Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

ε φυσικα επειδη μπορεις εσυ και θες και εχεις χρονο πρεπει να μπορουν και οι αλλοι.

κι εγω μπορω να μην αρρωσταινω και ετσι δε χρειαζομαι νοσοκομεια,γιατι να πληρωνω για το νοσοκομειο που εχεις στο ηρακλειο?

και θες να μου πεις οτι οι κατοικοι του ηρακλειου ειναι περισσοτεροι απο της αθηνας και πληρωνουν περισσοτερους φορους που πανε στην αθηνα για τα μμμ?

και αν το παμε ετσι εγω γιατι να πληρωνω φορους για να παιρνεις εσυ επιδοτησεις να αγοραζεις αγροτικα τρακτερ και χωραφια?

επανασταση κανουν συνηθως αυτοι που δεν ειναι βολεμενοι και σταρχιδες,προφανως η μεγαλυτερη επανασταση που εχεις κανει ειναι να κραξεις τον οτε μια μερα επειδη επεσε το ιντερνετ,μεσω τηλεφωνου φυσικα απο το καναπε σου.

Έχω δυο καλύτερα να προσθέσω : )

Γιατί να πληρώνεις τα ΕΚΑΜ που κυνηγάνε ζωνιανους κλπ;

Γιατί να πληρώνεις αεροπλάνα και ελικόπτερα που ψάχνουν τις φυτείες των κριτικών;

Βεβαίως τέτοιου είδους ερωτήματα δεν έχουν τέλος, και δεν αποδεικνύουν τίποτα, διαιωνίζοντας μόνο το "διαίρει και βασίλευε".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μα τι γράφεις τώρα, το κράτος έχει οικονομικές ανάγκες που πρέπει να καλυφθούν.

Θα μπορούσαν οι ακρωτηριασμοί να γίνονται σε γήπεδα η στάδια με ένα λογικό εισιτήριο για όσους θέλουν να παρακολουθήσουν.

Επίσης να γινόταν πλειστηριασμός για την θέση του δήμιου. Με ξεχωριστό δήμιο για τον καθένα. Νομίζω θα υπήρχε μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των γειτόνων του καταδικασθέντα.

Όλα αυτά είναι χρήματα που θα βοηθήσουν να πάρει μπροστά η οικονομία αφού τόσα χρόνια αράζαμε και τρώγαμε τα λεφτά των εργατικών βόριων.

Ταυτοχρονα μπορει να γινει ενα τηλεοπτικο σοου με μαζικες αυτοκτονιες.

Προτεινω τους υποψηφιους να τους βρισκουμε απο το 1018 :)

Link to comment
Share on other sites

ε φυσικα επειδη μπορεις εσυ και θες και εχεις χρονο πρεπει να μπορουν και οι αλλοι.

Άμα βιάζεσαι πάρε ποδήλατο ή ταξάκι. Δεν είχα ποδήλατο τότε και δε μου περίσσευαν λεφτά για ταξί.

κι εγω μπορω να μην αρρωσταινω και ετσι δε χρειαζομαι νοσοκομεια,γιατι να πληρωνω για το νοσοκομειο που εχεις στο ηρακλειο?

Άμα είναι να το ρίξουμε στο τρολάρισμα να το ξέρω. Νοσοκομεία υπάρχουν σε όλην την επικράτεια.

και θες να μου πεις οτι οι κατοικοι του ηρακλειου ειναι περισσοτεροι απο της αθηνας και πληρωνουν περισσοτερους φορους που πανε στην αθηνα για τα μμμ?

Όχι θέλω να σου πω ότι ο κάτοικος του Ηρακλείου πληρώνει τους ίδιους φόρους με τον κάτοικο της Αθήνας, αλλά μόνο ο δεύτερος έχει δημόσιες συγκοινωνίες οι οποίες πιστεύει ότι πρέπει να είναι τσαμπέ.

και αν το παμε ετσι εγω γιατι να πληρωνω φορους για να παιρνεις εσυ επιδοτησεις να αγοραζεις αγροτικα τρακτερ και χωραφια?

Δε διαφωνώ σε αυτό, ουδέποτε υποστήριξα τις επιδοτήσεις των αγροτών ούτε τα μπλόκα στις εθνικές. Οπότε μη μου βάζεις λόγια.

επανασταση κανουν συνηθως αυτοι που δεν ειναι βολεμενοι και σταρχιδες,προφανως η μεγαλυτερη επανασταση που εχεις κανει ειναι να κραξεις τον οτε μια μερα επειδη επεσε το ιντερνετ,μεσω τηλεφωνου φυσικα απο το καναπε σου.

Ναι δε συγκρίνεται με εκδρομή στις Αφίδνες για να κάνουμε 2 ώρες επανάσταση στα διόδια και μετά παϊδάκια σε παρακείμενη ταβέρνα.

Link to comment
Share on other sites

Άμα βιάζεσαι πάρε ποδήλατο ή ταξάκι. Δεν είχα ποδήλατο τότε και δε μου περίσσευαν λεφτά για ταξί.

Άμα είναι να το ρίξουμε στο τρολάρισμα να το ξέρω. Νοσοκομεία υπάρχουν σε όλην την επικράτεια.

Όχι θέλω να σου πω ότι ο κάτοικος του Ηρακλείου πληρώνει τους ίδιους φόρους με τον κάτοικο της Αθήνας, αλλά μόνο ο δεύτερος έχει δημόσιες συγκοινωνίες οι οποίες πιστεύει ότι πρέπει να είναι τσαμπέ.

Δε διαφωνώ σε αυτό, ουδέποτε υποστήριξα τις επιδοτήσεις των αγροτών ούτε τα μπλόκα στις εθνικές. Οπότε μη μου βάζεις λόγια.

Ναι δε συγκρίνεται με εκδρομή στις Αφίδνες για να κάνουμε 2 ώρες επανάσταση στα διόδια και μετά παϊδάκια σε παρακείμενη ταβέρνα.

ε ναι αυτος που δεν εχει λεφτα για μμμ θα εχει για ταξι.μονος σου το σκεφτηκες αυτο?:T:

ολα τα νοσοκομεια ειναι ιδια παντου?

δηλαδη 4εκ αθηναιων πληρωνουν το ιδιο με 200.000 ηρακλειωτες? μμμμμμμμμμμ ειμαι σιγουρος.

ουτεποτε υποστηριξες - ουτεποτε αντεδρασες.

εχεις ερθει ποτε στις αφιδνες και μιλας?εχεις ερθει πουθενα αλλου?εχεις ιδεα τι δρασεις γινονται?

ΟΧΙ? μουγκα τοτε."επανασταση" εσυ κανεις στο pc καποιοι αλλοι κανουν ουσιωδη πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι θέλω να σου πω ότι ο κάτοικος του Ηρακλείου πληρώνει τους ίδιους φόρους με τον κάτοικο της Αθήνας, αλλά μόνο ο δεύτερος έχει δημόσιες συγκοινωνίες οι οποίες πιστεύει ότι πρέπει να είναι τσαμπέ.

ο κάτοικος της Αθήνας πληρώνει για τις επιδοτήσεις άγονων γραμμών, ο κάτοικος των Επτανήσων πληρώνει για το μειωμένο ΦΠΑ στα νησιά του Αιγαίου (όχι εμείς δεν έχουμε), ο κάτοικος Κοζάνης πληρώνει τέλος για τις ΑΠΕ κοκ Έτσι είναι οι κοινωνικές παροχές· το κόστος μοιράζεται σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι αυτος που δεν εχει λεφτα για μμμ θα εχει για ταξι.μονος σου το σκεφτηκες αυτο?:T:

Να πας με τα πόδια δε σου αρέσει γιατί βιάζεσαι. Να πας με το ταξί δε σου αρέσει γιατί είναι ακριβό. Μόνη λύση η δωρεάν συγκοινωνία! Αλλά μόνο σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, οι άλλοι έχουν κατουρήσει στο πηγάδι. Εγώ λέω να σου δίνουμε και 1€ σε κάθε επιβίβαση στα ΜΜΜ για να έχεις να πίνεις και τον καφέ σου.

ολα τα νοσοκομεια ειναι ιδια παντου?

Όχι, για αυτό και ο ασθενής μεταφέρεται σε κατάλληλο νοσοκομείο, ανάλογα την περίπτωση. Αλλά και πάλι γιατί να νοσηλεύεται τσάμπα ο Αθηναίος ενώ ο Πατρινός να πληρώνει; (ας το πάρουμε αντίστοιχα με τις συγκοινωνίες αφού το έπιασες)

δηλαδη 4εκ αθηναιων πληρωνουν το ιδιο με 200.000 ηρακλειωτες? μμμμμμμμμμμ ειμαι σιγουρος.

Εγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι ένας Αθηναίος, ένας Ναυπλιώτης και ένας Λαρισαίος που βγάζουν τα ίδια χρήματα με τον ίδιο τρόπο θα πληρώσουν τον ίδιο φόρο. Αλλά μόνο ένας από αυτούς έχει δημόσιες συγκοινωνίες και κάνει επανάσταση μετακινούμενος τσάμπα.

ουτεποτε υποστηριξες - ουτεποτε αντεδρασες.

Λέμε για να λέμε.

εχεις ερθει ποτε στις αφιδνες και μιλας?εχεις ερθει πουθενα αλλου?εχεις ιδεα τι δρασεις γινονται?

ΟΧΙ? μουγκα τοτε."επανασταση" εσυ κανεις στο pc καποιοι αλλοι κανουν ουσιωδη πραγματα.

Ας πούμε ότι έκανες επανάσταση τις 2 ώρες που πήγες στις Αφίδνες και άνοιξες τις μπάρες. Στη συνέχεια τι έκανες; Τον Αύγουστο που ήρθα Ελλάδα από Θεσσαλονίκη μέχρι Αθήνα και πίσω όλα τα διόδια δουλεύανε κανονικά. Τι παίχτηκε; Μεταφέρθηκε η επανάσταση στην παραλία για να μην πληρώνουμε τις πλαζ και τις ξαπλώστρες;

Άμα λες ότι κάνεις επανάσταση κάνε την τουλάχιστον σωστά. Εγώ δεν το έπαιξα ποτέ επαναστάτης με τα λεφτά των άλλων.

Α και που'σαι... πιάσε και μια τυροκαφτερή.

ο κάτοικος της Αθήνας πληρώνει για τις επιδοτήσεις άγονων γραμμών, ο κάτοικος των Επτανήσων πληρώνει για το μειωμένο ΦΠΑ στα νησιά του Αιγαίου (όχι εμείς δεν έχουμε), ο κάτοικος Κοζάνης πληρώνει τέλος για τις ΑΠΕ κοκ Έτσι είναι οι κοινωνικές παροχές· το κόστος μοιράζεται σε όλους.

Καμία σχέση δεν έχουν οι κοινωνικές παροχές προς έναν πολίτη που είναι σε χειρότερη μοίρα (ακρίτας Αιγαίου) με το να είναι δημόσιες οι συγκοινωνίες στις δύο μεγαλύτερες πόλεις, να τις πληρώνουν όλοι από τους φόρους τους γιατί μπαίνουν μέσα και να τις χρησιμοποιούν μερικοί ετσιθελικά τσάμπα. Το αντίστοιχο θα ήταν να είναι ιδιωτικές σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και να επιδοτούνται οι ευπαθείς ομάδες. Όχι να μπαίνουν όλοι οι επαναστάτες του φραπέ και του σμαρτφόουν τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνική παροχή είναι οι συγκοινωνίες. Αλλού χρειάζονται επιδότηση τα λεωφορεία, αλλού τα πλοία, αλλού τα αεροπλάνα (ω, ναι, υπάρχουν δρομολόγια αεροπορικών που επιδοτούνται από το κράτος, γιατί αλλιώς δε θα είχαν αεροπορική σύνδεση)

Link to comment
Share on other sites

Επιδότηση χρειάζονται γιατί μπαίνουν μέσα, αποτέλεσμα της δημοσιοϋπαλληλικής τους νοοτροπίας και των ρουσφετολογικών προσλήψεων. Αλλά για την αντιμετώπιση αυτών των καταστάσεων δε γίνεται καμία πορεία ούτε επιτροπή. Γιατί είναι δικά μας παιδιά.

Δεν έχει νόημα νομίζω να συγκρίνουμε συγκοινωνίες Αθήνας-Θεσσαλονίκης με δρομολόγια ακριτικών περιοχών που αλλιώς θα ήταν αποκομμένοι από την υπόλοιπη χώρα.

Και μην ξεφεύγετε από το θέμα. Μιλάμε για το αν πρέπει να μπαίνουμε σε αστικές συγκοινωνίες Αθήνας (όχι στο ΚΤΕΛ Αττικής) και Θεσσαλονίκης (όχι στο ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης) τσαμπέ επειδή είμαστε επαναστάτες. Το ότι πρέπει να επιδοτούνται οι ευπαθείς ομάδες μάλλον συμφωνούμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχια, τα μονα που επιδοτουνται ειναι τα μαθητικα των κτελ.

τουλαχιστον αυτο γνωριζω.

δηλαδη τα λεωφορεια που μαζευουν τα παιδια απο τα χωρια για να τα πανε σε εκεινο που βρισκεται το σχολειο.

σε καποια οι αποστασεις ειναι και 30χλμ.

για μενα, το να επιδοτειται ο οασθ στην σαλονικη με 1εκ. κοσμο ειναι τραγικο.

γιατι ο οασθ εχει και κερδη, και μοιραζονται στους μετοχους.. ειναι και μονοπωλιο.

Link to comment
Share on other sites

Να πας με τα πόδια δε σου αρέσει γιατί βιάζεσαι. Να πας με το ταξί δε σου αρέσει γιατί είναι ακριβό. Μόνη λύση η δωρεάν συγκοινωνία! Αλλά μόνο σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, οι άλλοι έχουν κατουρήσει στο πηγάδι. Εγώ λέω να σου δίνουμε και 1€ σε κάθε επιβίβαση στα ΜΜΜ για να έχεις να πίνεις και τον καφέ σου.

Όχι, για αυτό και ο ασθενής μεταφέρεται σε κατάλληλο νοσοκομείο, ανάλογα την περίπτωση. Αλλά και πάλι γιατί να νοσηλεύεται τσάμπα ο Αθηναίος ενώ ο Πατρινός να πληρώνει; (ας το πάρουμε αντίστοιχα με τις συγκοινωνίες αφού το έπιασες)

Εγώ πάλι είμαι σίγουρος ότι ένας Αθηναίος, ένας Ναυπλιώτης και ένας Λαρισαίος που βγάζουν τα ίδια χρήματα με τον ίδιο τρόπο θα πληρώσουν τον ίδιο φόρο. Αλλά μόνο ένας από αυτούς έχει δημόσιες συγκοινωνίες και κάνει επανάσταση μετακινούμενος τσάμπα.

Λέμε για να λέμε.

Ας πούμε ότι έκανες επανάσταση τις 2 ώρες που πήγες στις Αφίδνες και άνοιξες τις μπάρες. Στη συνέχεια τι έκανες; Τον Αύγουστο που ήρθα Ελλάδα από Θεσσαλονίκη μέχρι Αθήνα και πίσω όλα τα διόδια δουλεύανε κανονικά. Τι παίχτηκε; Μεταφέρθηκε η επανάσταση στην παραλία για να μην πληρώνουμε τις πλαζ και τις ξαπλώστρες;

Άμα λες ότι κάνεις επανάσταση κάνε την τουλάχιστον σωστά. Εγώ δεν το έπαιξα ποτέ επαναστάτης με τα λεφτά των άλλων.

Α και που'σαι... πιάσε και μια τυροκαφτερή.

Καμία σχέση δεν έχουν οι κοινωνικές παροχές προς έναν πολίτη που είναι σε χειρότερη μοίρα (ακρίτας Αιγαίου) με το να είναι δημόσιες οι συγκοινωνίες στις δύο μεγαλύτερες πόλεις, να τις πληρώνουν όλοι από τους φόρους τους γιατί μπαίνουν μέσα και να τις χρησιμοποιούν μερικοί ετσιθελικά τσάμπα. Το αντίστοιχο θα ήταν να είναι ιδιωτικές σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και να επιδοτούνται οι ευπαθείς ομάδες. Όχι να μπαίνουν όλοι οι επαναστάτες του φραπέ και του σμαρτφόουν τσάμπα.

ο,τι σε βολεβει οποτε σε βολεβει.

δε ζητησα τσαμπα μμμ,ζητησα φτηνοτερα,

αν θες κι εσυ επιδοτουμενα να αρχισεις να πληρωνεις περισσοτερους φορους,μολις φτασουν οι φοροι σου τους αντιστοιχους της αττικης τοτε μπορεις να ζητησεις κι εσυ επιδοτουμενα,μεχρι τοτε μεινε με το ντιζελακι σου που εχεις εδω και 30 χρονια ενω η αττικη απεκτησε εδω και 2 και καλυψε τις "τεραστιες" αποστασεις που εχεις εκει στην επαρχια με τα ποδια.

στο τρολλαρισμα πρωτος εισαι,μηπως να σου κανουμε και επανασταση κατα παραγγελια?η μηπως να μας παιρνεις τηλεφωνο να σου ανοιγουμε τα διοδια στο περασμα σου για να μη πληρωνεις εσυ?

να κουνησεις τη κωλαρα σου και να ζμπρωξεις τη μπαρα αμα γουσταρεις,εμεις ανοιγαμε τα διοδια για να ενημερωσουμε το κοσμο να το κανει απο μονος του,οχι για να χαρουν οι γυφτοι και οι τζαμπατζηδες που περναγανε εκεινη την ωρα και εχουνε και απαιτησεις κιολας να τους κανουμε ανοιγματα διοδιων κατα παραγγελια.επαναστατης δε προκειται να το παιξεις ουτε να γινεις ποτε γιατι θελει @@,κατι που σου λειπει,γι αυτο κραζεις τους αλλους απο το πισακι σου.

Link to comment
Share on other sites

ο,τι σε βολεβει οποτε σε βολεβει.

δε ζητησα τσαμπα μμμ,ζητησα φτηνοτερα,

Ξεκίνα ζητώντας να φύγουν όσοι μπήκαν από το παράθυρο. Να κοπούν οι ρέγουλες. Να δουλεύουν σωστά τα ΜΜΜ, να ξέρεις τι ώρα θα περάσει από την στάση σου και τι ώρα θα φτάσεις στον προορισμό σου, να έχει νυχτερινά δρομολόγια, όπως στα υπόλοιπα πολιτισμένα κράτη. Αλλά όλα αυτά δε συμφέρουν τους βολεμένους εκεί μέσα που μετράνε τις μέρες αντίστροφα μέχρι τη συνταξιοδότηση.

αν θες κι εσυ επιδοτουμενα να αρχισεις να πληρωνεις περισσοτερους φορους,μολις φτασουν οι φοροι σου τους αντιστοιχους της αττικης τοτε μπορεις να ζητησεις κι εσυ επιδοτουμενα,μεχρι τοτε μεινε με το ντιζελακι σου που εχεις εδω και 30 χρονια ενω η αττικη απεκτησε εδω και 2 και καλυψε τις "τεραστιες" αποστασεις που εχεις εκει στην επαρχια με τα ποδια.

Για να μη συνεχίζεις τη μπουρδολογία, στο Ηράκλειο έμεινα για 5 χρόνια φοιτητής. Τα υπόλοιπα ήμουν στην Αθήνα. Το ντιζελάκι που λες ήταν πολιτική απόφαση μπαρούφα, δε διαφωνώ. Αλλά δε κολάει στην κουβέντα.

στο τρολλαρισμα πρωτος εισαι,μηπως να σου κανουμε και επανασταση κατα παραγγελια?η μηπως να μας παιρνεις τηλεφωνο να σου ανοιγουμε τα διοδια στο περασμα σου για να μη πληρωνεις εσυ?

να κουνησεις τη κωλαρα σου και να ζμπρωξεις τη μπαρα αμα γουσταρεις,εμεις ανοιγαμε τα διοδια για να ενημερωσουμε το κοσμο να το κανει απο μονος του,οχι για να χαρουν οι γυφτοι και οι τζαμπατζηδες που περναγανε εκεινη την ωρα και εχουνε και απαιτησεις κιολας να τους κανουμε ανοιγματα διοδιων κατα παραγγελια.επαναστατης δε προκειται να το παιξεις ουτε να γινεις ποτε γιατι θελει @@,κατι που σου λειπει,γι αυτο κραζεις τους αλλους απο το πισακι σου.

Εσύ το λες ενημέρωση, εγώ το λέω εκδρομή και χαβαλέ. Μην απορείς που σε παίρνω στο ψιλό, αλλά δε σκεφτόμαστε το ίδιο. Άμα διαφωνώ με το εισιτήριο των ΜΜΜ, θα πάω με άλλο μέσο. Και αν διαφωνώ με τα διόδια θα πάω από τον παράδρομο. Όπως κάνω και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Κοίτα να πληρώσεις τον πάροχό σου, μη μείνεις χωρίς ίντερνετ και δεν έχουμε επαναστατική ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω μια ερωτηση.

Ως εντιμος πολιτης και πελατης ΜΜΜ.

Απο τη στιγμη που πληρωνω κανονικα και καθε φορα το 1.40

Πως ΕΜΠΡΑΚΤΑ και στη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αλλαζω τη ποιοτητα των υπηρεσιων ?

Τη συχνοτητα των δρομολογιων ?

Τη καθαριοτητα των ΜΜΜ και του οδηγου πχ ?

Οι οδηγοι στη πλειοψηφια τους ειναι αγενεις και δεν σεβονται τους πελατες.

Ξεκινανε και φρεναρουν χωρις να προσεχουν.

Αντιστοιχα δεν προσεχουν και τον εξοπλησμο γιατι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ !

Κατα συνεπεια γιατι να πληρωνω εγω τη αυξηση του εισητηριου ?

Δεν μιλαμε για εναν οργανισμο ο οποιος υγιης !

Ας μισθοσει το κρατος λεωφορεια απο ιδιοτες, ας ειναι πεντακαθαρα !

Ας προσεχουν οι οδηγοι να μη καινε πολλες βενζινες !

Οταν μπαινω στο ΚΤΕΛ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ πχ οπου σκαω 90ε πανε ελα

Ο οδηγος ειναι ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ το κτελ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ με wifi τηλεοραση κλπ.

Εχω τη θεση μου δεν ειναι ποτε υπερπληρες και δεν μου εχει συμβει ΠΟΤΕ να δω κανεναν οδηγο να μιλαει στο κινητο χωρις hands free !

Link to comment
Share on other sites

εκει γιατι το λεφωρειο των 200.000 ευρο ειναι του ιδιοκτητη. που συνηθως ειναι ο οδηγος, μερικες φορες μπορει να ειναι υπαλληλος.

και απο την στιγμη που ειναι δικο του και περναει την μιση του μερα εκει φροντιζει την καθαριοτητα, συντηρηση κτλ.

πχ στον οασθ, οσοι εχουν παρει το 31 πριν φτασει στο κτελ, περναει απο τις γραμμες του τρενου, που διασχιζουν καθετα το οδοστρομα, και μπαινουν στο λιμανι.

οι περισσοτεροι του οασθ, δεν κοβουν καν.

οποτε νομιζεις θα σπασει το λεοφορειο στα 2 απο τα χτυπηματα... ειμαι 90 κιλα και μια μερα κοντεψα να πεσω απο την θεση!

ελαχιστοι κοβουν και περνανε μαλακα τις γραμμες...

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω μια ερωτηση.

Ως εντιμος πολιτης και πελατης ΜΜΜ.

Απο τη στιγμη που πληρωνω κανονικα και καθε φορα το 1.40

Πως ΕΜΠΡΑΚΤΑ και στη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αλλαζω τη ποιοτητα των υπηρεσιων ?

Τη συχνοτητα των δρομολογιων ?

Τη καθαριοτητα των ΜΜΜ και του οδηγου πχ ?

Οι οδηγοι στη πλειοψηφια τους ειναι αγενεις και δεν σεβονται τους πελατες.

Ξεκινανε και φρεναρουν χωρις να προσεχουν.

Αντιστοιχα δεν προσεχουν και τον εξοπλησμο γιατι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ !

Κατα συνεπεια γιατι να πληρωνω εγω τη αυξηση του εισητηριου ?

Δεν μιλαμε για εναν οργανισμο ο οποιος υγιης !

Ας μισθοσει το κρατος λεωφορεια απο ιδιοτες, ας ειναι πεντακαθαρα !

Ας προσεχουν οι οδηγοι να μη καινε πολλες βενζινες !

Οταν μπαινω στο ΚΤΕΛ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ πχ οπου σκαω 90ε πανε ελα

Ο οδηγος ειναι ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ το κτελ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ με wifi τηλεοραση κλπ.

Εχω τη θεση μου δεν ειναι ποτε υπερπληρες και δεν μου εχει συμβει ΠΟΤΕ να δω κανεναν οδηγο να μιλαει στο κινητο χωρις hands free !

Το 1992 είχε γίνει μια τέτοια κίνηση, αλλά οι συνδικαληστές της τότε ΕΑΣ (επίτηδες με η) υπό την ηγεσία των Σταμούλη - Κολλά (γνωστοί στο πανελλήνιο ως Σταμουλοκολλάδες) αποφάσισαν ότι τα λεωφορία είναι περιουσία του λαού και δεν ξεπουλιέται. Έγινε το σχετικό λιντσάρισμα στους ιδιώτες οδηγούς έξω από το αμαξοστάσιο, που τους γδύνανε και τους χτυπάγανε. Μετά ήρθε πάλι ο Παπαντρέας στην εξουσία και διόρθωσε τα πράγματα επανακρατικοποιώντας την ΕΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι περιουσία του λαού τα λεωφορεία, όπως κι η ΔΕΗ όπως και το νερό όπως και ο ΟΤΕ. Κι αντί να ζητάμε να εξυγιανθουν ζητάμε να τα χαρίσουν σε ιδιώτες για να πληρώνεις 6 ευρώ το εισιτήριο με μισθο 350.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν απαντησε κανεις στη ερωτηση μου.

Θελω να πληρωνω το 1.40 αλλα αντιστοιχα θελω να γινονται καλυτερα τα ΜΜΜ !

Πως τα κανω καλυτερα ?

ΜΗΝ ακουσω οτι ειναι αδυνατον να γινουν καλυτερα απο τη στιγμη που αλλοδαποι δεν πληρωνουν !

Οι οδηγοι ΣΕΒΟΝΤΑΙ τον εξοπλησμο τους ?

Κανουν οτι μπορουν για να μειωσουν τις δαπανες ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα ζητώντας να φύγουν όσοι μπήκαν από το παράθυρο. Να κοπούν οι ρέγουλες. Να δουλεύουν σωστά τα ΜΜΜ, να ξέρεις τι ώρα θα περάσει από την στάση σου και τι ώρα θα φτάσεις στον προορισμό σου, να έχει νυχτερινά δρομολόγια, όπως στα υπόλοιπα πολιτισμένα κράτη. Αλλά όλα αυτά δε συμφέρουν τους βολεμένους εκεί μέσα που μετράνε τις μέρες αντίστροφα μέχρι τη συνταξιοδότηση.

Για να μη συνεχίζεις τη μπουρδολογία, στο Ηράκλειο έμεινα για 5 χρόνια φοιτητής. Τα υπόλοιπα ήμουν στην Αθήνα. Το ντιζελάκι που λες ήταν πολιτική απόφαση μπαρούφα, δε διαφωνώ. Αλλά δε κολάει στην κουβέντα.

Εσύ το λες ενημέρωση, εγώ το λέω εκδρομή και χαβαλέ. Μην απορείς που σε παίρνω στο ψιλό, αλλά δε σκεφτόμαστε το ίδιο. Άμα διαφωνώ με το εισιτήριο των ΜΜΜ, θα πάω με άλλο μέσο. Και αν διαφωνώ με τα διόδια θα πάω από τον παράδρομο. Όπως κάνω και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Κοίτα να πληρώσεις τον πάροχό σου, μη μείνεις χωρίς ίντερνετ και δεν έχουμε επαναστατική ενημέρωση.

τι παιχτηκε?δε σου κανανε Like εδω?μ@λ@κι@...

πως ακριβως να ζητησω να φυγουν οσοι μπηκαν απο το παραθυρο?να παω σε εναν εναν οδηγο και να του ζηταω το χαρτι του ασεπ και μετα να τον δερνω αν δε το χει?κατι πιο σοβαρο εχεις να πεις η να μπω στο τοπικ με τα ανεκδοτα?

δε με ενδιαφερει τι εκανες 5 χρονια στο ηρακλειο,εσυ ξινισες που δεν εχετε επιδοτουμενα μμμ εκει λες και ολες οι πολεις και χωρια της ελλαδας ειναι το ιδιο και εχουν τις ιδιες αναγκες και τον ιδιο πληθυσμο.

χαβαλε κανεις εσυ που πας για καφε,αμα γουσταρεις περνα μια μερα απο κει να δεις αν κανουμε χαβαλε η οχι,αλλιως μουγκα και κατσε σπιτι σου και παιξε στο Pc.

αμα διαφωνεις με τη τιμη του νερου τι θα κανεις?θα πιεις τα κατουρα σου?θα περιμενεις να βρεξει?

μονοπωλιο με τα λεφτα τα δικα μου να τα διαχειριζονται οπως γουσταρουν και να μου απαγορευουν την εισοδο δε δεχομαι.

αμα εσενα σ αρεσει προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

τι παιχτηκε?δε σου κανανε Like εδω?μ@λ@κι@...

πως ακριβως να ζητησω να φυγουν οσοι μπηκαν απο το παραθυρο?να παω σε εναν εναν οδηγο και να του ζηταω το χαρτι του ασεπ και μετα να τον δερνω αν δε το χει?κατι πιο σοβαρο εχεις να πεις η να μπω στο τοπικ με τα ανεκδοτα?

Όταν δεν έχεις κράτος να δουλεύει, να ελέγχει και να προσλαμβάνει αξιοκρατικά, ναι, καταφεύγεις σε τέτοιες λύσεις, και ναι, είναι κι αυτό μες στο κόλπο της κυβέρνησης (η μάχη των ... κοινωνικών ομάδων).

Εσύ το λες ενημέρωση, εγώ το λέω εκδρομή και χαβαλέ. Μην απορείς που σε παίρνω στο ψιλό, αλλά δε σκεφτόμαστε το ίδιο. Άμα διαφωνώ με το εισιτήριο των ΜΜΜ, θα πάω με άλλο μέσο. Και αν διαφωνώ με τα διόδια θα πάω από τον παράδρομο. Όπως κάνω και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Κοίτα να πληρώσεις τον πάροχό σου, μη μείνεις χωρίς ίντερνετ και δεν έχουμε επαναστατική ενημέρωση.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν όλοι 'άλλο μέσο'. Δεν μπορείς να πεις σε έναν παππού 80 χρονών 'πάρε ταξί' ούτε 'δες ξανά για να οδηγήσεις'.

Το πρόβλημα στην ελλάδα μοιάζει πολύ με το planned obsolescence των καρτέλ των γλόμπων του '20.

Προγραμματισμένη εξαθλίωση λέγεται, και πωλούνται όλα μετά κοψοχρονιά στον ιδιώτη ώστε να μπορέσει να μεγιστοποιήσει το κέρδος, παρ'όλο που θα βρει 1000 δικαιολογίες για να ανεβάσει το κόστος του εισητηρίου.

Τρανό παράδειγμα (που είναι και πιο εύκολο να το αντιληφθούμε λόγω τεχνολογίας) ο ΟΤΕ και οι τηλεπικοινωνίες. Όταν έσκασε μύτη η forthnet που έδινε απεριόριστα σταθερά, στον ΟΤΕ πλήρωνες τις μονάδες. Η ευθυγράμμιση του ΟΤΕ με την πολιτική των ιδιωτικών εταιριών άργησε 1-1.5 χρόνο. Αυτό τον 1.5 χρόνο παίζε να έχασε τους μισούς συνδρομητές του. Αρχικά η εύκολη σκέψη είναι ότι στον ΟΤΕ είναι ένα μάτσο ζωάδια οπότε λογικό ο γάτος ιδιώτης έκανε μια έξυπνη κίνηση και τους πήρε τους μισούς πελάτες. Η δύσκολη σκέψη έρχεται όταν διαβάσεις τους πόσους ... μάνατζερς είχε ο ΟΤΕ και πόσα πλήρωνε για το management, όπου συνειδητοποιείς ότι μάλλον ηθελημένα η διοίκηση δεν προέβη σε ανταγωνιστικές κινήσεις, διότι προφανώς οι μάνατζερς των 10 και 15000 ευρώ κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν πακέτα μετοχών της forthnet (δεν νομίζω να τους ελέγχει κανείς ούτε να τους έχει ελέγξει κανείς). Αλήθεια, η φανταστική αυτή εταιρία (forthnet) με το που πήρε το 1 μύριο συνδρομητές, αναβάθμισε καθόλου τα τηλεφωνικά της κέντρα? Αν ναι, γιατί για να βγάλεις γραμμή ήθελες 1 ώρα αναμονή? Μεγιστοποίηση του κέρδους μάλλον.

Στα ΜΜΜ ισχύει το ίδιο. Και όποιος φαντάζεται ιδιωτικά μέσα που να σφύζουν από καθαριότητα, ας έρθει Αγγλία να δει τι θα πει βρωμιά. Στο λεοφωρείο απλά δεν μπαίνεις, και όχι λόγω των 1.90 λιρών για την απλή διαδρομή, αλλά για την αηδία. Φυσικά το αντίστοιχο ΚΤΕΛ που πληρώνεις 40 λίρες για Μπέρμινγχαμ - Χήθροου είναι αρκετά καθαρό, αλλά και στην Ελλάδα τα ΚΤΕΛ είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Οπότε αυτό που θα πρέπει να καταλάβετε είναι ότι αν θέλετε πολιτισμό, χρειάζονται:

1. λεφτά (ο πακιστανός που δεν έχει να αγοράσει σαπουνι, θέλοντας και μη, άπλυτος θα είναι).

2. ακριβά εισητήρια (πολύ ακριβά, ώστε αυτός που δεν έχει σαπούνι να μη μπαίνει).

Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν, αλλά όταν τα λεοφωρεία Αγγλία σκάνε μύτη ανά μισάωρο, να το βράσω το να ξέρω την ώρα (μου έχει τύχει πολλές φορές να σκάσω μύτη στη στάση και next bus να είναι σε 25 λεπτά).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.