Jump to content



Πόσο ευχαριστημένοι είστε με το Galaxy Note II?  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ισως εδω δεν ειναι το πιο αντικειμενικο σημειο να ρωτησω, καθως ολοι γουσταρετε τα note σας (και με το δικιο σας ετσι), αλλα ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε με κριτικη σκεψη :) Εχω σκοπο να παρω κινητο μεσα στους επομενους δυο μηνες και αναρωτιεμαι αν ειναι καλο να παω στο note 2 η να περιμενω για καποιο νεο μοντελο (HTC m7?) με 1080p οθονη. Τι με συμβουλευετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλη η HTC δε λέω (έχουν περάσει αρκετά τηλέφωνα της από τα χέρια μου και δεν ειχα κάποιο παράπονο) αλλά αν θέλεις να παίρνεις τα updates (καταρχάς) χωρίς να τα βλέπεις με το κυάλι μάλλον το Samsung ειναι καλύτερη (συν όλα τα άλλα θετικά που έχει εκ των πραγμάτων).

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις--> πληροφορίες σχετικά με το τηλ

Ασχετε :p

α ναι; τοσο απλο ; Και θα πρεπε να λεει

Κυριε Ιασονα , η συσκευη σας διαθετει ελληνικο firmware?

κατι νουμερα βλεπω.

Ξαναρωταω

πως βλεπω αν εχω ελληνικο firmware?

Link to comment
Share on other sites

Ισως εδω δεν ειναι το πιο αντικειμενικο σημειο να ρωτησω, καθως ολοι γουσταρετε τα note σας (και με το δικιο σας ετσι), αλλα ελπιζω να μπορειτε να με βοηθησετε με κριτικη σκεψη :) Εχω σκοπο να παρω κινητο μεσα στους επομενους δυο μηνες και αναρωτιεμαι αν ειναι καλο να παω στο note 2 η να περιμενω για καποιο νεο μοντελο (HTC m7?) με 1080p οθονη. Τι με συμβουλευετε;

Το SGN2 είναι power σε όλα, αλλά περιμένεις να σου πει κανείς αν είναι καλύτερο από κινητά που ακόμα δεν κυκλοφορούν;

Link to comment
Share on other sites

Το SGN2 είναι power σε όλα, αλλά περιμένεις να σου πει κανείς αν είναι καλύτερο από κινητά που ακόμα δεν κυκλοφορούν;

H απορία έγκειται στο γεγονός οτι δεν έχω δεί 5"αρα 1080p οθόνη και στο μυαλό μου φαντάζει "άχρηστη" αυτή τη στιγμή, καθώς η 720p του Nexus μου φαίνεται ακόμα απίστευτη -- φαντάζομαι οτι στο Νοte είναι ακόμα καλύτερη. Το πρόβλημα είναι οτι τα ίδια λέγαμε και για τις οθόνες παλιότερα HTC HD2 "φίλε η ανάλυση είναι άπειρη, δεν παίζει να γίνει καλύτερη!" και μετά απο έναμιση χρόνο τα συγκεκριμένα κινητά θύμιζαν gameboy 1992.

Προφανώς κάτι τεχνολογικοειδές το αγοράζεις τη στιγμή που το χρειάζεσαι, οχι νωρίτερα, όχι αργότερα. Πολλές φορές όμως είσαι βολεμένος για την παρούσα και απλά θέλεις να κάνεις upgrade. Kαθώς το 2013 είναι το έτος του 1080p στα κινητά και ήδη η σόνυ έχει παρουσιάσει το Xperia Z, αξίζει να επενδύσει κάποιος σε Νote 2 όταν δεν χρειάζεται τη γραφίδα; Η ερώτηση μάλλον απευθύνεται σε άτομα που έχουν δει 5" 1080p από κοντά και μπορούν να κρίνουν τη διαφορά του ppi.

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γυρναμε στην 4.1.1?

η μπαταρια πεφτει απελπιστηκα γρηγορα

η πεστε μου τι να κανω να κοψω για να μη πεφτει ετσι γρηγορα

Android OS

Android system

ειναι αυτα που μου καταναλωνουν περισσοτερο

εχω πολλα νευρα γτ μου δινει στα νευρα να κανεις update για καλυτερα και να στα γαμ@ει ολα!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως γυρναμε στην 4.1.1?

η μπαταρια πεφτει απελπιστηκα γρηγορα

η πεστε μου τι να κανω να κοψω για να μη πεφτει ετσι γρηγορα

Android OS

Android system

ειναι αυτα που μου καταναλωνουν περισσοτερο

εχω πολλα νευρα γτ μου δινει στα νευρα να κανεις update για καλυτερα και να στα γαμ@ει ολα!!

Καλημέρα.

Το πιο πιθανό είναι κάποια απο τις εφαρμογές σου να κρατάει τον επεξεργαστη ''ξύπνιο''.Αν έχεις κάποια που υποπτεύεσαι, κάνε απεγκατάσταση και δες τη συμπεριφορα.Επίσης υπάρχει και η πιθανότητα να μη ''κάθησε'' καλά το firmware πάνω απο το προηγούμενο.

Προσωπικά δεν έχω διαφορές στη κατανάλωση μεταξυ 4.1.1 και 4.1.2.

Στη συνέχεια υπάρχουν 2 λύσεις.

α)Κάνε factory reset (επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων) και στήσε τη συσκευή απο την αρχή.Είμαι σίγουρος ότι θα στρώσει.

β)Κατεβάζεις μια 4.1.1 και τη περνάς μέσω pc odin με το τρόπο που θα βρεις στον οδηγό στη 1η σελίδα.

Για μένα, όποτε έχεις χρόνο, ακολούθησε τη πρώτη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

αλλα δε δεχομαι να κανω ΜΟΝΟ το update και να συμβαινει αυτο.

να φοβαμαι μην ανοιξω την οθονη γιατι θα δω 1% λιγοτερο απο οτι πριν.

εσυ που εισαι χακερ σε αυτα

στις 2ωρες 22λεπτα 92% 3G ανοιχτο

sceen (48% 21m time on)

ανδροιδ οσ (21% cpu total :3m 52second / stay awake:20m 38s)

anroid system (11% cpu total : 2m / cpu foreground 14 second / stay awake 2m

τι βλεπεις γιατρε ; :D

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

αλλα δε δεχομαι να κανω ΜΟΝΟ το update και να συμβαινει αυτο.

να φοβαμαι μην ανοιξω την οθονη γιατι θα δω 1% λιγοτερο απο οτι πριν.

εσυ που εισαι χακερ σε αυτα

στις 2ωρες 22λεπτα 92% 3G ανοιχτο

sceen (48% 21m time on)

ανδροιδ οσ (21% cpu total :3m 52second / stay awake:20m 38s)

anroid system (11% cpu total : 2m / cpu foreground 14 second / stay awake 2m

τι βλεπεις γιατρε ; :D

Κοίτα...Δε τα βλέπω και τόοοοσο τραγικα τα πράγματα όπως τα ανέφερες...:)

Το 3G ''ρουφάει'' τη μπαταρία περισσότερο απο οτιδήποτε, ιδίως αν είμαστε σε περιοχή με όχι τόσο καλό σήμα.

επίσης οι τιμές στο android os είναι φυσιολογικές.Να σε παραξενέψει αν οι τιμές τους είναι πάνω απο τη κατανάλωση οθόνης!

Επίσης δεν ανέφερες αν έχεις ανοιχτό το συγχρονισμό ή όχι.Αν ναι, και επίσης αν έκανες και κάποιο browsing/tapatalk/facebook αυτά τα 20 λεπτά που η οθόνη ήταν ανοιχτή, είσαι καλά...:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω gomar... Πέφτει γρήγορα η μπαταρία. Κάθε 24 ώρες θέλει φόρτιση...

screenshots201301171009.png

Αφαίρεσα ότι εφαρμογές έβαλα αφού πέρασα την 4.1.2 αλλά το θέμα παραμένει...

Factory reset δεν κάνω, βαριέμαι να ασχοληθώ...

Πιστέυω φταίει η αναβάθμιση μετά την 4.1.2 των 30ΜΒ, πριν από αυτή δεν είχα θέμα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι τραγικη η κατασταση γτ η χρηση που του κανω ειναι συγκεκριμενη.

τα ξερω αυτα περι σηματος 3G.στα ιδια μερη , ιδια δουλεια , ιδιες ωρες , ιδια χρηση.

το μονο που αλλαξε ειναι η εκδοση..

εχω νευρα γιατι ΑΥΤΟ ηθελα να αποφυγω απο αυτα κινητα..root , roms format.Τα βαρεθηκα στα αλλα που ειχα.

και βαριεμαι να ξαναστηνω 49 εφαρμογες

Link to comment
Share on other sites

ειναι τραγικη η κατασταση γτ η χρηση που του κανω ειναι συγκεκριμενη.

τα ξερω αυτα περι σηματος 3G.στα ιδια μερη , ιδια δουλεια , ιδιες ωρες , ιδια χρηση.

το μονο που αλλαξε ειναι η εκδοση..

εχω νευρα γιατι ΑΥΤΟ ηθελα να αποφυγω απο αυτα κινητα..root , roms format.Τα βαρεθηκα στα αλλα που ειχα.

και βαριεμαι να ξαναστηνω 49 εφαρμογες

Εγώ τι να πω που έχω 110;

:jump:

Link to comment
Share on other sites

Στη κατανάλωση της μπαταρίας παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.

Νο1 είναι η οθόνη φυσικά που είναι πολύ ενεργοβόρα.Άρα πρέπει να τσεκάρουμε πόσο είναι η οθόνη on, στις ρυθμίσεις, κατα τη διάρκεια της αποφόρτησης.Κι εμένα μου κρατάει μια μέρα, αλλά έχω 6 ώρες οθόνη on, συγχρονισμος αυτόματος συνέχεια, πολύ facebook, πολύ tapatalk, πολύ viber.

Όταν έκανα τα ίδια στο sgs3 ή στο sgs2 ή στο iphone4 ή σε άλλες συσκευές που είχα, το βράδυ όταν γυρνούσα απο τη δουλειά, τα έκλεινα όλα να προλάβω μη κλείσει η συσκευή.

Απενεργοποιήστε συνεχή συγχρονισμό, απενεργοποιήστε Svoice-χάρτες, αν είστε σε wifi γυρίστε τη λειτουργία δικτύου σε GSM (θα δείτε και καλύτερο σήμα δικτύου), απενεργοποιήστε τις ειδοποιήσεις απο όσες εφαρμογές δε χρειάζεστε.

Όπως είπα παραπάνω, η διάρκεια μπαταρίας δεν έχει αλλάξει σε μένα μετά τη μετάβαση σε 4.1.2.

Link to comment
Share on other sites

το θεωρω παραλογο να κανω ολα αυτα επειδη εκει στην android τον παιζουν.!

[MENTION=22006]elthis[/MENTION]: οπως προ ειπα.Η χρηση ειναι αυστηρη που του κανω.Το ερωτημα μου μου δεν ειναι το πως θα φτασω στις 15 ωρες αυτονομια αλλα το οτι εχω 20-30% χειροτερη καταναλωση απο οτι πριν με τιςι ιδιες ρυθμισεις

edit: 1 ωρα standby / 3g 3% μπαταρια επεσε..Λογικο ;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζοντας "γερμανικό" NoteII υπάρχουν θέματα με τα ελληνικά η την αναγνώριση του hand writting ; Πως γίνεται "ελληνικό" ή κάτι άλλο προτιμότερο ίσως ?

πρόλαβε και το τσίμπισε συνάδελφος πριν από 10 λεπτά το "ισπανικό" στα 410Ευρώ μαζί με τα μεταφορικά :

post-4796-1416076992,7083_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.