Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

Περπάταγες κάθε μέρα 30χλμ για πόσο καιρό; Γιατί 2-3 φορές το χω κάνει κι εγώ, αλλά μάλλον δε θα την πάλευα για κάθε μέρα.

Και δηλαδή θέλετε να μου πείτε, όταν αν είσασταν γονιοί άνεργοι χωρίς στον ήλιο μοίρα και χωρίς φράγκο σε μια χώρα που ψυχοραγεί πνευματικά και οικονομικά, θα λέγατε στο γιο σας να μη πάει στη σχολή γιατί θα επιβαρύνει τους μη επαναστάτες συνεπιβάτες;

Κάθε μέρα σαφώς και δε θα την πάλευα, αλλά σου ξαναλέω αν κάποιος δεν έχει 28 € το μήνα να διαθέσει για την μεταφορά του στη σχολή του, τότε το πρόβλημά του είναι μεγαλύτερο από το πως θα πάει και θα έρθει.

Δυστυχώς έχω δει σπουδαστές να σταματάνε επειδή δεν έχουν λεφτά να σπουδάσουν και δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Δε μπορείς όμως να κυκλοφορείς με galaxy s4, να πίνεις τα ποτάκια σου και τους καφέδες σου στο Μπουρνάζι ή στη Γλυφάδα και μετά να λες δεν έχω λεφτά για εισιτήριο. ffs.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Φοιτητής.

δηλαδή ρε συ μονο φοιτητές που δεν εχουν μια ειναι αυτοί που δεν κόβουν εισιτήριο ; Κανείς άλλος ;

Και μονο από τις απαντήσεις που έχουν γραφτεί σε αυτο το θέμα εγώ τουλάχιστον ειδα οτι πολλοί το κάνουν απλά και μονο από "ιδεολογία".

Σου φαινεται πολύ λογικο αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Ουαου, τραμπουκος, αρπακτικο, μάγκας και νταής και τα κάνει κι όλα τάνα. Κι όλα αυτά επειδή δεν έκοψε εισιτήριο; Από καρδιάς σου εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να μπεις πραγματικά στη διαδικασία να πάρεις τέτοια απόφαση.

Ε δε φταίω εγώ. Απο εκεί που μιλάγαμε για υψηλά ιδανικά και επαναστατικές ιδέες που θα αλλάξουν τον κόσμο, με γύρισες στην πεζή πραγματικότητα, και τους πραγματικούς αναξιοπαθούντες. Έχε υπόψιν πάντως, πως υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι δεν κάνουν σκόντο στο φιλότιμό τους, και δεν ντυνουν την ένδειά τους με ιδεοληψίες. Με άλλα λόγια αποδέχονται το ''δεν έχω'' αλλά τη λαμογιά δεν την κανουν. Και το κυριότερο δεν ψάχνονται για δικαιολογίες και τσιτάτα.

Link to comment
Share on other sites

κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε αλλά δεν πειράζει. Έχω υπομονη.

Τι σχέση έχει η άρνηση πληρωμής φόρων που σου επιβάλλονται χωρίς να το επιθυμείς, με την άρνηση πληρωμής μιας υπηρεσίας ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να χρησιμοποιήσεις ?????

Όποιος θέλει να το παίξει ανυπάκουος, πεδίον δοξης λαμπρό μπορεί να αποτελέσει οποιοδήποτε χαράτσι / φόρος του επιβληθεί, και να υποστεί και τις συνέπειες των πράξεών του είτε καλές είτε κακές. Ακριβώς δηλαδή όπως έπραξε και ο Θορό. Και με την ευχή μου !!

Το να αρνείται όμως να πληρώσει μια υπηρεσία ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ, και κατ' αυτόν τον τρόπο να δινει δικαίωμα στην κάθε διοίκηση των λεωφορείων, να πατάει σε αυτό για να αυξάνει την τιμή του εισητηρίου, επιβαρύνοντας και αυτούς που δεν θέλουν βρε αδερφέ να επαναστατήσουν, ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ και το κυριότερο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Πέραν του ότι βλάπτει και τον συνάνθρωπό του. Επαναστάτης με ξένες πλάτες, πως το λένε.

Και για σένα γράφει η Λουπάκη Ευγενία (το κόμμα που μας είπες ότι θα ψηφίσεις)

This is the place, gentlemen!

Μια θάλασσα λουλούδια, σκέπαζε ακατάπαυστα τον Γιώργο Μαζωνάκη, οι σαμπάνιες έσκαγαν σαν βαρελότα, οι καπνοί απ' τα πούρα κάνανε τη νύχτα συννεφιασμένη, οι Τζάγκουαρ, τα κάμπριο και οι τζιπούρες συνωστίζονταν απέξω απ' το τεράστιο "Thalassa stage" της Γλυφάδας. Κι όταν εμφανίστηκε στην πίστα η Κατερίνα Στανίση, με αμφίεση υπεράνω περιγραφής "η καψούρα χτύπησε κόκκινο".

Όχι, αυτά δεν συνέβησαν κάποια μακρινή νύχτα της "ισχυρής Ελλάδας" του Χρηματιστηρίου και των Ολυμπιακών Αγώνων. Συνέβησαν την περασμένη Παρασκευή και συμβαίνουν τακτικότατα στο παράλληλο σύμπαν, ακριβώς δίπλα μας. Τις εικόνες που μου μετέφεραν εμβρόντητοι δυο φίλοι που βρέθηκαν εκεί, για λόγους επαγγελματικούς, εμπλούτισα με λίγο Ίντερνετ. Και πληροφορήθηκα ότι αυτό που μου φάνηκε αδιανόητο, συμβαίνει τακτικότατα και σε διάφορα μέρη. Και δεν μιλάμε για τα πριβέ ασύλληπτου κόστους πάρτι στη Μύκονο, ούτε για τα δωμάτια και τις σουίτες των πολλών εκατοντάδων ευρώ, του Κόστα Ναβαρίνο, που τέλη Ιουλίου είχε πληρότητα κατά 70% από Ελληνες. Ούτε, βέβαια, μιλάμε για τα μπαράκια του Χαλανδρίου, όπου γίνεται της κακομοίρας τα βράδια του Σαββάτου.

Μιλάμε για μια πανάκριβη φτήνια, που εξαπλώνεται ακόμα, σαν την πανούκλα στο τραγούδι του Λέοναρντ Κόεν. Σε στρώματα κοινωνικά, που δεν είναι μεγαλοαστοί, αλλά έχουν διασωθεί ή και κερδίζουν απ' την κρίση. Που δεν καταλαβαίνουν και δεν ενδιαφέρονται να καταλάβουν τη γενική οικονομική κατάσταση της χώρας. Που δεν καταλαβαίνουν και δεν θέλουν να καταλάβουν την απόγνωση του διπλανού, γιατί δεν έχουν διπλανό. Έμαθαν με εντατικά "φροντιστήρια", ότι διπλανός σημαίνει "εκείνος που φταίει για όλα". Διπλανός είναι εκείνος που πρέπει να πατήσω για να περνάω εγώ καλά.

Μιλάμε για μια πανούκλα που σπονσοράρεται χρόνια τώρα, από τους ελεεινούς "κομιστές" και καταναλώνεται με απόλαυση από τους αδηφάγους κακομοίρηδες, που δεν μπορούν να δούνε τη Στανίση από κοντά.

Αν το life style του Κωστόπουλου πέθανε, το Gucci φόρεμα του Μαζωνάκη ζει και βασιλεύει. Το Πρώτο Θέμα του Θέμου, σκίζει σε πωλήσεις και σαρώνει ιντερνετικώς, ιδιαίτερα επί πτωμάτων. Και όλοι αυτοί που ορμάνε στην κλειδαρότρυπα, σα να μην πέρασε μια μέρα, έχουν καημό μη τυχόν και γίνει ο ΣΥΡΙΖΑ νέο ΠΑΣΟΚ. Με την κρυφή ελπίδα να γίνει, για να δικαιωθούν που δεν θα τον έχουν ψηφίσει. Η για να βολευτούν που τον ψήφισαν.

Κάτι δημοσκοπήσεις που δείχνουν πλάι-πλάι τη Ν.Δ. και τον ΣΥΡΙΖΑ ίσως και να μην είναι φτιαχτές. Η "κοινωνία" ίσως και να μην είναι μόνο αυτή που υποφέρει. Που υποφέρει τόσο, ώστε δεν μπορεί να εξεγερθεί μαζικά. Ποιος το ξέρει;

Link to comment
Share on other sites

^^ Άσχετη παράθεση με άσχετη απάντηση. Πετάς τη μπάλα όχι στις κερκίδες αλλά σε άλλο γήπεδο σε άλλη χώρα.

Εγώ όμως ακόμα περιμένω μια σαφή απάντηση / εξήγηση τι σχέση έχει η ανυπακοή σε κάτι που σου επιβάλλεται, με την άρνηση πληρωμής σε κάτι το οποίο επιλέγεις αυτοβούλως.

.... Εκτός αν θές να μας πείς πως φταίνε τα κόμματα, οπότε κάνε ένα κόπο και ανάλυσε το σκεπτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου άσχετο.

Είσαι οπαδός του "αυτομαστιγώματος" επειδή εμείς φταίμε.

Ερμηνεύοντας το αυτομαστίγωμα δείχνεις τους γύρο σου βεβαίως, όπως οι περισσότεροι ομοϊδεάτες σου γιατί εσείς είστε υπόδειγμα.

16 σελίδες γεμίσατε τα ίδια και τα ίδια για τα διέυρα όταν σάς αρπάζουν εκατομμύρια και δεν γράφετε ούτε σελίδα.

Σιγά μην γράψω απάντηση. Για να συζητήσω τι; Ίδη έχεις έτυμη την απάντηση χωρίς να έχω συντάξει τίποτα.

Αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά, πάρε το δοκίμιο και προσπάθησε να το καταλάβεις. Επίσης κάνε ερώτηση στους τσαμπατζήδες εφοπλιστές - βιομήχανους του κινήματος "δεν πληρώνω"

Link to comment
Share on other sites

κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε αλλά δεν πειράζει. Έχω υπομονη.

Τι σχέση έχει η άρνηση πληρωμής φόρων που σου επιβάλλονται χωρίς να το επιθυμείς, με την άρνηση πληρωμής μιας υπηρεσίας ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να χρησιμοποιήσεις ?????

Στην Ελλάδα αλλά και στον προηγμένο κόσμο υπάρχει το -σωστό μέχρι ενός σημείου- σκεπτικό ότι πολλές υπηρεσίες είναι 'κοινής οφελείας'.

Σε αυτές συγκαταλέγονται ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ και ΟΑΣΑ (και ΕΡΤ και πιθανώς και άλλες που ξεχνάω).

Στη σκληρή πραγματικότητα του καπιταλισμού, είναι όλες υπηρεσίες. Ζώντας μια ασκητική ζωή, μπορείς να ζήσεις και χωρίς φως / νερό / τηλέφωνο / μετακινήσεις / τηλεόραση-ενημέρωση. Μπορείς να γίνεις ερημίτης που είναι και τζάμπα ή να πας σε ένα νησάκι και να αράξεις πλάι στο κύμα.

Από τη στιγμή όμως που δραστηριοποιείσαι εντός κάποιου κοινωνικού συνόλου, εφ'όσον θες να είναι λειτουργικό, θα πρέπει να αμβλύνεις τις ανισότητες, σε κάποιο λογικό επίπεδο.

Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει κόσμος που να μην μπορεί να μετακινηθεί με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, αλλά από τη στιγμή που υπάρχει, θα πρέπει το κοινωνικό κράτος να επεμβαίνει και να λύνει το πρόβλημα.

Δύο δρόμους έχει η ζωή, είτε οι υπηρεσίες θα είναι δημόσιες, οπότε θα τις πληρώνουμε μέσω φόρων αλλά θα έχουν φτηνό εισιτήριο (τύπου 20 δραχμών για τους ανέργους ήτοι 5-6 ευρωλεπτά) είτε οι υπηρεσίες θα είναι ιδιωτικές, οπότε θα πληρώνουμε μέσω φόρων τα κοινωνικά επιδόματα τα οποία μετά θα δίνονται στις ιδιωτικές εταιρίες (όπως κάνει η Αγγλία). Προσωπικά πιστεύω ότι το 2ο είναι πεταμένα λεφτά αλλά φυσικά εξαρτάται από το πώς το εφαρμόζεις.

Τώρα τα φαινόμενα δεν πληρώνω εισιτήριο αλλά έχω iphone 5, δεν πληρώνω εισιτήριο αλλά μπαίνω μέσα με το freddo των 2 ευρώ, δεν πληρώνω parking στο δήμο για τη μερτσέντα και κάνω κατάληψη στο τμήμα μου στο Πανεπιστήμιο παρκάροντας απ'έξω το επαναστατικό mini cooper s των 20-25000 ευρώ είναι ο ορισμός του 'ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ' με την μπούρκα του ΚΚΕ και της ΑΝΤΑΡΣΥΑΣ να προστατεύει από τα αδιάκριτα βλέμματα των πτωχών πλην τιμίων.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7OOVfDlYs5A]Ponzi - Επιστολή στον Stan - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

...Τι σχέση έχει η άρνηση πληρωμής φόρων που σου επιβάλλονται χωρίς να το επιθυμείς, με την άρνηση πληρωμής μιας υπηρεσίας ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να χρησιμοποιήσεις ?????...

Και με αυτό, είσαι πλέον επίσημα εκτός θέματος.

Το εισιτήριο τι είναι δηλαδή αν δεν είναι φόρος; Μιλάμε για κοινωνική παροχή του κράτους προς τους πολίτες (αν ξέρεις τι είναι αυτό), που υπάρχει η δυνατότητα να τη χρεώνει κατά περίπτωση. Αν δε μπορούσε/ήθελε να σε ελέγξει, θα το έβαζε σα φόρο σε όλους με το έτσι θέλω. ΚΑΜΙΑ διαφορά με το φόρο για την ΕΡΤ που τον πληρώνει κάποιος ακόμα κι αν δεν έχει καν κεραία στο σπίτι του. Για εμένα τα λεωφορεία θα έπρεπε να είναι δωρεάν, ώστε να εξυπηρετείται ο πολίτης, αλλά για να βγάλει το κόστος το κράτος, θα έπρεπε να βάλει φόρο. Τότε δηλαδή θα μπορούσες να μην τον πληρώσεις επειδή θα είναι "φόρος που σου επιβάλλεται χωρίς να το επιθυμείς";

Μας έχουν ρημάξει, μας έχουν πιεί το αίμα, το εισόδημά μας έχει πέσει στο 50% και κάτω, το κόστος ζωής έχει εκτιναχθεί, συνεχίζουν να ΚΛΕΒΟΥΝ και να βολεύουν τους δικούς τους απροκάλυπτα και καθημερινά κι εσείς κάθεστε και υποστηρίζεται το σύστημα και τις επιλογές του. Η χώρα είναι ένα ατέλειωτο μπ@λο που ο καθένας κάνει ότι θέλει και οι έχοντες τα μέσα και τις γνωριμίες πατάνε επί πτωμάτων και εσείς το μόνο που έχετε να ασχοληθείτε είναι αν κάποιος θα κόψει εισιτήριο στο λεωφορείο, γιατί λέει, επιβαρύνει τον συνάνθρωπό του.

Κότες λειράτες, κηδείες, που αντί να πάρετε τα όπλα και να εξαϋλώσετε τους πραγματικούς υπεύθυνους, κοιτάτε να τα βάλετε με τους εύκολους, τους διπλανούς σας, τον κακομοίρη που δεν έχει να πληρώσει ένα εισιτήριο. Προσωπικά δεν παίρνω λεωφορείο ή μετρό, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις, αλλά δεν πληρώνω διόδια που το θεωρώ ανάλογο. Οι δρόμοι είναι πληρωμένοι 1000 φορές από την τσέπη μου και τα λεφτά είναι στην Ελβετία. Επίσης δεν έχω πληρώσει ούτε εφορία, ούτε χαράτσι. Αυτό μπορώ, αυτό κάνω. Ας έρθουν να με πιάσουν.

Link to comment
Share on other sites

ρε γατακια στο ειστηριο thread μπηκα Η στο χρεοκωπια ελλαδας ? :-P

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από YDinopoulos
πιπερι....
Link to comment
Share on other sites

Η ηθικη δεν αστυνομευεται.

Απ'τη αλλη πλευρα βεβαια εσεις που δεν θελετε να γενικευετε της ομαδες.

Αν μου λετε να βρω μερικα κομματακια σοκολατας μεσα σε ενα βουνο απο σκ@τα ευχαριστω μα δεν θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Όλος ο ντόρος γίνεται για το αν θα πληρώσουν εισιτήριο οι κάτοικοι της Αθήνας και προαστείων και της Θεσσαλονίκης; Γιατί στα υπόλοιπα μέρη της Ελλάδας είτε δεν έχει συγκοινωνίες είτε είναι ιδιωτικές και αν δεν κόψεις το εισιτήριο δεν μπαίνεις.

Καμία σχέση οι συγκοινωνίες με την ΕΡΤ. Για την ενημέρωση-ψυχαγωγία, αυτό δηλαδή που προσφέρει η ΕΡΤ, υπάρχουν τόσες εναλλακτικές και είναι στο χέρι του καθενός να μην τη χρησιμοποιήσει, όμως την πληρώνει ετσιθελικά. Τις συγκοινωνίες τις πληρώνεις άμα τις χρησιμοποιείς, αλλιώς παίρνεις το αμάξι, το ταξί, το ποδήλατο, το πεζώ 2. Αλλά για να βολέψουμε και εκεί τον καθένα αφισοκολλητή το διογκώσαμε τόσο που τα δρομολόγια δε βγάζανε τα έξοδά τους οπότε τσοντάραμε και από τον κρατικό προϋπολογισμό, δηλαδή ο κάτοικος Ηρακλείου με το αστικό ΚΤΕΛ συμπληρώνε τόσα χρόνια το εισιτήριο του Αθηναίου.

Και όσοι δεν πληρώνουν το εισιτήριο τώρα και νομίζουν ότι κάνουν αντάρτικο, το μόνο που καταφέρνουν είναι να βάζουν άλλους να πληρώνουν για τις μετακινήσεις τους.

Αν έχετε πρόβλημα με την κυβέρνηση, μην την ξαναψηφίσετε.

Αν πιστεύετε ότι έχουμε χούντα, κατοχή κλπ πάρτε το όπλο σας, διώξτε τον κατακτητή και αποκαταστήστε τη δημοκρατία. Ήρωα θα σας κάνουν και μπορεί να ονομάσουν και σταθμό του μετρό για πάρτη σας.

Αλλιώς είστε γραφικοί που δεν πληρώνετε εισιτήριο και πάτε για καφέ (τον οποίο και πληρώνετε) μιλώντας στο νέο smartphone σας, καμαρώνοντας για το πόσο επαναστάτες είστε.

Αντί οι συγκοινωνίες να μετακινούν τον κάθε Αθηναίο-Θεσσαλονικιό τσαμπατζή, που νομίζει ότι γεννήθηκε με δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις, δωρεάν επιβαρύνοντας τον κρατικό προϋπολογισμό, θα μπορούσαν να μοιράζουν δωρεάν εισιτήρια σε αυτούς που το έχουν ανάγκη, όπως τους άνεργους και τους άπορους.

Τέλος το ότι μία κατάσταση είναι στραβή δε μας δικαιολογεί να φερόμαστε και εμείς ως άξεστοι.

Link to comment
Share on other sites

το αυτό.ας ισχύσει μια κάρτα των 5 ξερωγω ευρώ το μήνα για τον άνεργο,μαθητή,φοιτητή και ας μπει ένα σύστημα να αποτρέπει τους τζαμπατζηδες να ανέβουν.

πολύς ντόρος για τι τίποτα,λες και το μόνο πρόβλημα σε αυτή τη χώρα είναι οι συγκοινωνίες

Link to comment
Share on other sites

Δύο δρόμους έχει η ζωή, είτε οι υπηρεσίες θα είναι δημόσιες, οπότε θα τις πληρώνουμε μέσω φόρων αλλά θα έχουν φτηνό εισιτήριο (τύπου 20 δραχμών για τους ανέργους ήτοι 5-6 ευρωλεπτά) είτε οι υπηρεσίες θα είναι ιδιωτικές, οπότε θα πληρώνουμε μέσω φόρων τα κοινωνικά επιδόματα τα οποία μετά θα δίνονται στις ιδιωτικές εταιρίες (όπως κάνει η Αγγλία). Προσωπικά πιστεύω ότι το 2ο είναι πεταμένα λεφτά αλλά φυσικά εξαρτάται από το πώς το εφαρμόζεις.

Τώρα τα φαινόμενα δεν πληρώνω εισιτήριο αλλά έχω iphone 5, δεν πληρώνω εισιτήριο αλλά μπαίνω μέσα με το freddo των 2 ευρώ, δεν πληρώνω parking στο δήμο για τη μερτσέντα και κάνω κατάληψη στο τμήμα μου στο Πανεπιστήμιο παρκάροντας απ'έξω το επαναστατικό mini cooper s των 20-25000 ευρώ είναι ο ορισμός του 'ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ' με την μπούρκα του ΚΚΕ και της ΑΝΤΑΡΣΥΑΣ να προστατεύει από τα αδιάκριτα βλέμματα των πτωχών πλην τιμίων.

Συμφωνούμε απόλυτα. Το Θέμα όμως είναι πως εδώ η κουβέντα έχει απο ώρα ξεφύγει απο το αν και κατά πόσο θα έπρεπε να τυγχάνει κάποιας ελάφρυνσης ο αποδεδειγμένα αναξιοπαθούντας, και έχουμε επεκταθεί στο πεδίο του ιδεολογικού πολέμου, και του ''έχω αλλά δεν πληρώνω''.

Το εισιτήριο τι είναι δηλαδή αν δεν είναι φόρος; Μιλάμε για κοινωνική παροχή του κράτους προς τους πολίτες (αν ξέρεις τι είναι αυτό), που υπάρχει η δυνατότητα να τη χρεώνει κατά περίπτωση. Αν δε μπορούσε/ήθελε να σε ελέγξει, θα το έβαζε σα φόρο σε όλους με το έτσι θέλω. ΚΑΜΙΑ διαφορά με το φόρο για την ΕΡΤ που τον πληρώνει κάποιος ακόμα κι αν δεν έχει καν κεραία στο σπίτι του. Για εμένα τα λεωφορεία θα έπρεπε να είναι δωρεάν, ώστε να εξυπηρετείται ο πολίτης, αλλά για να βγάλει το κόστος το κράτος, θα έπρεπε να βάλει φόρο. Τότε δηλαδή θα μπορούσες να μην τον πληρώσεις επειδή θα είναι "φόρος που σου επιβάλλεται χωρίς να το επιθυμείς";

Όσο είναι φόρος το εισιτήριο στο σινεμά ή στο καράβι. Αμα γίνουν εντελώς ιδιωτικές οι συγκοινωνίες, θα έχει κανένα νόημα αυτό που γράφεις ? Και πάλι επαναλαμβάνω, πως κακώς δεν υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση έναντι των μη εχώντων, αλλά κάκιστη είναι η τακτική να έχεις αλλά να μην πληρώνεις.

Μας έχουν ρημάξει, μας έχουν πιεί το αίμα, το εισόδημά μας έχει πέσει στο 50% και κάτω, το κόστος ζωής έχει εκτιναχθεί, συνεχίζουν να ΚΛΕΒΟΥΝ και να βολεύουν τους δικούς τους απροκάλυπτα και καθημερινά κι εσείς κάθεστε και υποστηρίζεται το σύστημα και τις επιλογές του. Η χώρα είναι ένα ατέλειωτο μπ@λο που ο καθένας κάνει ότι θέλει και οι έχοντες τα μέσα και τις γνωριμίες πατάνε επί πτωμάτων και εσείς το μόνο που έχετε να ασχοληθείτε είναι αν κάποιος θα κόψει εισιτήριο στο λεωφορείο, γιατί λέει, επιβαρύνει τον συνάνθρωπό του.

Σωστά, σωστά... και επειδή η χώρα είναι (κατά τα λεγόμενά σου) μπ@ρδέλο, ας πηδήξουμε και εμείς να βγάλουμε το άχτι μας, έτσι ??? Κοινωνικά υπεύθυνη στάση, να σου φύγει το καφάσι. Θα κατσικωθώ στον άλλον που δεν φταίει, για να κάμω εγώ ντόρο.

Κότες λειράτες, κηδείες, που αντί να πάρετε τα όπλα και να εξαϋλώσετε τους πραγματικούς υπεύθυνους, κοιτάτε να τα βάλετε με τους εύκολους, τους διπλανούς σας, τον κακομοίρη που δεν έχει να πληρώσει ένα εισιτήριο. Προσωπικά δεν παίρνω λεωφορείο ή μετρό, εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις, αλλά δεν πληρώνω διόδια που το θεωρώ ανάλογο. Οι δρόμοι είναι πληρωμένοι 1000 φορές από την τσέπη μου και τα λεφτά είναι στην Ελβετία. Επίσης δεν έχω πληρώσει ούτε εφορία, ούτε χαράτσι. Αυτό μπορώ, αυτό κάνω. Ας έρθουν να με πιάσουν.

Το καλύτερο έμεινε για το τέλος...

Όλα αυτά σε δεύτερο πλυθηντικό έτσι ??? Περιμένεις να γίνουν απο κάποιους άλλους, ακριβώς όπως στο συμβούλιο των ποντικών. ΑΜ ΔΕΝ ΣΦΑΞΑΝΕ !!!!! Άμα θές επανάσταση δι αντιπροσώπου, βλέπε Λαζόπουλο, αλλιώς κάνε εσύ πρώτος (να δούμε και πως γίνεται ντε !) αυτά για τα οποία κατηγορείς τους άλλους πως δεν πράττουν, να δούμε και πώς σου πάνε τα κάγγελα. Αμ πως ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να πληρωσεις χαρατσι αλλα δυσκολο 1,5Ε το εισητηριο.

Ηθελα να ξερα , οταν ηταν 70λεπτα η τιμη του εισητηριου , αυτοι που γκρινιαζουν τωρα και το παιζουν επαναστατες , πληρωναν παλιοτερα ;Γτ πιστευω οτι και τοτε ηταν αντιρρησιες ;

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ξερα , οταν ηταν 70λεπτα η τιμη του εισητηριου , αυτοι που γκρινιαζουν τωρα και το παιζουν επαναστατες , πληρωναν παλιοτερα ;Γτ πιστευω οτι και τοτε ηταν αντιρρησιες ;

Ορθώς το πιστεύεις, και αυτό γιατί έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ατόμου, ο οποίος διαμορφώνεται μέχρι περίπου τα 20. Απο εκεί και πέρα δεν αλλάζει. Η λαική σοφία αυτό το περιγράφει ως: ''πρώτα βγαίνει η ψυχή, και μετά το χούι''.

Link to comment
Share on other sites

Σας πειράζει η νομοτέλεια επειδή ο διπλανός σας δεν έκοψε εισιτήριο και έμμεσα, μέσω της αύξησης της τιμής, καλείστε να πληρώσετε εσείς το δικό του. Προφανώς όλοι όσοι διαμαρτύρεστε είσαι απόλυτα νομοταγείς, δε δημιουργείτε ποτέ πρόβλημα σε συνανθρώπους, πληρώνετε όλους σας τους φόρους, παίρνετε πάντα απόδειξη και δε παίρνετε ποτέ χρήματα χωρίς να κόψετε εσείς...

Sorry κιόλας, σας είχα παρεξηγήσει... Από τους άλλους έπεσε έξω η χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς όλοι όσοι διαμαρτύρεστε είσαι απόλυτα νομοταγείς, δε δημιουργείτε ποτέ πρόβλημα σε συνανθρώπους, πληρώνετε όλους σας τους φόρους, παίρνετε πάντα απόδειξη και δε παίρνετε ποτέ χρήματα χωρίς να κόψετε εσείς...

Sorry κιόλας, σας είχα παρεξηγήσει... Από τους άλλους έπεσε έξω η χώρα.

Δηλαδή, αν δεν γίνεται πάντα να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ νομοταγής τι σημαίνει ?? πως μπορείς ανενδοίαστα να είσαι τομάρι μόνιμα, επειδή ’’έτσι κάνουν και οι άλλοι’’ ??

Τα ’’έλα μωρέ’’ και τα ’’ωχ αδερφέ’’ προφανώς είναι συνιστώμενες φράσεις / τρόπος ζωής...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν δεν γίνεται πάντα να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ νομοταγής τι σημαίνει ?? πως μπορείς ανενδοίαστα να είσαι τομάρι μόνιμα, επειδή ’’έτσι κάνουν και οι άλλοι’’ ??

Τα ’’έλα μωρέ’’ και τα ’’ωχ αδερφέ’’ προφανώς είναι συνιστώμενες φράσεις / τρόπος ζωής...

Φοράς τόσο μεγάλες παρωπίδες, που όχι μόνο δε βλέπεις μπροστά σου, αλλά δε διαβάζεις καν τι γράφει ο άλλος, παρά ερμηνεύεις με σαφή προκατάληψη τα γραφόμενά του.

Link to comment
Share on other sites

Ορθώς το πιστεύεις, και αυτό γιατί έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ατόμου, ο οποίος διαμορφώνεται μέχρι περίπου τα 20. Απο εκεί και πέρα δεν αλλάζει. Η λαική σοφία αυτό το περιγράφει ως: ''πρώτα βγαίνει η ψυχή, και μετά το χούι''.

Θέλεις να μας δώσεις μερικές επιστημονικές μελέτες που λένε ότι η διαμόρφωση χαρακτήρα σταματάει στα 20;

Δηλαδή, αν δεν γίνεται πάντα να είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ νομοταγής τι σημαίνει ?? πως μπορείς ανενδοίαστα να είσαι τομάρι μόνιμα, επειδή ’’έτσι κάνουν και οι άλλοι’’ ??

Τα ’’έλα μωρέ’’ και τα ’’ωχ αδερφέ’’ προφανώς είναι συνιστώμενες φράσεις / τρόπος ζωής...

Νομίζω συνεχίζεις να διαφωνείς απλά για να διαφωνείς και το χεις φτάσει σε ότι να 'ναι σημείο. Είσαι τομάρι επειδή δε κόβεις εισιτήριο, να δω τι άλλο θα πεις δηλαδή, αυτή η αυταρέσκεια δίνει ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.