται» (λέμε τώρα, απλά το έχω δοκιμάσει και σε 1000άρι switch και δεν πίστευα την ταχύτητα και την απόκριση, απλά διαστημικό, όμως χωρίς πάνω στο δίκτυο το 100άρι μόντεμ).

Σόρι για το άσχετο θέμα, απλά κουβέντα να γίνεται. Γιατί αν αύριο βρε αδερφέ έχουμε 200άρι ίντερνετ οι εταιρείες είναι ικανές και πάλι να δίνουν μόντεμ με 100άρι δίκτυο, τόσο τους κόβει...

Το εχω δει και απο αλλον ενα αυτο που γραφεις, δε θυμαμαι αν ειναι απο εδω.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτο που λες. Ό,τι ειναι πανω σε gigabit switch επικοινωνει στα 1000. Το modem στα 100, αλλα μονο στο internet και με οποια αλλη συσκευη εχεις βαλει σε θυρα του. Εγω πχ εχω βαλει τον εκτυπωτη που εχει 100ρι, και το VOIP τηλέφωνο.

Μη ντρεπεσαι, βαλε πανω και το μοντεμ να δεις.

Αν σου δωσουν 200ρι internet θα σου δωσουν αναγκαστικα και gigabit modem

(κανονικα για μενα επρεπε να δωσουν gigabit στα vdsl κυκλώματα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό λέω, έπρεπε να δίνουν χιλιάρι, έστω και κατ' επιλογήν και με μικρή χρέωση. Γιατί τώρα ο καθένας μας που θέλει ένα άλλο μόντεμ χιλιάρι είναι αναγκασμένος να πληρώσει πάνω από 100 ευρώ στην πλάκα, ειδικά για VDSL οι τιμές είναι ακόμη πιο τσιμπημένες.

Τέλος πάντων, θα δοκιμάσω με switch, όχι με έξτρα ρούτερ, δε βρίσκω το νόημα. Θα βάλω τα πάντα πάνω στο switch το χιλιάρι και θα δω τι επικοινωνία θα υπάρχει.

Φαντάζομαι ότι όλα τα χιλιάρια θα επικοινωνούν στα 1000 μεταξύ τους και μόνο το ίντερνετ θα μοιράζεται με 100.

Απλά οι δοκιμές θα περιμένουν μερικές εβδομάδες, να τελειώσουμε τα βαψίματα και τις ανακατατάξεις-μετακομίσεις στο σπίτι και να κατασταλάξουμε με τη σύζυγο που θα γίνει το νέο γραφείο, άρα και που θα πάει το μόντεμ, γιατί στο παλιό γραφείο θα έχουμε νέο φιλοξενούμενο κατά την άνοιξη...

Άσε που θα ρίξουμε και την ισχύ του σήματος για το ασύρματο στο άκρως απαραίτητο (προβλέπω κανά 20%, ίσα να πιάνει στο σαλόνι-γραφείο), όχι τώρα που παίζει 100% όλη την ώρα. Μην το ψήσουμε το μωρό από τα γεννοφάσκια του...

Link to comment
Share on other sites

όχι, το VDSL2 δίνει μέχρι 200αρες και το VDSL1 μέχρι 55αρες

Very-high-bit-rate digital subscriber line 2 - Wikipedia, the free encyclopedia

VDSL2+ δεν υπάρχει σαν πρότυπο γενικά, όχι μόνο στην Ελλάδα...

Επειδή το συζητάγαμε, δες το modulation που δίνει το modem της HOL

http://img844.imageshack.us/img844/6167/frp5.png

http://img853.imageshack.us/img853/763/hsmh.png

Πως σου φαίνεται; Πουλάνε φούμαρα; Ή απλώς κάποιος έτσι αποφάσισε να κοτσάρει και το 2 εκεί, έτσι, αφού μπορώ το κάνω στιλ;

Έγινε επεξεργασία από sousis
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διαφημίζουν κάτι τέτοιο τότε; Εγώ μπορεί να είμαι τρελός και να θέλω 200άρι, που όπως λες με το VDSL2 είναι εφικτό εδώ και τώρα. Μπορούν να μου το δώσουν;

Επίσης, μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες μου με ένα αντίστοιχο μόντεμ 1000άρι; Και τέλος, θα έχω δικαίωμα να τους κυνηγάω για τα 60 που θα μου δίνουν ενώ εγώ πληρώνω για 200; LOL, είναι τραγικό και μόνο που το σκέφτομαι, σαν φαρσοκωμωδία αυτή την εποχή.

Φαντάζεσαι να τους έχουμε στην πρέσα; «Γιατί μόλις 60, εγώ πληρώνω για 200. - Μα κύριε, είναι ΕΩΣ 200...»

Link to comment
Share on other sites

τα μέτρα απόστασης αναφέρονται σε μέτρα καλωδίου, όχι πόσο απέχεις με τα πόδια, αυτοκίνητο, αεροπλάνο από το ΑΚ. Τα δε 200/200 που διάβασες παραπάνω αφορούν άλλη χώρα, Νορβηγία νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διαφημίζουν κάτι τέτοιο τότε; Εγώ μπορεί να είμαι τρελός και να θέλω 200άρι, που όπως λες με το VDSL2 είναι εφικτό εδώ και τώρα. Μπορούν να μου το δώσουν;

Επίσης, μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες μου με ένα αντίστοιχο μόντεμ 1000άρι; Και τέλος, θα έχω δικαίωμα να τους κυνηγάω για τα 60 που θα μου δίνουν ενώ εγώ πληρώνω για 200; LOL, είναι τραγικό και μόνο που το σκέφτομαι, σαν φαρσοκωμωδία αυτή την εποχή.

Φαντάζεσαι να τους έχουμε στην πρέσα; «Γιατί μόλις 60, εγώ πληρώνω για 200. - Μα κύριε, είναι ΕΩΣ 200...»

πληρώνεις πακέτο για έως 50mbps και συγχρονίζεις 50mbps, δεν πληρώνεις για το attainable rate...

σαν να είχες πχ adsl2+ και να υπήρχε μόνο πακέτο για 6mbps, αργότερα θα δώσουν μεγαλύτερα πακέτα πιο ακριβά, όσοι μπορούν κι έχουν την οικονομική δυνατότητα θα τα βάλουν...

μέχρι και στο 100αρι πακέτο το τωρινό modem/router καλύπτει, όταν δώσουν παραπάνω τότε θα χρειαστεί αλλαγή...

Έγινε επεξεργασία από Finwe
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι όλα τα χιλιάρια θα επικοινωνούν στα 1000 μεταξύ τους και μόνο το ίντερνετ θα μοιράζεται με 100.

Απλά οι δοκιμές θα περιμένουν μερικές εβδομάδες, να τελειώσουμε τα βαψίματα και τις ανακατατάξεις-μετακομίσεις στο σπίτι και να κατασταλάξουμε με τη σύζυγο που θα γίνει το νέο γραφείο, άρα και που θα πάει το μόντεμ, γιατί στο παλιό γραφείο θα έχουμε νέο φιλοξενούμενο κατά την άνοιξη...

Έτσι ακριβώς

Αυτό που γράφεις για τη θέση του modem δεν κατάλαβα, δεν είναι ορισμένη εφόσον έχεις περάσει καλώδια δικτύου?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

τα μέτρα απόστασης αναφέρονται σε μέτρα καλωδίου, όχι πόσο απέχεις με τα πόδια, αυτοκίνητο, αεροπλάνο από το ΑΚ. Τα δε 200/200 που διάβασες παραπάνω αφορούν άλλη χώρα, Νορβηγία νομίζω.

Σιγά βρε συ, λες και είπαμε ότι έκανα το μαραθώνιο με τα πόδια και έπεσα 20 χλμ. έξω.

Με τα πόδια περπάτησα κάτω από τις γραμμές του τηλεφώνου κολώνα κολώνα, από το ΚΑΦΑΟΥ μέχρι και το κουτί του σπιτιού μου. Αυτά είναι τα 180-190 μέτρα που λέω. Σιγά μην έκοψα ευθεία μέσα από χωράφια, μάντρες, πολυκατοικίες και ότι βρήκα στο πέρασμά μου για να φτάσω πιο γρήγορα στο σπίτι. Νταξει, είπαμε, δεν είμαι και ο σούπερ νουμπ...

Ακόμη και 20% να έπεσα έξω, η απόσταση δεν φουσκώνει με τίποτα πάνω από 240 μέτρα. Δεν δικαιολογείται η πτώση του attainable από τα 120-130 στα 60 που δείχνει το μόντεμ

Link to comment
Share on other sites

δεν στο είπα για να δικαιολογήσω την ταχύτητα, οι διαφορές μπορεί να είναι μεγάλες γενικώς. Εναέριο καλώδιο έχεις; Δεν έχει σχέση άμεση με την αρχική σου ερώτηση, υποτίθεται ότι τα περνούσαν υπόγεια εδώ και μερικά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.