Jump to content



7970 σε νερό


Wizard!

Recommended Posts

imho οι δυο τελευταιες απαντησεις ειναι μαλλον οι καλυτερες και πιο συνετες εναλλακτικες σου Ζωρζ

επειδη καταλαβαινω οτι σε τρωει ομως κι εφοσον το μπλοκ υπαρχει ηδη στο κυκλωμα (γεματο κιολας)

και τα mem & vrm heatsinks υπαρχουν ηδη σε αναμονη,

μπορεις να κανεις μια γρηγορη δοκιμη με την προυποθεση οτι θα παρακολουθεις τις θερμοκρασιες περαν του πυρηνα

μιας και ενδεχεται να χρειαστει ειτε μεγαλυτερο vrm heatsink ειτε καλυτερο airflow τοπικα....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
...μπορεις να κανεις μια γρηγορη δοκιμη με την προυποθεση οτι θα παρακολουθεις τις θερμοκρασιες περαν του πυρηνα...

Του πυρήνα εντάξει... Των mosfets? Το gpu-z που κατέβασα (0.6.6) δεν τις δείχνει, μόνο του πυρήνα έχει... To ίδιο και το HW Monitor... Άλλη επιλογή;

Edit: George, η απάντηση από την Watercool, ακριβώς αυτό που λέγαμε υπάρχει έτοιμο:

http://shop.watercool.de/HEATKILLER-microSW-X-60-DIY/en-1

Link to comment
Share on other sites

Και μια ακομη ιδεα, για τις μνημες, που θελει λιγη εργασια.

Αντι να κολληθουν τα ψυκτρακια απ' ευθειας πανω σ αυτες κοβουμε αναλογων διαστασεων χαλκινα πλακιδια (2mm), τα τοποθετουμε στις μνημες με pads (πιανοντας ολη την 4αδα μαζι), τα βιδωνουμε στις τρυπες της πλακετας που υπαρχουν γυρω τους και πανω στα πλακιδια κολλαμε τα ψυκτρακια (ενα πανω απο καθε μνημη).

Με αυτο τον τροπο εχουμε μεγαλυτερη απαγωγη της θερμοτητας, δεν κινδυνευουμε την καρτα απο το κολλα - ξεκολλα και εχουμε μεγαλη ευελιξια σε περιπτωσεις αλλαγης της - RMA, κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ψάχνεις για ψυκτρα για mosfet πρόσφατα είδα αυτό :

GELID Solutions > Products

και αυτό

GELID Solutions > Products

To ότι γράφουν 6900 νομίζω ότι είναι μικρό, καθώς αν θυμάμαι καλά είναι ίδιο το setup στο VRM...

Όσο για τις μνήμες εδώ και καιρό ψάχνω στο ebay διάφορες low-profile ψύκτρες από διάφορες υλοποιήσεις, για να κανιβαλίσω και να φτιάξω αυτό που είπε από πάνω ο atiman...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό ψάξιμο, βρήκα τα εξής:

Η κάρτα που έχω δεν υποστηρίζει ένδειξη θερμοκρασιών στα VRMs κι έτσι δε μπορώ να γνωρίζω εύκολα τι γίνεται. Έχω θερμόμετρο laser, αλλά θα μου δώσει τη θερμοκρασία στην ψύκτρα, κάτι που δεν είναι ασφαλές.

Γράφουν ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, γιατί έχουν κύκλωμα προστασίας κι αν φτάσουν σε σημείο που μπορεί να καούν, κλείνουν (?) ή κατεβάζουν την απόδοσή τους (?) Άρα μήπως κάτι άλλο έφταιξε στην πρώτη και όχι οι θερμοκρασίες, αφού όταν κάηκε ήταν και idle ;

Επικοινώνησαν μαζί μου 2 παιδιά από το forum του [H]ard|OCP και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, την έχουν με GPU block μόνο και απλά έχουν βάλει ψυκτράκια μνημών στα VRMs χωρίς καν ανεμιστήρα.

Εγώ πάντως καταλήγω μάλλον στη λύση με το mem cooler για να είμαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο MVR-100 Water Block (Motherboard VReg) δεν σου κανει σαν λυση?Εχει και πολλες διαστασεις σε plates για να την βαλεις και στην επομενη...

Αναφέρει διαστάσεις 9.91 x 1.70 x 1.40 cm.

Αν το 9.91 είναι η πλάκα, δε μου κάνει, γιατί οι βίδες στην κάρτα είναι στα 9.00cm.

Αν όμως είναι, με τα μεταλλάκια ανοιγμένα, τότε είναι ιδανικό και καλύτερο από το HeatKiller που θα πρέπει να κοπεί και σε άλλη κάρτα αργότερα, ενδεχομένως δεν κάνει.

Edit: Άκυρο... Είναι 10cm το μέγεθός του και οι τρύπες στα 92... Εμένα είναι 90 ακριβώς... :(

mvr-100_d0.gif

Link to comment
Share on other sites

Aν σε παίρνει σε φάρδος μπορείς να βάλεις λαμάκι με 2 φρεζάτες τρύπες στα 92 και με 2 τρύπες στα 90 με κάποιο ελάχιστο offset από τον διαμήκη άξονα .

Στις πρώτες βιδώνεις το λαμάκι πάνω στο μπλοκ και στις δεύτερες βιδώνεις το σύνολο στο PCB με βίδες από την πίσω πλευρά του PCB.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε παίρνει σε φάρδος μπορείς να βάλεις λαμάκι με 2 φρεζάτες τρύπες στα 92 και με 2 τρύπες στα 90 με κάποιο ελάχιστο offset από τον διαμήκη άξονα .

Στις πρώτες βιδώνεις το λαμάκι πάνω στο μπλοκ και στις δεύτερες βιδώνεις το σύνολο στο PCB με βίδες από την πίσω πλευρά του PCB.

Κινεζικά δεν τα λέω, αλλά νομίζω ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] θα καταλάβει τι λες, εγώ όχι... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aν σε παίρνει σε φάρδος μπορείς να βάλεις λαμάκι με 2 φρεζάτες τρύπες στα 92 και με 2 τρύπες στα 90 με κάποιο ελάχιστο offset από τον διαμήκη άξονα .

Στις πρώτες βιδώνεις το λαμάκι πάνω στο μπλοκ και στις δεύτερες βιδώνεις το σύνολο στο PCB με βίδες από την πίσω πλευρά του PCB.

Κινεζικά δεν τα λέω, αλλά νομίζω ο @Κοπρίτης θα καταλάβει τι λες, εγώ όχι... :rolleyes:

τον παιρνει στο φαρδος γιατι εχει διπλη σειρα vrm οποτε εχει πλατος γυρω στα 15mm

το θεμα ειναι οτι δεν πιστευω οτι αξιζει η φασαρια ευρεσης, παραγγελιας, μονταρισματος

και η συνδεση του vrm block με το gpu

ενω με το στοκ ψυκτρακι κι ενα 6αρι fan στα 7V θα παιζει μια χαρα

αλλα αμα ο μαχαιροβγαλτης Wizard το θελει ετσι, τι να πω... να του χαλασω χατηρι? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κανω ενα necrobump γιατι ψαχνω αυτες τις μερες λυση στο ιδιο θεμα...

[MENTION=173]Wizard![/MENTION]

Τι επιλεχθηκε τελικα, και ποιες ειναι οι εντυπωσεις μετα απο 2 μηνες χρησης?

Η καρτα για την οποια με ενδιαφερει ειναι reference 7970, ωστοσο θελω να αποφυγω με οποιοδηποτε τροπο το full-cover, αφου εχω καταντησει να αλλαζω καρτα καθε 3 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Τι επιλεχθηκε τελικα, και ποιες ειναι οι εντυπωσεις μετα απο 2 μηνες χρησης?

Ντρέπεσαι να πεις 14; :p Του 2013 είναι το θέμα ;)

Η καρτα για την οποια με ενδιαφερει ειναι reference 7970, ωστοσο θελω να αποφυγω με οποιοδηποτε τροπο το full-cover, αφου εχω καταντησει να αλλαζω καρτα καθε 3 μηνες...

Κατέληξα σε αυτό που λέγαμε παραπάνω, δηλαδή, απλό block στη gpu, αλουμινένια ψηκτράκια στις μνήμες και ξεχωριστό block στα VRMs μαζί με ένα plate για να τα πιάσει όλα.

Αφού μας παίδεψε λίγο, γιατί καθόταν λίγο κυρτή λόγω των 2x8pin που μπαίνουν στην άκρη, με αποτέλεσμα να μην πατάει το block καλά, έπαιξε άριστα και παίζει ακόμα. Με 1 ώρα furmark, φτάνει τους 60°C και στο κύκλωμα με ένα 3πλό ψυγείο έχει επεξεργαστή, κάρτα και RAID controller.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να βρω την καλυτερη λυση η οποια θα ψυξει τα VRM και το κοστος ειτε να ειναι ακομα και 40-50 ευρω, ΑΛΛΑ να ειναι re-usable στις επομενες καρτες, ειτε να ειναι μικρο, κατω απο 20ε για να εχω την ανεση ακομα και να το "πεταξω" στις επομενες...

Ενω η λυση ενος μακροστενου block σαν το koolance που εβαλες, ειναι η ιδανικοτερη απο πλευρας αποδοσης, αφενος με φοβιζει λιγο το θεμα "πατεντας" για να ταιριαξει, αφετερου δυσκολο να ειναι re-usable στο μελλον...

Παντως σε αυτην την περιπτωση, εψυξες καθολου το αλλο VRM που ειναι στα αριστερα του πυρηνα ή μονο αυτα στα δεξια που ειναι και τα πιο ζεστα?

Σκεφτομαι σαν πιο universal λυση να παρω ψυκτρακια για ολα και να βαλω 2 gentle typhoon σε χαμηλες στροφες σε μια pci διπλα στην καρτα... Με τη λογικη οτι τα ψυκτρακια ειναι re-usable, αλλα και να μην ταιριαζουν ολα, δεν αποτελουν σοβαρο κοστος...

Απλα αυτη η λυση δεν εχει τοσο ομορφο αισθητικα αποτελεσμα, και προσθετει θορυβο 2 ανεμιστηρων εστω και αν ειναι μονο 500 στροφων πχ...

Για τον πυρηνα σκοπευω να χρησιμοποιησω EK VGA Supremacy Accetal μαζι με τον ανταπτορα για 7970 (λογω του πυρηνα που ειναι λιγο χαμηλοτερα σε σχεση με την περιμετρο του...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] Αυτό που έκανα είναι πλήρως reusable και αυτό ήταν από τα βασικά κριτήρια επιλογής. Το block το βάζεις σε όποια κάρτα θέλεις και το μόνο που ίσως χρειαστεί να αλλάξεις είναι η βάση (plate). Το άλλο, αριστερά, έχει ένα απλό παθητικό, ούτε καν ανεμιστήρα να το φυσάει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3321]Blinky[/MENTION] Αυτό που έκανα είναι πλήρως reusable και αυτό ήταν από τα βασικά κριτήρια επιλογής. Το block το βάζεις σε όποια κάρτα θέλεις και το μόνο που ίσως χρειαστεί να αλλάξεις είναι η βάση (plate). Το άλλο, αριστερά, έχει ένα απλό παθητικό, ούτε καν ανεμιστήρα να το φυσάει.

ακουγεται πολύ ενδιαφέρον...δεν είχα καταλάβει ότι το plate βιδώνει στο block και στην ουσία μόνο αυτο πρέπει να πετσοκοψεις... Απο που εγινε η αγορα και πόσο σου πήγε? Πήρες και κάποια low profile ramsinks για τις μνήμες που είναι εκεί που περνάνε οι σωλήνες του block?

σου είναι εύκολο να μου βγάλεις μια φωτο της κάρτας με αυτα εγκατεστημένα να δω πως είναι το τελικό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται πολύ ενδιαφέρον...δεν είχα καταλάβει ότι το plate βιδώνει στο block και στην ουσία μόνο αυτο πρέπει να πετσοκοψεις... Απο που εγινε η αγορα και πόσο σου πήγε? Πήρες και κάποια low profile ramsinks για τις μνήμες που είναι εκεί που περνάνε οι σωλήνες του block?

σου είναι εύκολο να μου βγάλεις μια φωτο της κάρτας με αυτα εγκατεστημένα να δω πως είναι το τελικό αποτέλεσμα?

Δε θυμάμαι... Τα είχε παραγγείλει ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] μαζί με άλλα για να μειωθούν τα μεταφορικά. Εγώ είχα πάρει μόνο τον πάτο του block, γιατί ήθελε αλλαγή λόγω 7970, το αναφέρει και πιό πάνω στο link της Swiftech, αν και νομίζω ότι πλέον επιλέγεις ποιά έκδοση θέλεις.

Τα ramsinks τα είχα, απλά παλιά που είχα ένα Zalman Resarator. Κάπως είχαν βρεθεί στα χέρια μου low και high profile. Έβαλα τα high σε όλες, εκτός από τις δύο που περνάνε οι σωλήνες, όπως επίσης και στα mosfets που είναι αριστερά του πυρήνα. Είναι αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία:

20130928_010331_zpsb7dd3ef1.jpg

Για φωτό, δες εδώ, φαίνεται αρκετά καλά:

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/deikste-to-kouti-sas-2737-196.html#post1063472957

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] εσυ εχεις το koolance vrm-40 σωστα? Το vrm-100 ειναι καλυτερο/χειροτερο για αυτο το ρολο? Αποκει και περα, ποιο plate πηρατε και χρειαστηκε κοψιμο ή οχι?

Θα παω και εγω σιγουρα σε τετοια λυση απ'οτι φαινεται, μου αρεσε που το πολυ πολυ να αλλαξεις μονο το plate!

Μιας και δεν εχω καθολου ramsinks εγω available, προτεινονται καποια ή υπαρχει καποιο σετ που να εχει και low και high profile? Εχει και πολλες μνημες η ρημαδα, 12 ειναι...

Α, και κατι τελευταιο, μετραει το gpu-z τα vram temp της καρτας σου να δουμε πως αποδιδει ή επειδη ειναι non-ref οχι?

Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις το koolance vrm-40 σωστα? Το vrm-100 ειναι καλυτερο/χειροτερο για αυτο το ρολο? Αποκει και περα, ποιο plate πηρατε και χρειαστηκε κοψιμο ή οχι?

Θα παω και εγω σιγουρα σε τετοια λυση απ'οτι φαινεται, μου αρεσε που το πολυ πολυ να αλλαξεις μονο το plate!

Το 100 είναι μεγαλύτερο και δεν άφηνε περιθώριο για τις τρύπες. Νομίζω φαίνεται και στο παραπάνω σχεδιάγραμμα. Plate είχαμε πάρει αυτό αν θυμάμαι καλά, γιατί η απόσταση που έχουν οι βίδες είναι 90mm και αυτό είναι το μόνο αρκετά μακρύ.

Μιας και δεν εχω καθολου ramsinks εγω available, προτεινονται καποια ή υπαρχει καποιο σετ που να εχει και low και high profile? Εχει και πολλες μνημες η ρημαδα, 12 ειναι...

Δεν ξέρω κάποιο σετ που να έχει και τα δύο. Πιστεύω ότι καλύτερη λύση είναι να ψάξεις για μεταχειρισμένα. Δεν παθαίνουν τίποτα, σκέτο μέταλλο είναι. Να δώσεις 15-20€ για 12 ψηκτράκια, τα θεωρώ πολλά.

Α, και κατι τελευταιο, μετραει το gpu-z τα vram temp της καρτας σου να δουμε πως αποδιδει ή επειδη ειναι non-ref οχι?

Όχι, δεν είχε κάποια ένδειξη, ούτε για τα VRMs που ήθελα. Είχα μετρήσει θερμοκρασίες πάνω στο μέταλλο με laser, αλλά δε θυμάμαι πόσο έφτανε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.