Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

Εγώ απλά αναγράφω το τι μπορείς να κάνεις για να αποφύγεις δυσάρεστες καταστάσεις εάν πχ δεν κατάφερες να ανανεώσεις , ο άμοιρος, την μηνιαία σου κάρτα για πραγματικούς λόγους και έχεις μπροστά σου έναν νταβά ελεγκτή με περίσσια και επίμονη μαγκιά να θέλει να σου κόψει πρόστιμο.

Ε, sorry κύριοι της νομιμότητας (εδώ γελάμε φυσικά) θα χρησιμοποιήσω τον νόμο προς όφελος μου.

Σχετικά με τους μόνιμους τσαμπατζήδες, ναι μαζί σας, πρόστιμο και πάλι πρόστιμο.

Αλλά είναι απόλυτα σωστό να γνωρίζουμε τα δικαιώματα μας ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ.

Επίσης σφοδρά υποστηρίζω την πώληση ΟΛΩΝ των ΜΜΜ, την εκπαίδευση νέων ελεγκτών και οδηγών και ας πάνε το κόμιστρο στα 4 ευρώ,εάν έχω ποιότητα στην μετακίνηση μου

Αλλά να είσαι σε ΜΜΜ Ευρωπαικού Επιπέδου και όχι να θυμίζει / μυρίζει ιδρωμένο μεταφορικό μέσο Ινδικής / Πακιστανικής προέλευσης γεμάτο ζάκια, γύφτους και άπλυτους.

Τώρα κάτι περπάτησα από τις Σέρρες μέχρι την Κρήτη γιατί δεν είχα εισιτήριο...αν μη τι άλλο ανήκει στην σφαίρα κάποιας εναλλακτικής πραγματικότητας ή παίζει να είναι κάποιος Avatar του Jesus Christ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παλιά σήκωνες μπάρες και πέρναγες και δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα γιατί τους μήνυες για παρακώλυση συγκοινωνιών, μιας και τα διόδια είναι ιδιώτης και όχι το κράτος. Όλα αυτά μέχρι που βγήκε νόμος που λέει ότι αν δεν πληρώσεις ή κάνεις κατάλληψη σταθμού διοδίων, τρως πρόστιμο. Πιο συγκεκριμένα:

"2. Μετά το τέλος της παρ. 12 του άρθρου 34 του ν. 2696/1999 (Α΄ 57) προστίθεται παράγραφος 12Α, ως εξής:

«12Α. Απαγορεύεται η καθ’ οιονδήποτε τρόπο κατάληψη μέρους ή ολόκληρου του οδοστρώματος και των εγκατεστημένων σε αυτό σταθμών διοδίων των αυτοκινητοδρόμων, καθώς και η παρεμπόδιση ή διακοπή (μερική ή ολική) της λειτουργίας των σταθμών διοδίων με οποιονδήποτε τρόπο. Αυτοί που παραβαίνουν με πρόθεση τη διάταξη του προηγούμενου εδαφίου τιμωρούνται με τις ποινές της παραγράφου 1 του άρθρου 292 του ΠοινικούΚώδικα.»"

ολα τα παραπανω εφοσον η παραβαση γινει αντιληπτη απο την τροχαια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά αναγράφω το τι μπορείς να κάνεις για να αποφύγεις δυσάρεστες καταστάσεις εάν πχ δεν κατάφερες να ανανεώσεις , ο άμοιρος, την μηνιαία σου κάρτα για πραγματικούς λόγους και έχεις μπροστά σου έναν νταβά ελεγκτή με περίσσια και επίμονη μαγκιά να θέλει να σου κόψει πρόστιμο.

Ε, sorry κύριοι της νομιμότητας (εδώ γελάμε φυσικά) θα χρησιμοποιήσω τον νόμο προς όφελος μου.

Σχετικά με τους μόνιμους τσαμπατζήδες, ναι μαζί σας, πρόστιμο και πάλι πρόστιμο.

Αλλά είναι απόλυτα σωστό να γνωρίζουμε τα δικαιώματα μας ως ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ.

Επίσης σφοδρά υποστηρίζω την πώληση ΟΛΩΝ των ΜΜΜ, την εκπαίδευση νέων ελεγκτών και οδηγών και ας πάνε το κόμιστρο στα 4 ευρώ,εάν έχω ποιότητα στην μετακίνηση μου

Αλλά να είσαι σε ΜΜΜ Ευρωπαικού Επιπέδου και όχι να θυμίζει / μυρίζει ιδρωμένο μεταφορικό μέσο Ινδικής / Πακιστανικής προέλευσης γεμάτο ζάκια, γύφτους και άπλυτους.

Τώρα κάτι περπάτησα από τις Σέρρες μέχρι την Κρήτη γιατί δεν είχα εισιτήριο...αν μη τι άλλο ανήκει στην σφαίρα κάποιας εναλλακτικής πραγματικότητας ή παίζει να είναι κάποιος Avatar του Jesus Christ.

Όπα, αν το ζάκι ή ο Πάκι έχει πληρώσει εισιτήριο ποιο είναι το πρόβλημά σου;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια επίκληση στη λογική και να ρωτήσω, πως κάποιος ενώ παραβαίνει το νόμο, να ζητάει την προστασία του και μάλιστα κατά την εκτέλεση της παράβασης;

αν εσυ εχεις κατεβασμενο πειρατικο λογισμικο ξερεις οτι ειναι παρανομο ετσι?

αλλα το κατεβαζεις επειδη ξερεις οτι δε θα σε πιασουν διοτι δεν μπορουν να σε ελενξουν,η προστασια προσωπικων δεδομενων ειναι πιο σημαντικη απο την πνευματικη ιδιοκτησια

καπως ετσι εχει η κατασταση με τα εισιτηρια στα μμμ.

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ εχεις κατεβασμενο πειρατικο λογισμικο ξερεις οτι ειναι παρανομο ετσι?

αλλα το κατεβαζεις επειδη ξερεις οτι δε θα σε πιασουν διοτι δεν μπορουν να σε ελενξουν,η προστασια προσωπικων δεδομενων ειναι πιο σημαντικη απο την πνευματικη ιδιοκτησια

καπως ετσι εχει η κατασταση με τα εισιτηρια στα μμμ.

πιο άκυρη συγκριση, πεθαινεις.

Link to comment
Share on other sites

σε λιγο θα μας πειτε οτι ο ελεγκτης δεν ειναι υποχρεωμενος να σου κοψει προστιμο :hehe:

Μηπως θελετε ο ελεγκτης ΠΡΙΝ επιβιβαστει στο λεωφοριο να εχει μαντεψει τα ονοματα των παρανομων επιβατων , να εχει κοψει τις κλισεις , να μπει να τις μοιρασει γιατι το θεωρειτε παρανομο ΚΑΙ να σας κοιταξει ;

ας σοβαρευτουμε λεω εγω και μην αντιδρουμε για ανευ ουσιας γτ εχουμε μαθει να αντιδρουμε με το παραμικρο.

ελεος

Link to comment
Share on other sites

Η φάση ειναι πως ολοι αυτοί που λένε για αστυνομικούς κλπ, αν τολμούσε έστω μια φορά κάποιος ελεγκτής να φωνάξει αστυνομία, πρωτα θα τον έδερναν και μετά θα μιλούσαν για στιγμές χούντας, αστυνομοκρατία κλπ.

Μιλάμε για win-win καταστάσεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να σκεφτω τον καημενο εργαζομενο που μολις εχει ξημερωσει η πρωτη μερα της εβδομαδας , να τρεχει πανικοβλητος να προλαβει το λεωφοριο να παει στη δουλεια του να χτυπησει τη καρτουλα του , ΝΑ αρχισει να το παιζει νομοταγης πολιτης στους ελεγκτες για προσωποκρατηση και καθυστερηση , να καλει το 100 , να περιμενει 25λεπτα να ερθουν τα στρουμφακια , να πανε με ελεγκτες παρεα στο αστυνομικο τμημα ΓΤ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σου κοψει προστιμο ο ελεγκτης που εις γνωσης του , χρησιμοποιει μια υπηρεσια χωρις να πληρωσει.

Ωραιος τροπος να μην πας δουλεια βρε :):)

προσοχη γτ αυτα τα 1.4Ε που θα γλυτωσετε μπορει να σας κοστισουν μια δουλεια επειδη θες να το παιξεις ξυπνιος

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

δε θελω να σκεφτω τον καημενο εργαζομενο που μολις εχει ξημερωσει η πρωτη μερα της εβδομαδας , να τρεχει πανικοβλητος να προλαβει το λεωφοριο να παει στη δουλεια του να χτυπησει τη καρτουλα του , ΝΑ αρχισει να το παιζει νομοταγης πολιτης στους ελεγκτες για προσωποκρατηση και καθυστερηση , να καλει το 100 , να περιμενει 25λεπτα να ερθουν τα στρουμφακια , να πανε με ελεγκτες παρεα στο αστυνομικο τμημα ΓΤ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σου κοψει προστιμο ο ελεγκτης που εις γνωσης του , χρησιμοποιει μια υπηρεσια χωρις να πληρωσει.

Ωραιος τροπος να μην πας δουλεια βρε :):)

προσοχη γτ αυτα τα 1.4Ε που θα γλυτωσετε μπορει να σας κοστισουν μια δουλεια επειδη θες να το παιξεις ξυπνιος

Tρομερός συλλογισμός και μετά απορούμε πως οι Οθωμανοί μας είχαν *μπιπ* για κάτι αιώνες.

Έχεις δικαιώματα και καλό είναι να τα γνωρίζεις όλα τα όλα ειλικρινά θυμίζουν σενάρια βγαλμένα από την σειρά Dr Who.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Tρομερός συλλογισμός και μετά απορούμε πως οι Οθωμανοί μας είχαν *μπιπ* για κάτι αιώνες.

Έχεις δικαιώματα και καλό είναι να τα γνωρίζεις όλα τα όλα ειλικρινά θυμίζουν σενάρια βγαλμένα από την σειρά Dr Who.

μόνο δικαιώματα έχεις εσύ ;

Υπόχρεώσεις έχουν μόνο οι άλλοι οι απέναντι σου ;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω την απάντηση την γνωρίζεις, μην μπαίνουμε σε αυτήν την διαδικασία.

υπεκφυγή

Ουσιαστικό

το να αποφεύγεις να τοποθετηθείς σε ένα ζήτημα ή να απαντήσεις ξεκάθαρα σε μια ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

υπεκφυγή

Ουσιαστικό

το να αποφεύγεις να τοποθετηθείς σε ένα ζήτημα ή να απαντήσεις ξεκάθαρα σε μια ερώτηση

Απλά δεν θα απαντήσω, cant be arsed.

αδιαφορία θηλυκό

  1. η έλλειψη ενδιαφέροντος για κάτι

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σφοδρά υποστηρίζω την πώληση ΟΛΩΝ των ΜΜΜ, την εκπαίδευση νέων ελεγκτών και οδηγών και ας πάνε το κόμιστρο στα 4 ευρώ,εάν έχω ποιότητα στην μετακίνηση μου

Αλλά να είσαι σε ΜΜΜ Ευρωπαικού Επιπέδου και όχι να θυμίζει / μυρίζει ιδρωμένο μεταφορικό μέσο Ινδικής / Πακιστανικής προέλευσης γεμάτο ζάκια, γύφτους και άπλυτους.

Τι σχέση έχει το πρώτο με το δευτερο ?? Δηλαδή εννοείς πως τελικά κριτήριο επιβίβασης στο λεοφωρείο, δεν θα αποτελεί η πληρωμή του κομίστρου, αλλά το αν φοράς κουστούμι και μοσχοβολάς λεβάντα ?

Να πεις πως είναι κριτήριο η συνέπεια και η συχνότητα των δρομολογίων, μάλιστα. Αλλά γιατί και με ποιό σκεπτκό να αποκλείσεις τον γύφτο ή τον πακι απαξ και έχουν να πληρώσουν το αντίτιμο του εισητηρίου :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ πρέπει να ακυρώνεις εισιτήριο.

Εάν δεν ακυρώσεις εισιτήριο και σε ελέγξουν πρέπει να πληρώσεις το πρόστιμο.

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΑ τα άλλα είναι λαμακίες.-

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.