Jump to content



The VDSL Thread: Μοιραστείτε τον πόνο και την χαρά σας


Recommended Posts

πληρώνεις πακέτο για έως 50mbps και συγχρονίζεις 50mbps, δεν πληρώνεις για το attainable rate...

σαν να είχες πχ adsl2+ και να υπήρχε μόνο πακέτο για 6mbps, αργότερα θα δώσουν μεγαλύτερα πακέτα πιο ακριβά, όσοι μπορούν κι έχουν την οικονομική δυνατότητα θα τα βάλουν...

μέχρι και στο 100αρι πακέτο το τωρινό modem/router καλύπτει, όταν δώσουν παραπάνω τότε θα χρειαστεί αλλαγή...

Καταλαβαίνω και συμφωνώ. Δεν έχω παράπονο, μετά από πολλά χρόνια. Για πρώτη φορά πληρώνω 50 και παίρνω 50.

Απλά λέω ότι αν μπορούν να μου δώσουν παραπάνω να μου το πουν και να μου το κοστολογήσουν να ξέρω. Πάντα με ενδιαφέρει το καλύτερο, αρκεί να μην με κλέβουν.

Τώρα πια έχει 20 ευρώ το double play σε ADSL, κάπου 40-45 to VDSL (μπορεί και 30 σε κάποιες προσφορές) και για εμένα είναι πολύ λογικά τα πράγματα. Ας μου έλεγαν ότι βάζεις 100άρι με 70 ας πούμε. Ακριβό μεν και σίγουρα δεν θα το έκανα λόγω κόστους, αλλά επίσης δε μου φαίνεται παράλογο.

Αν όμως μου έλεγαν ας πούμε «α, σούπερ ντούπερ επόμενη τεχνολογία» και ζητούσαν 150 ευρώ -4-5 φορές ππάνω τα λεφτά για την ίδια τεχνολογία, διπλάσια ταχύτητα- θα απέκλεια και κάθε συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαν επειδή κάνει έναν μαθηματικό υπολογισμό το μόντεμ σου δε σημαίνει ότι και ο παροχος έχει τα μηχανήματα. Και το band width να στα δώσει, και 200 ευρώ να πλήρωνες αμφιβάλλω αν έμπαιναν στο κόπο να το κάνουν

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω για πολλά χρόνια να το κάνουν. Για την ακρίβεια, μόνο όταν αποφασίσουν οι Γερμανοί θα γίνει η περαιτέρω αναβάθμιση, γιατί όλοι οι άλλοι πατάνε πάνω στον ΟΤΕ, δεκάρα τσακιστή για επενδύσεις.

Μόνη μας ελπίδα η Ε.Ε. και τα... συμφέροντα που θέλουν το FTTH.

Εκτός αν μας κάνει τη χάρη η Google και ρίξει οπτικές παντού και κάνει χώρα μοντέλο την Ελλάδα με ταχύτητες 1Gbps για όλους. Και από δίπλα οι εταιρείες κινητής με LTE 5G Ultra+++ :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα !

Και εγώ με τη σειρά μου , έχω VDSL από την wind , εδώ και 3 μήνες. Μου βγήκε το λάδι να ενεργοποιηθεί επειδή λέγανε ότι δεν είναι διαθέσιμο το VDSL , αν και μένω μόλις 200 m από το A/K του ΟΤΕ!!!

Και άλλαξα την mlkia το zte zxdsl 931 wii , επειδή έκανε αποσυνδέσεις με το dod.gr και άλλα κουλά και πήρα το ZYXEL P-870HN-51B και βρήκα την υγειά μου.

Τα στατιστικά μου είναι τα εξής:

VDSL Training Status: Showtime

VDSL Profile: Profile 17a

Traffic Type: PTM Mode

Link Uptime: 1 day: 9 hours: 3 minutes

============================================================================

VDSL Port Details Upstream Downstream

Line Rate: 10.054 Mbps 42.676 Mbps

Actual Net Data Rate: 10.000 Mbps 42.607 Mbps

Trellis Coding: ON ON

SNR Margin: 9.7 dB 9.1 dB

Actual Delay: 4 ms 8 ms

Transmit Power: -11.1 dBm 10.3 dBm

Receive Power: 0.0 dBm 0.4 dBm

Actual INP: 2.0 symbols 2.0 symbols

Total Attenuation: 0.3 dB 10.2 dB

Attainable Net Data Rate: 13.175 Mbps 46.312 Mbps

============================================================================

VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3

Line Attenuation(dB): N/A 22.5 33.7 N/A 18.9 29.7 N/A

Signal Attenuation(dB): N/A 21.6 32.2 N/A 18.9 29.7 N/A

SNR Margin(dB): N/A 9.8 9.7 N/A 9.1 9.1 N/A

Transmit Power(dBm): N/A -19.0 -11.8 N/A 8.7 5.1 N/A

============================================================================

2962421390.png

Σημείωση: Την ημέρα που με ενεργοποιήσανε , είχα ακριβώς 50000/10000 στο router , αλλά μετά μεσολάβησε 2 μερες downtime και με συγρόνισαν πιο κάτω , (παρατήρησα ότι ανέβηκε πολύ το attenuation) . Γιατί το κάνανε αυτό?

Eπίσης , τους είχα πάρει τηλέφωνο να την κάνουν fastpath την γραμμή , (η wind adsl που χα πριν , έπαιζε σε fastpath) αλλά μου λένε ότι το VDSL από A/K δεν γίνεται fast , (μόνο μέσω ΚΑΦΑΟ , δηλαδή το μεταπωλημένο πακέτο του ΟΤΕ , να υποθέσω)

αμαρτία.... :suicide2:

Έγινε επεξεργασία από bobis
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα !

Σημείωση: Την ημέρα που με ενεργοποιήσανε , είχα ακριβώς 50000/10000 στο router , αλλά μετά μεσολάβησε 2 μερες downtime και με συγρόνισαν πιο κάτω , (παρατήρησα ότι ανέβηκε πολύ το attenuation) . Γιατί το κάνανε αυτό?

Eπίσης , τους είχα πάρει τηλέφωνο να την κάνουν fastpath την γραμμή , (η wind adsl που χα πριν , έπαιζε σε fastpath) αλλά μου λένε ότι το VDSL από A/K δεν γίνεται fast , (μόνο μέσω ΚΑΦΑΟ , δηλαδή το μεταπωλημένο πακέτο του ΟΤΕ , να υποθέσω)

αμαρτία.... :suicide2:

ανέβηκε πολύ το attenuation σε σχέση με το attenuation που είχες στο adsl ή σε σχέση με το attenuation που είδες στο vdsl την πρώτη μέρα?

γιατί το attenuation του vdsl είναι διαφορετικό (πιο μεγάλο) νούμερο από αυτό του adsl λόγω διαφορετικών συχνοτήτων, πχ έμενα πήγε +5db σε vdsl...

τώρα για το συγχρονισμό, από την στιγμή που δεν παίζεις μέσω των νέων ΚΑΦΑΟΥ, τπτ δεν είναι σίγουρο μιας και μπορεί να έπεσε λόγω crosstalk...

δεν είναι ότι δεν "γίνεται" να έχεις fastpath από Α/Κ, απλά προτιμούν να μην το κάνουν για λόγους σταθερότητας και για να μην χάνεις από τον συγχρονισμό μιας και στο vdsl από Α/Κ το attainable δεν είναι τόσο μεγαλύτερο από το actual rate όπως βλέπουμε στο vdsl από ΚΑΦΑΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

ανέβηκε πολύ το attenuation σε σχέση με το attenuation που είχες στο adsl ή σε σχέση με το attenuation που είδες στο vdsl την πρώτη μέρα?

To 2o....Γίνεται να κάνω κάτι και να το επαναφέρουν στην κατάσταση αυτή ? Ορίστε και το screenshot της πρώτης μέρας!

vdsl_dikomou.png

Kαι τί έχω σήμερα: (εννοείται ότι είχα αλλάξει router , to ZTE είχε bugs με αποσυνδέσεις από dod.gr , προβλήματα με torrents κτλπ.)

VDSL Port Details Upstream Downstream

Line Rate: 10.054 Mbps 42.579 Mbps

Actual Net Data Rate: 10.000 Mbps 42.510 Mbps

Trellis Coding: ON ON

SNR Margin: 9.8 dB 9.1 dB

Actual Delay: 4 ms 8 ms

Transmit Power: -11.1 dBm 10.4 dBm

Receive Power: 0.0 dBm 0.4 dBm

Actual INP: 2.0 symbols 2.0 symbols

Total Attenuation: 0.3 dB 10.3 dB

Attainable Net Data Rate: 13.343 Mbps 45.980 Mbps

============================================================================

VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3

Line Attenuation(dB): N/A 22.5 33.7 N/A 18.9 29.7 N/A

Signal Attenuation(dB): N/A 21.6 32.0 N/A 18.9 29.7 N/A

SNR Margin(dB): N/A 9.9 9.8 N/A 9.1 9.1 N/A

Transmit Power(dBm): N/A -19.0 -11.8 N/A 8.9 5.0 N/A

Και κάτι άλλο που δεν έγραψα πριν. Στην τηλεφωνική πρίζα , από την μια πλευρά , έρχονται 4 καλώδια , 2 κόκκινα και 2 μπλε. Μετά από ψάξιμο , ανακάλυψα ότι το ένα ζευγάρι κόκκινο-μπλε έιναι από τον ΟΤΕ , και το άλλο ,μάλλον για να δώσει σήμα και στην 2η πρίζα του σπιτιού...

Kατέληξα σε 2 περιπτώσεις-συνδεσμολογίες:

1) (DEFAULT ΣΥΝΔΕΣΗ ) με τα 4 καλώδια του τοίχου: (τα 2-μπλε-ως-πλεξούδα στη μια θέση της πρίζας και τα 2-κόκκινα-ως-πλεξούδα στην άλλη)

42510 down / 10000 up (kbps)

ping με αθηναϊκό σέρβερ (κόμβος gr-ix) = 25 ms

SNR: 9.1 down / 9.8 up (dB)

ATT: 10.3 down / 0.3 up (dB)

2) με τα 2 καλώδια μόνο , αυτά του ΟΤΕ (1-μπλε στη μια θέση και το άλλο κόκκινο στην άλλη)

47100 down / 9999 up (kbps)

ping με αθηναϊκό σέρβερ (κόμβος gr-ix) = 29 - 30 ms

SNR: 9.2 down / 8.9 up (dB)

ATT: 9.7 down / 0.1 up (dB)

Γιατί αυτές οι διαφορές?

Καταλαβάινω ότι κερδίζω ταχύτητα στην 2η περίπτωση (γύρω στα 4.5 Mbps) , αλλά από την στιγμή που αυξάνεται το ping μου κατά 4 -5 ms, δεν με συμφέρει για τα games + τον game server που σηκώνω :TD:

Έγινε επεξεργασία από bobis
Link to comment
Share on other sites

To site είναι του ΥΠΕΡΙΩΝ της ΕΕΕΤ, ΥΠΕΡΙΩΝ

Το πατρικό μου σπίτι είναι 2 τετράγωνα πιο κάτω και κλειδώνω με ADSL στα 5.5/0.4

Μεταξύ των σπιτιών έχει μπεί καινούριο κουτί του OTE,κι εγώ είμαι συνδεδεμένος σε κουτί που είναι στα όρια με Βριλήσσια στα 2,0-2,5km.

Ερωτώ, πρέπει να κάνω κάποια αίτηση για να συνδεθώ κοντά μου, ή είναι μόνο για τους VDSLάδες αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτές οι διαφορές?

Καταλαβάινω ότι κερδίζω ταχύτητα στην 2η περίπτωση (γύρω στα 4.5 Mbps) , αλλά από την στιγμή που αυξάνεται το ping μου κατά 4 -5 ms, δεν με συμφέρει για τα games + τον game server που σηκώνω :TD:

στα MS δεν ξέρω γιατί υπάρχει διαφορά, αλλά στο συγχρονισμό προφανώς παίζει ρόλο η εσωτερική καλωδίωση...

προσωπικά θα κράταγα τον υψηλότερο, δεν πρόκειται να κάνουν διαφορά τα 4-5ms

Απόσταση 5.2km και πιάνει 42/5 ? Kαι του δείχνει πως (μάλλον λόγω απόστασης ) δεν είναι διαθέσιμη η VDSL ?
Προφανως δεν είναι ενημερωμένη η βαση με τα κέντρα...

Sent from my Galaxy S4, using Tapatalk...

απλό το hyperion δεν είναι ενημερωμένο για τα FTTC KV του ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται ήθελα να ρωτήσω μιας και σκέφτομαι να βάλω vdsl ...Ποια εταιρία να προτιμήσω (εκτός ΟΤΕ) υπάρχει κάποια διαφορά οι ολες ίδιες είναι πάνω κάτω ..

Επεισης μένω περιστέρι περιοχή ανθουπολη και το κέντρο του ΟΤΕ είναι λίγο μακριά οπότε η απωλια θα είναι πολλη μεγάλη δηλαδή απο τα 50 που θα έπαιρνα ποσα περίπου μπορεί να μου φέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Άρα VDSL μονόδρομος...

...ζητάω με fastpath ή χωρίς ? μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος ?

αν υπάρχει η επιλογή το ζητάς, δεν χάνεις από συγχρονισμό επειδή το attainable είναι αρκετά μεγαλύτερο από το actual rate...

Χαίρεται ήθελα να ρωτήσω μιας και σκέφτομαι να βάλω vdsl ...Ποια εταιρία να προτιμήσω (εκτός ΟΤΕ) υπάρχει κάποια διαφορά οι ολες ίδιες είναι πάνω κάτω ..

Επεισης μένω περιστέρι περιοχή ανθουπολη και το κέντρο του ΟΤΕ είναι λίγο μακριά οπότε η απωλια θα είναι πολλη μεγάλη δηλαδή απο τα 50 που θα έπαιρνα ποσα περίπου μπορεί να μου φέρουν?

έχεις ελέγξει καταρχάς αν σου είναι διαθέσιμο? αν είσαι μακρυά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορείς μιας και δεν έχουν γίνει έργα για νέα ΚΑΦΑΟΥ στην περιοχή σου....

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα με μια γρηγορη ματια wind,forthnet,hol,ΟΤΕ δεν εχει ..cyta ειναι διαθεσιμο

Πως γινεται αυτο?

Μάλλον η Cyta λέει κουταμάρες. Σου πετάει ένα διαθέσιμο ελπίζοντας να σε πάρει ως πελάτη και μετά βλέπουμε τι θα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.