Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

Να πω και εγω 2 προσωπικες εμπειριες μου με τους ελεγκτες μιας και εχω χρησιμοποιησει τα ΜΜΜ αρκετες φορες απο το 2002.

1) Πριν 8 χρονια περιπου ειχα παρει το 550 για να γυρισω απο Μαρουσι στον Φαρο Ψυχικου, μπαινω απο την μεσαια πορτα με το ειστηριο στο χερι, βρηκα 2 χαζοξανθιες να στεκονται διπλα απο το μηχανημα ακυρωσης εισητηριων, η μια το ειχε παρει αγκαζε και με κοιταγε επιμονα λες και ηθελε κατι απο μενα.

Αισθανθηκα αμηχανα και πηγα λιγο πιο περα αντι να ακυρωσω το ειστηριο μου, περασαμε την πρωτη σταση κοιταξα πισω μου και οι ξανθιες ητανε ακομα εκει, λεω δεν μπορει επομενη θα κατεβουν και θα μπορεσω να το χτυπησω χωρις να με ενοχλει κανεις.

Δευτερη σταση τιποτα, τριτη σταση τιποτα, με πλησιαζει η μια στο ξαφνικο και με ρωταει " γιατι δεν ακυρωνεις το ειστηριο σου ? " αντε να της εξηγησω εγω τωρα οτι αισθανομουνα αβολα με αυτην και την φιλεναδα της, μου βγαζει το καρτελακι του ελεγκτη που ειχε κρυμμενο απανω της και κατεβαινουμε μαζι στην επομενη σταση, μου παιρνουν τα στοιχεια, μου γραφουν το προστιμο το οποιο αν θυμαμαι καλα ητανε 40~ ευρω (τα οποια φυσικα δεν ειχα απανω μου) και συνεχυσα τον δρομο με τα ποδια, αισθανομουνα νευριασμενος και αδικημενος με ολο αυτο το σκηνικο, επομενη μερα πεταξα το προστιμο στα σκουπιδια και ηρεμησα :p

2) Την ιδια περιοδο πιασανε χωρις ειστηριο εναν φιλο μου, ο συγκεκριμενος μαλιστα ακυρωνε το ειστηριο του τακτικα, εκεινη την ημερα ομως ειχε ξεχασει να παρει ειστηριο πριν μπει μεσα, οι ελεγκτες τοτε σπανιζανε, αντε να εβλεπες μια φορα στις 10 που εμπαινες σε λεωφορειο, οποτε δικαιολογημενα δεν αισθανθηκε καποια "ενοχη" ή "φοβο" οταν μπηκε χωρις εισητηριο για να παει εκει που ηθελε.

Οταν κατεβηκε μαζι με τους ελεγκτες κατω για να του παρουν στοιχεια και να γραψουν το προστιμο απλα τους ειπε " κοιταξτε ! ενας κομητης ! " και εφυγε τρεχοντας, σιγα που θα τον πιανανε οι λαπαδες :hehe:

Πραγματικα αντε να εχω δει στην ζωη μου 4 φορες ελεγκτη σε λεωφορειο και μια φορα σε μετρο (παλι γυναικα :S ), φυσικα καθε φορα που τους εβλεπα αυτοι πηγαινανε και κολλαγανε σε κατι πιτισρικια, ενω τους αραπαδες / πακιστανους που βρισκοντουσαν στο ιδιο λεωφορειο και κατι μπαμπογερους με συνταξη 2000 ευρω τους αγνοoυσανε επιδεικτικα, γιατι αραγε ???

Τωρα για την περιπτωση του 17-18-19χρονου (αποφασιστε επιτελους ρε παπαγαλακια :wall: ) Θα εγραφα πολλα ασχημα πραγματα τωρα που ειδα τις φωτογραφιες απο το ΕΘΝΟΣ αλλα δεν το κανω για να σεβαστω την μνημη του.

Θα πω μονο πως διαβαζοντας τις μπουρδες τις εφημεριδας πηγε το μυαλο μου σε ενα Πατρινο παρταλι, στα κυβικα του "θυματος", ητανε γυρω στα 20-21 ολο "χαχαχα" + "χουχουχου" και ειχε ερθει με την 08 Γ' να κανει την θητεια του στην ΕΛΔΥΚ γιατι προφανως δεν επιασε το βυσμα.

Ο συγκεκριμενος ενα ωραιο απογευμα οπως κατεβαινε με τους υπολοιπους απο το Steyr επεσε ατσουμπαλα με αποτελεσμα να τραυματιστει σοβαρα και να φυγει για Ελλαδα πριν την ωρα του με I3 :rofl:, ο ΒΑΥΔΜ που ητανε μαζι τους σχολιασε χαρακτηριστικα " πιο αγυμναστο στρατιωτη δεν εχω ξαναδει στην ζωη μου "

Το μονο που θελω να πω με την παραπανω ιστορια ειναι οτι μεχρι να βρεθουν αποδειξεις για το αντιθετο, - οταν λεω αποδειξεις εννοω τρανταχτα αποδεικτικα στοιχεια οχι τις αντυκρουομενες μαρτυριες απο την καθε κυρα-Κατινα που βρηκε την ευκαιρια να προβαλει την κυτταριτιδα της στο γυαλι λεγοντας μπουρδες τυπου : "μαγκωθηκε το ποδι του στην πορτα" - θα εξακολουθω να πιστευω αυτο που πιστευα απο την πρωτη στιγμη που εγινε ολος αυτος ο πανικος στα καναλια.

Οτι ο μακαριτης πηδηξε μονος του απο το τρολλευ για να ξεφυγει απο τον ελεγκτη και να γλυτωσει το προστιμο, επειδη ομως δεν ητανε εκπαιδευμενος κασκαντερ αλλα ουτε ειχε μια στοιχειωδη φυσικη κατασταση, σταθηκε ατυχος και εφαγε τα μουτρα του.

Απο τρολλευ πηδηξε στην τελικη οχι απο ελικοπτερο, ημαρτον δηλαδη ! Οσο για τα κομματα κσι τις υποκριτικες τους δηλωσεις, ευχομαι σε αυτα και τις 300 εδρες τους να ψοφησουν σε κανα τροχαιο ή ακομα καλυτερα, να τους πατησει λεωφορειο με την ιδια ανεση που εχουν μερικοι ανεγκεφαλοι οταν πατανε γατες στον δρομο.

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ από την άλλη, έτυχε να λήξει η κάρτα απεριοριστων μου, και ξέχασα να πάρω εισιτήριο.

Ήρθε ελεγκτής, άρχισα να ψάχνομαι, και επειδή φορούσα κουστούμι.. το θεώρησε δεδομένο πως έχω εισιτήριο και με προσπέρασε.

(δεν είναι λίγες φορες που ούτε καν με έχουν ρωτήσει άμα έχω εισιτήριο και με προσπεράσανε)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη, έτυχε να λήξει η κάρτα απεριοριστων μου, και ξέχασα να πάρω εισιτήριο.

Ήρθε ελεγκτής, άρχισα να ψάχνομαι, και επειδή φορούσα κουστούμι.. το θεώρησε δεδομένο πως έχω εισιτήριο και με προσπέρασε.

(δεν είναι λίγες φορες που ούτε καν με έχουν ρωτήσει άμα έχω εισιτήριο και με προσπεράσανε)

κουστούμι = μυστικές υπηρεσίες για αυτό δεν ρωτάνε :p

u are under cover !!!

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε στην περίπτωση που μας πιάσει ο ελεγκτής στα Μ.Μ.Μ χωρίς εισιτήριο;

1 Αν δεν θέλω να δώσω τα στοιχεία μου στους ελεγκτές, είναι νόμιμο δικαίωμα μου και δεν διαπράττω κανένα ποινικό αδίκημα

2. Οι ελεγκτές δεν έχουν δικαίωμα να με συλλάβουν.

3. Αν μου ζητήσει τα στοιχεία μου οποιοσδήποτε αστυνομικός (ακόμα και εκτός υπηρεσίας), τα δίνω γιατί είμαι υποχρεωμένος, προκειμένου να μην έχει δικαίωμα να με κρατήσει.

4.Δεν είμαι υποχρεωμένος να περιμένω την άφιξη της αστυνομίας.

5.Ζητάω από τον οδηγό ν' ανοίξει την πόρτα στην επόμενη στάση κι από τους ελεγκτές να με αφήσουν να κατέβω και τους δηλώνω ρητά, ότι δεν θέλω να παραμείνω στο λεωφορείο.

6.Δεν πηγαίνω σε καμία περίπτωση, με την θέλησή μου, στο αστυνομικό τμήμα, μαζί με τους ελεγκτές, ούτε δέχομαι να με οδηγήσουν με το λεωφορείο, εκεί που θέλουν αυτοί.

7.Αν μου κλείσουν την πόρτα και μου περιορίσουν την έξοδο, καλώ αμέσως το 100, καταγγέλλοντας, ότι κρατούμαι παράνομα, χωρίς την θέληση μου και ζητάω την άμεση επέμβαση της αστυνομίας, γιατί διαπράττεται αυτόφωτο αδίκημα σε βάρος μου.

8.Ζητώ ονόματα και τηλέφωνα συνεπιβατών μου, για να έχω μάρτυρες.

9.Καλώ αμέσως στα τηλέφωνα των «ΕΠΙΒΑΤΩΝ» ζητώντας νομική βοήθεια και αλληλεγγύη.

10.Όταν έρθουν οι αστυνομικοί, απαιτώ να συλλάβουν αμέσως, τους ελεγκτές ή και τον οδηγό, γιατί με κράτησαν παράνομα και χωρίς την θέληση μου και ζητώ να κρατήσουν τα στοιχεία όλων των μαρτύρων συνεπιβατών μου.

11. Στην ερώτηση των αστυνομικών «αν θέλω να καταθέσω μήνυση», απαντώ, ότι δεν είμαι υποχρεωμένος να το κάνω, αντίθετα αυτοί, είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν αμέσως τον Εισαγγελέα και να συντάξουν έκθεση σύλληψης και βεβαίωσης του αδικήματος, γιατί το αδίκημα της παράνομης κατακράτησης, είναι αυτόφωρο πλημμέλημα και διώκεται αυτεπάγγελτα, αλλιώς κάνουν παράβαση καθήκοντος.

12. Αν οι αστυνομικοί δεν ενεργούν τα νόμιμα, τους υπενθυμίζω ότι διαπράττουν παράβαση καθήκοντος, γι' αυτό ζητάω τα στοιχεία τους, προκειμένου να τους αναφέρω.

13. Η πληρωμή ή μη του προστίμου, που θα επιβληθεί από τον ΟΑΣΘ, αποτελεί προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο κείμενο

Επειδή είχε αναφερθεί και σε προηγούμενες σελίδες, ο ελεγκτής δηλαδή δεν μπορεί να κάνει τίποτα, δεν έχει καμιά δικαιοδοσία, είναι απλά διακοσμητικός και ελπίζει να πέσει σε εύπιστα άτομα ώστε να πληρώσουν το πρόστιμο.

Από την άλλη εγώ έχω κάθε δικαίωμα να κυκλοφορώ χωρίς να χτυπάω εισιτήριο. :hmm:

Link to comment
Share on other sites

ρε θα συγκεντρωθείτε ή θα μας τρελάνετε ;

Ο νόμος λέει και οτι η λαθρεπιβίβαση ειναι αδίκημα σε βαθμό πταίσματος και τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο.

Επιλεκτικά είστε νομοταγείς ή απλά trollαρετε ;

Link to comment
Share on other sites

ρε θα συγκεντρωθείτε ή θα μας τρελάνετε ;

Ο νόμος λέει και οτι η λαθρεπιβίβαση ειναι αδίκημα σε βαθμό πταίσματος και τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο.

Επιλεκτικά είστε νομοταγείς ή απλά trollαρετε ;

Όχι από τον ελεγκτή ή τον οδηγό όμως, οι οποίοι δεν έχουν ΚΑΝ το δικαίωμα της προσωποκράτησης.

Αντιθέτως μπορούν να βρεθούν άσχημα μπλεγμένοι εάν τολμήσουν να σε κρατήσουν δια της βίας ή σε εγκλωβίσουν μέσα σε λεωφορείο, τρόλεϊ, μετρό κτλπ.

Εάν θέλουν μπορούν να φωνάξουν την αστυνομία, όπου εκεί κάνεις μόκο και δίνεις τα στοιχεία σου κανονικότατα.

E

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω. παρανομείς και αυτό που σε νοιάζει ειναι το αν θα σου κόψει πρόστιμο ο ελεγκτής μόνος του ή παρουσία αστυνομικού ;

σοβαρολογείς ;

Εννοείται πως σοβαρολογώ όταν λέω ότι ο οδηγός ή ο ελεγκτής δεν έχει το δικαίωμα της προσωποκράτησης.

Τι δεν κατανοείς? Απαγορεύεται ρητά η προσωποκράτηση και μπορείς να τους τρέξεις αρκετά άγρια στα δικαστήρια ή να φωνάξεις και το 100 μιας και τελείται παράνομη πράξη που σηκώνει αυτόφωρο.

Μπορεί όμως ο ελεγκτής άνετα να σε ακολουθήσει και να καλέσει την αστυνομία.

Εκεί σωπαίνεις και δίνεις ότι στοιχεία σου ζητήσει ο φίλτατος αστυνομικός.

Επαναλαμβάνω: κανένας ελεγκτής ή οδηγός δεν έχει το δικαίωμα να σε συλλάβει.

Link to comment
Share on other sites

ποια προσωποκράτηση άνθρωπέ μου ;

Για το πρόστιμο που θα σου κόψει λόγω της μη κατοχής εισιτηρίου λεμε.

Έχεις το δικαίωμα να μην δώσεις τα στοιχεία σου και ο ελεγκτής να ζητήσει την βοήθεια της Αστυνομίας.

Αρκετές φορές ,έχουμε δει σε λεωφορεία ,να κατεβάζουν κόσμο στην επόμενη στάση για να κόψουν πρόστιμο.

Ε, αυτό δεν επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

ποια προσωποκράτηση άνθρωπέ μου ;

Για το πρόστιμο που θα σου κόψει λόγω της μη κατοχής εισιτηρίου λεμε.

Να το κάνουμε λίγο πιο λιανά όπως στο λύκειο

Συλλογισμός

Προκείμενη 1η: Η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα ΜΟΝΟ σε αστυνομικό όργανο να ζητήσει τα στοιχεία σου

Προκείμενη 2η: Ο ελεγκτής δεν είναι αστυνομικό όργανο

Συμπέρασμα: Σύμφωνα με τη νομοθεσία δεν είναι αδίκημα να μη δίνεις τα στοιχεία σου σε ελεγκτή.

Απλός επαγωγικός συλλογισμός αν δεν κανω λάθος

Συλλογισμός

Προκείμενη 1η: Η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα μόνο σε αστυνομικες αρχές για προσωποκράτηση (υπο τις συνθήκες που πρέπει να υπάρχουν και την κρίση του κλπ)

Προκείμηνη 2η: Ο ελεγκτής δεν είναι αστυνομικό όργανο

Συμπέρασμα: Σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία είναι αδίκημα η προσωποκράτηση από ελγκτή ή οποιοδήποτε άλλο

Νομίζω ότι τα παραπάνω διδάσκονται στο λύκειο, και αν οι προκείμενες μου είναι αληθής (δεν είμαι δικηγόρος αλλα ας με διορθώσει καποιος ως προς τις προκείμενες) και οδηγούν με λογική αναγκαιότητα στο συμπέρασμα (νομίζω είναι προφανές αυτό) τότε ο συλλογισμός είναι εγκυρος και αληθής

Με βάση το παραπάνω, πότε θα χαρακτήριζα τον παραπάνω συλλογισμό άκυρο?

Μάλλον αν δε δεχόμουν την αληθεία των προκειμένων προτάσεων, δηλαδή (μάλλον) την ελληνική νομοθεσία, αυτήν που ασπαζόμαστε για να "τιμωρήσουμε" την λαθρεπιβίβαση. F@ck logic

αναφορικά με το τι λέει η νομοθεσία σχετικά με τη λαθρεπιβίβαση. Νομίζω σύμφωνα με το νομο πρέπει να πληρώσεις πρόστιμο αφού σου το έκοψαν. Αν λοιπόν ο ελεγκτής πάρει τα στοιχεία σου με κάποιο τρόπο (μέσω αστυνομίας ή επειδή εσύ αποφάσισες οικιοθελώς να τα δώσεις) τότε πρέπει να πληρώσεις το πρόστιμο.

δεν γνωρίζω αν έχει ως ποινή κράτηση (όπως είπε παραπάνω ο haya) αλλά αν όντως έχει, τότε ΣΙΓΟΥΡΑ 100% την κράτηση δεν έχει δικαίωμα να την κάνει ο ελεγκτής (υπάρχει κράτος κύριοι ή δεν υπάρχει? Απο πότε έχει δικαίωμα ο κάθε τυχάρπαστος να παίρνει το νόμο στα χέρια του? δεν έχουμε Χρυση αυγή ακόμα να κάνουμε οι πολίτες τους μπάτσους εεε)

(αν κάποιος δεν πληρώνει εφορία θα πάει ο εφοριακός να σoυ βάλέι χειροπέδες και να σε κλείσει φυλακή?? ή η αστυνομία??? ρητορική ερώτηση)

το post του Typhonios προσωπικά δε μου φαίνεται να εκφράζει κάτι που δεν ισχύει.Επομένως θα έλεγα η κριτική πάνω σε αυτό να γίνει με βάση το κατα πόσο ο κάθε ένας το θεωρεί σωστό/ηθικό κλπ και όχι να κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε τι λέει.

απλά πράματα:p

ΥΓ: (Δεν ξέρω για το 13 του Typhonioy αλλά θα ήθελα να το ψάξω από κάποια εγκυρη πηγή απο καθαρό ενδιαφέρον. Άλλωστε δεν μου έχουν κόψει ποτέ πρόστιμο.)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια επίκληση στη λογική και να ρωτήσω, πως κάποιος ενώ παραβαίνει το νόμο, να ζητάει την προστασία του και μάλιστα κατά την εκτέλεση της παράβασης;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια επίκληση στη λογική και να ρωτήσω, πως κάποιος ενώ παραβαίνει το νόμο, να ζητάει την προστασία του και μάλιστα κατά την εκτέλεση της παράβασης;

με τον ίδιο τρόπο που ψηφίζουν τους νόμους-φόρους oι σημερινές κυβερνήσεις !!!

troll.jpg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια επίκληση στη λογική και να ρωτήσω, πως κάποιος ενώ παραβαίνει το νόμο, να ζητάει την προστασία του και μάλιστα κατά την εκτέλεση της παράβασης;

αυτό δεν είναι επίκληση στη λογική πάντως. Αντιπαράδειγμα με βάση το συλλογισμό σου

Σκάει τύπος στην εφορία γιατι χρωστάει 10000 ευρώ και λέει αρνούμαι κύριοι να πληρώσω. Βγάζει μία καραμπίνα ο εφοριακός και του λέει (τη δουλειά μου κάνω) δώσε τα λεφτά μη σε μαμήσω.

Έχει ή δεν έχει δικαίωμα το λαμόγιο που χρωστάει στην εφορία (:p) να ζητήσει την προστασία του νόμου (και μάλιστα ενώ αρνείται να πληρώσει αυτά που χρωστάει)

Γι'αυτό το λόγο είπα και παραπάνω ότι το θέμα δεν είναι να πουμε ότι αυτό το κείμενο δεν είναι σωστο νομικά. Ξαναλέω (με κάποιες επιφυλάξεις) ότι μου φαίνεται ότι αυτά που λέει αντισοιχούν στην πραγματικότητα.

Το θέμα είναι να δούμε κατα πόσο θεωρούμε ότι τα ΜΜΜ πρέπει να έχουν δημόσιο ή ιδιωτικό χαρακτήρα και ανάλογα πόσο θα πρέπει να είναι το αντίτιμο (αναλογα και με τις υπηρεσίες) και αν θα πρέπει να υπάρχουν ειδικές τιμές για διαφορες ομάδες.

Δε με νοιάζει στην τελική τι λέει ο νόμος. Αν αποφάσιζαν να βάλουν 4-5 ευρώ το εισητηριο δηλαδή επειδή το λέει ο νόμος δε θα έμπαινα χωρίς να το κόψω (ειδικά αν δεν είχα λεφτά).? Δεν είναι απάντηση το τράβα με τα πόδια. Κάντο εσύ αμα θές, αλλά στο δρόμο όταν θα σε καίει ο ήλιος να σκέφτεσαι κατα πόσο ότι είναι νόμος είναι παντα και λογικό και κατα πόσο αξίζει πάντα να κάνεις ότι λέει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ιδιωτικού χαρακτήρα μην περιμένεις κοινωνική πολιτική. Όσον αφορά την είσπραξη προστίμου, θα δεις ότι σε λίγο (εξαρτάται από το αν έχουν βάλει σκοπό να πουλήσουν τα ΜΜΜ) ότι θα βγάλουν ένα νόμο όπως με τα διόδια και θα τουμπεκιαστούν (πάλι) οι επίδοξοι επαναστάτες της άρνησης πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά σήκωνες μπάρες και πέρναγες και δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα γιατί τους μήνυες για παρακώλυση συγκοινωνιών, μιας και τα διόδια είναι ιδιώτης και όχι το κράτος. Όλα αυτά μέχρι που βγήκε νόμος που λέει ότι αν δεν πληρώσεις ή κάνεις κατάλληψη σταθμού διοδίων, τρως πρόστιμο. Πιο συγκεκριμένα:

"2. Μετά το τέλος της παρ. 12 του άρθρου 34 του ν. 2696/1999 (Α΄ 57) προστίθεται παράγραφος 12Α, ως εξής:

«12Α. Απαγορεύεται η καθ’ οιονδήποτε τρόπο κατάληψη μέρους ή ολόκληρου του οδοστρώματος και των εγκατεστημένων σε αυτό σταθμών διοδίων των αυτοκινητοδρόμων, καθώς και η παρεμπόδιση ή διακοπή (μερική ή ολική) της λειτουργίας των σταθμών διοδίων με οποιονδήποτε τρόπο. Αυτοί που παραβαίνουν με πρόθεση τη διάταξη του προηγούμενου εδαφίου τιμωρούνται με τις ποινές της παραγράφου 1 του άρθρου 292 του ΠοινικούΚώδικα.»"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.