Jump to content



Επιτραπέζια παιχνίδια.


Lakisss

Recommended Posts

Το κάστρα και πολιορκητές δεν είναι επιτραπέζιο...

διότι...

...δεν υπάρχει επιτραπέζιο που το παίζεις ΜΟΝΟ στο πάτωμα/χαλί και που σπας ΤΖΑΜΙΑ!

:hm: Η συγχωρεμένη η μητέρα μου, είχε μετανιώσει την ώρα και την στιγμή που μου το πήρε...

Κουζίνα, παιδικό, καθώς και ένα ράγισμα στην εξώπορτα της πολυκατοικίας!

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Hasbro Games - Cranium Τα σπαει πραγματικα

Εδώ οι γάτες γίνονται γατόνια. Συμβουλές, Προσωπικές Ιστορίες, Ατάκες, Κουίζ, Blue Stories, Ξενόγλωσσα Τεστ και Fun Stuff. gatonia.gr:Fun Stuff ωραιο παιχνιδι ΑΛΛΑ δεν αξιζει να το αγορασετε κατ'εμε, εχει 15ε και το μονο που εχει η συσκευασια ειναι μερικες καρτες, 16 μασκες και οδηγιες. Πραγματα που μπορειτε να φτιαξετε μονοι σας και τα 15ε να τα φατε σε σουβλακια.

Link to comment
Share on other sites

Munchkin, risk, Monopoly, Pokemon tcg :spell:

αν και ποιο πολύ παίζω Pokemon tcg γιατί εκεί βρισκόμαστε 5-10άτομα και κάνουμε τουρνουά. Σα σπόρ/hobby το θεωρώ νορμάλ-οικονομικό, χονδρικά ένας hardwareας σπαταλάει περισσότερα για το PC του κάθε 6μηνο από ότι εγώ σε κάρτες :p

Πέρα ότι για να πας ψηλά με διάκριση (τουρνουά εξωτερικού) θες Pidgeot με 2 electrode όχι αστεία! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

θυμάται κανείς ένα παιχνίδι για τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο με τον χάρτη (χωρισμένο σε εξάγωνα-κυψέλες) και τους λαούς της Ευρώπης και αντίστοιχα χαρτονάκια με στρατιωτικές δυνάμεις (πεζικό, τεθωρακισμένα, αεροπορία, ναυτικό); ...Παιζόταν με ζάρια , είχε πολύπλοκους κανόνες, μπορούσε να διαρκέσει ώρες....πως λέγεται;

Link to comment
Share on other sites

θυμάται κανείς ένα παιχνίδι για τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο με τον χάρτη (χωρισμένο σε εξάγωνα-κυψέλες) και τους λαούς της Ευρώπης και αντίστοιχα χαρτονάκια με στρατιωτικές δυνάμεις (πεζικό, τεθωρακισμένα, αεροπορία, ναυτικό); ...Παιζόταν με ζάρια , είχε πολύπλοκους κανόνες, μπορούσε να διαρκέσει ώρες....πως λέγεται;

μηπως λες το ανεπαναληπτο Αxis & Allies?

Axis%20&%20Allies%2001.JPG

Link to comment
Share on other sites

όχι ....μιλάω για το Τρίτο Ράιχ! (έφαγα όλο το πρωί να το ψάχνω)

John Prados' Third Reich | Image | BoardGameGeek

edit

http://viewitem.eim.ebay.gr/Third-Reich-Rise-and-decline-of-the-board-game-1981-WWII-grand-strategy-AH/261127107455/item

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

όχι ....μιλάω για το Τρίτο Ράιχ! (έφαγα όλο το πρωί να το ψάχνω)

John Prados' Third Reich | Image | BoardGameGeek

edit

Third Reich (Rise and decline of the..) board game 1981 WWII grand strategy A.H. | eBay

πω αυτο δεν το χω παιξει

σαν Panzer General μοιαζει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Λοιπον να πω και εγω τι παιζω σε εβδομαδιαια φαση.Οποιος ειναι θεσσαλονικη μπαινει στη παρεα μας

Το κλασσικοτατο ticket to ride.

12687979_1122747311068680_68193313756164

Μονο το europe εχω βρει μεχρι στιγμης στα μαγαζια αλλα δε το βαριεμαι με τπτ αλλα θα ηθελα να δοκιμασω πχ της ελβετιας.Σταθερη αξια παντως.

Five minutes to learn, ten minutes to understand, but a lifetime of playing' game

 

Συνεχιζω με τα axis & allies εχω 3 διαφορετικα αλλα παιζω το παγκοσμιο.

11229563_1068286756514736_37421744458468

 

Γενικά τεραστιο σε διαρκεια,στρατηγικη και καλους συμπαικτες δεν ειναι για εβδομαδιαια βαση.1 φορα στις 40 μερες γιατι κουραζει.Η συγκεκριμενη παρτιδα στη φωτο ειναι πολυ περιεργη γιατι η γερμανια κοντευει να χασει,η ιαπωνια κοντευει να παρει ολη τη ρωσια και η αμερικη κοιμοταν.Γενικα επαιζα με ατομα που επαιζαν πρωτη φορα.Δείτε στολο η japan :p.

 

Συνεχιζω με marvel heroes.

12642440_1122747294402015_57671121920502

Προσωπικα δε μαρεσει αλλα 3 φορες το χρονο το παιζουμε.Δε το συνιστω.

 

Συνεχιζω με το munchkin.Εχωντας αγορασει και 2 expansion ισως το αγαπημενο μου card game αλλα δεν υπαρχει παρτιδα που να μην εχω διαφωνησει με αντιπαλο ή συμπαικτη και να καταληγουμε να το διαλυουμε.Πολλα αναπαντητα ερωτηματα,τα οποια στο faq δεν υπαρχουν.Αλλα γουσταρουμε γιατι αυτος ειναι ο σκοπος :D.

 

Tα κλασσικα risk και το παλιο και το 2142, monopoly,stratgo,catan,tsuro.Απλα και ευκολα.

 

Aλλο επισης παρα πολυ καλο το smash up.

smash-up-21.jpg

Ακομα ενα εξαιρετικο card game.Παρα πολυ απλο στις οδηγιες.Μας το ειχε εξηγησει ο μαγαζατορας σε 4 λεπτα.Δοκιμαστε το.

Συνεχιζω με το jenga.Δεν χρειαζεται να πω τπτ σε αυτο. :D

Q0vMGPA.png

 

Kαι τελος το splendor ειναι ενα γρηγορο παιχνιδι.

 

Υποψιν πολλα απο τα παραπανω εχω αγορασμενα αλλα συνηθως παμε σε μαγαζια για board games λογω μεγαλων τραπεζιων και ανεσης,

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
On 3/1/2013 at 1:45 AM, Snips said:

Κουζίνα, παιδικό, καθώς και ένα ράγισμα στην εξώπορτα της πολυκατοικίας!

 

Δεν παίζει αυτό!

 

Εδώ και 2-3 περίπου χρόνια παίζω μανιωδώς το Λίθινη εποχή - Stone Age.

Επειδή σπάνια παίζω με γνωστούς, παίζω δικτυακά σε site.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Δεν παίζει αυτό!

 

Εδώ και 2-3 περίπου χρόνια παίζω μανιωδώς το Λίθινη εποχή - Stone Age.

Επειδή σπάνια παίζω με γνωστούς, παίζω δικτυακά σε site.

Το εχουν ολα τα επιτραπεζιαδικα αλλα ποτε δεν εκατσα να το μαθω.Μου εδωσες το κινητρο ομως. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.