Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

Μαλλον δε καταλαβες αυτο που ηθελα να πω και μου τη λες απο πανω. Τεσπα.

Κατάλαβα απόλυτα. Εσύ δεν κατάλαβες τι απάντησα - ίσως έχουμε υπόψιν μας διαφορετικές έρευνες πάνω στο θέμα που συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply
Η διαφορα ειναι στο πώς ορίζει ο καθένας το "ποιοτικό".

Σε γενικές γραμμές τα monitors ακολουθούν πιο αυστηρά-τεχνοκρατικα κριτήρια ενώ στα HiFi ο κάθε κατασκευαστής εχει μεγαλυτερη ελευθερία ως προς το τι θα ορισει ως "ποιότητα". Το βαφτίζουν "άποψη", το χρεωνουν και πουλάει. Οι διαχωριστικές γραμμές δεν ειναι πάντα σαφείς, όπως λέω και παραπάνω. Χρειάζεται γνώση απο τη μεριά του αγοραστή για να μπορει να διακρίνει και να αξιολογήσει τις διαφορετικές προσεγγίσεις. Γνώση που σπανίζει..

αυτο το σχολιο νομιζω πως καλυπτει ολους οσους ηρθαμε σε αντιπαραθεση για το ποιος "την εχει μεγαλυτερη".

αυτος που εχει Monitors η αυτος που εχει Logitech η αυτος που εχει <<κανονικα>>, παθητικα δλδ "πολυχρωμα ηχεια" (σαν το ουρανιο τοξο ενα πραμα :p) με ενισχητη ξεχοριστο

απο εκει και περα το κουρασαμε πολυ και βγηκαμε αρκετα εκτος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να καταλαβω αν το εβαλες για καλο η για κακο... μιας και ειναι απροσωπο ολο αυτο με τα μηχανηματα του Σατανα. :p

Απιστευτα μηχανηματα... Εγω το ανθρωπακι - αυτοχειρα δεν το εβαλα για κακο. Ηταν ενδειξη ενθουσιασμου. :) Αφου ειχα την χαρα να παιξω ολοκληρη playlist σε τετοια ηχεια. :)

Απορια : Ολοι αυτοι γιατι εχουν ηχεια αφου θα μπορουσαν να παρουν ενα ζευγαρι ΤΕΛΕΙΑ monitors? :hehe::hehe::hehe::jester::jester::jester:

Το έβαλα γιατί αρκετοί audiophile, ίσως και ο συγγενής σου, αγοράζουν βάσει διαφόρων μύθων.

Εσύ τώρα τί πιστεύεις; Αν άκουγες ένα καλό ζευγάρι συμβατικά ηχεία στο 1/8 του κόστους, με καλώδια των 40€ σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο, αποκλείεται να είχες την ίδια ή και καλύτερη εμπειρία απ'ότι με τα Omega.

Πολλοί πιστεύουν ότι αυτό δεν γίνεται, αλλά......

Τα πανάκριβα Martin Logan έρχονται τελευταία σε τυφλή δοκιμή, κυρίως για τους έμπειρους ακροατές. Πρώτα είναι τα infinity έχοντας συνολικά τον πιο φλατ ήχο on και off axis. 1:45 και μετά.

[ame]

[/ame]

Θα ακούσεις πολλούς να σου λένε ότι π.χ. ο ενισχυτής Α των 1.000€ είναι σαφώς χειρότερος από τον ενισχυτή Β των 5.000€. Αν τους πεις ότι και οι δύο μετράνε το ίδιο καλά τότε θα σου ανταπαντήσουν ότι οι μετρήσεις δεν έχουν καμία σημασία. Αν τους πεις για blind test θα σουν πουν πάλι παρόμοιες π@παριές.

Ρώτησε τους λοιπόν σε αυτό το σημείο, αν ο μηχανικός που σχεδίασε τον ενισχυτή των 5.000€ είναι κάτοχος κάποιας μυστικής τεχνογνωσίας μετρήσεων, που του φανερώνει ατέλειες του ήχου τις οποίες οι κλασσικές μετρήσεις δεν πιάνουν. Και που διαφεύγει της υπόλοιπης επιστημονικής κοινότητας τα τελευταία 50 χρόνια.

Γιατί ένας μηχανικός πρέπει να μετρήσει αυτό που θα σχεδιάσει. Με το αυτί σχεδιάζεις μόνο μουσικά όργανα ή επίτηδες χρωματισμένα ηχεία.

Αν σου πουν τώρα την κλασσική ατάκα, ότι θέλουν ήχο με "άποψη", ρώτα τους γιατί αυτός ο αλλοιωμένος ήχος πρέπει να κοστίζει τα περισσότερα λεφτά και όχι να συμβαίνει το ανάποδο.

Δες τα μούτρα τους μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν δοκίμασα να κάνω ABX test και σύγκρινα το ίδιο κομμάτι ανάμεσα σε flac και mp3 σχετικά καλού bitrate δεν το πίστευα.... πόσο μικρή διαφορά έχουν και πως με τα 1000 ζόρια την καταλάβαινα. Πριν το κάνω είχα την "αίσθηση" ότι τα flac με τα mp3 έχει ουσιαστική διαφορά.

Το Placebo effect οργιάζει στο audiophiλίκη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν δοκίμασα να κάνω ABX test και σύγκρινα το ίδιο κομμάτι ανάμεσα σε flac και mp3 σχετικά καλού bitrate δεν το πίστευα.... πόσο μικρή διαφορά έχουν και πως με τα 1000 ζόρια την καταλάβαινα. Πριν το κάνω είχα την "αίσθηση" ότι τα flac με τα mp3 έχει ουσιαστική διαφορά.

Το Placebo effect οργιάζει στο audiophiλίκη.

Εξαρτάται πολύ από τον εξοπλισμό σου.

Όσο πιο υψηλής πιστότητας ( πραγματική, όχι με την μαρκετιστική έννοια ) είναι ο εξοπλισμός σου, τόσο πιο φανερή μπορεί να είναι η διαφορά ( υποθέτοντας πως δουλεύει καλά και το αυτάκι σου ).

Αν μιλάς για 320kbps CBR MP3 vs FLAC και εξοπλισμό κάτω του 1000άρικου ( αν μιλάμε για setup με headphones, και κάτω από 3.000 αν μιλάς για ενισχυτή/προ/ολοκληρωμένο και ηχεία Hi-Fi ) δεν φαίνεται σχεδόν καθόλου η διαφορά στα περισσότερα κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Το mp3 εισάγει απλώς παραμορφώσεις στον ήχο, τέτοιου τύπου και ποσότητας που δεν γίνονται αντιληπτές. Στα 192Κ και πάνω η παραμόρφωση είναι πολύ αμυδρά artifacts.

Τα όρια ανοχής του ανθρώπου στην παραμόρφωση(μη γραμμική) είναι απροσδόκητα μεγάλα. Δείτε το και μόνοι σας. (Υπάρχουν φυσικά και papers.)

Listening Test

και αυτό για τις μετατροπές:

http://www.sengpielaudio.com/calculator-thd.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σημερα παρελαβα και τις ξυλινες βασεις που ειχα παραγγείλει στον ξυλουργο

τα ηχεια τωρα εχουν μπει πισω και πανω απο τις δυο ακριανες οθονες

πλεον υπαρχει ισοσκελες τριγωνο με ενα μετρο αποσταση τα ηχεια μεταξι τους και το καθε ενα απο εμενα

αξιζε τον κοπο γιατι υπαρχει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

σημερα παρελαβα και τις ξυλινες βασεις που ειχα παραγγείλει στον ξυλουργο

τα ηχεια τωρα εχουν μπει πισω και πανω απο τις δυο ακριανες οθονες

πλεον υπαρχει ισοσκελες τριγωνο με ενα μετρο αποσταση τα ηχεια μεταξι τους και το καθε ενα απο εμενα

αξιζε τον κοπο γιατι υπαρχει διαφορα

Οταν τα ελεγα εγω.... ποιος με ακουγε??? :innocent:

Και 'απο οτι εχω ακουσει' τα monitors δεν πρεπει να ειναι πολυ πισω στον τοιχο γιατι μπασαρουν και κανουν αντανακλαση τον ηχο και χαλαει η ακουστικη... μια απλη υποσημειωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για πείτε γνώμες για κάρτα ήχου.. Τα ηχεία είναι τα Creative S750 και σύντομα πρόκειται να έρθουν τα ακουστικά Superlux 668B. Για τα τελευταία "ανησυχώ" περισσότερο.. Από αυτά που ακούω μάλλον η onboard κάρτα ήχου (realtek alc888) κρίνεται ακατάλληλη για την οδήγησή τους.

Η χρήση που κάνω είναι: αρκετή μουσική (flac metal/classic rock), ταινίες (dts) και λίγο gaming..

Link to comment
Share on other sites

Θα είχες μπελαδες με την audigy με τους drivers..

Παλι καλα

*S2

Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι την κάρτα την πήρα καθαρά για τα νέα ακουστικά. Δεν περίμενα να ακούσω αισθητή διαφορά από τα S750 γιατί θεωρούσα το ALC888 αξιοπρεπές και "ουδέτερο"..

ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ! Day and night που λένε! Σε όλο το ηχητικό φάσμα. Δεν ξέρω τι να πω... Ο ήχος που βγαίνει από το pc πλησίασε επικίνδυνα τα B&W του σαλονιού.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι την κάρτα την πήρα καθαρά για τα νέα ακουστικά. Δεν περίμενα να ακούσω αισθητή διαφορά από τα S750 γιατί θεωρούσα το ALC888 αξιοπρεπές και "ουδέτερο"..

ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ! Day and night που λένε! Σε όλο το ηχητικό φάσμα. Δεν ξέρω τι να πω... Ο ήχος που βγαίνει από το pc πλησίασε επικίνδυνα τα B&W του σαλονιού.

χμ την προτεινεις δηλαδη ε? Και γω θελω (logi g51 και ακουστικα razer kraken pro )να χτυπησω μια xonar εδω και καιρο αλλα δεν το παιρνω αποφαση ποτε..θα δω διαφορα με αυτην η να παω για την dx αφου " τα δινω που τα δινω " ?

Τα dg εχουν ενσωματομενο ενισχυτη και καλα για τα ακουστικα?

Δεν εχω κανενα παραπονο ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο τα ακουστικα και απο τα ηχεια αλλα θελω καποια στιγμη να τα δοκιμασω και με μια καρτα ηχου..:p

Link to comment
Share on other sites

χμ την προτεινεις δηλαδη ε? Και γω θελω (logi g51 και ακουστικα razer kraken pro )να χτυπησω μια xonar εδω και καιρο αλλα δεν το παιρνω αποφαση ποτε..θα δω διαφορα με αυτην η να παω για την dx αφου " τα δινω που τα δινω " ?

Ε άλλο να δώσεις 27 ευρώ (μάλιστα 1 μέρα την είχε προσφορά στα 24 το eshop) και άλλο 70. Για μένα πάντως ήταν κατά κάποιο τρόπο "δοκιμαστική αγορά". Βέβαια αποδείχθηκε τόσο πετυχημένη που άρχισα να γλυκοκοιτάω την d2x!

Τα dg εχουν ενσωματομενο ενισχυτη και καλα για τα ακουστικα?

Ναι με 3 presets.

<32 ohm

32-64

>64

Link to comment
Share on other sites

Ε άλλο να δώσεις 27 ευρώ (μάλιστα 1 μέρα την είχε προσφορά στα 24 το eshop) και άλλο 70. Για μένα πάντως ήταν κατά κάποιο τρόπο "δοκιμαστική αγορά". Βέβαια αποδείχθηκε τόσο πετυχημένη που άρχισα να γλυκοκοιτάω την d2x!

Ναι με 3 presets.

<32 ohm

32-64

>64

Καλα ναι δεν το συζητω αλλο 27 και αλλο 70...απλα ειμαι της αποψης καλυτερα να δωσω ξερω γω 60-70 και να δω ενα Α αποτελεσμα , παρα 27 και να μην καταλαβω τιποτα που λεει ο λογος..χωρις αυτο να σημαινει οτι η dg δεν ειναι καλη..

Σε ευχαριστω παντως..αργα η γρηγορα θα χτυπησω μια..:baby:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρον το θέμα, δυστυχώς το ανακάλυψα λίγο αργά. το διαβασα όμως ολόκληρο και θα καταθέσω και εγώ την άποψη μου για τα διάφορα θέματα που θίχτηκαν και θα κάνω και την πρόταση μου σχετικά με την αναπαραγωγή μουσικής από το αγαπημένο μας pc.

Αρχικά φίλε bloodmage νομιζω ότι έχεις δίκιο σχετικά με τη σύγκριση m-audio και krk. η krk είναι μία πιο σεβαστή εταιρία στο χώρο των monitors και νομίζω ότι έπραξες ορθά επιλέγοντας τη.

Σχετικά με τα 5500, σίγουρα δεν είναι αξιόλογα για την ακρόαση μουσικής αλλά όσοι τα έχουν μπορούν με περίπου 50 ευρώ να αγοράσουν ένα ζευγάρι φτηνά full range ηχεία της Koda τα οποία θα σας εκπλήξουν με την ποιότητα κατασκευής τους και να αντικασταστήσουν με αυτά τους μπροστινούς δορυφόρους. Οσοι το κάνουν πιστεύω θα συμφωνήσουν.

Σχετικά με τις προτάσεις ηχείων από μάρκες όπως logitech και creative. Είτε θέλετε να ακούσετε τη μουσική σας, είτε να δείτε ταινία, είτε να γουστάρετε με τις εκρήξεις από το battlefield...ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ ΤΑ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ.... με τα ηχεία της koda που λέω και με ένα ενισχυτάκι πάλι από την ίδια εταιρία έχετε 10 φορές καλύτερο ήχο και θα δώσετε μόνο 20 με 30 ευρώ παραπάνω.

Σχετικά με τον "αθλιο χρωματισμό" της κάθε εταιρίας συγνώμη αλλά διαφωνήσω κάθετα! με 300-320 ευρώ μπορεί να πάρει κανείς budget ενισχυτάκο της marantz και τα tannoy mercury, τα οποία για τα λεφτά τους είναι ένα υπερβολικά σοβαρό ήχείο. το αποτέλεσμα είναι γεια σας και κάποτε θα πληρωνε κανείς για αυτό τα τριπλά λεφτά. ο χρωματισμός στην προκειμένη θα ήταν η γλυκήτητα του ενισχυτή που τους περισσότερους θα τους ικανοποιούσε ιδιαίτερα. και βέβαια στην περίπτωση του ενισχυτή, αποφεύγουμε πατσάκια και λοιπα γκατζετακια όταν θέλουμε να βάλουμε μια πηγή παραπάνω. Πριν το σετάπ που έχω τώρα είχα ενεργά ηχεία (όχι μονιτορ), τα Aktimate Mini. Χρωματιζαν τον ήχο γιατί δεν ήταν για εφαρμογή studio, αλλά από την ήχο πάθαινες πλάκα ! Σε εφαρμογες gaming και ταινίας ειδικά, τα θεωρώ καλύτερα και από σοβαρούς δικάναλους ενισχυτές.

Όσο αφορά το pc σαν πηγή ήχου, σε περίπτωση που δίνετε βάρος στη στερεοφωνική αναπαραγωγή, αντί να πάρει κανείς μία ακριβή κάρτα asus ή creative καλό είναι να κοιτάξει να πάρει ένα dac. το παρακάτω είναι μία πολύ σοβαρή πρόταση για τη μετατροπή του υπολογιστή σε σοβαρή πηγή hi-fi:HRT Music Streamer II 24 96 USB DAC D A Wandler | eBay

Για software προτείνω το foobar 2000 με το wasapi plugin. Το εν λόγω plugin απομονώνει τα ηχητικά σκουπίδια του kernel των windows και το επιλέγουν οι audiophiles ιδιαίτερα. σε συνδυασμό με αρχεία .flac ή .ape θα σκεφτείτε σοβαρά να πετάξετε στον κάδο τα mp3 σας.

Link to comment
Share on other sites

Για software προτείνω το foobar 2000 με το wasapi plugin. Το εν λόγω plugin απομονώνει τα ηχητικά σκουπίδια του kernel των windows και το επιλέγουν οι audiophiles ιδιαίτερα. σε συνδυασμό με αρχεία .flac ή .ape θα σκεφτείτε σοβαρά να πετάξετε στον κάδο τα mp3 σας.

Περιττό να σου πώ ότι το wasapi plugin που υπάρχει ακόμα και για το Winamp Maiko WASAPI output plugin for Winamp είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει κάποιος για τον ήχο του χωρίς να δώσει φράγκο:jump1:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=743]psyber[/MENTION] για αυτην εδω θα παω εγω focusrite scarlett 2i2 - Eξοπλισμός Ηλ. Υπολογιστή | Skroutz.gr

για πες για τα πατσακια που ελεγες....εχω αυτο εδω SM Pro Audio

έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την εν λόγω κάρτα. θα ασχοληθείς με ηχογράφηση ή τη θέλεις για αναπαραγωγή;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.