Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

Κι όμως είναι πολύ καλη εντέλει ...

Είμαι οφτοπικ,αλλά έχει καλη ανάλυση για το μέγεθος της,2ms υστέρηση...

Την έχω και καμία εξαετία και ακόμα μια χαρά παίζει

Βασικα κάποια εποχή το Π ήταν γαμώ τα μαγαζιά,τώρα έγινε έτσι...

Οσο καλα παιζουν τα Logi5500 αλλο τοσο και τα TURBO-X

Αλλα οντος ειμαιστε OT οποτε δεν το συνεχιζουμε

Πηρα σημερα τηλ στο Athens Pro Audio και ηταν παρα πολυ εξυπηρετικοί και μου ειπαν οποτε θελω να περασω

να ακουσω και να μιλησουμε.....πεμπτη με παρασκευη θα παω να δω τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

Πηρα σημερα τηλ στο Athens Pro Audio και ηταν παρα πολυ εξυπηρετικοί και μου ειπαν οποτε θελω να περασω

να ακουσω και να μιλησουμε.....πεμπτη με παρασκευη θα παω να δω τι παιζει

Να ξέρεις ότι κατά 99% θα σου έχουν στημένα και τα Focal και θα στα προτείνουν σαν καλύτερα κλπ. Προφανώς αν σου αρέσουν να τα αγοράσεις, αλλά μην ψαρώσεις από διθυραμβικά σχόλια που μπορεί να ακούσεις από αυτούς, λογικό είναι, πρέπει να έχουν μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους...

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι κατά 99% θα σου έχουν στημένα και τα Focal και θα στα προτείνουν σαν καλύτερα κλπ. Προφανώς αν σου αρέσουν να τα αγοράσεις, αλλά μην ψαρώσεις από διθυραμβικά σχόλια που μπορεί να ακούσεις από αυτούς, λογικό είναι, πρέπει να έχουν μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους...

εκτιμω ιδιεταιρα αυτη την πληροφορια :D

εντομεταξυ μου το ειπε οτι συγουρα θα εχει focal και fostex

Link to comment
Share on other sites

Πηγα χθες APA και ακουσα τα KRK RP6 G2 και κατι Focal 4" των 1000ευρω (ελεος)

δεν ειχαν αλλα ηχεια για να ακουσω

αλλα νομιζω πως κατελιξα στα KRK RP6

καρτα ηχου θα παρω αργοτερα

Τωρα θελω λιγο την γνωμη σας για ενα μαραφετι που θα με βοηθησει να συνδεσω 2 πηγες ηχου απο 2 πισι στα ηχεια

εγω εχω βρει αυτο εδω SM Pro Audio M Patch 2 - Athens Pro Audio Store

νομιζω πως θα κανει την δουλεια μου και απο τιμη παλευεται

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα συνδέεις με διαφορετικά καλώδια απευθείας;Το ένα pc με rca και το άλλο με xlr πχ.

Θα σου μείνουν και τα φράγκα για την κάρτα ήχου.

και πως ελεγχεις ποια απο τις δυο εισοδους θα ακουγονται στα ηχεια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα συνδέεις με διαφορετικά καλώδια απευθείας;Το ένα pc με rca και το άλλο με xlr πχ.

Θα σου μείνουν και τα φράγκα για την κάρτα ήχου.

Όχι βέβαια, ποτέ δεν συνδέεις ταυτόχρονα και τις δύο εισόδους. Μοιράζεις την εμπέδηση εισόδου του ηχείου αφού η πηγή βλέπει παράλληλα στο ηχείο την αντίσταση εισόδου της δεύτερης πηγής. Χρειάζεσαι έναν (παθητικό; ) προενισχυτή που να έχει επιλογέα εισόδων.

Ή αν πιάνουν τα χεράκια σου, κάτι τέτοιο

Audio Input Signal Selector Relay Board Signal Switching Amplifier Board | eBay

Αν θες και volume, βάλει και ένα ποτενσιόμετρο στην έξοδο για να ρυθμίζεις. Βάλτα και σε ένα κουτάκι της αρεσκίας σου και είσαι έτοιμος! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, ποτέ δεν συνδέεις ταυτόχρονα και τις δύο εισόδους. Μοιράζεις την εμπέδηση εισόδου του ηχείου αφού η πηγή βλέπει παράλληλα στο ηχείο την αντίσταση εισόδου της δεύτερης πηγής. Χρειάζεσαι έναν (παθητικό; ) προενισχυτή που να έχει επιλογέα εισόδων.

Ή αν πιάνουν τα χεράκια σου, κάτι τέτοιο

Audio Input Signal Selector Relay Board Signal Switching Amplifier Board | eBay

Αν θες και volume, βάλει και ένα ποτενσιόμετρο στην έξοδο για να ρυθμίζεις. Βάλτα και σε ένα κουτάκι της αρεσκίας σου και είσαι έτοιμος! :clap:

Τελικα προτιμισα την ετοιμη λυση της SM Pro Audio

Σημερα οπου να ναι θα μου ερθουν

Εχω και ενα θεματακι οσον αφορα το που θα μπουν τα ηχεια λογο των 3ων οθονων πανω στο γραφειο......δεν υπαρχει και πολυσ χορος

θα ανεβασω και καμια φοτο αργοτερα να μου πειτε καμια ιδεα

μια πολυ προχειρη μολις τα εστησα

img201302042009441.jpg

Link to comment
Share on other sites

σπερνουν ασχιμα τα KRK!!!

Τα τεσταρα για λιγη ωρα....ευτυχως δεν με πεταξαν εξω απο το σπιτι...παιζουν αρκετα δυνατα!

και το m-patch2 πολυ καλο!!

ποια iso pads να παρω?

Link to comment
Share on other sites

σπερνουν ασχιμα τα KRK!!!

Τα τεσταρα για λιγη ωρα....ευτυχως δεν με πεταξαν εξω απο το σπιτι...παιζουν αρκετα δυνατα!

και το m-patch2 πολυ καλο!!

ποια iso pads να παρω?

Εγώ έχω της Auralex, σου συντονίζουν; Αν όχι, δεν τα χρειάζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

οταν δινω γκαζια το ποντικι χορευει σαν τρελο.

Πάρτου μια γάτα να χορεύει συνέχεια :p

Μάλλον θα τα χρειαστείς τότε! Σκέψου μήπως τα βάλεις σταθερά στον τοίχο από πίσω μιας και δεν έχεις χώρο με τόσες οθόνες και δεν βάλεις τα auralex ;-)

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο αποριες. Ισως χαζες :p

1. Τα ηχεια πρεπει να κλεινουν οταν δεν χρησιμοπουουνται απο το κουμπακι Ι/Ο που ειναι πισω??

Λογικα ναι γιατι ζεστενεται λιγο ο ενισχιτης απο πισω

2. Το M-Patch 2 δεν εχει On-Off κουμπακι. Χρειαζεται να το βγαζω απο την πριζα?

Λιγο χαζομαρα τωρα αυτο το πραγμα γιατι ναι μεν δεν ζεστενεται καθολου οποτε και για να μην

εχουν βαλει Ι/Ο σημαινει οτι μαλλον δεν χρειαζεται....αλλα τα φωτακια του ειναι ενοχλητικα την νυχτα

Link to comment
Share on other sites

damn τώρα το είδα το θέμα που έχεις ανοίξει μαν. Αν και έχεις πάρει ηχεία, και ίσως να είμαι πλέων offtopic, θα πώ την γνώμη μου.

Τα monitor ηχεία είναι παντελώς ακατάλληλα για άκουσμα μουσικής και είναι, αν μπορείς να το πείς έτσι, κουραστικά. Δεν χρωματίζουν τον ήχο, όσο αυτό είναι δυνατό. Είναι καταπληκτικά ηχεία για να επιδιορθώνεις τον ήχο σε ηχογραφήσεις, πχ σε studio. αλλά για να κάτσεις να ευχαριστηθείς ήχο για πολύ ώρα, κάτι που μάλλον θα καταλάβεις και μόνος σου αν μετά από κάνα πεντάλεπτο εντελώς ασυναίσθητα τα χαμηλώνεις.

Απλά η γνώμη μου και πολύ πιθανό να είμαι εντελώς λάθος. Τεσπα. Καλορίζικα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.