Jump to content



Από Windows σε Mac


iosifman5

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Αξίζει να το γυρίσω από win7 σε mac; κι αν ναι, σε ποια mac;

Γενικά δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει mac και θέλω να τα δοκιμάσω!

τι αρνητικά και τι θετικά έχουν σε σχέση με τα windows;

Με φορματ γίνεται η αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, σε Mac δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου παιχνίδια. Στα υπόλοιπα θα βρεις ελάχιστες διαφορές και αν είναι καλύτερα ή χειρότερα έχει να κάνει με προσωπικές απόψεις.

Θεωρητικά, δε μπορείς να βάλεις OSX εκτός αν έχεις αγοράσει κάποιο έτοιμο Mac...

Από εκεί και πέρα, μπορείς εύκολα να βρεις κάποιο VM με OSX να τα δοκιμάσεις, ώστε να μη μπεις στη διαδικασία να τα αλλάξεις όλα αν δε σου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν διαβάσεις λίγο σε ξένα φόρουμ φίλε μου, θα δείς ότι πολλοί κάνουν το αντίθετο, πηγαίνοντας απο Mac σε Windows 7.

Δεν θέλω να σου αναπτύξω τις θεωρίες τους για το "γιατί;" γιατί είναι πάρα πολλές και ποικίλες, αλλά καλό θα είναι να το ψάξεις αρκετά.

Αυτό που σου πρότεινε ο Wizard! , είναι μια λύση, αλλά γενικά ψάξτο κιόλας για τα συν και τα πλήν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι διαβαζα κατι αρθρα σχετικα μ αυτο αλλα θεωρουσα καθαρα υποκειμενικο το θεμα.

Ο μονος λογος που θελω να κανω την αλλαγη αυτη ειναι για να δοκιμασω και το λογισμικο αυτο. Επισης διαβασα και για τα Linux οτι ειναι καλυτερα τον win αν και τα linux

οσο καλα λογια κι αν εχω ακουσει δεν τα πολυεμπιστευομαι :/

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά υπάρχουν και λίγα σημεία που το Mac είναι χειρότερο.

Τα περισσότερα προγράμματα δεν υπάρχουν σε Mac και Linux.

Και τι εννοώ...

Πες ότι θες να προγραμματίσεις το αμάξι με OBD. Πώς θα το κάνεις με το Mac / Linux?

Δεν υπάρχουν τα εργαλεία, καλώς ή κακώς.

Όπως αντίστοιχα αν θες να έχεις ένα σοβαρό ρούτερ, δεν βάζεις windows.

Καθείς στο είδος του και τα windows στο desktop.

Τώρα αν στη χρήση που κάνεις υπάρχουν ΟΛΑ τα προγράμματα και για τα υπόλοιπα καλύπτεσαι μέσω parallels etc. εντάξει, σκάστα και πάρε mac. Είμαι τρελός mac fanboy αλλά macbook θα του έβαζα οπωσδήποτε και native windows.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, δεν ισχύει.

Εγώ φίλε μου απλώς ανέφερα το τι παιζεί σε ξένα φόρουμ, δεν είπα την γνώμη μου.

Αν δεν έχεις διαβάσει τέτοια σχόλια, τότε προφανώς μπαίνεις μόνο στο φόρουμ της Apple...αλλά ακομα κι εκεί υπάρχουν ορισμένα.

Εσύ μάλλον την γνώμη σου και μόνο μας αναφέρεις γιατί αυτό το "Πολύ απλά δεν ισχύει" το λένε άτομα κολλημένα

με τα MAC και δεν έχει καθολού βάση.

Ξέρεις πόσους γνωρίζω που έκαναν σαν τρελοί να πάρουν MAC, και γρήγορα το εγκατέλειψαν όταν είδαν και τα μειονεκτήματά του;;;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να αποφασίσεις τελικά να κάνεις την αλλαγή θα πρέπει ή να πάρεις mac ή το pc σου να είναι 100% συμβατό για να δουλέψει. Π.χ. το ξεχνάς αν έχεις amd επεξεργαστή, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Αλλά και συμβατό pc να έχεις θα πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα για να το στήσεις και δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλεύει σε κάθε update.

Συμπέρασμα. Αν θέλεις macOS, παίρνεις mac και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να αποφασίσεις τελικά να κάνεις την αλλαγή θα πρέπει ή να πάρεις mac ή το pc σου να είναι 100% συμβατό για να δουλέψει. Π.χ. το ξεχνάς αν έχεις amd επεξεργαστή, αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Αλλά και συμβατό pc να έχεις θα πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα για να το στήσεις και δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλεύει σε κάθε update.

Συμπέρασμα. Αν θέλεις macOS, παίρνεις mac και είσαι οκ.

Για δοκιμή είναι μία χαρά τα VM. Επίσης, αν τα mac προιόντα ήταν φτηνά θα μπορούσες να πεις "Αν θέλεις macOS, παίρνεις mac και είσαι οκ.", τώρα που κάνουν όσο ένα νεφρό σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τώρα που βγήκαν τα 8 και δεν θέλω να τα βάλω καθόλου στο PC μου σκέφτομαι για Linux αλλά..

Ούτε σωστούς Drivers κάρτα γραφικών έχουμε από μεριά AMD

Το είχα δει ή στο Site του Dr.Paneas ή στο Youtube του που είχε ποστάρει κάτι Benchmarks από σχεδόν όλες τις κάρτες και από παλιές αλλά και από τορινες 660 670 680 Crossfire/Sli 6970x2 7970 η χ2..

Επίσης το σημαντικότερο είναι το Steam και Origin..

Και άστα να πάνε φέτος από λογισμικό

και σίγουρο είναι ότι θέλω Format αλλά όλο τα καθυστερό μπας και δούμε τίποτα καλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου απλώς ανέφερα το τι παιζεί σε ξένα φόρουμ, δεν είπα την γνώμη μου.

Αν δεν έχεις διαβάσει τέτοια σχόλια, τότε προφανώς μπαίνεις μόνο στο φόρουμ της Apple...αλλά ακομα κι εκεί υπάρχουν ορισμένα.

Εσύ μάλλον την γνώμη σου και μόνο μας αναφέρεις γιατί αυτό το "Πολύ απλά δεν ισχύει" το λένε άτομα κολλημένα

με τα MAC και δεν έχει καθολού βάση.

Ξέρεις πόσους γνωρίζω που έκαναν σαν τρελοί να πάρουν MAC, και γρήγορα το εγκατέλειψαν όταν είδαν και τα μειονεκτήματά του;;;

Μάλλον εσύ φίλε μου μπαίνεις σε πολύ συγκεκριμένα PC forum ή κάνεις παρέα με πολύ συγκεκριμένα άτομα. Παρακολουθώ τα τεκτενόμενα πολύπλευρα και πολυπλατφορμικά και έχω άποψη. Στο (official) forum της Apple μπαίνω ελάχιστα μόνο όσο αφορά το development γιατί δεν μου αρέσει το moderation και γενικότερα η πολιτική της εταιρείας. Αυτό που έγγραψες δεν συμβαίνει, ούτε στην κατηγορία των enthusiasts/power users, ούτε στην κατηγορία των newbies ή απλών χρηστών. Το "switching" από PC σε Mac και το ψάξιμο με hackinotsh έγινε αθρόα από τη μετάβαση της Apple σε x86 και μετά, οπότε αναγκαστικά έπεσε και η ποιότητα των χρηστών, αλλά δεν έχει παρατηρηθεί κάτι το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά υπάρχουν και λίγα σημεία που το Mac είναι χειρότερο.

Τα περισσότερα προγράμματα δεν υπάρχουν σε Mac και Linux.

Και τι εννοώ...

Πες ότι θες να προγραμματίσεις το αμάξι με OBD. Πώς θα το κάνεις με το Mac / Linux?

Δεν υπάρχουν τα εργαλεία, καλώς ή κακώς.

Όπως αντίστοιχα αν θες να έχεις ένα σοβαρό ρούτερ, δεν βάζεις windows.

Καθείς στο είδος του και τα windows στο desktop.

Τώρα αν στη χρήση που κάνεις υπάρχουν ΟΛΑ τα προγράμματα και για τα υπόλοιπα καλύπτεσαι μέσω parallels etc. εντάξει, σκάστα και πάρε mac. Είμαι τρελός mac fanboy αλλά macbook θα του έβαζα οπωσδήποτε και native windows.

Καλά, μην λέμε ότι δεν έχουν τα mac και κανένα εμπορικό πρόγραμμα. Είπαμε, στα Windows υπάρχουν όλα, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει Photoshop ή Cubase ή Word ή AutoCAD ή Maya. Τώρα κανείς σοβαρός δεν θα έπαιρνε MacPro για να τρέχει AutoCAD σε mac καθώς είναι μια αγορά που καλώς ή κακώς χρησιμοποιεί παραδοσιακά windows. Όπως και αντίστοιχα (ειδικά στο εξωτερικό) θεωρείται καλύτερο να χρησιμοποιείς Adobe στο Mac παρόλο που υπάρχει και στο PC. Ούτε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τα εργαλεία να προγραμματίσεις στο MacOSX (αν είναι δυνατόν). Σίγουρα πολύ εξειδικευμένο λογισμικό σαν κάποιο OBD βγαίνει για PC και όχι για άλλες πλατφόρμες (εκτός αν μιλάμε για τίποτα NASA κτλ). Άσε που μερικές φορές μιλάμε για legacy software που ούτε καν σε μοντέρνα PC δεν τρέχει.

Παιχνίδια πάντως υπό την έννοια που τα γνωρίζουν οι περισσότεροι (νέοι) δεν υπάρχουν για πολλούς τεχνικούς αλλά κυρίως πολιτικοοικονομικούς λόγους. Κάποιο blockbuster game μπορεί να βγει ή κανένα steam εφόσον η εταιρεία μπει στο κόπο να γράψει σε OpenGL. DirectX δεν υπάρχει, οι περισσότεροι "underground" χρήστες παίζουν τα περισσότερα παιχνίδια με Wine wrappers. Και αν δεν παίζεις παιχνίδια δεν υπάρχει λόγος να βάλεις bootcamp σε Mac - τα vmware/parallels/virtualbox είναι καλύτερες λύσεις (για το hackintosh δεν υφίσταται καν τέτοιος περιορισμός). Α, και επίσης δεν υπάρχει Crossfire και SLI.

Και όσο αφορά το hackintosh, ναι δυστυχώς υπάρχει το πλήθος των PC users που θα ήθελε να τρέξει MacOSX στο ελεϊνό και πάμφθηνο Celeron του αλλά υπάρχουν και πάρα πολλοί που απλά το προτιμούν από το κανονικό Mac γιατί τους δίνει περισσότερη ευελιξία στο hardware. Το θέμα στο hackintosh δεν είναι να βαρεθείς τα Windows και να ψάχνεις στα forums να βρεις πως μπορείς να βάλεις MacOSX στο PC που αγόρασες πριν καιρό γιατί π.χ. δεν γνώριζες από Η/Υ ούτε ότι υπάρχουν και άλλα OS, ή δεν ήθελες να διαθέσεις τόσα λεφτά, ή γιατί ο μαγαζάτορας και οι φίλοι σου σε φόβισαν ότι δεν θα βρίσκεις προγράμματα, ότι δεν θα λειτουργεί ο printer κτλ, αλλά αν το αποφασίσεις να _αγοράσεις/στήσεις_ ύστερα από μελέτη και ψάξιμο PC με τέτοιες προδιαγραφές που να _μπορεί_ να πάρει απροβλημάτιστα MacOSX ώστε να έχεις την υποστήριξη της κοινότητας.

Αν ως end user θεωρείς σημαντικό να παίζεις παιχνίδια τότε σίγουρα θα πρέπει να αγοράσεις μηχάνημα με Windows ή αν έχεις ήδη να παραμείνεις σε αυτό. Αν θες ένα multimedia/internet desktop και δεν θες να σκάσεις ένα σωρό λεφτά μπορείς να δοκιμάσεις το hackintosh αν και πιο τίμιο θα ήταν να βάλεις Linux στο ήδη υπάρχον computer. Και λέγοντας να δοκιμάσεις, εννοώ να φτιάξεις ένα φθηνό και hackintosh-friendly μηχάνημα για να πάρεις μια ιδέα. Αν δεν είσαι σοβαρός στις προθέσεις σου και δεν το κάνεις συνειδητά ή δεν μπορείς εύκολο να χειριστείς διαφορετικό software το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις στα Windows ξανά.

Όλα αυτά δεν έχουν τόσο νόημα αφού δυστυχώς το desktop είναι νεκρό :(

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά δεν έχουν τόσο νόημα αφού δυστυχώς το desktop είναι νεκρό

Says who?

Τα desktops έχουν μια σταθερή πορεία. Αυτό που έχει αυξηθεί είναι οι πωλήσεις tablets/smartphones επειδή μπαίνει πολύς κόσμος στο χορό της τεχνολογίας που δεν ήταν πριν, έτσι φαινομενικά έχει μειωθεί το μερίδιό τους στην αγορά. Σε απόλυτα νούμερα όμως, είναι σταθερές οι πωλήσεις τους. Μην καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πουλάνε...

smartphone-vs-desktop-shipments.jpg

Link to comment
Share on other sites

Says who?

Τα desktops έχουν μια σταθερή πορεία. Αυτό που έχει αυξηθεί είναι οι πωλήσεις tablets/smartphones επειδή μπαίνει πολύς κόσμος στο χορό της τεχνολογίας που δεν ήταν πριν, έτσι φαινομενικά έχει μειωθεί το μερίδιό τους στην αγορά. Σε απόλυτα νούμερα όμως, είναι σταθερές οι πωλήσεις τους. Μην καταπίνουμε αμάσητο ότι μας πουλάνε...

smartphone-vs-desktop-shipments.jpg

Το 2009Ε, 2010Ε κ.ο.κ. είναι από το estimated; Πάντως πρόσφατα οι αναλυτές χαμήλωσαν και άλλο το projection για τα PC ενώ αύξησαν σχεδόν 170% το αντίστοιχο που είχαν προβλέψει για το 2014 για τις ταμπλέτες. Και σε μια εξελισσόμενη και άκρως ανταγωνστική αγορά όπως της πληροφορικής το να μένεις σταθερός ισοδυναμεί με θάνατο. Πάντως δεν μίλησα (μόνο) για τις συσκευές αλλά κυρίως για το software αφού όλοι (βλπ Windows 8, MacOSX 10.7/10.8, Gnome 3, κτλ) έχουν μετατρέψει το interface (και όχι μόνο) σε μια mobile μπούρδα. Πλέον βρισκόμαστε στην post-pc era, όπως πολλοί είχαμε προβλέψει εδώ και χρόνια. Αν νομίζουν κάποιοι ότι η Intel θα συνεχίσει για πολύ καιρό να πουλάει μόνη της desktop CPU των 300ευρώ για να επαληθεύσει με το ζόρι τον εμπειρικό νόμο του ιδρυτή της είναι γελασμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.