Jump to content



Λάιναξ και torrent = το πιο δύσχρηστο πράγμα έβερ


deninho

Recommended Posts

Αποφάσισα να στήσω ένα μηχανηματάκι χωρίς οθόνες κλπ, για τα τόρεντς. Προφανής επιλογή λειτουργικού: ubuntu. Δωρεάν, σταθερό, εύχρηστο (όπως μας έχει πει πολλάκις ο [MENTION=1066]gdp77[/MENTION] ακόμη και με την υπογραφή του), μικρές απαιτήσεις σε δίσκο. Αυτό που ήθελα για τον torrent client ήταν web interface, και να έχει scheduler & rss downloader. Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει το μTorrent ξέρουν ότι είναι υπόθεση 5 λεπτών αυτό το πράγμα. Άντε κανένα 10λεπτο, αν θες να βάλεις στο RSS downloader μπόλικα αρχεία.

Η απλότητα και η ευχρηστία του λάιναξ, καθώς και οι απειραριθμήσιμοι οδηγοί που υπάρχουν στο internet, με έκαναν να πιστέψω ότι το πολύ σε μισή ώρα (καθότι και άσχετος) θα έχω τελειώσει. Αμ δε. Στις 6 ώρες, μετά από πολλαπλές προσπάθειες, ακολουθώντας 5 οδηγούς για μTorrent, rTorrent, Transmission*, rutorrent απλώς τα παράτησα, πέρασα τα Windows Server 2012 (δωρεάν κι αυτά, από τη σ-χολή), τα οποία είναι φανταστικά, έβαλα και το μTorrent το έστησα σε 5 λεπτά (9:26-9:31, εύρεση, κατέβασμα, εγκατάσταση, ρύθμιση rss, ρύθμιση downloader), και ξαναβρήκα την ηρεμία μου.

Μία λειτουργούσε ο client, δε λειτουργούσε το web interface. Μια λειτουργούσε το interface αλλά δε συνδεόταν με τον client, άλλη φορά δε γινόταν καν εγκατάσταση, μία δεν άνοιγε κανένα τόρεντ. Μην πω για τα dependencies που μου έγιναν τσουρέκια. Έβαλα καταλάθος το Libtorrent 0.9.0 και μετά το rtorrent 0.13.3 και μου λέει "ωπ, φιλαράκ' δεν παίζει ο συνδυασμός, χρειάζομαι το Libtorrent 0.9.3", περνάω το libtorrent 0.9.3, ξαναπάω να περάσω το rtorrent, πάλι το ίδιο μήνυμα λάθους. Διαγραφή ότι directories είχα φτιάξει, και @@... (Σε όλους τους άλλους οδηγούς, οι εντολές που αντέγραψα ήταν ολόσωστες)

Και τώρα θέλω να ρωτήσω: Την ευχρηστία σε αυτό το πράγμα, που διάολο τη βρίσκετε; Κατά τα άλλα φταίνε οι εταιρείες που δεν βγάζουν προγράμματα για λάιναξ, για αυτό δεν ανεβαίνει σε desktop use...

*Το Transmission, πρέπει να ομολογήσω, την τρίτη φορά έπαιξε σωστά, και τότε διαπίστωσα ότι δεν έχει rss. Έβαλα το flexgot, και αφού δεν κατάφερα να το ρυθμίσω, τότε ήταν που παράτησα την προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα (torrent με rss downloader & scheduler), αλλά με μία πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι το ktorrent θα σε καλύψει απόλυτα.

Υ.Γ. Απ' όσο γνωρίζει το mtorent παίζει μια χαρά μέσω wine. Δεν κατάφερες να κάνεις δουλειά με αυτό;

Υ.Γ.2 Μια που όπως έγραψα δεν έχω ασχοληθεί με αυτό που ζητάς, δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις συγκεκριμένο λογισμικό που να παίζει σε Linux και να σε καλύψει, όμως πόσα χρόνια ασχολείσαι με windows και πόσο χρόνο αφιέρωσες στο linux; Απλά θέλω να γράψω ότι μάλλον αδικείς το ubuntu επειδή δεν κατάφερες να κάνεις κάτι που με το mtorrent το πετυχαίνεις σε 5 λεπτά όπως γράφεις. Να είσαι σίγουρος ότι στο linux πετυχαίνεις πολλά σε 5 λεπτά που στα win είναι αδύνατο ή σχετικά χρονοβόρο.

Την ευχρηστία σε αυτό το πράγμα, που διάολο τη βρίσκετε;

Δηλαδή ο μόνος παράγοντας που κρίνει την ευχρηστία κατά τη γνώμη σου είναι το πόσο εύκολα μπορείς να βρεις torrent downloader με τα χαρακτηριστικά που εσύ θέλεις;

Κατάφερες και έβαλες vga drivers και παραπονιέσαι;

Μάλλον έχεις μείνει πολλά χρόνια πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις μείνει πολλά χρόνια πίσω...

Δε θυμάμαι πότε ήταν. Τα ubuntu 10.10 νομίζω πήγα να βάλω, και ήταν φρέσκια η 460 τότε. Κράσαρε συνεχώς το nouveau, δεν υπήρχαν οδηγοί για την κάρτα στα repositories/PPA.

Και έπρεπε να μάθω τώρα εγώ πώς θα σκοτώσω το nouveau kernel, τον Χ server, και δε θυμάμαι για ποιο λόγο πάλι μετά από αυτό δε μπορούσα να εγκαταστήσω τους drivers manually.

Δεν ήταν ευχάριστη εμπειρία. Από τότε, μόνο σε παλιά μηχανήματα linux και σε vbox στα νέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα (torrent με rss downloader & scheduler), αλλά με μία πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι το ktorrent θα σε καλύψει απόλυτα.

Πιθανότατα, όπως και το qbittorrent που πρότεινε ο Volrath. Την επόμενη φορά βλέπουμε

Υ.Γ. Απ' όσο γνωρίζει το mtorent παίζει μια χαρά μέσω wine. Δεν κατάφερες να κάνεις δουλειά με αυτό

Έκανα κάτι καλύτερο από το να βάλω έναν emulator των windows. Έβαλα windows.

Υ.Γ.2 Μια που όπως έγραψα δεν έχω ασχοληθεί με αυτό που ζητάς, δεν ξέρω αν μπορείς να βρεις συγκεκριμένο λογισμικό που να παίζει σε Linux και να σε καλύψει, όμως πόσα χρόνια ασχολείσαι με windows και πόσο χρόνο αφιέρωσες στο linux; Απλά θέλω να γράψω ότι μάλλον αδικείς το ubuntu επειδή δεν κατάφερες να κάνεις κάτι που με το mtorrent το πετυχαίνεις σε 5 λεπτά όπως γράφεις. Να είσαι σίγουρος ότι στο linux πετυχαίνεις πολλά σε 5 λεπτά που στα win είναι αδύνατο ή σχετικά χρονοβόρο.

Με τα windows όντως ασχολούμαι πολλά χρόνια. Με λίνουξ μόλις μερικούς μήνες, αν και κατά το παρελθόν (7-8 φορές, από το ~2002) έχω προσπαθήσει να ασχοληθώ. Δυσκολίες, όμως όπως και αυτή με αποτρέπουν από το να ασχοληθώ περισσότερο. Στα windows κάνεις διπλό κλικ στο εικονίδιο 4 νεξτ, και τελείωσες. Στο λάιναξ, κάνεις sudo apt-get install tade, και μετά 4 φορές το σταυρό σου να μη σου βγάλει errors.

Πάντως, αν σε παρηγορεί, στο λαπτοπ έχω φεντόρα, και παίζει άριστα. Firefox, office & Πασιέντζα.

Δηλαδή ο μόνος παράγοντας που κρίνει την ευχρηστία κατά τη γνώμη σου είναι το πόσο εύκολα μπορείς να βρεις torrent downloader με τα χαρακτηριστικά που εσύ θέλεις;

Δηλαδή ένας από τους παράγοντες που κρίνει την ευχρηστία ενός λειτουργικού συστήματος για το μέσο, μπούφο χρήστη, κατά τη γνώμη μου είναι το πόσο εύκολα θα κάνει τις ίδιες δουλειές που κάνει στα windows στο καινούριο λειτουργικό. Η χρήση λιστών rss σε torrent είναι πολύ διαδεδομένη, και δεν είναι απλά ένα δικό μου βίτσιο. Αυτοματοποιεί το download όταν υπάρχει καινούρια έκδοση του αρχείου.

Όταν κάθε φορά που επιχειρώ να χρησιμοποιήσω λίνουξ (πρώτη φορά χρησιμοποίησα mandrake 8 αν θυμάμαι καλά) έχω κάποιο βασικό πρόβλημα που θέλει 1 μέρα troubleshooting (και τώρα πάει στο διάολο. Έχω και dsl και άλλες 3-4 συσκευές να κάνω δουλειά και να ψάξω πληροφορίες για το πρόβλημα. Τότε; έπαιρνα τα φρύδια μου), το θεωρώ δύσχρηστο. Τη μία δε δούλευε το μόντεμ (είπαμε, 2002 εποχές dialup), την άλλη δε δούλευε η vga, την παράλλη δε δούλευε η κάρτα δικτύου, άλλαξα κάρτα δικτύου για να πάρω με Atheros μια τπ λινκ ήταν, δούλευε, αλλά με κάθε ριστάρτ ήθελε ξανά ρύθμιση :hehe:, άλλη φορά ξανά δεν έβρισκε κάρτα γραφικών, τώρα δε δούλευαν τα torrents. Τι να σου πω; Να πω ότι τα βρίσκω εύχρηστα; Ψέματα θα πω, και δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.

Για απλή χρήση γραφείου είναι εξίσου εύχρηστο με τα windows, και φυσικά προτιμότερο από αυτά αν λάβουμε υπ'όψιν το κόστος.

Για οποιαδήποτε άλλη χρήση desktop, απλά δεν.

Εν τω μεταξύ μου φαίνεται τραγική ειρωνεία το "get a life" της υπογραφής σου, όταν έχασα 6 ώρες από τη ζωή μου προσπαθώντας το αυτονόητο σε macos-windows.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φίλε deninho που το βλέπεις έτσι, αλλά και εγώ ως μέσος χρήστης που δεν θεωρούμαι βέβαια έχω το transmission και μάλιστα χωρίς καν web-if απλά απο άλλο desktop με linux πάνω τρέχω μία remote(είτε gtk είτε μέσω cli) και το βρίσκω βολικό για μένα.:rubik:

Πάντως εδώ είμαστε αυτοί που το υποστηρίζουμε να βοηθήσουμε. Αν υπάρχει κάτι που φημίζεται το λαιναξ είναι η κοινότητα του, όπου πολλοί μπορούν να καθοδηγήσουν κάποιον που δεν έχει την εμπειρία σε κάποια πράγματα. Τι θέλω να πώ, αν πάρεις ένα οδηγό κάποιου user, το γνωστό "τυφλοσούρτι", και είναι outdated θα παρακαλάς να μην είχες ξεκινήσει καν το εγχείρημα, κυρίως στην περίπτωση που δεν βγάζεις άκρη για το τι ακριβώς σου λέει ο οδηγός σε κάθε βήμα να κάνεις.

Δεν βλέπω το λόγο να διαφωνήσουμε σε κάτι που εσύ θεωρείς δύσχρηστο ενώ εγώ εύχρηστο, και αν νομίζεις ότι είναι εύχρηστο για κάποιον χρήστη να σηκώσει windows server, είναι αστείο δεν νομίζεις;;; Στην τελική γιατί να σηκώσεις server για ένα απλό torrent client;;;

Για το support που σχολίασες, απόδειξη το android, δεν χωράει αμφιβολία το τί μπορεί να κάνει ένας linux πυρήνας.

ΥΓ. Δεν κρίνω τα εναλλακτικά λειτουργικά, αποδέχομαι ένα λειτουργικό γιατί μπορώ να κάνω ότι θέλω όπως θέλω, και αν δεν υπάρχει το φτιάχνω για να υπάρχει για μένα και για εκείνους που ίσως το θελήσουν. Επειδη κάποιος μου σερβίρει κάτι μέτρια ψημένο, και μου λέει ότι όλοι έτσι το τρώνε, δεν σημαίνει ότι εγώ δεν το θέλω καλοψημένο. Αν χρειαζόσουν-χρειάζεσαι βοήθεια εδώ είμαστε όσο μπορούμε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κάτι καλύτερο από το να βάλω έναν emulator των windows. Έβαλα windows.

Το ρωτάω γιατί εσύ αναφέρθηκες στο ότι μεταξύ άλλων δοκίμασες και μtorrent. Επειδή ξέρω ότι παίζει μέσω WINE, σε ρωτάω, γιατί μου φαίνεται περίεργο να τρέχεις το πρόγραμμα αλλά να μην γίνεται αυτό που ζητάς. Btw, wine --> Wine Is Not an Emulator :p

Εν τω μεταξύ μου φαίνεται τραγική ειρωνεία το "get a life" της υπογραφής σου, όταν έχασα 6 ώρες από τη ζωή μου προσπαθώντας το αυτονόητο σε macos-windows.

To "get a life" της υπογραφής μου γράφτηκε την εποχή (όχι στο πολύ μακρινό παρελθόν) που ήμουν χωρίς παιδί και single, με χρόνο για να βοηθάω γνωστούς και φίλους με τα pc. Το πόσες ανθρωποώρες έχω χάσει για να καθαρίζω spyware/malware/viruses κτλ. δε λέγεται, οπότε -ναι- κατέληξα στο ότι ο απλός χρήστης που χρειάζεται internet/office/photos/music κτλ, θα έχει καλύτερη εμπειρία χρήσης σε ένα ubuntu, παρά σε win. Αυτό είναι προσωπική μου άποψη και όπως βλέπεις και στην υπογραφή μου αναφέρομαι στην προστασία του συστήματος και όχι στο torrent λογισμικό με συγκεκριμένες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα θέλω να ρωτήσω: Την ευχρηστία σε αυτό το πράγμα, που διάολο τη βρίσκετε; Κατά τα άλλα φταίνε οι εταιρείες που δεν βγάζουν προγράμματα για λάιναξ, για αυτό δεν ανεβαίνει σε desktop use...

Απάντησες μόνος σου. Για να εξακολουθουν εδω και 20 χρόνια να παραμένουν στο 1-2% της αγορας λειτουργικών, αυτο τα λέει όλα.

20 χρόνια μονιμο jerk off!

Moνο μια ενοποίηση θα τους σωσει, ωστε να δημιουργηθούν σταθερά πρότυπα/πρωτόκολλα, αλλιώς..... :suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

καταρχήν θα ήταν πιο εύκολο να βρεις πρώτα απο το internet αν υπάρχει και ποιος torrent client που να έχει

όλα τα χαρακτηριστηκά που χρειάζεσαι και μετά να προσπαθήσεις να το εγκαταστήσεις στο ubuntu.

Καταδεύτερον, το καλό με το linux και το downloading είναι τα filesystems που υποστηρίζονται στο linux.

Σε ένα δίσκο 500GB μπορείς να κατεβάζεις πολλά TB torrents αρκεί να μεταφέρεις τα αρχεία όταν κατέβουν πλήρως.

Σε αυτή τη διαδικασία (που υποστηρίζεται νομίζω και απο το utorrent σε windows) το καλό είναι οτι στο linux

δε θα σε σκίσει το fragmentation για να φτάσεις να μεταφέρεις με 10MB/s απο δίσκο που έχει throughtput 100MB/s

όπως στα windows με το ntfs.

Σε 2 μηχανάκια που έχω torrent clients χρησιμοποιώ το azureus και το mldonkey. Και τα 2 έχουν web-interface (στο azureus χρειάζεται ένα plugin) με το mldonkey να έχει το καλύτερο (πλήρης λειτουργικότητα απο το web-interface).

Το azureus είναι αρκετά πιο βαρύ απο το mldonkey (λόγω κυρίως της java) άλλα υποστηρίζει αρκετά και έχει και τα

plugins. Υποψιάζομαι οτι πρέπει να υποστηρίζει αυτά που χρειάζεσαι αλλα επιβεβαίωσέ το απο το site.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να στήσω ένα μηχανηματάκι χωρίς οθόνες κλπ, για τα τόρεντς. Προφανής επιλογή λειτουργικού: ubuntu. ...

Δεν ήξερες, δε ρώταγες; :p

Το ίδιο είχα κάνει πριν 3-4 χρόνια. Είχα καταφέρει να το στήσω, αλλά είχα άλλα προβλήματα, ειδικά με τη διαχείριση του bandwidth και με το sharing των ταινιών σε media players (όχι pc).

Τελικά μετά από εβδομάδες παίδεμα, έστησα ΧΡ και έμπαινα με RDC, σαφώς καλύτερη λύση από τη web διαχείριση.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες μόνος σου. Για να εξακολουθουν εδω και 20 χρόνια να παραμένουν στο 1-2% της αγορας λειτουργικών, αυτο τα λέει όλα.

20 χρόνια μονιμο jerk off!

Εξαρτάται ποια είναι η αγορά και πώς τη μετράς. Γιατί αν εννοείς αγορά το desktop με το 99% των laptop και ΟΕΜ μηχανημάτων να πωλούνται υποχρεωτικά με win, ε τότε ναι, τα ποσοστά είναι αυτά που γράφεις. Για σκέψου όμως λίγο ευρύτερα... Βάλε tablet, mobiles στο κάδρο. Βάλε συσκευές με embedded OS (το πιθανότερο είναι μέχρι και η τηλεόραση ή το πλυντήριό σου να τρέχουν linux). Τέλος, think big: google, FB κτλ. Τι νομίζεις ότι τρέχουν;

Όσο για το jerking off, δεν ξέρω ποιος το κάνει περισσότερο. Οι linux χρηστές ή όλοι αυτοί που τα τελευταία 20 χρόνια έχουν χάσει τη μισή ζωής τους να καθαρίζουν malware και να κάνουν troubleshooting για τα bsods, ενώ έχουν πληρώσει αδρά τη μαμά MS, τις εταιρείες A/V τις συχνές αναβαθμίσεις hw για να τρέχουν να νέα trendy win (που τα μισά ήταν χρέπια (βλ. ΜΕ, ΜΕΙΙ, win8) κτλ.

Moνο μια ενοποίηση θα τους σωσει, ωστε να δημιουργηθούν σταθερά πρότυπα/πρωτόκολλα, αλλιώς.....

Θα μας σώσει; Τι είμαστε, αντιμαχόμενα στρατόπεδα; Να μας σώσει από τι; Όσο για την ενοποίηση που πρεσβεύεις (και μάλλον συμφωνώ μαζί σου) , μάλλον θα δώσει στο linux μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης από την κουτσή Μαρία, αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσο καλό θα κάνει στην ελεύθερη φύση του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION]

Να σου πω κάτι.

Παίρνεις πέρσι έναν 2600K και μια Asus μητρική Z68.

Αυτές ήταν από τις πρώτες μητρικές που χρησιμοποιούσανε ethernet adapter της Intel, τον 82579V.

Υπάρχει καιρό στο κουρμπέτι ο κύριος αυτός, οπότε θαρρείς πως θα έπαιζε με την μια έστω στο "λαοφιλές" Ubuntu. ( έκδοση 10 ή 11 κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως ήταν η latest stable εκείνης της εποχής )

Μπαίνεις μέσα μετά το installation... network γιοκ.

Ψάχνεις στο net, ψάχνεις, ψάχνεις... σου βγαίνει η παναγία να βρείς κάτι που δουλεύει, αλλά τελικά δεν λες ότι δουλεύει και τόσο καλά ( κάθε restart ήθελε και να κάνεις initialize χειροκίνητα ).

Λες ας δοκιμάσω άλλο release, βάζεις π.χ. Mandriva... πάλι δεν την υποστηρίζει, πάλι ψάξε στο net να βρείς λύση, διαφορετικές εντολές για το terminal, και τελικά δεν καταφέρνεις κάτι.

Πας σε 3η διανομή, πλέον έχεις πάρει το καλάι... βάζεις debian... κλικ κλικ κλικ, τικ τικ τικ, πάλι στον ίδιο μποναμά.

Πάλι διαφοροποιημένες οι εντολές στο terminal, πάλι παίδεμα και ψάξιμο, αλλά τουλάχιστον στο τέλος λειτουργούσε σωστά ο driver και η κάρτα επιτέλους!

Για ποιό λόγο πρέπει δηλαδή το κάθε release να χρησιμοποιεί διαφορετικές εντολές στο terminal ?

Δεν θα ήταν μερικές χιλιάδες φορές καλύτερο αυτές να ήταν κοινές μεταξύ των διανομών ?

Επίσης το learning curve για ένα linux distrib. είναι πολλάκις μεγαλύτερο χρονικά και σαν δυσκολία από το learning curve των Windows ή και των Mac OS για έναν αρχάριο σε όλα τα OS πάντα. ( αλλά και για έναν εξοικειωμένο win user τα πράγματα δεν τα λες και πολύ καλύτερα ).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Να σου πω κάτι.

Πάρε ένα mobo με chipset κατασκευής μεταγενέστερο των win7. Πέρνα του win7 μαμά χωρίς drivers. Θα παίξει; ΟΧΙ. Πόσο μάλλον στο linux που τους drivers τους βγάζει η κοινότητα πολλές φορές γιατί κάποιο vendors δεν το υπολογίζουν.

Αυτό δε λέει κάτι για το λειτουργικό.

Να σου πω κάτι άλλο: Το δικό μου toshiba l655 2ετίας (laptop). Κάντου format και πέρνα του win (όχι system restore). Στο Θεό που πιστεύεις, για να παίξει σωστά θέλει 3 (τρεις) web pages γεμάτες links drivers... Μιλάμε για πάνω από 3-4 ώρες στήσιμο.

Ε με Ubuntu 12.04 σε 15-20 λεπτά έχω ΕΤΟΙΜΟ σύστημα (με εφαρμογές).

Εν κατακλείδι, για κάθε παράδειγμα που θα μου πεις, όπου δεν αναγνωριζόταν το (πολύ καινούριο) HW, μπορώ να σου αναφέρω πολλαπλάσια success stories...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Να σου πω κάτι.

Πάρε ένα mobo με chipset κατασκευής μεταγενέστερο των win7. Πέρνα του win7 μαμά χωρίς drivers. Θα παίξει; ΟΧΙ. Πόσο μάλλον στο linux που τους drivers τους βγάζει η κοινότητα πολλές φορές γιατί κάποιο vendors δεν το υπολογίζουν.

Αυτό δε λέει κάτι για το λειτουργικό.

Για οποιονδήποτε νέο ή casual windows user το να βάλει driver για κάτι που δεν αναγνωρίζεται δεν είναι τίποτα.

Ξέρει πολύ απλά να βάλει το driver wizard ( program ) ή να μπεί στο site του προϊόντως, να κατεβάσει ένα μαμιο-exe να το κάνει double-click και voila, έτοιμο το ματζαφλάρι.

Στο linux μπορεί να το κάνει αυτό ? Όχι επί το πλείστον.

Επικεντρώνομαι όπως καταλαβαίνεις στην εγκατάσταση drivers, programs, κλπ, όχι στο πόσα αναγνωρίζει το καθένα και πόσα όχι.

Αυτά τα "απλά" για τους linuxάδες που παίζανε με slackware κλπ το 2002-2004, είναι και αυτά που διώχνουνε τον νέο στο linux.

Δεν νοιάζει τον άλλο αν μπορείς να κλάσεις IPv6 από το terminal σε 15 sec, δεν τον νοιάζει αν μπορείς να αλλάξεις το UI "παντελώς", δεν τον νοιάζει αν είναι τα προγράμματα free ( λες και το piratebay έκλεισε :p ), τον νοιάζει να κάνει την δουλειά του βολικά, γρήγορα και εύκολα δίχως να τρώει χρόνο ( λίγο ή και πολύ ανάλογα την περίσταση και περίπτωση ) για να κάνει κάτι να δουλέψει ( που ίσως και να μην δουλέψει ) [ και το να μην δουλέψει π.χ. η κάρτα A/V που πήρες για να κάνεις capture τα video από την camera σου, κλπ είναι ένα deal breaker ]

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4484]ganastasiou[/MENTION]

Να σου πω κάτι.

Παίρνεις πέρσι έναν 2600K και μια Asus μητρική Z68.

Αυτές ήταν από τις πρώτες μητρικές που χρησιμοποιούσανε ethernet adapter της Intel, τον 82579V.

Υπάρχει καιρό στο κουρμπέτι ο κύριος αυτός, οπότε θαρρείς πως θα έπαιζε με την μια έστω στο "λαοφιλές" Ubuntu. ( έκδοση 10 ή 11 κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως ήταν η latest stable εκείνης της εποχής )

Μπαίνεις μέσα μετά το installation... network γιοκ.

Ψάχνεις στο net, ψάχνεις, ψάχνεις... σου βγαίνει η παναγία να βρείς κάτι που δουλεύει, αλλά τελικά δεν λες ότι δουλεύει και τόσο καλά ( κάθε restart ήθελε και να κάνεις initialize χειροκίνητα ).

Λες ας δοκιμάσω άλλο release, βάζεις π.χ. Mandriva... πάλι δεν την υποστηρίζει, πάλι ψάξε στο net να βρείς λύση, διαφορετικές εντολές για το terminal, και τελικά δεν καταφέρνεις κάτι.

Πας σε 3η διανομή, πλέον έχεις πάρει το καλάι... βάζεις debian... κλικ κλικ κλικ, τικ τικ τικ, πάλι στον ίδιο μποναμά.

Πάλι διαφοροποιημένες οι εντολές στο terminal, πάλι παίδεμα και ψάξιμο, αλλά τουλάχιστον στο τέλος λειτουργούσε σωστά ο driver και η κάρτα επιτέλους!

Για ποιό λόγο πρέπει δηλαδή το κάθε release να χρησιμοποιεί διαφορετικές εντολές στο terminal ?

Δεν θα ήταν μερικές χιλιάδες φορές καλύτερο αυτές να ήταν κοινές μεταξύ των διανομών ?

Επίσης το learning curve για ένα linux distrib. είναι πολλάκις μεγαλύτερο χρονικά και σαν δυσκολία από το learning curve των Windows ή και των Mac OS για έναν αρχάριο σε όλα τα OS πάντα. ( αλλά και για έναν εξοικειωμένο win user τα πράγματα δεν τα λες και πολύ καλύτερα ).

Συμφωνούμε, μα το θέμα support δεν είπε κανείς ότι δεν είναι μπελάς για το desktop, όσον αφορά κυρίως τα latest προϊόντα που βγαίνουν για end-users. Απλά όταν υπάρχει το κατάλληλο "αντίτιμο" τότε κάνουν σαν τρελές οι εταιρείες να το υποστηρίξουν, βλ. android, servers.

Οι διαφορετικές εντολές στο κάθε "release" δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς, αλλά μάλλον αναφέρεσαι στο pms(package management system) των διανομών. Ο πραγματικός λόγος είναι οτι η κάθε διανομή έχει και διαφορετικό policy για την συντήρηση της, τα πραγματικά παράγωγα είναι 2-4. Αν και θα ήθελα να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το διαφορετικές εντολές...

Αλλά η ουσία του ποστ μου είναι ότι το "τυφλοσουρτι" αν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνει, και απλά το κάνεις γιατί το λέει κάποιος είναι και το πρόβλημα μερικές φορές για την δυσφήμιση του, αλλά και το θετικό του οσον αφορά την κοινότητα του.

Θεωρώ εξίσου σημαντικό την ύπαρξη του μαζί με τα άλλα λειτουργικά, αλλά είναι διαφορετικό να πείς ότι κάτι είναι χάλια,sucks,gtp, επειδή δεν συνάπτει στην λογική των windows στο θέμα desktop(αν και έχει καταφέρει σε μεγάλο βαθμό να κλέψει χρήστες). Στην δουλειά έχω XP, λόγω policy, αλλά νιώθω σαν ανήμπορος να κάνω πολλά πράγματα επειδή έχω εστερνιστεί την λειτουργία του των διανομών linux, και την δυνατότητα που μου δίνουν να κάνω ότι θέλω ακριβώς όπως το θέλω. Με ότι μικροπεριορισμους σε features, απο αντίστοιχες εφαρμογές windows, που συνήθως και εκεί βρίσκεις τρόπο να κάνεις κάτι είτε καλύτερα είτε λίγο χειρότερα.

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Καλά και σε win, η υποστήριξη για παλιό hardware είναι θέμα, και σε latest hardware αρκετές φορές. Μην τα κάνουμε όλα πανάκεια επειδή ένα next,next διευκολύνει κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται μια νεα διαμαχη για το λινουξ. Εχω δοκιμασει απο το 2002 πολλες διανομες και αναγνωριζω την αξια του. Οσα εγραψα εκφραζουν τη λυπη μου που το λινουξ δεν απολαμβανει την προσοχη και δημοτικοτητα που του αξιζει, και αυτο οφειλεται στη μεγαλη διαφοροποιηση που υπαρχει στις διανομες.

Ελπιζω σε μια ενοποιηση και σταθεροποιηση ολων των προτυπων, πρωτοκολλων, εντολων, γραφικων περιβαλλοντων κλπ. Μονο ετσι θα αρχισουν και οι software/hardware κατασκευαστες να παρεχουν συνεχεια προιοντα και υποστηριξη και το λινουξ να αρχισει να κατακτα τον απλο χρηστη.

Εδω και 25-30 χρονια ζουμε το μονοπωλιο του Gates και το Λινουξ απλα χαραμιζεται σε σερβερς και δικτυα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γιατί το κάνατε VS το θέμα από την στιγμή που στο Post 7 υπάρχει αντίστοιχη γρήγορη λύση σε σχέση με τα Win?

Από εκεί και πέρα ο καθένας διαλέγει και παίρνει.

Ειχα και εγω Setup με κατεβαστηρι + File Server . Στην αρχή έτρεχε Server 2003 γιατι δεν ηξερα να κανω Share. Μετα λεω δεν δοκιμαζω Linux? Περασαν πολλες διανομες..εμαθα τα βασικα. Linux ειχα για 5 χρονια περιπου (το εριξα το ψαξιματακι για να παιζουν οπως τα θελω)..μεχρις οτου σύνδεσα το PC σε μετρητή κατανάλωσης και είδα οτι καεί περισσότερο σε σχεση με τα Win 7. Οποτε το γυρισα σε Win 7. Τι παει να πει αυτο οτι τα Linux ειναι GTP και τα win σκαβουν? Οχι βεβαια.

Διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Τι θέλω να πω? Ε δεν θα στήσω γραφικό περιβάλλον για να τρέχω apache κοκ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.