Jump to content



Recommended Posts

Καλό μεσημέρι καμάρια και χρόνια καλά και πολλά.

Νομίζω έφτασε η ώρα να κάνω μία αναβάθμιση στο θέμα φωτογραφικής μηχανής.

Βέβαια αν κάποιος πιστεύει ότι δεν μου χρειάζεται, θέλω να το αναφέρει.

Αυτή τη στιγμή έχω μία canon 400D με 2 φακούς (τον μαμα και ένα sigma 18-200mm), οπότε η νέα θα είναι πάλι Canon.

1) Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μπορώ με καλώδιο να συνδέω την μηχανή σε οθόνη/TV έτσι ώστε όταν τραβάω να βλέπω απο την οθόνη τι τράβηξα. Η μικρή οθόνη της μηχανής πολλές φορές με ξεγελάει και τελικά έχω τραβήξει πατάτες :p

2) H μηχανή να είναι συμβατή με τους φακούς που έχω ήδη στην 400D. Εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Αρκεί να είναι Canon; Εννοώ όλες οι Canon παίρνουν τους ίδιους φακούς;

3) H χρήση της θα είναι κατά το 90% τα reviews. Οπότε εδώ έρχεται το ερώτημα, αξίζει να αλλάξω;

4) Θέλω να τραβάει και βίντεο αν γίνεται καθώς η 400D δεν,,, ή απλά εγώ δεν έχω βρει την επιλογή. Τραβάνε καλά βιντεάκια ή πρέπει να το σκεφτώ για αγορά βιντεοκάμερας;

5) Είμαι ανάμεσα σε 600D και 650D. Ποιες οι διαφορές;

Κλείνοντας, Plz να μου απαντάτε κάπως αναλυτικά γιατί το θέμα δε το έχω καθόλου :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά:thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

2) ναι αμα μπαινουν σε canon παιζουν παντου.

3)Αξιζει μονο αμα πας σε κατι με περισσοτερα megapixel θα ελεγα (ετσι και αλλιως θα εχει), 14-16 πρεπει να ειναι μια χαρα

4)Video νομιζω απο 600d και μετα μπορεις να τραβηξεις και ναι ειναι κινηματογραφικης ποιοτητας.

5) για εσενα ισως καμια

Το θεμα ειναι πως οι φακοι δεν ειναι ιδανικοι για macro.

Ενας 17-70 sigma με 1¨:1.7 λογο αν θυμάμαι καλα πιστευω ειναι πολυ καλη επιλογή για τις κοντινες φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Παρε την 650αρα..

Δεν εχει κατι το τρελλα ιδιαιτερο εναντι της 600αρας αν δεν απατωμαι περα της touchscreen οθονης.

Εχει και κατι ψιλολοιδια παραπανω η 650..τα οποιο χρησιμα αχρηστα (μερικα χρησιμα ..ισως οχι για την χρηση που θες) για 100Ε παραπανω θα τα εδινα. (αν κοιτουσα cropped:p)

Mε to lifeview που θα φωτογραφιζεις πλεον στα review δεν ειναι απαραιτητη η μεγαλη οθονη.(βρες κανενα γνωστο με πιο συγχρονη μηχανης της 400 (οποιος να ναι δλδ) να σου δειξει στην πραξη )

Παντως σχεδον ολες οι συγχρονες προσφερουν εξοδο mini-hdmi oποτε αν θες ..βαζεις.

Φακους και video "ΝΑΙ" σε ολα .:p

y.g

πετα τον 18-200...(μη πεις καν σε διαδικασια να τον πουλησεις:p)

Link to comment
Share on other sites

thanks καμάρια

Η 400D αν δεν κάνω λάθος έχει 10MP οπότε αν πάω είτε στην 600D είτε στην 650D μιλάμε για +8MP.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] ένα λινκ για το φακό μπορώ να έχω;

Με ψάξιμο βρήκα αυτόν αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτός που λες

Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM (Canon) | Skroutz.gr

Αν είναι αυτός πάντως μου ανεβάζεις ψηλά τον πήχη :fist:

@NTG τόσο χάλια ο sigma ρε συ; Βασικά μόνο αυτόν έχω κουμπωμένο επάνω στην μηχανή γιατί ο μαμα είναι για τα μπάζα. Ολα τα reviews (τα τελευταία δηλαδή) έχουν βγει με αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

είναι από τις 500 και μετά το βιντέο είανι καλής ποιότητας στη 650 το af στο βιντεο και η σπαστή οθόνη....

για ποιο φακό πάρε το tamron 17 50 μτχ κανενα 240

αν θες να δεις το liveview πε μου να ερθω με τη 500

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο θέλω και αυτές τις απόψεις. Δε το έχω το θέμα και δε ξέρω αν θα μου δώσει τόσο καλύτερο αποτέλεσμα ώστε να αξίζει ~1000ευρώ ακόμα σε έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕρι φακων θελει τον χρονο του ..Εν ολιγοις οταν βλεπω 18-200 κατι παθαινω.

Ο συγκεκριμενος δεν ειναι κακος..

Απο το δευτερο ποστ μαλλον εχεις τον απλο 18-55 και συκρινεις και οχι τον is που ειναι οπτικα καλυτερος και απο τον απλο και απο τον 18-200 οπου συμπεφτουν.

Τα review δεν ειναι απαιτητικα παντως.(μιας και εθεσες το 3ο ερωτημα πιο πανω και δεν ψιλοαπαντηθηκε).

Ειναι ευκολια τρελλη βεβαια να εχεις και lifeview και οθονη και ball head κεφαλη στο τριποδο αλλα βγαινει και χωρις τιποτα απο αυτα.

Φακους..αν εχεις τον απλο 18-55 ..κανε σκαντζα συν ελαχιστα μετρητα απο μερους σου με τον ιs.

Φακους αν θελεις που θα σε αφησουν αφωνη παρε τον 40αρη stm και καποιον macro.

Ο ταμρον ο 90αρης αν και παλιος* (δε πολυφτουραει μπροστα στους καινουριους) θα σε αφησει επισης ικανοποιημενη και ειναι και σχετικα φτηνος.

Παρα πολυ καλος -απο τους κορυφαιους σε macro- και ο σιγμα ο 70αρης ...αλλα ειναι κοντα στο 40αρη που θα (πρεπει) να εχεις.

Canon EF 40mm f/2.8 STM | Skroutz.gr

Sigma 70mm F2.8 EX DG Macro (Canon) | Skroutz.gr

Tamron SP AF 90mm F2.8 Di (Canon) | Skroutz.gr

(tamron 90αρη ηξερα τον παλιο...ο νεος δειχνει καλυτερος και κλασσικα οπως παντα η ταμρον σε καλη τιμη).

υ.γ

Δες τα exif απο τα review σε τι mm παιζεις.Λογικα με τα κουτια ..αν δεν εχεις χωρο ισως και σε δυσκολεψει το 40αρη.

Πούλα οτι εχεις :p...παρε 90αρη ταμρον και 18-55is στη χειροτερη (αντι για 40 stm δλδ).

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπερδεύτηκαααααααααα :fist:

Να ξεκαθαρίσω κάτι την 400D δεν θα την πουλήσω σε καμία περίπτωση επειδή έχει μια Α συναισθηματική αξία για μένα. :)

Οπότε μιλάμε καθαρά για το αν τα στάζω και παίρνω μηχανή και φακό ή κρατάω την 400D και κάνω αγορά πχ φακού ή μένω ως έχω.

Οι φωτογραφίες μου αυτή τη στιγμή είναι σε αυτό το επίπεδο

http://www.thelab.gr/cases-reviews/corsair-obsidian-650d-epese-corsair-itida-116107.html

Τα έχω στάξει σε θέμα εξοπλισμού πέρα της μηχανής πρόσφατα. (remote control Μηχανής, Softbox, φόντα, λάμπες κλπ)

Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι το εξής.

Είμαι άτομο που τώρα άρχισα και ασχολούμαι. Με την αλλαγή μηχανής θα δω το κάτι παραπάνω; Ή θα βαράω το κεφάλι μου γιατί οι διαφορές θα είναι μικρές; Ανεβάζω φωτογραφίες σε max 1920x1440.

Αν ήσασταν στη θέση μου τι θα κάνατε;

edit: @NTG ναι τον απλό είχε σαν μαμα φακό χωρίς το is

edit2: Πάλι @NTG το

(αν κοιτουσα cropped)

τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω τα εχιφ (αν για αυτο εβαλες το review).

Στη θεση σου ...

β)θα αλλαζα τον απλο 18-55 με τον is.

α)θα πουλουσα 18-200 και θα παιρνα καποιον macro.

(δες τα exif σου..αν με το 18-200 εισαι κοντα και πανω απο 100 ) θα παιρνα τον tamron ).

σε επομενη φαση αν μπορουσα θα τα εσταζα σε κατι πιο συγχρονο της 400αρας.

(την ειχα καποτε ..δεν μπορει να συγκριθει στα νεοτερα μοντελα.Αλλα για τα review δεν ειναι τιποτα..δε το χρειαζεσαι δλδ το upgrade εκει.

Βολευει παντως το lifeview για να μην ξαναστηνει σκηνικα..Βλεπεις οτι εχεις εστιασει πριν τη ληψη οποτε δεν χρειαζεαι ουτε οθονη για το μετεπειτα κοιταγμα.Χωρια της παραπανω ευκρινειας των 18μπχ εναντι των 10.

Θα σε βολεψει σε crop εκει.Δεν χρειαζεται δλδ να καταφευγεις σε super κοντινα/macro για να δειξεις καποια λεπτομερεια.Αρκει να εχεις καθαρη αρχικη ληψη που και αυτο τεχνικη ειναι και οχι θεμα μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

ναι..

Αλλιως βολευει και απο adobe bridge για πιο γρηγορα..

(προσεξε ..ενεδεχεται να λεει δυο εστιακα μηκη.Focal length ..και lens focal length..οτι δεις..να ειναι το ιδιο παντου..-Το πρωτο εμπεριεχει και το crop factor x1.6)

Link to comment
Share on other sites

1) Η απάντηση είναι το EOS Utility το οποίο λογικά είναι διαθέσιμο ακόμα και για την Canon 400D που ήδη έχεις.

2) Οι φακοί θα ταιριάζουν εφόσον είναι το ίδιο mount (EF/EF-S)

4) Ναι όντως η 400D δεν παρέχει δυνατότητα video.

5) Η μόνη «μεγάλη» διαφορά που εντόπισα ανάμεσα στις 600D και 650D είναι ο επεξεργαστής όπου είναι DIGIC 4 και DIGIC 5 αντίστοιχα. Ως μέτρο σύγκρισης, η 400D έχει επεξεργαστή DIGIC 2. Ένα comparison ανάμεσα στις 600D και 650D μπορείς να το βρεις εδώ.

Οι διαφορές ανάμεσα στα δυο σώματα που σκέφτεσαι είναι πολύ μικρές, αν και η διαφορά στις τιμές είναι αρκετά μικρή τότε εγώ προσωπικά θα πήγαινα για την 650D τουλάχιστον για να έχω τον τελευταίο επεξεργαστή. Δεν πρόλαβα να τσεκάρω τώρα τις τιμές, θα επανέλθω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

το 28αρη ναι...δες καμποσες φωτογραφιες να δεις που κυμαινεσαι.

Νομιζω το adobe bridge τισ διαχωριζει στο φακελο που επιλεγεις -αν θες ..που τωρα θες - και με βαση το εστιακο μηκος.Οποτε βλεπεις γρηγορα και αμεσα στα ποσα mm παιζεις συνηθως.

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα παίζω απο 28 μέχρι 35 κατα κανόνα.

Σε πολύ λίγες και από ότι είδα (είναι οι κοντινές μου) έχω μέχρι και 200mm.

[MENTION=14554]n_dimos[/MENTION] το EOS utility Που είπες είναι το software που έρχεται με την μηχανή αν δεν κάνω λάθος. Μέσω αυτού έχω το liveview; Η 400D μου πάντως δεν έχει 100% καθώς το έψαξα το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

lifeview δεν εχεις ..και δεν 8α εχεις με την 400αρα.

Απλα μπορεις να συνδεσεις τη μηχανη με το pc με το usb και να βλεπεις την εικονα που εχεις τραβηξει κατευθειαν εκει.Αυτο προυποθετει να εχεις pc κοντα σου..και αν δεν απατωμαι ..βλεπει jpg.(τραβας raw+jpg και εισαι οκ θα μου πεις..)

Τοτε αν ψιλοτρωγεσαι ..

παρε τον 18-55 ις ..δωσε τον 18-200 και παρε μτχ κατι νεοτερο.(σε μηχανη πλεον).

Ακομα και η 550 ειναι μια χαρα αν τη βρεις για 350Ε ..(μετα πας κατευθειαν για new 600 που παιζει να την παρεις κατω απο 500Ε...και αν δε σε νοιαζει το extra 100ρικο σε εκεινη τη φαση παρε την 650.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.