Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

Αναλογα ποιον θεωρεις αμορφωτο. Εσενα δεν μπορω να σε θεωρησω αμορφωτο αν δεν ξερεις απο μοντερνα τεχνη. Εμενα δεν μπορει να με θεωρησει κανεις αμορφωτο επειδη μου φαινοταν φυσικο οτι δεν τρεχει και τιποτα να καιει κανα λαδι ενα αυτοκινητο. Πληρωνομαι για κατι αλλο.

Ο αστυνομος που πληρωνεται να εφαρμοζει τον νομο, κανει 250 παρανομιες ανα δευτερολεπτο και με το που υποψιαστει οτι ξερεις κατι παραπανω στεκεται κλαρινο, προφανως ειναι αμορφωτος. Εκτος αν οι καπς γινονται ξαφνικα ευγενικοι με τους πελατες μου μπροστα μου, επειδη φοραω ωραιο αρωμα.

5-6 απλα σκηνικα.

Κρατουμενος για αυτοφωρο που θα δικαζοταν αυριο, παω στο τμημα 16.40 oh haiz ειμαι λε δικηγορος του, φερτε μου την δικογραφια να τον υπερασπιστω αυριο (προβλεπεται δηλαδη αυτο απο τον κωδικα ποινικης δικονομιας δεν ηταν βιτσιο μου) ...

Καπ -εεεε ξερετε μας εχει χαλασει το φωτοτυπικο και λειπει ο συναδελφος που χειριζεται το μηχανημα

Τσακωνας -Θα χρειαστει να το αναφερω στον κ. Εισαγγελεα Υπηρεσιας δηλαδη οτι ελειπε ο υπευθυνος του φωτοτυπικου ενω ο συνηγορος ζητησε αντιγραφα της δικογραφιας?

Καπ - ΤΙ ΑΡΩΜΑ ΤΟΝΕΡ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΟ??????? ΝΑ ΣΑΣ ΤΙΣ ΒΓΑΛΩ ΣΕ ΣΟΜΟΝ ΧΑΡΤΙ Η ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΛΑΧΑΝΙ?

Πελατης μου με κληση 1.500 ευρωνια, παμε στο λε αστυνομικο τμημα και ζηταω να παρω αντιγραφα της κλησης και της ενστασης του.

Καπ-Ε δεν ξερω αν προβλεπεται,μισο λεπτο να δω τον νομο που μας εχουν δωσει μουμπλε μουμπλε και αρχιζει να τον διαβαζει δυνατα, αραχτος και περιπαιχτικα προς εμενα

Τσακωνας - Νομος 2690/1999 αρθρο 5α. Αρνειστε η μου φαινεται?

Καπ - ΕΕΕΕΕ ΠΑΜΕ ΜΕΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΛΙΕΚ ΤΩΡΑ

Κληση του bro και παμε μαζι να κανουμε την ενσταση στο τμημα Σαββατο

Τσακωνας - Oh hai ηρθαμε να κανουμε μια ενσταση

Καπ ντερπινα- ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

Τσακωνας - δηλαδη στο τηλεφωνο ενημερωθηκα ψευδως? Μπορω ναχω το ονομα σας και τον βαθμο σας παρακαλω?

Καπ ντερπινα - ΕΕΕΕΕ ΠΡΩΤΗ ΠΟΡΤΑ ΔΕΞΙΑ (προφανως ενστολος που παρουσιαζεται "πρωτη πορτα" και εχει βαθμο "δεξια" δεν ειναι αξιος του σεβασμου μου)

το σκηνικο με τους ματατζηδες τοχω γραψει στο χρεωκοπια θρεντ. Cool Story Τσακωνα και εκει

και αααλλα πολλα.

Προφανως ατομα που πληρωνονται για να εκπροσωπουν τον νομο αλλα πανε να κοροιδεψουν τον πολιτη ξεσκιζοντας τα δικαιωματα του δεν ειναι απλα αμορφωτοι αλλα αξιοι της μοιρας τους, οταν κανουν το λαθος να τσαντισουν τον λαθος ανθρωπο.

Πωωωωωπωωωωωω. Φούστες μπλε σε κόκκινο φόντο. Τις ίδιες [....] ακούω απο όλους τους δικηγόρους (εντάξει αντί για αμόρφωτο μπορεί να πουν τον μπατσο Βλάχο) και απο όλους τους συναδέλφους του κολλητού μου που είναι αστυνομικός ακούω τις ίδιες ακριβώς ιστορίες (όπου βέβαια το μ.πανο ο χασοδικης πήρε τα @@ τους πακέτο για το Σπιτι). Ή η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ή εγω έχω την τύχη να συναναστρεφομαι πάντα τους μαμαω και δερνω κάθε επαγγέλματος (και μπράβο μου γιατι το αξιζω).

[MENTION=15983]diodiastop666[/MENTION] ανεξαρτητα απο το αν μια υπηρεσία είναι δημόσια η δωρεάν εφόσον έχει θεσπιστεί αντίτιμο οφείλεις να το πληρώσεις. Το δεν πληρώνω επειδη δεν έχουν το δικαίωμα να μου ζητήσουν λεφτα επειδη "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη", "δε δίνω λεφτα στο κεφάλαιο" κτλ (και όχι επειδη είμαι τσιπης, μπατηρης, ξέχασα να ανανέωσω την κάρτα μου) είναι ελληνική πατέντα. Λέμε ότι η Ελλάδα είναι η χώρα της λαμόγιας. Και πως να μην είναι όταν ο Κακομοιρης Κακομοιρογλου έχει την τάση όταν διαπράττει τη δική του μικρόπαρανομία(btw ρε Τσακωνα είπες πιο πριν ότι το να μη χτύπησεις εισιτήριο είναι απλά παράβαση. Απο τις αρχές του 2011 δεν έχει γίνει πλημμέλημα; ) έχει πάντα την ανάγκη να την περιβάλλει με το μανδύα της επανάστασης ενάντια στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[MENTION=15983]diodiastop666[/MENTION] ανεξαρτητα απο το αν μια υπηρεσία είναι δημόσια η δωρεάν εφόσον έχει θεσπιστεί αντίτιμο οφείλεις να το πληρώσεις. Το δεν πληρώνω επειδη δεν έχουν το δικαίωμα να μου ζητήσουν λεφτα επειδη "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη", "δε δίνω λεφτα στο κεφάλαιο" κτλ (και όχι επειδη είμαι τσιπης, μπατηρης, ξέχασα να ανανέωσω την κάρτα μου) είναι ελληνική πατέντα. Λέμε ότι η Ελλάδα είναι η χώρα της λαμόγιας. Και πως να μην είναι όταν ο Κακομοιρης Κακομοιρογλου έχει την τάση όταν διαπράττει τη δική του μικρόπαρανομία(btw ρε Τσακωνα είπες πιο πριν ότι το να μη χτύπησεις εισιτήριο είναι απλά παράβαση. Απο τις αρχές του 2011 δεν έχει γίνει πλημμέλημα; ) έχει πάντα την ανάγκη να την περιβάλλει με το μανδύα της επανάστασης ενάντια στο σύστημα;

αφου δε σ αρεσει ετσι θα στο πω αλλιως

το περασμενο μην ειχα καρτα

ειχαν 4-5 απεργιες ολοκληρες μερες και αυτες οι απεργιες μου κοστισαν 60 ευρω

παραπανω απο οσο κανει η καρτα απεριοριστων,να μπαινω εναμιση μηνα τσαμπα στο μετρο τωρα?τι λες?

Link to comment
Share on other sites

αφου δε σ αρεσει ετσι θα στο πω αλλιως

το περασμενο μην ειχα καρτα

ειχαν 4-5 απεργιες ολοκληρες μερες και αυτες οι απεργιες μου κοστισαν 60 ευρω

παραπανω απο οσο κανει η καρτα απεριοριστων,να μπαινω εναμιση μηνα τσαμπα στο μετρο τωρα?τι λες?

Λέω ότι αν θυμάμαι καλα το κύριο αίτημα ήταν να μην αυξηθούν τα εισητηρια σωστά; Η τουλάχιστον αυτο έλεγε το μεγάλο πανό έξω απο το μετρό Συντάγματος. Μάντεψε γιατι χρειαζόταν να αυξηθούν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

αφου δε σ αρεσει ετσι θα στο πω αλλιως

το περασμενο μην ειχα καρτα

ειχαν 4-5 απεργιες ολοκληρες μερες και αυτες οι απεργιες μου κοστισαν 60 ευρω

παραπανω απο οσο κανει η καρτα απεριοριστων,να μπαινω εναμιση μηνα τσαμπα στο μετρο τωρα?τι λες?

Να πας να ζητήσεις τα λεφτά από αυτούς που κάναν απεργία.

Link to comment
Share on other sites

ο καθένας κοιτά να προασπίσει τα συμφέροντά του και να διαμαρτυρηθεί με όποιον τρόπο μπορεί

όπως εσύ λοιπόν δεν πληρώνεις και πιθανόν ζημιώνεις κάποιους, άλλοι απεργούν ζημιώνοντας εσένα

που βρίσκεις το περίεργο ;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο ορθολογική σκέψη. Όταν γίνεται απεργία πρέπει να υπάρχει πάντα προσωπικό ασφαλείας. Αν δεν επαρκεί για να σε εξυπηρετήσει και χρειαστεί να πάρεις ταξί για να πας στη δουλειά σου, στείλε το λογαριασμό στο συνδικαλιστικό όργανο που αποφάσισε να σου στερήσει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ την συγκεκριμένη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο ορθολογική σκέψη. Όταν γίνεται απεργία πρέπει να υπάρχει πάντα προσωπικό ασφαλείας. Αν δεν επαρκεί για να σε εξυπηρετήσει και χρειαστεί να πάρεις ταξί για να πας στη δουλειά σου, στείλε το λογαριασμό στο συνδικαλιστικό όργανο που αποφάσισε να σου στερήσει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ την συγκεκριμένη μέρα.

ε ναι και θα σε παρουν πολυ στα σοβαρα αν κανεις κατι τετοιο.

τα εισιτηρια αυξηθηκαν 40% γιατι υποτιθεται μειωθηκε η επιδοτηση απο το κρατος.

Link to comment
Share on other sites

και λόγω της εισιτηριοδιαφυγής

η οποια παντα υπηρχε,αλλα αυξηθηκε κατακορυφα απο την επομενη μερα της αυξησης των εισιτηριων.

αλλιως πως εξηγεις οτι μετα την αυξηση των εισιτηριων το ελλειμα των μμμ διογκωθηκε?

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωπωωωωωω. Φούστες μπλε σε κόκκινο φόντο. Τις ίδιες [....] ακούω απο όλους τους δικηγόρους (εντάξει αντί για αμόρφωτο μπορεί να πουν τον μπατσο Βλάχο) και απο όλους τους συναδέλφους του κολλητού μου που είναι αστυνομικός ακούω τις ίδιες ακριβώς ιστορίες (όπου βέβαια το μ.πανο ο χασοδικης πήρε τα @@ τους πακέτο για το Σπιτι). Ή η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ή εγω έχω την τύχη να συναναστρεφομαι πάντα τους μαμαω και δερνω κάθε επαγγέλματος (και μπράβο μου γιατι το αξιζω).

[MENTION=15983]diodiastop666[/MENTION] ανεξαρτητα απο το αν μια υπηρεσία είναι δημόσια η δωρεάν εφόσον έχει θεσπιστεί αντίτιμο οφείλεις να το πληρώσεις. Το δεν πληρώνω επειδη δεν έχουν το δικαίωμα να μου ζητήσουν λεφτα επειδη "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη", "δε δίνω λεφτα στο κεφάλαιο" κτλ (και όχι επειδη είμαι τσιπης, μπατηρης, ξέχασα να ανανέωσω την κάρτα μου) είναι ελληνική πατέντα. Λέμε ότι η Ελλάδα είναι η χώρα της λαμόγιας. Και πως να μην είναι όταν ο Κακομοιρης Κακομοιρογλου έχει την τάση όταν διαπράττει τη δική του μικρόπαρανομία(btw ρε Τσακωνα είπες πιο πριν ότι το να μη χτύπησεις εισιτήριο είναι απλά παράβαση. Απο τις αρχές του 2011 δεν έχει γίνει πλημμέλημα; ) έχει πάντα την ανάγκη να την περιβάλλει με το μανδύα της επανάστασης ενάντια στο σύστημα;

Ξανα στεγνα και ξανα κυνικα, οι καπς εχουν χοντρο κομπλεξ με τους δικηγορους.

Γιατι για ολο τον κοσμο αυτοι ειναι γ@μω και δερνω και ερχεται καποιος , και με 2 προτασεις μπορει να τους τιναξει στον αερα και να μην πουν κουβεντα. Εκει κουμπωνει και η τσακωνουπεροψια. Γιατι χωρις οπλο και χωρις στολη μπορω (αν περασεις απο το εφετειο στην λουκαρεως τσεκαρε τιποτα υποθεσεις με κατηγορουμενους καπς, ποσο χ3σμενοι ειναι μπροστα σε δικαστηριο).. Σε αυτον πχ που σου ειπε "μ00νοπανο" τον δικηγορο πες του να γκουγκλαρει το προεδρικο διαταγμα 120/2008 και στειλε μου φωτο την τρομαγμενη εκφραση του οταν τελειωσει το διαβασμα μετα απο 3 εβδομαδες (αμφισβητω την ικανοτητα του να διαβαζει πανω απο μιση προταση ανα ωρα)...

Και για να δειξω ακομη μια φορα ποσο αμορφωτος ηταν ο αστυνομικος.

Πιστευε λοιπον οτι ο φιλος μας εχει κανει εγκλημα?

Η νομιμη διαδικασια ειναι αυτοφωρο και δικαστηριο την επομενη. Και οι δικαστες κρινουν για το πενηνταλεπτο και η αθωωνουν η καταδικαζουν.

Ουτε αυτο δεν ηξερε?

Η εκανε τον υπαλληλο της αττικο μετρο και τον σερνει για εξακριβωση και δινει τα στοιχεια?

Τωρα τα ξαναξεχασαμε αυτα περι κρατους δικαιου?

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Ξανα στεγνα και ξανα κυνικα, οι καπς εχουν χοντρο κομπλεξ με τους δικηγορους.

Γιατι για ολο τον κοσμο αυτοι ειναι γ@μω και δερνω και ερχεται καποιος , και με 2 προτασεις μπορει να τους τιναξει στον αερα και να μην πουν κουβεντα. Εκει κουμπωνει και η τσακωνουπεροψια. Γιατι χωρις οπλο και χωρις στολη μπορω (αν περασεις απο το εφετειο στην λουκαρεως τσεκαρε τιποτα υποθεσεις με κατηγορουμενους καπς, ποσο χ3σμενοι ειναι μπροστα σε δικαστηριο).. Σε αυτον πχ που σου ειπε "μ00νοπανο" τον δικηγορο πες του να γκουγκλαρει το προεδρικο διαταγμα 120/2008 και στειλε μου φωτο την τρομαγμενη εκφραση του οταν τελειωσει το διαβασμα μετα απο 3 εβδομαδες (αμφισβητω την ικανοτητα του να διαβαζει πανω απο μιση προταση ανα ωρα)...

Και για να δειξω ακομη μια φορα ποσο αμορφωτος ηταν ο αστυνομικος.

Πιστευε λοιπον οτι ο φιλος μας εχει κανει εγκλημα?

Η νομιμη διαδικασια ειναι αυτοφωρο και δικαστηριο την επομενη. Και οι δικαστες κρινουν για το πενηνταλεπτο και η αθωωνουν η καταδικαζουν.

Ουτε αυτο δεν ηξερε?

Η εκανε τον υπαλληλο της αττικο μετρο και τον σερνει για εξακριβωση και δινει τα στοιχεια?

Τωρα τα ξαναξεχασαμε αυτα περι κρατους δικαιου?

Και σου ξαναλέω ότι μου λες εσύ για τους αστυνομικούς, ακούω και απο τους άλλους για εσάς.

Οσον αφορά το κόμπλεξ που είπες. Ο πιο ακομπλεξαριστος καπ στον κόσμο αν ήμουν αν ήμουν πχ στη δίωξη αν έβλεπα πχ τον δικολαβο να βγάζει λάδι τον πελάτη του με νομικά τερτιπια τότε πίστεψε με όχι @@ θα τον έλεγα αλλα θα ήθελα να πάω με ένα ΡΕΟ σφαίρες και να το άδειασω πάνω σε αυτόν και το συγγενολοι του.

Επιπλεον Πριν είπες ότι η ακύρωση εισητηριου είναι απλά παράβαση και όχι έγκλημα. Εγω ρώτησα αν ισχύει αυτο που λέγανε στις αρχές του 2011 ότι η μη ακύρωση εισητηριου είναι πλέον πλημμέλημα. Τελικά ισχύει; Το πλημμέλημα θεωρείται (και εδω μπορεί να είναι ατσάλα και αδοκιμα διατυπώμενη η ερώτηση μου μιας και δεν έχω ιδέα απο την ορολογία σας) έγκλημα ή παράβαση;

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Και σου ξαναλέω ότι μου λες εσύ για τους αστυνομικούς, ακούω και απο τους άλλους για εσάς.

Επιπλεον Πριν είπες ότι η ακύρωση εισητηριου είναι απλά παράβαση και όχι έγκλημα. Εγω ρώτησα αν ισχύει αυτο που λέγανε στις αρχές του 2011 ότι η μη ακύρωση εισητηριου είναι πλέον πλημμέλημα. Τελικά ισχύει; Το πλημμέλημα θεωρείται (και εδω μπορεί να είναι ατσάλα και αδοκιμα διατυπώμενη η ερώτηση μου μιας και δεν έχω ιδέα απο την ορολογία σας) έγκλημα ή παράβαση;

Αυτό βρήκα, Υποχώρηση Ρέππα: Πταίσμα η μη ακύρωση εισιτηρίων | Άρθρα | Ελευθεροτυπία

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ κυκλοφορώ κάθε μέρα με τα ΜΜΜ και από το Σεπτέμβρη του 2011 που είμαι κάθε μέρα με 3 μέσα δεν έχω πετύχει ούτε έναν έλεγχο! Κουλό! Καμιά φορά και γω ξεχνάω τη κάρτα μου σπίτι, και μια φορά που τη ξέχασα με πέτυχε ελεγκτής!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Θενξ Φανη κάνοντας μια αναζητηση απο το κουνητο μόνο κάτι blogs έβλεπα που έλεγαν ότι ποινικοποιειται.

Μου έκανε βέβαια εντύπωση το γεγονός ότι στο τέλος του άρθρου αναφέρεται ότι κατα την ψήφιση υπήρχε συγκέντρωση διαμαρτυρίας απο σωματεία εργαζομένων στα ΜΜΜ

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγοί που θέλουν να τσοντάρουν στο μισθό γίνονται ελεγκτές. Παίρνουν ένα μπλοκ προστίμων και βγαίνουν παγανιά τον ελεύθερο χρόνο τους. Αμείβονται με το 20% του πρόστιμου για αυτό το λόγο κυνηγάνε το σίγουρο.

Βέβαια το μηνιάτικο τώρα είναι 700€ περίπου αλλά επειδή η μείωση έγινε αναδρομικά τους δίνουν 600€ και κρατάνε τα υπόλοιπα!!

Πρώτοι τσαμπατζήδες είναι τα σχολεία που μπαίνουν όλοι μαζί και δεν πληρώνει κανένας.

Δεύτεροι έρχονται οι Αλβανοί και μετά οι υπόλοιποι

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το μέσο εισιτήριο είναι 1.20 με 1.40. Δηλαδή πήγαινε έλα είναι μια φρατζόλα ψωμί μια κονσέρβα και μισό κιλό ντομάτες, που τρώνε δυο άτομα.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός λεωφορείου με εμφάνιση άπλυτου , Τερλέγκας φουλ στο ράδιο και τσιγαράκι , οδηγώντας λες και είναι σε F1 αγώνα και να βρίζει όποιον επιβάτη αργούσε να επιβιβαστεί/αποβιβαστεί, σήμερα στο 550

Και μετά λένε μερικοί εδώ μέσα να κόβουμε και ticket!! :jump::jump::jump::jump:

Btw, ο φίλος που έκανε το αρχικό ποστ ας μιλήσει με ΙΝ.ΚΑ , η τρομολαγνεία δεν βοηθάει και ούτε θα σου κάνουν κάτι στην εφορία, urban legend.

Δεν απέχουν και πολύ τα ΜΜΜ μας , από αυτά εδώ

[ame]

[/ame]

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Di9jA8QqlMM]India : Overloaded Bus, crazy people on the roof n inside the bus... amazing... - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.