Jump to content



Τεχνικά χαρακτηριστικά Scanner


Recommended Posts

Παιδιά , δεν βρήκα καποιο μέρος αποκλειστικά για scanner , οπότε ρωτάω απο δώ .

Μου δίνουν μερικούς scanner μεταχειρισμενους , εχω τους κωδικούς των μοντέλλων , αλλα πριν παρω κάτι ήθελα να βρώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά μη και μου κάτσει κανένας scanner επαγγελματικός μεν , αλλα με 600Χ600 λόγω παλαιώτητας ...

Ο ένας που έχω ξεχωρίσει σαν τον καλίτερο είναι ο

HP ScanJet 6200C (scsi 68 pins + usb)

γιατί έχει την νέα εκδοση του scsi και εμφανισιακά φαίνεται πιο "νεος" , δεν είναι τεράστιος στο μέγεθος και έχει και ενα λογικό βάρος .

Επίσης υπάρχουν και οι

HP ScanJet II CX (scsi 50 pins )

HP ScanJet 4p (scsi 50 pins )

HP ScanJet 6100 color (scsi 50 pins )

HP ScanJet 4400 c (parallel)

Epson GT-9000 (scsi 50 pins)

Αυτοί οι 2 πρώτοι είναι τεράστιοι σε μεγεθος και με μεγάλο βάρος

Στα sites των εταιρειών δεν βρίκα τεχνικά χαρακτηριστικά , βρίκα μονο drivers και FAQ

Αν κάποιος έχει καποιον scanner απο αυτούς η γνωρίζει κατι για αυτούς η εχει καποια ακρη με καποιο site να βρούμε τι είναι ο καθένας θα με σώσετε ..

Αν πάλι ξερετε για κάποιον οτι δεν αξίζει (ισως και να μην αξίζει κανένας τους ) πειτε το μου να παρω εναν καινούριο (απλά είδα το scsi και σκέφτηκα οτι ισως αν΄ηκουν στην επαγγελματική σειρά και μπορεί ας πούμε να μην είναι 4800χ4800 αλλά μπορεί να είναι 1200χ1200 και να επιτρέπουν πολύ γρηγορο σκανάρισμα) .

Σας έυχαριστώ εκ των πρωτέρων και σορυ αν το μερος που εστειλα ειναι ακατάλληλο.

CU

Link to comment
Share on other sites

Τι τιμές τα έχεις βρει;

Ρωτάω γιατί οι τιμές στους scanner έχουν πέσει τραγικά τα τελευταία χρόνια και πλέον με ελάχιστα χρήματα παίρνεις καινούργιο 4800*2400 (π.χ. EPSON Perfection 2480 Photo - 130 + ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

εχω τον 4400c

αλλά δεν ασχολούμε και πολύ

οπότε δεν ξέρω λεπτομέρειες.

έχει usb και lpt.

εγω με usb το συνδεω

βασικά κείμενα σκανάρω οπότε

σπάνια του βάζω ανάλυση πάνω από 600dpi.

1200 πρέπει να είναι η μέγιστή του.

πριν 3 μήνες δεν υπήρχαν οδηγοί για linux,

ήταν σε εντελώς αρχικό στάδιο.

για windows το software του είναι εύχρηστο σε σχέση με

άλλα που έχω δει.

για τι χρήση το θες?

πόσο τον βρήκες?

τον είχα πάρει 100-150ευρά, δεν θυμαμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια OFF TOPIC ερωτηση.....αν καποιος εχει ψηφιακη δεν μηδενιζεται αυτοματα η χρησιμοτητα του scanner????δεν μιλαω για εταιρια αλλα για απλη χρηση....πχ να βγαζει κανενα κειμενο,καμια σελιδα περιοδικου,καμια φωτογραφια παλια,κανενα εξωφυλλο cd κτλ????η δεν μπορουν να συγκριθουν αυτα τα δυο????:o

Link to comment
Share on other sites

καμία σχέση.

ειδικά σε κείμενο η διαφορά είναι μεγάλη

και παίζει μεγάλο ρόλο ότι δεν μπορείς να έχεις μεγάλη ακρίβεια

στο πόσο κάθετα φωτογραφίζεις. δηλαδή έχεις μεγαλύτερη απόκλιση σε σχέση με

το σκάνερ.

α, και το μέγεθος των αρχείων του σκάνερ είναι πολύ μεγαλύτερο από μια τυπική

ψηφιακή, εκτός αν έχεις την 1ds οπότε μπορεί και να συγκρίνονται:happy:

α, και οι σκάνερ είναι ιδιαίτερα φτηνοί πια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Να έχεις υπόψιν σου ότι σε αρκετά scanners η 4800 ανάλυση είναι ψηφιακή τροποποίηση και το scanner τραβάει μόνο μέχρι 1200 ή 600...

όντως αν και πια και οι πιο φθηνοί έχουν πραγματικά 2.400 και πάνω (π.χ. ο EPSON που ανέφερα παραπάνω είναι: Optical Resolution Main 2400 dpi x Sub 4800dpi)

Link to comment
Share on other sites

ποσα λεφτα θα διαθεσεις ?

για τι το θες ποσο σοβαρη δουλεια θες να κανεις?

θες να σκανναρεις διαφανειες και αρνητικα?

προσεχε με τις αναλυσεις....

αν λεει πχ 4800 δεν σημαινει οτι η οπτικη του αναλυση ειναι αυτη, κατα πασα πιθανοτητα μιλαει για Interpolated αναλυση....

το scsi δεν σημαινει τπτ...απλως θα εχεις πιο γρηγορο trasfer στο πισι σου, Παλια επισης ειδικα οι macαδες θεωρουσαν οτι μεσω του small computer system interface θα εχουν καλυτερη πιστωτιτα στο χρωμα, πραγμα που τελικα δεν συμβαινει...

επισης ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολυ σημαντικο το software...δες τι δινει το καθενα....

καλο σκαννερ με κακο soft. σκαναρει χαλια

κακο σκαννερ με καλο soft. σκαναρει σχετικα καλα...

οποτε καταλαβαινεις οτι το soft. που θα χρησιμοποιησεις εχει θεμελιωδη σημασια για το αποτελεσμα...

σε πισι ειπαμε 8α το χρησιμοποιησεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.