Jump to content



Τι συμβαινει με τις τιμες;


orck

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
Όσοι λέτε ότι δε σας ενδιαφέρουν οι παράμετροι της ελληνικής αγοράς, παρά μόνο να επιτύχετε την φθηνότερη αγορά, έχω να σας πώ ότι πλανάσθε πλάνην οικτρά.

Δεν είπε κανείς ότι αγοράζει απ'έξω για 10 ευρώ διαφορά.

Προσωπικά, 30% πάνω δεν θα πληρώσω για να πάρω από τοπικό κατάστημα το οποίο, επιπλέον, θα μου προσφέρει χειρότερο - ή καθόλου - after sales support.

Από την άλλη, θα πληρώσω άνετα 5-10% παραπάνω όταν έχω καλή εμπειρία από το κατάστημα και ξέρω, από παλιότερες συναλλαγές, ότι θα με σεβαστούν ως πελάτη.

Τα όρια μεταξύ του στηρίζω την εγχώρια αγορά και του με πιάνουν κορόιδο ως καταναλωτή δεν είναι και τόσο λεπτά και νομίζω μπορούμε οι περισσότεροι να τα διακρίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό μαζί σου.

Η άποψη που εξέφρασα αφορά εμπειρίες σε διπλανό φόρουμ όπου σε πρόσφατο θέμα εξετάζανε τιμή προϊόντος και για 10 € διαφορά λέγανε τους εγχώριους κλέφτες και προτιμούσαν να πάρουν από έξω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν θες να σε πιάνουν κορόιδο τότε σταμάτησε να

1) Βγαίνεις για καφέ με φίλους. Ποσοστό κέρδους του καφέ πάνω από 300%

2) Σταμάτα να ψωνίζεις ρούχα. Ποσοστό κέρδους πάνω από 150%

3) Σταμάτα να πηγαίνεις Super Market. Αποδεδειγμένα ακόμα και τα Ελληνικά Προϊόντα είναι πιο ακριβά εδώ παρά στο εξωτερικό.

4) Σταμάτα να στηρίζεις το σάπιο πολιτικό σύστημα που μας έφερε έως εδώ.

Γενικότερα εάν δεν θες να σε πιάνουν κορόιδο φύγε από την Ελλαδίτσα μας.

Και επειδή πραγματικά δεν κάνω επίθεση θα συμφωνήσω ότι ναι υπάρχουν και περιπτώσεις αισχροκέρδειας αλλά δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε άλλα και το 30% διαφορά όσο και αν σου ακούγετε εξωφρενικό είναι απολύτως δικαιολογημένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το επιχείρημα ότι μια επιχείρηση πρέπει να αποδώσει το ΦΠΑ ποτέ δεν το κατάλαβα…. Το ΦΠΑ γιατί συμπεριλαμβάνεται στα έξοδα τις επιχείρησης; Όταν μπει ο έλληνας @κας να αγοράσει κάτι πληρώνει μια Α τιμή + το ΦΠΑ για τον νταβατζη (λέγε με κράτος), τα χρήματα για το ΦΠΑ βγαίνουν από την τσέπη του @κα τα οποία τα δίνει στην κάθε επιχείρηση για να τα αποδώσει στο νταβατζη και όχι για να αγοράσει ο επιχειρηματίας BMW ούτε για να πάει η γυναίκα του κομμωτήριο… από την τσέπη του @κα είναι και ανήκουν στο νταβατζη , ο καημένος ο επιχειρηματίας είναι απλά το μέσο για να πάνε εκεί. Οπότε γιατί είναι έξοδο τις κάθε επιχείρησης από τη στιγμή που ποτέ δεν άνηκαν τα χρήματα σε αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Ο καταναλωτής λέει "Έσκασα 1000 €" δε λέει "Έσκασα 813 € + ΦΠΑ" ;)

Όσο τον αφορά σε έχει πληρώσει 1000 € ασχέτως αν το 80-90% δεν μένει στην τσέπη του έμπορου-καταστηματάρχη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14015]Havic[/MENTION]

Δεν είπε κανεις ότι είναι έξοδο της επιχείρησης αλλά ανεβάζει το τελικό κόστος του προιόντος και είναι ένας παράγοντας για της πιο ακριβές τιμές στην Ελλάδα. Να σου δώσω ένα παράδειγμα καθαρά ουτοπικό.

Έστω ένα κατάστημα στη Γερμανία και ένα κατάστημα στη Ελλάδα αγοράζουν έναν Seagate 500GB στην ίδια τιμή (Πράγμα που σαφώς δεν γίνετε) στα 50€ λέμε τώρα.

Έστω ότι και τα δύο έχουν το ίδιο κόστος μεταφορικών για να μπει στο κατάστημά τους 1€

Έστω ότι και τα δύο βάζουν το ίδιο πσοστό κέρδους 15%

Μέχρι εδώ έχουμε και λέμε 50 + 1 + 7,65 κέρδος = 58,65 και τώρα πάμε στο ΦΠΑ

Γερμανία 19% άρα 58,95 +19% = 70,15

Ελλάδα 23% άρα 58,95 +23% = 72,50

Τώρα υπολόγισε πόσοι παράγοντες που καθορίζουν την τιμή είναι κατά του ελληνικού καταστήματος και έχεις τον λόγο της διαφοράς

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορούμε να πετύχουμε ευνοϊκούς όρους εισαγωγών τότε ας σταματήσουμε να εισάγουμε!!!Όσοι ασχολούμαστε με προϊόντα τεχνολογίας ξέρουμε από που θα ψωνίσουμε και όσο για τους υπαλλήλους...αξίζει να δουλύεις 12 ώρες με 400-500 και να χεις και την γκρίνια του δεν "δεν έχουμε δουλειά,δεν πουλάμε"???Να κλείσουνε όλα και reboot στην αγορά!!Να κινούμαστε εγχώρια και ότι δεν μπορούμε να εισάγουμε για μεταπώληση σε καλή τιμή ας το παίρνουμε απ'έξω αλλιώς ας κρατήσουμε για τα επόμενα 5-10-15 χρόνια τα ίδια μηχανήματα και ας κινείται μόνο η αγορά της χονδρικής!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν θες να σε πιάνουν κορόιδο τότε σταμάτησε να

1) Βγαίνεις για καφέ με φίλους. Ποσοστό κέρδους του καφέ πάνω από 300%

2) Σταμάτα να ψωνίζεις ρούχα. Ποσοστό κέρδους πάνω από 150%

3) Σταμάτα να πηγαίνεις Super Market. Αποδεδειγμένα ακόμα και τα Ελληνικά Προϊόντα είναι πιο ακριβά εδώ παρά στο εξωτερικό.

4) Σταμάτα να στηρίζεις το σάπιο πολιτικό σύστημα που μας έφερε έως εδώ.

Γενικότερα εάν δεν θες να σε πιάνουν κορόιδο φύγε από την Ελλαδίτσα μας.

Και επειδή πραγματικά δεν κάνω επίθεση θα συμφωνήσω ότι ναι υπάρχουν και περιπτώσεις αισχροκέρδειας αλλά δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε άλλα και το 30% διαφορά όσο και αν σου ακούγετε εξωφρενικό είναι απολύτως δικαιολογημένο.

1) Aν έρθει πολυεθνική καφετέρια που θα μου χρεώνει τον καφέ 1.5 ευρώ, και με καλύτερη ποιότητα και εξυπηρέτηση από το διπλανό μαγαζάκι, θα πηγαίνω. Ευτυχώς (για τους ντόπιους) τα Starbucks δεν ακολουθούν τέτοια πολιτική.

2) Ομοίως και στα ρούχα. Άλλη πονεμένη ιστορία βέβαια. Που σου χρεώνουν οι ντόπιοι επώνυμα ή μάρκες που δεν τις ξέρει η μάνα τους, όσο τους έρθει στο κεφάλι. Και ζητάνε 90 ευρώ για μπλουζάκι π.χ. τελευταίας ποιότητας όσο αγοράζεις επώνυμα ρούχα απ' έξω ή κι από διπλανό "brand" κατάστημα (ενώ προσπαθούν και να σε πείσουν πόσο "καλή μάρκα" είναι η "Χ" που έφερε - μάλλον από Κίνα - στο εξωτερικό, λες και είσαι ανόητος).

Επίσης, συγγνώμη, αλλά δεν αισθάνομαι καθόλου τύψεις που τα μποτάκια που είχα βάλει στο μάτι τα χτύπησα από Αγγλία στα 120 ευρώ με τα μεταφορικά (από Timberland.co.uk), όταν εδώ το "επίσημο" κατάστημα μου ζητούσε 190 ευρώ.

3) Ομοίως και στα SM. Όπου υπάρχει επιλογή για καλύτερο και φθηνότερο, την προτιμάμε. Προφανώς δε γίνεται να σταματήσουμε να τρώμε (κι εκεί ποντάρουν).

4) Μεγάλη κουβέντα - ειδικά στην Ελλάδα.

Για το εξωτερικό δεν έχεις άδικο.

Ήμουν έξω και, όπως την κόβω τη δουλειά, θα ξαναπάω. Δυστυχώς, πρέπει να περάσουν 2-3 γενιές ακόμα μέχρι να φτάσουμε στο επίπεδο που ορισμένοι "εταίροι" μας απολαμβάνουν σήμερα.

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION], καλά, σίγουρα υπάρχουν και άτομα που ανοίγουν δέκα price comparison engines για να σώσουν και το τελευταίο ευρώ. Θέλω να ελπίζω ότι είναι η μειοψηφία γιατί είναι κρίμα - υπάρχουν ελληνικά καταστήματα που όντως προσπαθούν και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από αντίστοιχα του εξωτερικού (δεδομένων των συνθηκών δε, είναι και καλύτερα).

Και μια που ο φίλος qwerty έθεσε το θέμα άλλων αγορών...

Προσωπικά πολύ φοβάμαι ότι η κατάσταση στον "Δυτικό κόσμο" οδηγείται σε φάση Wal Mart ή χειρότερα (βλ. Κίνα) - αν και ευτυχώς, κατά μία έννοια, στην Ελλάδα έχουμε δρόμο ακόμα για να φτάσουμε εκεί.

Λέω έχουμε δρόμο γιατί μέχρι πριν λίγο καιρό ήμασταν στο άλλο άκρο. Ειδικά εκτός Αθηνών, υπάρχουν τοπικά καταστήματα (όχι μόνο PC parts - ρούχα, παπούτσια, έπιπλα κ.ο.κ.) που είχαν μάθει να αρμέγουν τα πρόβατα όταν αυτά δεν είχαν πολλές επιλογές. Με εξωφρενικά περιθώρια κέρδους, ανώνυμα προϊόντα χάλια ποιότητας και επιπλέον με ύφος χιλίων καρδιναλίων κατά την εξυπηρέτηση. Έχω (όπως όλοι, φαντάζομαι) δεκάδες συγκεκριμένα παραδείγματα ανθρώπων/καταστημάτων στο μυαλό μου από την πόλη που μεγάλωσα, που δεν είναι και μικρή (Ηράκλειο Κρήτης). Φαντάζομαι τι θα γίνεται σε μικρότερες αγορές.

Ο καθένας από αυτούς έχτισε 2-3 σπιτάκια, κάποιοι έκαναν και 1-2 υποκαταστήματα. Σε κάποιες αγορές 1-2 οικογένειες είχαν τον αποκλειστικό έλεγχο της αγοράς. Wal Mart αλλά από την ανάποδη. Οπότε τώρα που τα πρόβατα απέκτησαν επιλογές (i.e. τον ξεβολεύουν οι "κακές πολυεθνικές"), θα προτιμήσει να κλείσει παρά να μάθει να δουλεύει σαν άνθρωπος (να ρίξει το περιθώριο κέρδους του, να βελτιώσει τα προϊόντα του, το επίπεδο των υπηρεσιών του κλπ.). You can't teach an old dog new tricks, I guess.

Και προφανώς θα την πληρώσουν οι υπάλληλοι, ο τελευταίος τροχός της αμάξης.

Link to comment
Share on other sites

...

2) Ομοίως και στα ρούχα. ...

Σκηνή σε γυναικορουχάδικο ζ' Λάρ'σα π.κ. (προ κρίσης). Μπλουζάκι Gerry Weber...

- (Η πελάτις...) Μα 100 ευρώ; Ακριβό είναι. Ο Φωκάς στη Θεσσαλονίκη το έχει 60 ευρώ!

- Τί να σας πω... Πηγαίνετε και πάρτε το από το Φωκά...

:p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14015]Havic[/MENTION]

Δεν είπε κανεις ότι είναι έξοδο της επιχείρησης αλλά ανεβάζει το τελικό κόστος του προιόντος και είναι ένας παράγοντας για της πιο ακριβές τιμές στην Ελλάδα. Να σου δώσω ένα παράδειγμα καθαρά ουτοπικό.

Έστω ένα κατάστημα στη Γερμανία και ένα κατάστημα στη Ελλάδα αγοράζουν έναν Seagate 500GB στην ίδια τιμή (Πράγμα που σαφώς δεν γίνετε) στα 50€ λέμε τώρα.

Έστω ότι και τα δύο έχουν το ίδιο κόστος μεταφορικών για να μπει στο κατάστημά τους 1€

Έστω ότι και τα δύο βάζουν το ίδιο πσοστό κέρδους 15%

Μέχρι εδώ έχουμε και λέμε 50 + 1 + 7,65 κέρδος = 58,65 και τώρα πάμε στο ΦΠΑ

Γερμανία 19% άρα 58,95 +19% = 70,15

Ελλάδα 23% άρα 58,95 +23% = 72,50

Τώρα υπολόγισε πόσοι παράγοντες που καθορίζουν την τιμή είναι κατά του ελληνικού καταστήματος και έχεις τον λόγο της διαφοράς

Σε παρακαλω πολυ βρες ενα πραγματικο επειχειρημα και ξαναδοκιμασε να μας πεισεις. Ξαναλεω αυτο που λενε οι περισσοτεροι, για μικρες διαφορες θα παρουμε απο Ελλαδα, για μια διαφορα 2€ σιγουρα θα αγοραζα απο Ελλαδα. Γιατι ομως η διαφορα δεν ειναι 2€ αλλα πολυ περισσοτερο;

Στο παραδειγμα που εφερα στην αρχη (μπορω να το αποδειξω με αποδειξη λιανικης με ημερομηνια Νοεμβριου και τους συνδεσμους απο το καταστημα σημερα) γιατι αυξηθηκαν οι τιμες; Τι αλλαξε; Αυξηθηκε τον τελευταιο μηνα το ΦΠΑ; Αυξηθηκε ο μισθος του υπαλληλου; Αυξηθηκε το νοικι; Ο δικος μου μισθος εχει μειωθει κατα πολυ το κερδος της επιχειρησης δεν μπορει να μειωθει λιγο;

Εαν η αγορα δεν ακολουθησει τους καταναλωτες τοτε αυτοι θα βρουνε αλλη αγορα. Μπορει να παραμενουμε το απομερο χωριο της Ευρωπης αλλα πλεον εχουμε και το Internet και βλεπουμε τι γινεται και στην πολη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Το γιατί ανέβηκαν σε ένα κατάστημα ή σε διάφορα καταστήματα οι τιμές δεν ξέρω να σου πω καλύτερα να ρωτήσεις τα ίδια τα καταστήματα. Εγώ αυτό που γράφω είναι μερικοί παράγοντες που αυξάνουν το κόστος τον προιόντων στην Ελλάδα γενικά. Εσύ είσαι απόλυτα σίγουρος ότι στο ίδιο διάστημα δεν ανέβηκαν παράλληλα και οι τιμές στο εξωτερικό ? Επίσης νομίζεις ότι και έξω δεν έχουν σκαμπανεβάσματα οι τιμές ? Απλά επειδή εκεί παίζουν με stock μια ξαφνική αλλαγή στην ισοτιμία ευρό - δολάριο μπορεί να μην τους ακουμπήσει. Εσύ θέλεις να μάθεις γιατί ανέβηκαν οι τιμές στα συγκεκριμένα εξαρτήματα που αγόρασες από συγκεκριμένα καταστήματα ε αυτό δεν μπορεί να στο πει κανένας αλλά είπαμε οι Έλληνες είναι απατεώνες τι τα θες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησ ατην συζήτηση, από την αρχή. Μπήκα στον πειρασμό αρκετές φορές να γράψω και εγώ αλλα τελευταια στιγμή το ακύρωνα. Πρίν 2 μέρες παρέλαβα από Ολλανδία 15 πραγματάκια για τον υπολογιστή μου στα 193 ευρώ με δώρο (λογο των ημερών) τα μεταφορικά dhl. Πρέπει να γλύτωσα γύρω στα 70 με 78 ευρώ.

Ζήτω , γιούπι , ουάου, κλέφτες Ελληνες κλπ. Ο καταναλωτής έχει την δυναμη στα χέρια του. Ψωνίζει από όπου τον συμφέρει, υπάρχουν οι δυνατότητες να συγκρίνεις και να επιλέξεις. Και σίγουρα θα το ξανακάνω , όχι για να γλυτωσω τα 70 ευρώ (και που τα γλύτωσα πήρα κατι παραπάνω οπότε δεν εμεινε φράγκο πάλι) , ούτε γιατι δεν θέλω να στηρίξω την ελληνική αγορά και τα μικρά καταστήματα, απλά γιατί όπως έχει γίνει η αγορα εδώ στην Ελλάδα πλέον δεν βρίσκω αυτά που θέλω..

Σαν καταναλωτής εχω το δικαίωμα τα λεφτά μου να τα ξοδέψω όπου θέλω και όπως θέλω, δεν είμαι υποχρεωμένος να στηρίξω οποιοδήποτε μαγαζί και οποιαδήποτε χώρα, αντίθετα αυτοί είναι υποχρεωμένοι να μου παρέχουν σωστές τιμές και να με δελεάσουν να ξοδέψω σε αυτούς γιατί αυτή είναι η δουλειά τους. Αν δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, ας κλείσουν και ας έρθει κάποιος που μπορεί. Τι με νοιάζει αν το έκαναν εισαγωγή ποιό ακριβό και τους έχει μείνει στόκ και γιαυτο το εχουν ποιό ακριβά. κακός προγραμματισμός κακή αγορά και λάθος δικό τους είναι. Δέν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Εγώ σαν καταναλωτής θα κάνω σωστά τη δική μου, θα πάρω αυτο που χρειάζομαι εγώ , όποτε το θέλω εγώ και απο εκεί που θα το βρω πιό φθηνά.

Από εκεί και πέρα το να ψάχνουμε γιατί ανέβηκαν οι τιμές σε μια αγορά σαν την Ελληνική που έχουν γίνει όλα μπάχαλο και το 80% των επιχειρήσεων έχει πρόβλημα ρευστότητας και δεν μπορεί να κάνει εισαγωγές, επειδή τόσα χρόνια ψώνιζε στην κούτρα (πίστωση) από το εξωτερικό αβέρτα κουβέρτα και τώρα που τους γύρισαν στα μετρητά ξαφνικα δεν υπάρχει ευρω στα ταμεία ούτε για να πληρώσουν φπα , ενσημα, υπαλληλους είναι δωρον άδωρον.

Η αγορά είναι προβληματική , οι περισσότεροι δεν είναι σωστοί επαγγελματίες, οπότε οι τιμές θα παίζουν και θα συνεχίσουν να παίζουν, πρόβλημά τους. Εσύ κάνε το καθήκον σου σα καταναλωτής. Ψώνιζε από εκεί που σε συμφέρει..

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησ ατην συζήτηση, από την αρχή. Μπήκα στον πειρασμό αρκετές φορές να γράψω και εγώ αλλα τελευταια στιγμή το ακύρωνα. Πρίν 2 μέρες παρέλαβα από Ολλανδία 15 πραγματάκια για τον υπολογιστή μου στα 193 ευρώ με δώρο (λογο των ημερών) τα μεταφορικά dhl. Πρέπει να γλύτωσα γύρω στα 70 με 78 ευρώ.

Ζήτω , γιούπι , ουάου, κλέφτες Ελληνες κλπ. Ο καταναλωτής έχει την δυναμη στα χέρια του. Ψωνίζει από όπου τον συμφέρει, υπάρχουν οι δυνατότητες να συγκρίνεις και να επιλέξεις. Και σίγουρα θα το ξανακάνω , όχι για να γλυτωσω τα 70 ευρώ (και που τα γλύτωσα πήρα κατι παραπάνω οπότε δεν εμεινε φράγκο πάλι) , ούτε γιατι δεν θέλω να στηρίξω την ελληνική αγορά και τα μικρά καταστήματα, απλά γιατί όπως έχει γίνει η αγορα εδώ στην Ελλάδα πλέον δεν βρίσκω αυτά που θέλω..

Σαν καταναλωτής εχω το δικαίωμα τα λεφτά μου να τα ξοδέψω όπου θέλω και όπως θέλω, δεν είμαι υποχρεωμένος να στηρίξω οποιοδήποτε μαγαζί και οποιαδήποτε χώρα, αντίθετα αυτοί είναι υποχρεωμένοι να μου παρέχουν σωστές τιμές και να με δελεάσουν να ξοδέψω σε αυτούς γιατί αυτή είναι η δουλειά τους. Αν δεν μπορούν να το κάνουν αυτό, ας κλείσουν και ας έρθει κάποιος που μπορεί. Τι με νοιάζει αν το έκαναν εισαγωγή ποιό ακριβό και τους έχει μείνει στόκ και γιαυτο το εχουν ποιό ακριβά. κακός προγραμματισμός κακή αγορά και λάθος δικό τους είναι. Δέν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Εγώ σαν καταναλωτής θα κάνω σωστά τη δική μου, θα πάρω αυτο που χρειάζομαι εγώ , όποτε το θέλω εγώ και απο εκεί που θα το βρω πιό φθηνά.

Από εκεί και πέρα το να ψάχνουμε γιατί ανέβηκαν οι τιμές σε μια αγορά σαν την Ελληνική που έχουν γίνει όλα μπάχαλο και το 80% των επιχειρήσεων έχει πρόβλημα ρευστότητας και δεν μπορεί να κάνει εισαγωγές, επειδή τόσα χρόνια ψώνιζε στην κούτρα (πίστωση) από το εξωτερικό αβέρτα κουβέρτα και τώρα που τους γύρισαν στα μετρητά ξαφνικα δεν υπάρχει ευρω στα ταμεία ούτε για να πληρώσουν φπα , ενσημα, υπαλληλους είναι δωρον άδωρον.

Η αγορά είναι προβληματική , οι περισσότεροι δεν είναι σωστοί επαγγελματίες, οπότε οι τιμές θα παίζουν και θα συνεχίσουν να παίζουν, πρόβλημά τους. Εσύ κάνε το καθήκον σου σα καταναλωτής. Ψώνιζε από εκεί που σε συμφέρει..

Έτσι μπράβο Ελληνάρα μου με δύναμη πάμε ούστ οι κλέφτες οι προδότες οι Έλληνες καταστηματάρχες.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με ενοχλεί περισσότερο που δεν βρίσκω αυτά που θέλω στην Ελληνική αγορά παρά το ότι είναι πιο ακριβά.

Και σε λίγο με τα χάλια που έχει η αγορά δεν θα βρίσκουμε τιποτα, Ελπίζω να έχουμε ακόμα την δυνατοτητα να τα αγοράζουμε απο το εξωτερικό.....πάντως σίγουρα δεν φταιμε έμεις για την κατάσταση στην αγορα, τόσα χρόνια τους τα ακουμπάγαμε μια χάρα....

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος πιο πάνω γράφει για τους Νoiseblocker. Πραγματικά είναι απαράδεκτοι στην Ελλάδα. Ήθελα να πάρω κάποιους από τη Multiframe S-Series, εδώ δεν έχουν ούτε έναν και ούτε με παραγγελία. Όταν αποφασίσω λοιπόν να τους πάρω από κάποιο ξένο μαγαζί στην παραγγελία θα βάλω και άλλα 5 πράγματα τα οποία σε αντίθετη περίπτωση θα τα έπαιρνα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λογική. "Τους τα ακουμπάγαμε". Έχετε αίσθηση πόσα μένουν από αυτά που ακουμπάτε;

Ναι δε μένουν πολλά στο μαγαζί αλλά αυτό έχει σημασία? Σημασία έχει πόσα χάνουμε εμείς σαν καταναλωτές! Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν εναλλακτική είναι να αγοράζουμε από όπου βρίσκουμε πιο φθηνά. Και καταλαβαίνω φταίει το κράτος ή οι προμηθευτές ή όποιος άλλος φταίει, αλλά εμείς τι μπορούμε να κάνουμε γι’ αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.