Jump to content



Ετοιμος για Linux (Ubuntu 12.10) Αλλά..!?


LazyGreek

Recommended Posts

Θα είναι λίγο μεγάλο το θέμα! Eγώ θα καθήσω και σήμερα και αύριο να ψάχτω λίγο με Ubuntu..

Καταρχήν τα Windows μου 7 (από δικιά μου βλακεία έχουν καταστραφεί) και πρέπει αναγκαστικά να κάνω Format!

Θα αγοράζα τα Windows 8 αλλά δεν μου αρεεεσουνεε! Για κανένα μα κανένα λόγο! (ούτε σπασμένα δεν κάνω τον κόπω να τα περάσω) Δεν μπορώ εγώ αυτό με τα κουτάκια κτλπ..

Μπορώ άνετα βάλω πάλι Windows 7 αλλά τα βαρέθυκα θέλω κάτι διαφορετικό..

Το θέμα είναι ότι με το Ubuntu και το συστημά μου παίζονται πάρα πολλά πράγματα τα οποιά θέλω να υπάρχουν μέσα, και δεν ξέρω καν άμα γίνεται/άμα μπορεί να τα πάρει/άμα θα λειτουργούνε σώστα και είναι και πάρα πολλά και σκέφτομαι να καθήσω να σας τα γράψω ένα ένα? ή θα βαρεθείτε και δεν θα έχω απάντηση!

Πάμε λίγο όμως τα βασικά που με νοιάζουν γιατί με αυτά θα ασχολειθώ για την ώρα..

Αυριο περιμενω 1 καλό USB ακι kingston 16ΜΒ 3.0

(Θα τα αριθμήσω για να τα συμαζέψω όσο μπορώ.)

1. Το κατέβαζω το κάνω Extrack iso και το περνάω όλα μέσα στο USB και μπαίνω Bios και Bootaρω από USB και όλα τα άλλα αυτόματα σωστά? (έτσι έκανα για Windows 7) (Ουτε Bootable USB ούτε τίποτα όλα On the Fly)

ένα αυτό για να είμαστε σίγουροι.. υπάρχει επιλογή Format του SSD όπως στα Windows που τον καθαρίζεις?

Επίσης έχω και τον σκληρώ που έχω μέσα το Steam κάποια Games και κάτι αρχεία αυτά τα αφήνω έτσι όπως είναι?

Το Αφού έχω μέσα το Steam στον σκληρό είναι εύκολο να το περάσεις στο Desktop και να τρέχει απευθείας?

2 Πάμε λίγο με το Hardware.. Από Drivers? τι περνάμε? AMD Δοξα το θέο έχει για κάρτα γραφικών.. (12.11)

ναι μεν είδα σε 1 Review του [MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION] ότι η 7970 δεν! και έτσι τι θα κάνουμε στα Games από FPS Δεν έχω ιδέα..!

Να είναι Smooth θέλω τουλάχιστον

Επίσης πήγα λίγο στο Mobo μου εδώ..

ASUS - Motherboards- ASUS SABERTOOTH Z77

Στο Select OS τι πατάω Other? DOS?

Και από τι βλέπω από Uitilities δεν θα χρησιμοποιήσουμε τίποτα δηλαδή..

Μονο Bios θα αλλάζουμε?

3

Games

Steam!

Call of Duty BOII

Crysis

Crysis 2

Crysis Warhead

Deus X

Dota 2

Metro 2033

Planetside

Shogun

Αυτά θα παίζουν απροβλημάτιστα?

Επίσης

Origin

BF3 & MOHW

Επίσης το WoW Hon LoL WarZ είναι αυτά που θα παίζω πιο πολύ μαζί με Dota 2

Και ξαναλέω είναι στον σκλυρό δεν ξέρω την διαδικασιά για πως να τα περάσεις το Desktop και είναι Bootable να μην χρειαστεί να κάνει Install και να μπλέξεις με φακέλους, γίνεται η δεν?

Επίσης έχω αρκετά προγράμματα που χρησιμοποιώ αλλά νταξ ζω και χωρίς αυτά

Τα περισσότερα είναι από αυτην την μπάρα..

IFYA6.png

Και πάμε με το 4 και το 5

4 Με το Overclocking τι γίνεται σηκώνει τίποτα..?

5 Και επίσης ένα που με νοιάζει με τα σπασμένα προγράμματα τι γίνεται?

για παράδειγμα κατεβάζω το AVG σπασμένο λέμε το παίρνει? ή @@?

Πάμε αυτά και βλέπουμε στην πορεία..

EDIT

6 Και επειδή έγινα και Google Family με το Google Play store κτλπ όλα οκ? από τον Browser Google Chrome και όλα ωραία και καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις.Εχω σε ενα 2ο σκληρο τα 12.04 που ειναι ιδια με τα 12.10.

Οταν δοκιμασα το linux client του steam υπηρχαν λιγα παιχνιδια διαθεσιμα για linux και δυστυχως δεν ειναι κανενα απο αυτα τις λιστας σου..

Δοκιμασα αργοτερα και περασα το steam(windows client)και το εγκατεστησα μεσω wine(εξομειωτης windows προγραμματων) και 4-5 μικρα παιχνιδια που δοκιμασα ετρεχαν μια χαρα...

Οσο για το origin,linux client δεν εχουν.

Δοκιμασα και εκει να κανω δουλεια με το wine αλλα οταν παω να κανω download το battlefield μου ζηταγε δικαιωματα διαχειριστη.

δοκιμασα να μπω και σαν root αλλα τζιφος...

Αυτα απο μενα...

Ελπιζω να βγαλεις ακρη..

Μιας και με αφορα το θεμα και ειμαι στην ιδια φαση με σενα(βαρεθηκα τα 7 αλλα δεν θελω τα 8) θα παρακολουθω απο κοντα το θεματακι...

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέχνα το.

Βάλε τα 7αρια πάλι, και αν θες να πειραματίζεσαι βάλε σε άλλο partition ή δίσκο και ένα linuxακι να το πειραματίζεσαι όταν βαριέσαι στο bf3/mohaa/etc.

BF3, Crysis 2,3, FarCry 3, Metro, Black cOps II κλπ στο Linux ΑΠΛΑ ΔΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι λέτε να τα περάσω μια πάνω στα Windows 7 τώρα να τα δοκιμάσω έτσι λίγο..

Τα είχα και σε Lap-top μου αρέσαν και πιο πολύ ο Browser και δοκιμάζω τα πάντα και άμα δεν τον Wipαρω και βλέπουμε τι κάνουμε?

Γιατι όπως είπα ούτε σι άλλος είμαι για Format και έτσι δεν με πολύ νοιάζει άμα μπει στον SSD πάνω στα Windows κτλπ όταν θα γίνει η δουλειά θα τον καθαρίσω τον SSD

edit: 1o error no root file system μισο να το ψάξω γιατί κάτι κάνω λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Αρα τι λέτε να τα περάσω μια πάνω στα Windows 7 τώρα να τα δοκιμάσω έτσι λίγο..

Τα είχα και σε Lap-top μου αρέσαν και πιο πολύ ο Browser και δοκιμάζω τα πάντα και άμα δεν τον Wipαρω και βλέπουμε τι κάνουμε?

Γιατι όπως είπα ούτε σι άλλος είμαι για Format και έτσι δεν με πολύ νοιάζει άμα μπει στον SSD πάνω στα Windows κτλπ όταν θα γίνει η δουλειά θα τον καθαρίσω τον SSD

edit: 1o error no root file system μισο να το ψάξω γιατί κάτι κάνω λάθος..

Αφου θες τα περασεις με τα windows κατεβασε το iso απο το site ρους και κανε δουλεια με το wubi.

Sent from Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες τα περασεις με τα windows κατεβασε το iso απο το site ρους και κανε δουλεια με το wubi.

Sent from Optimus L5 using Tapatalk.

Περασα την 12.4 για κάποιο λόγο μούρλιασε η 12.10 και η 12.4 κατέβαζε ενα amd64 ενώ ή αλλη όχι τώρα προσπαθώ να κανω wired connection με PPOEE έχω τα στοιχεια αλλα δεν ξέρω καν που τα βάζω τα Googlaρω σιγά σιγά..

και δεν έχω ουτε Modem ούτε τίποτα είμαι κατευτειαν με το καλώδιο

edit: Ενταξη τα καταφέραμε DSL κτλπ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τώρα είναι Extented? μου πήρε καμια ώρα να τα βρώ αλλά δεν ξέρω πως βγάζω τις μπάρες τις πλαινες και τις πάνω και να μεινει μονο η κεντρικη

oReoT.jpg

Και οι DRIVERS τώρα επειδή τα έχω κάνει έτσι βγαίνει μεγάλη σορρυ

U0gw1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Για τα παιχνίδια που θέλεις, ξέχνα το Linux. Απλά θα παίζεις στα 7άρια και αν θες να πειραματιστείς με linux πέρνα τα σε ένα άλλο partition στο δίσκο, ώστε να έχεις dual boot.

2) Με το wine κάποια games θα σου τρέξουν, αλλά σίγουρα με λίγο έως πολύ χειρότερες επιδόσεις σε σχέση με τα win7. Όταν βγει επισήμως το steam client για Linuχ και όταν γίνουν αξιοπρεπή port κάποιοι ΑΑΑ τίτλοι, το ξανασυζητάμε.

3)

Επίσης έχω αρκετά προγράμματα που χρησιμοποιώ αλλά νταξ ζω και χωρίς αυτά

Τα περισσότερα είναι από αυτην την μπάρα..

Υπάρχουν linux εκδόσεις κάποιων προγραμμάτων που χρησιμοποιείς (π.χ. skype, firefox, chrome, vlc) ή native alternatives για άλλα (π.χ. transmission αντί για mtorrent, open office αντί για ms office κτλ). Το πόσο θα σε βολέψουν τα alternatives εξαρτάται από τις απαιτήσεις σου και το χρόνο που θα τους αφιερώσεις μέχρι να γίνεις παραγωγικός με αυτά

4 Με το Overclocking τι γίνεται σηκώνει τίποτα..?

Μέσω bios θα κάνεις o/c που είναι και ό,τι καλύτερo.

5 Και επίσης ένα που με νοιάζει με τα σπασμένα προγράμματα τι γίνεται?

για παράδειγμα κατεβάζω το AVG σπασμένο λέμε το παίρνει? ή @@?

Σπασμένα προγράμματα στο χώρο του open source? Έλεος... AVG και γενικά antivirus δε χρειάζεσαι. Στο linux είσαι 99,999999999% ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.