Jump to content



Καινούργια οθόνη-IPS or TN panel


peopas

Recommended Posts

Χθες κάηκε η οθόνη μου οπότε είμαι σε αναζήτηση καινούργιας. Το ερώτημα είναι IPS ή TN panel; Λόγο περιορισμένου budget (200 euros) η μόνη επιλογή σε IPS είναι η 23αρα Dell. Απ 'οτι διάβασα παρόλο που έχει υψηλό response time έχει πάρα πολύ μικρό input lag. Η χρήση που την θέλω είναι κυρίως gaming οπότε η γωνία θέασης δε με ενδιαφέρει και πάρα πολύ. Για ταινίες κτλ έχω μία plasma TV 42''. Να σημειώσω επίσης ότι με ενδιαφέρει και το competitive online fps.

Έχετε να προτείνετε κάποιες καλές οθόνες με ΤΝ panel μέχρι τα 200 ευρώ, άντε και λίγο παραπάνω; Απ ότι διαβάζω στα ξένα forums έχει δημιουργηθεί πολύ hype με τις IPS (Dell) και δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να πάω σε κατι τέτοιο λόγο υψηλών response times, bleeding. 'Ετσι κι αλλιώς η ποιότητα εικόνας μεταξύ ips και tn δεν είναι τόσο τραγική (εκτός αν είσαι φωτογράφος η graphic designer).

Προτάσεις; Θα ήθελα η οθόνη να είναι 22-24 ιντσες και φυσικά Full HD. Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Η LG βγάζει IPS οθόνες σε τιμές κάτω από 200 ευρώ σε αυτές τις ίντσες, οι οποίες είναι αρκετά αξιοπρεπείς. Όσο για χρόνους ανταπόκρισης, δεν νομίζω ότι οι ΤΝ έχουν πλέον εμφανές πλεονέκτημα, ενω οπτικά είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να πάρεις ΤΝ αν δεν είναι 120hz. Δεν θα έχεις θέμα με το lag στην DELL, μια χαρά θα είσαι. Το bleeding εμφανίζεται σε οτιδήποτε είναι LCD, είναι ανάλογα σε τι κομμάτι θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Oτι λεει ο απο πανω.... Δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις ΤΝ ανευ 120Hz.

Παρε ενα u2312 ή ενα LG με IPS πανελ και θα σαι κομπλε!

Μη φανταστεις βεβαια οτι ειναι και κατι το τρελο απο ενα απλο ΤΝ αλλα ειναι ενα σκαλακι πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος U2311 εδώ και 1μισο χρόνο με βασική ασχολία το gaming, συστήνω ανεπιφύλακτα IPS σε σχέση με ΤΝ.

Το response time είναι πια μάρκετινγκ τρικ, το μόνο που σε νοιάζει είναι το input lag που όπως είπες κι εσύ, είναι χαμηλό.

Από όσο ξέρω στα λεφτά σου και η LG και η Dell είναι εξίσου καλές (αν δεν κάνω λάθος είναι το ίδιο πάνελ που κατασκευάζει η LG, απλά η Dell κάνει τις δικές της ρυθμίσεις).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιες επιλογές ΤΝ που σε competitive fps μπορεί να σου δώσουν ενα πλεονέκτημα . Αλλα θα πρέπει να κοιτάς στα 120hz κλπ. Και το κόστος τους δυστυχώς ξεκινάει απο 300+ . Οπότε βολέψου με το Dell . H ετοιμάσου να ξοδευτείς χεχε .

Πληφοριακά να ένα καλό παράδειγμα μάχιμου ΤΝ panel BenQ Global | Products - LCD Monitors - XL2420T . Διάβασε την περιγραφή του μόνο , θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

καθαρά gaming monitor με 1ms και 120hz σε πολύ καλή τιμή

iiyama

λείπει το 3d αλλά κατά την γνώμη μου είναι ασήμαντο μιας και θέλει πολύ δουλειά ακόμα για να δουλέψει σωστά και καλά

συγχωρέστε με αλλά θα διαφωνήσω για το πεταμένα χρήματα οι TN - δεν με ενδιαφέρουν οι γωνίες θέασης δεν πρόκειται ποτέ να κάτσω στις 178 μοίρες να παίξω ή να δώ ταινία - όσο για τα χρώματα με ένα calibrator κάνεις δουλειά

επίσης έχω ενδοιασμούς για το πόσο IPS είναι τα φτηνιάρικα πάνελ ή είναι ψεύτοIPS

@ και για να σας προλάβω ναι έχω και IPS

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά μιας καινούργιας οθόνης 23"-24",

θα μπορούσατε να προτείνετε ένα Top5..?

Χρήση : Αρκετές ώρες web browsing και σπάνια σύνδεση ps3 για λίγο gaming..

Χαρακτηριστικό που θα ήταν θετικό να υπάρχει (όχι απαραίτητο), είναι η είσοδος hdmi.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά μιας καινούργιας οθόνης 23"-24",

θα μπορούσατε να προτείνετε ένα Top5..?

Χρήση : Αρκετές ώρες web browsing και σπάνια σύνδεση ps3 για λίγο gaming..

Χαρακτηριστικό που θα ήταν θετικό να υπάρχει (όχι απαραίτητο), είναι η είσοδος hdmi.

Αν θες HDMI τα Dell δεν εχουν...

Οποτε παρε καποιο LG με IPS panel. Το ιδιο με τα Dell ειναι.

23αρι

Msystems.gr - Προϊόντα - LG Electronics M2352D-PZ 23¨ Wide LED IPS

24αρι

Msystems.gr - Προϊόντα - LG Electronics M2432D-PZ 24¨ Wide LED

Αν δεν σε ενδιαφερει το HDMI παρε το u2312.

Link to comment
Share on other sites

BenQ GW2450HM - BestPrice.gr

BenQ GW2450HM

Από τα καλύτερα response time και lag. AMVA panel.

Μη φανταστεις βεβαια οτι ειναι και κατι το τρελο απο ενα απλο ΤΝ αλλα ειναι ενα σκαλακι πιο πανω.

Οι συνηθισμένες VA τηλεοράσεις που έχουμε στα σπίτια μας είναι πολλά σκαλάκια πιο πάνω από tn panel σε χρώματα και βάθος(ακα contrast). Για μόνιτορ δεν ξέρω (μιας και θα μείνω λίγο ακόμα με tn μέχρι να γεμίσει η αγορά με καλές προσφορές).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.