Jump to content



Recommended Posts

Δε μπορω να πω οτι ειναι ασχημη η τιμη αλλα σε φορτωνει με αχρηστα πραματα.

H μια μπαταρια ειναι αυτη που ηρθε η μηχανη ..οι κινεζικες ειναι κινεζικες ..σα δωρο μονο.

Εχει μεν τον 18-55 is που θες..το 50αρη που οκ ...καλος χρυσος αλλα δεν θες..και τον 70-300 που παλι δεν θες.

Θεωρω ή πρεπει να βρεις σκετη τη μηχανη στα 350 (αντε με τον 18-55 is 400Ε) αλλιως ψιλολογικο μου φαινεται να σου αφησουν την 600δ+18-55is κοντα στα 500Ε..στα γνωστα φωτομαγαζα...που δεν αφηνει και πολυ περιθωριο να ψαχνεσαι στα mtx για 100-150Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Εγώ θα το ξαναπώ. Για τα review σου δε θα δεις διαφορά με αλλαγή μηχανής. Το liveview όταν τραβάς για τα review δε θα το χρειαστείς. Αλλαγή φακού δε χρειάζεσαι, απλά με τον 18-200 τράβα σε f/8 μέχρι f/11 για να βγάλει λίγο ακόμα οξύτητα. Μεγάλη διαφορά θα δεις αν κάνεις καλύτερο sharpen πριν το resize των φωτό για τα reviews. Φυσικά και οι 600-650 είναι καλύτερες, αλλά αν τις θες μόνο για τα reviews, άστο καλύτερα.

Μάκρο, πάλι δε βλέπω να χρειάζεσαι.

Τώρα αν σώνει και καλά θες video, αλλάζει το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα άμα σου έλεγα εγώ κάτσε με αυτή που έχεις, δε χάνεις τίποτα, τί θα μου έλεγες;

ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει την 400D :hehe:

Κοιταξέ αμα την πουλήσεις καλά την Canon αξίζει το Upgrade αλλά εγώ θα πήγαινα σε Nikon όχι ότι έχω καμιά ιδέα αλλά ας ποστάρω και εγώ καλε!

Σουτ εσύ!

Να ξεκαθαρίσω κάτι την 400D δεν θα την πουλήσω σε καμία περίπτωση επειδή έχει μια Α συναισθηματική αξία για μένα. :)

Ψήνεσαι για μια ακόμα; :hehe:

Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι το εξής.

Είμαι άτομο που τώρα άρχισα και ασχολούμαι. Με την αλλαγή μηχανής θα δω το κάτι παραπάνω; Ή θα βαράω το κεφάλι μου γιατί οι διαφορές θα είναι μικρές; Ανεβάζω φωτογραφίες σε max 1920x1440.

Αν ήσασταν στη θέση μου τι θα κάνατε;

Στα σοβαρά τώρα. Αν είναι να φωτογραφίζεις μόνο για reviews, μείνε με την 400D και κοίτα για κανένα καλύτερο φακό.

Αν είναι να την χρησιμοποιείς και για άλλες περιπτώσεις, προτείνω 650D. Καλύτερο AF και καλύτερη απόδοση σε υψηλά ISO (π.χ. για νυχτερινές), από τις άλλες crop (εξαιρείται η 7D). Προσωπικά, αν δεν καταφέρω να πάω σε ακριβό σώμα, την 650D θα χτυπήσω κι εγώ (400D έχω)

Link to comment
Share on other sites

μη νομιζεις οτι εξαιρειται και πολυ η 7d..

600-650-7δ λιιιιιιγο πολυ το ιδιο πραμα ειναι αν βγαλεις τελειως εξω το af .(προς χαριν της συγκρισης και μονο στα υπολοιπα)

Ομοιως και 60δ...πως τα καταφερε η canon εχει σχεδον την ιδια "μηχανη" σε τρεις κατηγοριες και διαφερει απλα στα σημεια τα οποια τα πληρωνεις ξεχωρα αμα τα θες.

υ.γ

πετυχημενο το "ψηνεσαι για μια ακομα?":p

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15581]panaras17[/MENTION] σε ευχαριστώ πάάάάάάρα πολύ για την προσφορά. :)

Θα αρνηθώ όμως για δύο λόγους.

Ο ένας είναι ότι δεν θέλω να δανείζομαι "εργαλεία" απο άτομα (μην γίνει καμιά στραβή όσο είναι στα χέρια μου)

και ο δεύτερος είναι ότι προς το παρόν αποφάσισα να μείνω ως έχω, μετά απο κάποιες συζητήσεις. Οπότε θέλω να αποφύγω να μπω στο τρυπάκι για ένα μικρό χρονικό διάστημα :)

Link to comment
Share on other sites

για την δουλεια που το θελει , δεν χρειαζεται αλλαγη μηχανης.

της το εχουμε πει αρκετοι.

αν θελει να αναβαθμιστει ειναι αλλο θεμα.

οχι ρε..d600.ειναι λιγη για αυτη τη δουλεια :p

Link to comment
Share on other sites

Μέρα με νύχτα μπορώ να πω ή θα φανεί ως ενθουσιασμός;

Πραγματικά καμία σχέση. Ιδιες ρυθμίσεις και στις 2 μηχανές

Το φως απο τη μια το σκότος απο την άλλη.

Χαλάλι :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.