Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

*Να μην ξεχάσω δε να σημειώσω πως σε αυτή την περίπτωση νταηλίκια του τύπου ''δεν πλερώνω'', ισοδυναμούν πλήρως το να μπείς σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα και να μην πληρώσεις για ότι πάρεις απο το ράφι. Οι νομικοί κύκλοι κάτι τέτοιο το περιγράφουν ως κλοπή.

Χωρίς να ειναι [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] κλοπη ειναι η αφαίρεση κινητης περιουσίας και οχι αρνηση πληρωμης για υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χωρίς να ειναι [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] κλοπη ειναι η αφαίρεση κινητης περιουσίας και οχι αρνηση πληρωμης για υπηρεσίες.

Καλώς. Πήγαινε στο Υπεραστικό ΚΤΕΛ, ή στην Ολυμπιακή και πες τους να μπείς με το έτσι θέλω για να σε μεταφέρουν. Εναλλακτικά πήγαινε σε ένα ξενοδοχείο μέινε καμιά βδομάδα και μετά πές τους ''δεν πλερώνω γιατί οι βρύσες δεν έσταζαν Dom Perignon''. Αναμένω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς. Πήγαινε στο Υπεραστικό ΚΤΕΛ, ή στην Ολυμπιακή και πες τους να μπείς με το έτσι θέλω για να σε μεταφέρουν. Εναλλακτικά πήγαινε σε ένα ξενοδοχείο μέινε καμιά βδομάδα και μετά πές τους ''δεν πλερώνω γιατί οι βρύσες δεν έσταζαν Dom Perignon''. Αναμένω εντυπώσεις.

1ον αλλο εγραψα.

2ον οταν ο ιδρωμενος οδηγις της ΕΘΕΛ σταμαυησει να ειναι αξεστος γαμαουα και η εταιρια απαγορευσει τα υπεραριθμα και τις καθυστερησεις μιλαμε

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχετε καταλάβει οτι υπάρχει μια διαφορά.

Όλα αυτά που λέτε (καθυστερήσεις, βρωμα κλπ κλπ κλπ), με ορισμένα εκ των οποίων συμφωνώ κι εγω, ειναι λόγοι για να μην χρησιμοποιείτε τα λεωφορεία,μετρό,τραμ,ΚΤΕΛ,ΗΣΑΠ κλπ κλπ κλπ, όχι για να τα χρησιμοποιείτε τζάμπα

Δηλαδή αμα πάτε ταξίδι δια θαλάσσης και το πλοίο δεν ειναι καθαρό την ίδια ιστορία θα πάτε να πουλήσετε στο πλήρωμα και την εταιρεία ;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι ιδρωμένος λόγω lifestyle και βαρβατίλας και όχι επειδή λιώνει στο τιμόνι και μαζί με αυτό έχει να αντιμετωπίσει τον κάθε πικραμένο που μπαίνει μέσα στο λεωφορείο.

Το έχω πει παλαιότερα και θα το ξαναπώ. Μπουρδέλο είμαστε, και όσο έχουμε την λογική ας φτιάξουν πρώτα οι άλλοι και μετά εγώ, μπουρδέλο θα παραμείνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι ιδρωμένος λόγω lifestyle και βαρβατίλας και όχι επειδή λιώνει στο τιμόνι και μαζί με αυτό έχει να αντιμετωπίσει τον κάθε πικραμένο που μπαίνει μέσα στο λεωφορείο.

Το έχω πει παλαιότερα και θα το ξαναπώ. Μπουρδέλο είμαστε, και όσο έχουμε την λογική ας φτιάξουν πρώτα οι άλλοι και μετά εγώ, μπουρδέλο θα παραμείνουμε.

Δεν ειμαστε. Μας εκαναν. Αμα μας φτιαξουν, προσφέρωντας ομως το βλέπουμε. Αφου αποφάσισαν να εφαρμοστεί ο νομος της ζουγκλας, θα συνεχιστει και το ανταρτικο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαστε. Μας εκαναν. Αμα μας φτιαξουν, προσφέρωντας ομως το βλέπουμε. Αφου αποφάσισαν να εφαρμοστεί ο νομος της ζουγκλας, θα συνεχιστει και το ανταρτικο.

Ποίοι και γιατί να ''μας φτιάξουν'' ? Το κράτος είναι ο καθένας απο εμάς, και όχι η ασώματος κεφαλή. Το ότι μας στέρησαν την παιδεία (όχι χωρίς να το επιδιώκουμε, αφού αποτελεί επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία), είναι ένα ζήτημα. Ο νόμος της ζούγκλας εφαρμόζεται απο τον καθενα που αποφασίζει να γίνει αντάρτης. Φευ, σύντομα ανακαλύπτει πως ανοίγει τρύπες στη βάρκα που είναι επιβάτης, και μόλις αυτή βουλιάξει παραμονεύουν τα σκυλόψαρα, αφού αδυνατεί να αντιληφθεί εγκαίρως, πως δεν είναι στην κορυφή της διατροφικής πυραμίδας, αλλά λίγο κάτω απο τη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Ποίοι και γιατί να ''μας φτιάξουν'' ? Το κράτος είναι ο καθένας απο εμάς, και όχι η ασώματος κεφαλή. Το ότι μας στέρησαν την παιδεία (όχι χωρίς να το επιδιώκουμε, αφού αποτελεί επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία), είναι ένα ζήτημα. Ο νόμος της ζούγκλας εφαρμόζεται απο τον καθενα που αποφασίζει να γίνει αντάρτης. Φευ, σύντομα ανακαλύπτει πως ανοίγει τρύπες στη βάρκα που είναι επιβάτης, και μόλις αυτή βουλιάξει παραμονεύουν τα σκυλόψαρα, αφού αδυνατεί να αντιληφθεί εγκαίρως, πως δεν είναι στην κορυφή της διατροφικής πυραμίδας, αλλά λίγο κάτω απο τη μέση.

Εχεις μπλεξει τις εννοιες σου και τα μπουτια σου μαζι :fie:

Κρατος ειμαστε εμεις; Nope. Denied. Το κρατος ειναι η οργανωμενη διοικηση της χωρας η οποια τοποθετουνταν -και ακομα τοποθετειται - απο την εκαστοτε κυβερνηση. Υπάρχει για να προσφέρει ασφαλεια, εκπαιδευση, υγεια και δικαιοσυνη στους πολιτες.

Κάποια στιγμη το 2009 αποφασίστηκε και εκτελεστηκεη εντολη εξόντωσης των Ελλήνων πολιτών απο τα αφεντικα των κυβερνώντων. Αποφασίστηκε να πεθάνει (κυριολεκτικα) κοσμος για να ζησει η αρχουσα ταξη και να μασήσουν οι κυβερνωντες και τα φιλαρακια τους. Εμεις απλα μειναμε να αντιστεκομαστε στο μένος και την βουλιμία τους. Και μερικοι απο εμας αποφασιαν να ασκησουν το μοναδικο δικαιωμα που τους απέμεινε για να κρατησουν την αξιοπρέπεια τους: πολιτικη ανυπακοη. Ενα αλλοτε μικρο και αλλωτε βροντερο ΟΧΙ στις πολιτικες αποφάσεις του πτωματοφάγου πολιτικου συστηματος και των ευνωουμενων του.

Τωρα αν εσσυ εκλαμβάνεις την πολιτικη ανυπακοη ως τρυπα στην βαρκα, τοτε εχεις χάσει το νοημα

There is no ship...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμη το 2009 αποφασίστηκε και εκτελεστηκεη εντολη εξόντωσης των Ελλήνων πολιτών απο τα αφεντικα των κυβερνώντων. Αποφασίστηκε να πεθάνει (κυριολεκτικα) κοσμος για να ζησει η αρχουσα ταξη και να μασήσουν οι κυβερνωντες και τα φιλαρακια τους. Εμεις απλα μειναμε να αντιστεκομαστε στο μένος και την βουλιμία τους. Και μερικοι απο εμας αποφασιαν να ασκησουν το μοναδικο δικαιωμα που τους απέμεινε για να κρατησουν την αξιοπρέπεια τους: πολιτικη ανυπακοη. Ενα αλλοτε μικρο και αλλωτε βροντερο ΟΧΙ στις πολιτικες αποφάσεις του πτωματοφάγου πολιτικου συστηματος και των ευνωουμενων του.

Τωρα αν εσσυ εκλαμβάνεις την πολιτικη ανυπακοη ως τρυπα στην βαρκα, τοτε εχεις χάσει το νοημα

Σωστά, σωστά....

40 χρόνια εξασκηθήκαμε στην ''πολιτική υπακοή'' (κλείσιμο δρόμων, πολυήμερες απεργίες, και ''επαναστατική γυμναστική''), και είπαμε τώρα να εφαρμόσουμε και την ανυπακοή... Αφού είδες την ταινια ''Γκάντι'' πως και δεν συγκράτησες πως η πολιτική ανυπακοή εφαρμόστηκε στην Ινδία απένατι σε μια αποικιοκρατική δύναμη (Αγγλία) ?? Για ακόμα μια φορά σου υπενθυμίζω πως εδώ έχουμε ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ 14 ΜΗΝΩΝ, και όχι κατοχική δύναμη που θα δικαιολογούσε τέτοιες πρακτικές. Το να πηγαίνεις κόντρα στις ειλημμένες αποφάσεις μιας δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης, μαρτυράει πως δεν θρέφεις κανένα σεβασμό στη δημοκρατία, και στις επιλογές της πλειοψηφίας. Αλλωστε και το μποικοτάζ ξέρεις, συνιστά πολιτική ανυπακοή, και δεν επιβαρύνεις και το υπόλοιπο σύνολο με την επανάστασή σου.

.... Αλλά για μισό λεπτό: Ποιός και πότε σε ανάγκασε να πάρεις το λεωφορείο ???? Ρωτάω γιατί είναι λίγο οξύμωρο ξέρεις, να μην υπακούς σε δική σου επιλογή. Μήπως τελικά εσύ είσαι αυτός που τα έχει λίγο μπερδεμένα τα πράγματα ? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, σωστά....

40 χρόνια εξασκηθήκαμε στην ''πολιτική υπακοή'' (κλείσιμο δρόμων, πολυήμερες απεργίες, και ''επαναστατική γυμναστική''), και είπαμε τώρα να εφαρμόσουμε και την ανυπακοή... Αφού είδες την ταινια ''Γκάντι'' πως και δεν συγκράτησες πως η πολιτική ανυπακοή εφαρμόστηκε στην Ινδία απένατι σε μια αποικιοκρατική δύναμη (Αγγλία) ?? Για ακόμα μια φορά σου υπενθυμίζω πως εδώ έχουμε ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ 14 ΜΗΝΩΝ, και όχι κατοχική δύναμη που θα δικαιολογούσε τέτοιες πρακτικές. Το να πηγαίνεις κόντρα στις ειλημμένες αποφάσεις μιας δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης, μαρτυράει πως δεν θρέφεις κανένα σεβασμό στη δημοκρατία, και στις επιλογές της πλειοψηφίας. Αλλωστε και το μποικοτάζ ξέρεις, συνιστά πολιτική ανυπακοή, και δεν επιβαρύνεις και το υπόλοιπο σύνολο με την επανάστασή σου.

.... Αλλά για μισό λεπτό: Ποιός και πότε σε ανάγκασε να πάρεις το λεωφορείο ???? Ρωτάω γιατί είναι λίγο οξύμωρο ξέρεις, να μην υπακούς σε δική σου επιλογή. Μήπως τελικά εσύ είσαι αυτός που τα έχει λίγο μπερδεμένα τα πράγματα ? :hmm:

Αφού δεν το κατέχεις το θέμα. : P

Ο Γκάντι απλά υλοποίησε σε μεγάλη κλίμακα τις θεωρίες που περιέγραφε στο δοκίμιο του περί πολιτικής ανυπακοής ο Henry David Thoreau .

Αφορμή για την συγγραφή του απετέλεσε ο εγκλεισμός του στη φυλακή μετά την άρνηση του να πληρώσει φόρους στην δημοτική αρχή που τους σπαταλούσε σε οπλισμούς με τους οποίους διαφωνούσε. Εκτός από την κριτική που άσκησε στο κράτος και τους μηχανισμούς των Η.Π.Α διαφωνούσε και με την φορολογία που κατέληγε στην εκκλησία. Όντας δάσκαλος διερωτάτο: «Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει ο δάσκαλος να φορολογείται για να στηρίξει τον ιερέα και όχι ο ιερέας το δάσκαλο».

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν το κατέχεις το θέμα. : P

Ο Γκάντι απλά υλοποίησε σε μεγάλη κλίμακα τις θεωρίες που περιέγραφε στο δοκίμιο του περί πολιτικής ανυπακοής ο Henry David Thoreau .

Αφορμή για την συγγραφή του απετέλεσε ο εγκλεισμός του στη φυλακή μετά την άρνηση του να πληρώσει φόρους στην δημοτική αρχή που τους σπαταλούσε σε οπλισμούς με τους οποίους διαφωνούσε. Εκτός από την κριτική που άσκησε στο κράτος και τους μηχανισμούς των Η.Π.Α διαφωνούσε και με την φορολογία που κατέληγε στην εκκλησία. Όντας δάσκαλος διερωτάτο: «Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει ο δάσκαλος να φορολογείται για να στηρίξει τον ιερέα και όχι ο ιερέας το δάσκαλο».

κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε αλλά δεν πειράζει. Έχω υπομονη.

Τι σχέση έχει η άρνηση πληρωμής φόρων που σου επιβάλλονται χωρίς να το επιθυμείς, με την άρνηση πληρωμής μιας υπηρεσίας ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να χρησιμοποιήσεις ?????

Όποιος θέλει να το παίξει ανυπάκουος, πεδίον δοξης λαμπρό μπορεί να αποτελέσει οποιοδήποτε χαράτσι / φόρος του επιβληθεί, και να υποστεί και τις συνέπειες των πράξεών του είτε καλές είτε κακές. Ακριβώς δηλαδή όπως έπραξε και ο Θορό. Και με την ευχή μου !!

Το να αρνείται όμως να πληρώσει μια υπηρεσία ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ, και κατ' αυτόν τον τρόπο να δινει δικαίωμα στην κάθε διοίκηση των λεωφορείων, να πατάει σε αυτό για να αυξάνει την τιμή του εισητηρίου, επιβαρύνοντας και αυτούς που δεν θέλουν βρε αδερφέ να επαναστατήσουν, ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ και το κυριότερο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Πέραν του ότι βλάπτει και τον συνάνθρωπό του. Επαναστάτης με ξένες πλάτες, πως το λένε.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ακουστεί λιγο κακο αλλά αμεσως μόλις διάβασα το πόστ σου Κωστα, έκανα τον εξής συνειρμό τελείως αυθόρμητα:

Δεν έχεις μια, άρα εισαι άνεργος (κριμα κι αδικο και συμφωνώ απόλυτα με αυτό φυσικά). Αλλά αφού είσαι άνεργος που πας 30χλμ μακρυά από το σπίτι σου κάθε μερα ; :p

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που ξεχνάς οτι δεν ειναι επιλογή αλλα ανάγκη. Οταν δεν έχεις φράγκο για εισιτήριο λες να χεις τη δύναμη να περπατάς 30χλμ κάθε μέρα;

Ανάγκη, και μάλιστα βασικότερη είναι και η τροφή. Επίσης και εγώ όντας μύωψ έχω ανάγκη τα γυαλιά μου γι να βλέπω. Αυτό όμως τι σημαίνει ? πως μπορώ να επισκεφθώ ένα σουπρμάρκετ ή ένα μαγαζί με οπτικά και να πάρω ότι έχω ανάγκη χωρίς να πληρώσω ??.

Η ανάγκη της μεταφοράς είναι ΣΑΦΩΣ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΗ άλλων αναγκών για τις οποίες δεν σκέφτεσαι καν την ''πολιτική ανυπακοή''. Και λύσεις υπάρχουν, και είναι μεσοπρόθεσμα οικονομικότερες (ποδήλατο/σκουτεράκι)

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητής.

Το έχω κάνει.

Αν είσαι φοιτητής και δεν έχεις 0,70x2x20=28 € το μήνα για εισιτήρια για να πας στη σχολή σου, προφανώς έχεις πρόβλημα και αυτό δεν είναι το κόστος των συγκοινωνιών.

Link to comment
Share on other sites

Περπάταγες κάθε μέρα 30χλμ για πόσο καιρό; Γιατί 2-3 φορές το χω κάνει κι εγώ, αλλά μάλλον δε θα την πάλευα για κάθε μέρα.

Και δηλαδή θέλετε να μου πείτε, όταν αν είσασταν γονιοί άνεργοι χωρίς στον ήλιο μοίρα και χωρίς φράγκο σε μια χώρα που ψυχοραγεί πνευματικά και οικονομικά, θα λέγατε στο γιο σας να μη πάει στη σχολή γιατί θα επιβαρύνει τους μη επαναστάτες συνεπιβάτες;

Link to comment
Share on other sites

Περπάταγες κάθε μέρα 30χλμ για πόσο καιρό; Γιατί 2-3 φορές το χω κάνει κι εγώ, αλλά μάλλον δε θα την πάλευα για κάθε μέρα.

Και δηλαδή θέλετε να μου πείτε, όταν αν είσασταν γονιοί άνεργοι χωρίς στον ήλιο μοίρα και χωρίς φράγκο σε μια χώρα που ψυχοραγεί πνευματικά και οικονομικά, θα λέγατε στο γιο σας να μη πάει στη σχολή γιατί θα επιβαρύνει τους μη επαναστάτες συνεπιβάτες;

Οχι. Θα του πώ μπές όπου θές, κάντα όλα τάνα, άρπαξε, δείρε (αν σε παίρνει ε ?), και γενικά κάνε όπως καταλαβαίνεις. Και αν, ω μη γένοιτω, πέσεις σε κανένα πιο νταή απο εσένα, και σε γυρίσυν μέσα σε αδικοκούτι, θα τραβήξουμε και μια αγωγή (θα τα βρούμε λεφτά τότε) και θα καταδικάζουμε αυτόν που σε έφαγε και δεν έκατσε να τον πηδήξεις, που το' χες και ανάγκη.

Καλύτερα να μείνει εδώ μαζί μου και να κόβουμε χόρτα στους λόγγους. Καλύτερος άνθρωπος θα γίνει, απο όποια μόρφωση αποκτήσει πατώντας σε τέτοιες αρχές. Και το λέω ως γονιός. Τραμπούκους δεν επιθυμώ να προσφέρω στην κοινωνία. Όσο σκατένια και να είναι.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Ουαου, τραμπουκος, αρπακτικο, μάγκας και νταής και τα κάνει κι όλα τάνα. Κι όλα αυτά επειδή δεν έκοψε εισιτήριο; Από καρδιάς σου εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να μπεις πραγματικά στη διαδικασία να πάρεις τέτοια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.