Jump to content



Τι γίνεται αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο του μετρό;


armored

Recommended Posts

Με πιάσανε ελεγκτές χωρίς εισιτήριο και μου χώσανε πρόστιμο, 84 ευρώ - και πάει στα 42 ευρώ με το φοιτητικό μου πάσο, το θέμα είναι ότι δεν έχω να τα πληρώσω.

Διάβασα σε άλλες σελίδες απόψεις χρηστών που έλεγαν ότι δεν πλήρωσαν το πρόστιμο τους και μετά από χρόνια που πήγαν στην εφορία να ζητήσουν κάποιο χαρτί τους ζήτησαν να πληρώσουν το πρόστιμο του οποίου η τιμή είχε πολλαπλασιαστεί.

Εγώ βέβαια, ούτε φορολογική δήλωση έχω και είμαι ανήλικος ακόμα (σε λίγες μέρες τα κλείνω) αν παίζει ρόλο.

Διάβασα επίσης ότι μπορείς να πας στα γραφεία της Αττικό μετρό και να κάνεις μια ένσταση για το πρόστιμο με κάποια καλή δικαιολογία, και μέσα σε 2 μήνες ίσως σου έρθει απόφαση παραγραφής προστίμου/αθώωση.

Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοια περίπτωση; Τι γίνεται αν δε μπορέσω να το πληρώσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να βρεις λεφτα να το πληρωσεις γιατι εχουμε καποιες χιλιαδες πακιστανους που μετακινουνται τσαμπα και

πρεπει να συντηρουμε τις μετακινησεις. Ποιος εισαι εσυ ο φοιτητης που θες παραγραφη!

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις λεφτα να το πληρωσεις γιατι εχουμε καποιες χιλιαδες πακιστανους που μετακινουνται τσαμπα και

πρεπει να συντηρουμε τις μετακινησεις. Ποιος εισαι εσυ ο φοιτητης που θες παραγραφη!

Τώρα φταίνε οι Πακιστανοί δηλαδή; Sorry αλλά κατάλαβα ότι το παλικάρι ήταν χωρίς εισητήριο.

Ας σκοτώσω και εγώ γιατί το έκανε και ενας Αλβανός ε; (παράδειγμα δεν έχω κάτι μαζί τους)

Δε κοιτάμε τη καμπούρα μας, αλλά πάντα μας φταίνε οι άλλοι!!!

Ελεος όμως, ώρες ώρες δε παλευόμαστε ειλικρινά!

Sorry για το off topic ..........

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο παραβάτης δεν έχει χρώμα και εθνικότητα. Το γεγονός ότι καθυστέρησε η εφαρμογή των αυξήσεων στα εισιτήρια επειδή οι έλεγχοι ξεκίνησαν να αποδίδουν το πήρατε γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις ενσταση δεν τη γλιτωνεις.Οποια δικαιολογια και να πεις θα σου πουνε μετα 1-2 μηνες οτι δεν παραγραφηκε η κληση.(εκτος απο καποιες εξαιρεσεις που μπορει πχ ο ελενγκτης να εγραψε οτι ειχες εισιτηριο αλλα δεν φαινοταν καλα η ωρα που το χτυπησες,λεω εγω τωρα)Παρολαυτα αν δεν το πληρωσεις δεν ξερω τι θα συμβει..

Link to comment
Share on other sites

Πάνε απο εκεί και προσπάθησε να το μειώσεις. Πες την κατάσταση σου και οτι δεν μπορείς να το πληρώσεις. Ίσως κάτι γίνει...

Τώρα φταίνε οι Πακιστανοί δηλαδή; Sorry αλλά κατάλαβα ότι το παλικάρι ήταν χωρίς εισητήριο.

Ας σκοτώσω και εγώ γιατί το έκανε και ενας Αλβανός ε; (παράδειγμα δεν έχω κάτι μαζί τους)

Δε κοιτάμε τη καμπούρα μας, αλλά πάντα μας φταίνε οι άλλοι!!!

Ελεος όμως, ώρες ώρες δε παλευόμαστε ειλικρινά!

Sorry για το off topic ..........

Η ισονομία είναι/πρέπει να είναι βασικό χαρακτηριστικό των έννομων πολιτειών. Δεν μπορεί να εφαρμόζεται ο νόμος κατα περίπτωση.

Απλά από την εμπειρία μου στα ΜΜΜ αν είσαι πρεζάκιας ή βρωμοκοπάς ή λαθρομετανάστης κτλ δεν σε ελέγχουν καν.

Αν όμως δεν ανήκεις στις παραπάνω κατηγορίες τότε την πάτησες γιατί σε εσένα θα εξαντληθεί η αυστηρότητα τους. Από κάπου πρέπει να τα πάρουν και αυτοί βρε αδερφέ, να βρεις να πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος όμως, ώρες ώρες δε παλευόμαστε ειλικρινά!

Ε τοτε ωραια, να του πουμε:" Μπραβο παιδι μου που δεν έκοψες εισιτήριο " και να προσπαθούμε να βρουμε λυσεις για το πως θα ξεμπλέξει.

Κάτι ίσως όχι ηθικό αλλ και ...απο τα λάθη δε μαθαίνουμε? ;)

Αλλα ναι...δε παλευόμαστε ωρες ωρες :T:

Καποιες φορες εχω πραγματικά ξεχάσει και εγω να κόψω εισιτήριο (πχ να εχω παρει λεωφορείο και μετα στο μετρο να αγοράζω εισητηριο αλλα να ξεχνάω να το ακυρώσω) άλλα οκ,ασχετα που πάντα ήμουν έντιμος

Link to comment
Share on other sites

Η ισονομία είναι/πρέπει να είναι βασικό χαρακτηριστικό των έννομων πολιτειών. Δεν μπορεί να εφαρμόζεται ο νόμος κατα περίπτωση.

Απλά από την εμπειρία μου στα ΜΜΜ αν είσαι πρεζάκιας ή βρωμοκοπάς ή λαθρομετανάστης κτλ δεν σε ελέγχουν καν.

Αν όμως δεν ανήκεις στις παραπάνω κατηγορίες τότε την πάτησες γιατί σε εσένα θα εξαντληθεί η αυστηρότητα τους. Από κάπου πρέπει να τα πάρουν και αυτοί βρε αδερφέ, να βρεις να πληρώσεις.

Των έννομων καλά είπες.

Ο πολίτης όμως (ο topic starter) παρανόμησε. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΤΕ!

Εγώ είμαι ο λακαμάς της υπόθεσης που όταν δεν είχα να πληρώσω είχα το peugeot2 μόνιμα σε γκάζι;

Και επειδή ζω στην Αθήνα και το ΜΕΤΡΟ το χρησιμοποιώ συχνά, σε πληροφορώ ότι έχω δει όπως είπες πρεζάκι να το μπαγλαρώνουν, επειδή δεν είχε εισιτήριο αλλά ούτε και ταυτότητα και πήγε για εξακρίβωση στοιχείων.

Άρα μάλλον ζω σε άλλη πόλη εγώ.

Όπως και να έχει. Παρανόμησε να πληρώσει για να μάθει.

Και όσο για την εφορία και το γεγονός ότι τώρα δεν κάνει φορολογική δήλωση, ε κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνει.

42 ευρώ είναι (δε το σνομπάρω το ποσό ξέρω τις εποχές) αλλά αν πλήρωνε το εισιτήριο δεν θα είχε τώρα τρεχάματα.

Ε τοτε ωραια, να του πουμε:" Μπραβο παιδι μου που δεν έκοψες εισιτήριο " και να προσπαθούμε να βρουμε λυσεις για το πως θα ξεμπλέξει.

Κάτι ίσως όχι ηθικό αλλ και ...απο τα λάθη δε μαθαίνουμε? ;)

Αλλα ναι...δε παλευόμαστε ωρες ωρες :T:

Καποιες φορες εχω πραγματικά ξεχάσει και εγω να κόψω εισιτήριο (πχ να εχω παρει λεωφορείο και μετα στο μετρο να αγοράζω εισητηριο αλλα να ξεχνάω να το ακυρώσω) άλλα οκ,ασχετα που πάντα ήμουν έντιμος

Ξαναδιάβασε τι έγραψα :)

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε τι έγραψα :)

Εσυ ξανασκεψου τι εγραψε ο jiohkor :)

Να σε βοηθησω, επικληση στο συναισθημα.

(Μπορουσες να του ειχες ηδη απαντησει στον OP στο 3ο ποστ οχι στο 8ο :))

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

A ok σε πιάνω σιγά σιγά.

Δεν είναι άκυρο το 2ο ποστ αλλά το τρίτο, που ουσιαστικά για κάποιον που το διαβάσει, καταλαβαίνει και την άποψη μου στο θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά από την εμπειρία μου στα ΜΜΜ αν είσαι πρεζάκιας ή βρωμοκοπάς ή λαθρομετανάστης κτλ δεν σε ελέγχουν καν.

Αν όμως δεν ανήκεις στις παραπάνω κατηγορίες τότε την πάτησες γιατί σε εσένα θα εξαντληθεί η αυστηρότητα τους. Από κάπου πρέπει να τα πάρουν και αυτοί βρε αδερφέ, να βρεις να πληρώσεις.

Από την δικη μου εμπειρία, μου αρκεί που φοράω καλο κουστούμι, παλτό και πουκάμισο και όταν έρχεται ελεγκτης μονο που με βλέπει να πάω να ψάξω το εισιτήριο λέει "ok κύριε, είμαστε ok".

επίσης τον τελευταίο χρόνο, 3 φορες συνεχόμενα ζήτησαν εισιτήριο από τον διπλανό μου και σ εμενα ούτε λέξη

οποτε όπως καταλαβαίνεις, στις προσωπικές εμπειρίες τέτοια στατιστικά συμπεράσματα δεν μπορείς να βγάλεις

Link to comment
Share on other sites

Των έννομων καλά είπες.

Ο πολίτης όμως (ο topic starter) παρανόμησε. ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΤΕ!

Εγώ είμαι ο λακαμάς της υπόθεσης που όταν δεν είχα να πληρώσω είχα το peugeot2 μόνιμα σε γκάζι;

Και επειδή ζω στην Αθήνα και το ΜΕΤΡΟ το χρησιμοποιώ συχνά, σε πληροφορώ ότι έχω δει όπως είπες πρεζάκι να το μπαγλαρώνουν, επειδή δεν είχε εισιτήριο αλλά ούτε και ταυτότητα και πήγε για εξακρίβωση στοιχείων.

Άρα μάλλον ζω σε άλλη πόλη εγώ.

Όπως και να έχει. Παρανόμησε να πληρώσει για να μάθει.

Και όσο για την εφορία και το γεγονός ότι τώρα δεν κάνει φορολογική δήλωση, ε κάποια στιγμή θα χρειαστεί να κάνει.

42 ευρώ είναι (δε το σνομπάρω το ποσό ξέρω τις εποχές) αλλά αν πλήρωνε το εισιτήριο δεν θα είχε τώρα τρεχάματα.

Κάνα λαθρομετανάστη να πηγαίνουν για εξακρίβωση είδες;

Γιατί είναι μαύρος, δηλώνει αφγανός και βγάζει γυαλιά πρεσβυωπίας για να τσεκάρει το 17 χρονών στο χαρτί. : P

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πολυασχοληθει με προστιμα μετρο, παντως αλλο αυτο που λες με την εφορια και αλλο αυτο. Κανε εσυ την ενσταση εγγραφως μεσα στην προθεσμια, παρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χαρτι απο την Αττικο μετρο οτι την κατεθεσες κλπ και τον αριθμο της, μην ακουσεις οτι μ@λ@κιες σου πουν οτι μπορεις να την κανεις και προφορικα κλπ γιατι μετα θα προσπαθεις να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας. Απο εκει και περα, το τι γινεται αν απορριψουν την ενσταση ειναι ααααλλη ιστορια, αν παντως δεν εχεις 42 ευρω για ενα προστιμο, φανταζομαι δεν θαχεις ουτε λογαριασμους στην τραπεζα για να φοβασαι και πολλα....

απο εκει και περα, οσοι μιλατε για ισονομια κλπ , παρανομησε ο θρεντ σταρτερ, θα σας πω το εξης παραδειγμα.. Καποιος κλωτσαει μεσα στο σπιτι του τον σκυλο του. Μετα ερχεται και ενας ξενος με το ΕΤΣΙ θελω στο σπιτι του και κλωτσαει και αυτος τον σκυλο. Φυσικα το να κλωτσησεις τον σκυλο δεν διαφωνουμε οτι ειναι παρανομο και επιληψιμο. Ποιος ομως ειναι πιο επικινδυνος?

Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο παραδειγμα απο μενα,

συγγενικο μου προσωπο του εκοψαν πριν 3-4 χρονια κληση η τροχαια. την δινει σε εναν γνωστο του να την ''σβησει'', του λεει οτι την εσβησε και ολα καλα.

πριν λιγες μερες, του σκαει εξωδικο απο το δημο οτι χρωσταει 250 ευρα, μαζι με τις προσαυξησεις...

ο δημος εχει μεριδιο απο τις κλησεις που κοβει η τροχαια. ειναι εσοδα για τον δημο..

Link to comment
Share on other sites

Kακώς έδωσες τα στοιχεία σου εξαρχής, ας καλούσαν αστυνομικό όργανο να συνδράμει.

Ας μας αποζημιώσουν πρώτα , με τις απεργίες που κάνουν και μετά να έχουν το θράσος να ζητήσουν και εισιτήριο.

Δύο φορές τον μήνα αυτό τόλμησαν να με ελέγξουν και φυσικά πήραν....πρώτα να με αποζημιώσουν που σαν λαλάκας παίρνω μηνιαία κάρτα και χάνω τα μισά χρήματα.

Και το καλύτερο είναι ότι είχα την κάρτα μαζί μου αλλά με τον ίδιο νταβά που μου ζητούν εισιτήριο , με τον ίδιο νταβά αρνήθηκα να επιδείξω την κάρτα μου, ας φώναζε και τον Δένδια δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Απεργούν 3 ημέρες? Ε , για τρεις ημέρες κι εγώ θα κάνω αποχή από την επικύρωση εισιτηρίων και την επίδειξη της κάρτας.

Επίσης έχεις δει την ανακοίνωση που έχουν βγάλει?

Ότι και καλά δεν φταίνε οι υπάλληλοι για την αύξηση των εισιτηρίων, για την καθυστέρηση των δρομολογίων και υπεύθυνοι είναι το Κράτος , στο οποίο ως πολίτες πρέπει να τηλεφωνήσουμε για να καταγγείλουμε την εξαθλίωση των ΜΜΜ.

Ε, τύπωσε κι εσύ μία σελίδα και ανέφερε ότι είσαι άνεργος, φοιτητής και την βγάζεις με ένα σουβλάκι την εβδομάδα και για υπεύθυνους βάλε το Υπουργείο Εργασίας και το Κράτος.

Ή το καλύτερο, την επόμενη φορά άρχισε να μιλάς κινέζικα, θα σε λυπηθούν και θα σε αφήσουν.

Κόκκινο χάνι το Κράτος, κόκκινο τρολάρισμα κι εσύ.

Έγινε επεξεργασία από Typhonios
Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείται η ανομίας με τη στάση "αφού κάνουν και οι άλλοι έτσι, θα κάνω και εγώ". Από τη στιγμή που χρησιμοποιείς μια υπηρεσία πρέπει να την πληρώσεις. Αν εσύ είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου δε θα μπορέσει κανείς να έρθει να σου κουνήσει το δάκτυλο και να σου πει "μαζί τα φάγαμε"

Link to comment
Share on other sites

Kακώς έδωσες τα στοιχεία σου εξαρχής, ας καλούσαν αστυνομικό όργανο να συνδράμει.

Ας μας αποζημιώσουν πρώτα , με τις απεργίες που κάνουν και μετά να έχουν το θράσος να ζητήσουν και εισιτήριο.

Δύο φορές τον μήνα αυτό τόλμησαν να με ελέγξουν και φυσικά πήραν....πρώτα να με αποζημιώσουν που σαν λαλάκας παίρνω μηνιαία κάρτα και χάνω τα μισά χρήματα.

Και το καλύτερο είναι ότι είχα την κάρτα μαζί μου αλλά με τον ίδιο νταβά που μου ζητούν εισιτήριο , με τον ίδιο νταβά αρνήθηκα να επιδείξω την κάρτα μου, ας φώναζε και τον Δένδια δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Απεργούν 3 ημέρες? Ε , για τρεις ημέρες κι εγώ θα κάνω αποχή από την επικύρωση εισιτηρίων και την επίδειξη της κάρτας.

Επίσης έχεις δει την ανακοίνωση που έχουν βγάλει?

Ότι και καλά δεν φταίνε οι υπάλληλοι για την αύξηση των εισιτηρίων, για την καθυστέρηση των δρομολογίων και υπεύθυνοι είναι το Κράτος , στο οποίο ως πολίτες πρέπει να τηλεφωνήσουμε για να καταγγείλουμε την εξαθλίωση των ΜΜΜ.

Ε, τύπωσε κι εσύ μία σελίδα και ανέφερε ότι είσαι άνεργος, φοιτητής και την βγάζεις με ένα σουβλάκι την εβδομάδα και για υπεύθυνους βάλε το Υπουργείο Εργασίας και το Κράτος.

Ή το καλύτερο, την επόμενη φορά άρχισε να μιλάς κινέζικα, θα σε λυπηθούν και θα σε αφήσουν.

Κόκκινο χάνι το Κράτος, κόκκινο τρολάρισμα κι εσύ.

Κανεις σαν τον μαθητή που δεν διαβάζει επειδή παίρνει κακούς βαθμούς

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας στο σάιτ του ΟΑΣΑ, είδα αυτό:

Οι φοιτητές - σπουδαστές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι δικαιούχοι μειωμένου κομίστρου για όλα τα Μ.Μ.Μ. αρμοδιότητας Ο.Α.Σ.Α. καθ’ όλο το ακαδημαϊκό έτος, δηλαδή από την 1η Σεπτεμβρίου έως και την 31η Αυγούστου του επόμενου έτους με την επίδειξη της Ακαδημαϊκής Ταυτότητας ( η οποία αντικατέστησε το Δελτίο Ειδικού Εισιτηρίου – πάσο).

το οποίο πουθενά δεν αναφέρει περιορισμό ανάλογα με τα χρόνια φοίτησης. Τελικά, μπας και μπορούμε να πάρουμε πάσο και δεν μας το λένε; γιατί άλλο 2,8 κάθε μέρα για να πάω και να έρθω στη σχολή, κι άλλο 1,4...

Link to comment
Share on other sites

Με πιάσανε ελεγκτές χωρίς εισιτήριο και μου χώσανε πρόστιμο, 84 ευρώ - και πάει στα 42 ευρώ με το φοιτητικό μου πάσο, το θέμα είναι ότι δεν έχω να τα πληρώσω.

Διάβασα σε άλλες σελίδες απόψεις χρηστών που έλεγαν ότι δεν πλήρωσαν το πρόστιμο τους και μετά από χρόνια που πήγαν στην εφορία να ζητήσουν κάποιο χαρτί τους ζήτησαν να πληρώσουν το πρόστιμο του οποίου η τιμή είχε πολλαπλασιαστεί.

Εγώ βέβαια, ούτε φορολογική δήλωση έχω και είμαι ανήλικος ακόμα (σε λίγες μέρες τα κλείνω) αν παίζει ρόλο.

Διάβασα επίσης ότι μπορείς να πας στα γραφεία της Αττικό μετρό και να κάνεις μια ένσταση για το πρόστιμο με κάποια καλή δικαιολογία, και μέσα σε 2 μήνες ίσως σου έρθει απόφαση παραγραφής προστίμου/αθώωση.

Έχει τύχει σε κανέναν παρόμοια περίπτωση; Τι γίνεται αν δε μπορέσω να το πληρώσω;

Θα σου πρότεινα ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή πάει μέσω εφορίας να το διευθετήσεις αμεσα.

Με τέτοια μανία που έχουν να βαλουν χρήμα στα ταμεία ποτε δεν ξέρεις τι θα βρουν να πουν και να κάνουν.

Ομως προσπάθησε οσο μπορείς να εχεις εισιτήριο. Σε οποιοδήποτε μεσο. Οσον αφορά την παραγραφή ξεχασε την.

Αυτή ισχύει μονο για πολιτικούς "κλέφτες" του τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.