Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

ούτε κατα διάνοια! αν πεις οτι πας σε αυτα τα χρήματα πας εδώ:

[ame=http://www.amazon.com/gp/product/B0078Q35PG/ref=s9_psimh_gw_p23_d0_i3?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=19QYAFA5N9PN4Z3BX1SV&pf_rd_t=101&pf_rd_p=1389517282&pf_rd_i=507846]Amazon.com: Cambridge Audio - Azur DacMagic 100 - Digital-to Analogue Converter - Black: Musical Instruments[/ame]

και με τα χρήματα που γλυτώνεις παίρνεις κάτι αυτόνομο για ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

Ρίχνε και καμιά ματιά σε αγγελίες μουσικών φόρουμ, παίζουν αρκετά καλές ευκαιρίες.

Εγώ πήρα χτες την e-mu 1616m. Κατόπιν συνεννόησης το παληκάρι την έφερε σπίτι μου, τη δοκιμάσαμε με τον εξοπλισμό μου και μετά την αγόρασα!

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε και καμιά ματιά σε αγγελίες μουσικών φόρουμ, παίζουν αρκετά καλές ευκαιρίες.

Εγώ πήρα χτες την e-mu 1616m. Κατόπιν συνεννόησης το παληκάρι την έφερε σπίτι μου, τη δοκιμάσαμε με τον εξοπλισμό μου και μετά την αγόρασα!

για πες εντιπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Πονά γλυκά το κεφάλι μου από τις πολύωρες ακροάσεις που είχα σήμερα :p

Δυνατή ένταση με καθαρό ήχο Α΄ ποιότητας :worship:

Πολλές εισόδους και εξόδους (αναλογικές, ψηφιακές κτλ.)

Ξεμπέρδεψα από θορύβους του υπολογιστή. Όταν τα ηχεία έπεζαν σε μεγάλη ένταση, είτε από usb audio είτε με τη ταπεινή xfi xtrememusic, άκουγα τον επεξεργαστή και κάποιες φορές και τον σκληρό δίσκο, όταν αυτά "ζοριζόντουσταν". Είχα εστιάσει στη μητρική γι αυτό το πρόβλημα, όμως αυτό τώρα δε το σκαλίζω.

Τα αρνητικά τώρα,

Η emu φένεται πως έχει εγκαταλήψει την υποστήριξη, γενικά σε όλα τα προϊόντα της.

Δεν έχει ρυθμιστικό στο εξωτερικό πάνελ για την ένταση του ήχου των πίσω εξόδων.

Αυτά για την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Πονά γλυκά το κεφάλι μου από τις πολύωρες ακροάσεις που είχα σήμερα :p

Δυνατή ένταση με καθαρό ήχο Α΄ ποιότητας :worship:

Πολλές εισόδους και εξόδους (αναλογικές, ψηφιακές κτλ.)

Ξεμπέρδεψα από θορύβους του υπολογιστή. Όταν τα ηχεία έπεζαν σε μεγάλη ένταση, είτε από usb audio είτε με τη ταπεινή xfi xtrememusic, άκουγα τον επεξεργαστή και κάποιες φορές και τον σκληρό δίσκο, όταν αυτά "ζοριζόντουσταν". Είχα εστιάσει στη μητρική γι αυτό το πρόβλημα, όμως αυτό τώρα δε το σκαλίζω.

Τα αρνητικά τώρα,

Η emu φένεται πως έχει εγκαταλήψει την υποστήριξη, γενικά σε όλα τα προϊόντα της.

Δεν έχει ρυθμιστικό στο εξωτερικό πάνελ για την ένταση του ήχου των πίσω εξόδων.

Αυτά για την ώρα

το ίδιο κάνει χρόνια τώρα. Βγάζει προϊόντα και με το που τα βγάλει σταματάει την όποια υποστήριξη, και αν υπάρξει σε κάποιο μελλοντική υποστήριξη θα είναι γιατί έχει πουλήσει τρελά.

εγω με την scarlett 2i2 ακουω ενα σφιριγματακι οταν κουναω το ποντικι :/

στις περισσότερες απο αυτές τις κάρτες υπάρχει και υπήρχε πάντα το ίδιο πρόβλημα σε windows. οι drivers και η υποστήριξη τους.

είναι και ο λόγος που επιμένω ότι είναι να αγοράσετε απο τέτοια πράγματα να κοιτάτε σαν τρελοί πρώτα τι λένε άλλοι χρήστες. Ακόμα χειρότερα βέβαια σε περίπτωση που είναι απο κανα κινέζο.

Και εδώ είναι που βασίζομαι και επιμένω στο να είσαι τελείως ανεξάρτητος απο drivers με όποιο τρόπο βρείς. Αυτό βέβαια αν δεν ενδιαφέρεσαι καθόλου για ηχογραφήσεις απο εξωτερικές πηγές ήχου και τέτοια.

Άυριο πιστεύω θα είμαι λίγο πιο χαλαρός. Να ψάξω να βρώ και το τροφοδοτικό του mini disk και να στο φέρω ρε μαν.

αν είσαι ευχαριστημένος εγώ θα σου πρότεινα να δώσεις όσο πιο λίγα μπορείς να βρείς ένα mini disk ή ένα dat και να κάνεις την δουλειά σου. Αν έχεις όρεξη έρχομαι και αύριο.

Πρέπει επιτέλους να πάω να στείλω και κάτι θεσσαλονίκη σε ένα παλικάρι που έχω πεί εδώ και μία εβδομάδα ότι θα στείλω, αλλά όλο κάτι μου τα χαλάει. Όχι τίποτα άλλο αλλά πρέπει επιτέλους το παλικάρι να το πάρει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION]

διαβασα καποιες σελιδες πισω, αλλα οχι πολλες, δεν καταλαβαινω τι δεν σ αρεσει στην scarlett i2i ακριβώς?

και θελεις αμεσα αλλαγη?

εγω με την scarlett 2i2 ακουω ενα σφιριγματακι οταν κουναω το ποντικι :/

δεν ασχοληθεί με το θέμα, και δεν μπορω να εχω πληρη εικονα, αλλα αυτο μου φαινεται περιεργο να μην εχει προσεχθει

και να ειναι θεμα με την συγκεκριμενη. Πως εχεις συνδεσει τα ηχεια?

Edit: Μου φαινεται παντελως παραλογο να δώσει καποιος 500Ε για DAC για τα krk RP6 για αναπαραγωγή μουσικής....

απο την αποψη οτι θα μπορουσαν να πανε αυτα τα λευτα απο την αρχή σε πολυ καλυτερα μονιτορ... ή Pa hi fi ηχεια + ολοκληρωμενο

αφου μιλαμε μονο για ακροαση.

διορθωστε με αν κανω λαθος, θα τα ξεμπερδεψω και εγω συντομα

θα παω σημερα σ ενα studio φιλου σημερα να ακουσω και να παρω ιδεες για home στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14427]BloodMage[/MENTION]

διαβασα καποιες σελιδες πισω, αλλα οχι πολλες, δεν καταλαβαινω τι δεν σ αρεσει στην scarlett i2i ακριβώς?

και θελεις αμεσα αλλαγη?

δεν ασχοληθεί με το θέμα, και δεν μπορω να εχω πληρη εικονα, αλλα αυτο μου φαινεται περιεργο να μην εχει προσεχθει

και να ειναι θεμα με την συγκεκριμενη. Πως εχεις συνδεσει τα ηχεια?

Edit: Μου φαινεται παντελως παραλογο να δώσει καποιος 500Ε για DAC για τα krk RP6 για αναπαραγωγή μουσικής....

απο την αποψη οτι θα μπορουσαν να πανε αυτα τα λευτα απο την αρχή σε πολυ καλυτερα μονιτορ... ή Pa hi fi ηχεια + ολοκληρωμενο

αφου μιλαμε μονο για ακροαση.

διορθωστε με αν κανω λαθος, θα τα ξεμπερδεψω και εγω συντομα

θα παω σημερα σ ενα studio φιλου σημερα να ακουσω και να παρω ιδεες για home στησιμο.

Γιατι δεν μου αρεσει η 2i2 (και οχι i2i) ??? Για δυο λογους

1. Δεν υποστηριζει 24bit ηχο σε windows!! Ενω σε ολα τα αλλα λειτουργικα υποστηριζεται κανονικα απο τον driver (linux, IOS, Android) Ναι ναι δεν κανω πλακα οταν το συνδεσα στο ταμπλετ ειχα 24bit ηχο κανονικοτατα! ενω οταν το συνδειεις στο PC εχεις 16bit!

Για τον λουτσο εντελος!

2. Κανει ενα σφυριγμα οταν κουνας το ποντικι. αλλα και να μην κουνας το ποντικι ακουγονται πολλα παρασιτα οταν εχεις απολυτη ησηχια

Και ναι ειναι απο την 2i2 γιατι με την ONboard ΔΕΝ το κανει!! ουτε τα παρασιτα ουτε το σφυριγμα του ποντικιου

Ο τροπος που εχω συνδεσει την καρτα με τα ηχεια ειναι με Balanced TRS

Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει να αλλαξω καλωδια (TRS) αλλα τιποτα

Αλλαξα το καλωδιο USB, δοκιμασα σχεδον ολλες τις θυρες USB του PC

Δοκιμασα την καρτα σε αλλο PC

αλλα κανει παλι τα γιδια

Κατα τα αλλα ειναι μια χαρα η καρτουλα :hehe:

PS Δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να δωσω 500Ε για dac

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο ερωτημα για μενα που δεν εχω ιδεα απο active monitors ειναι και οποιος μπορει ας διαφωτίσει

Με active monitors 200-500 Ε και γενικοτερα...

Για απλή ακρόαση και εφοσον δεν θελεις εξτρα gain για mic οργανα κτλ

θελεις / αξιζει προ ενίσχυση ή σου αρκει ενα DAC με amp για ακουστικα και volume ?

γιατι αν δεν χρειαζεται τελικα pre amp τζαμπα μιλαμε...για αυτες τις καρτες

και στο κατω κατω γιατι να πληρωσω για εισοδους για οργανα αφου δεν τις θελω?

ας πληρωσω τα ιδια λεφτα μονο για DAC με XLR/TRS και pre amp ΑΝ και εφόσον χρειαζεται

λογικα σκεπτόμενος δεν πιστευω οτι μια συσκευη που κανει πιο πολλα πραγματα απο μια απλη

εσωτερικη στα ιδια λεφτα θα εχει ΚΑΙ καλο DAC.

τωρα για το αν χρειαζεται ή οχι το pre amp της εξωτερικης εξαρταται και απο τα διαφορετικα active ηχεια καθε εταιριας

καηκαμε

τεσπα σημερα μαλλον θα παρω γνώμες απο επαγγελματίες οχι μαγαζάτορες και ελπιζω να κανω και δοκιμες σε studio.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο ερωτημα για μενα που δεν εχω ιδεα απο active monitors ειναι και οποιος μπορει ας διαφωτίσει

Με active monitors 200-500 Ε και γενικοτερα...

Για απλή ακρόαση και εφοσον δεν θελεις εξτρα gain για mic οργανα κτλ

θελεις / αξιζει προ ενίσχυση ή σου αρκει ενα DAC με amp για ακουστικα και volume ?

γιατι αν δεν χρειαζεται τελικα pre amp τζαμπα μιλαμε...για αυτες τις καρτες

και στο κατω κατω γιατι να πληρωσω για εισοδους για οργανα αφου δεν τις θελω?

ας πληρωσω τα ιδια λεφτα μονο για DAC με XLR/TRS και pre amp ΑΝ και εφόσον χρειαζεται

λογικα σκεφτομενος δεν πιστευω οτι μια συσκευη που κανει πιο πολλα πραγματα απο μια απλη

εσωτερικη στα ιδια λεφτα θα εχει ΚΑΙ καλο DAC.

τωρα για το αν χρειαζεται ή οχι το pre amp της εξωτερικης εξαρταται και απο τα διαφορετικα active ηχεια καθε εταιριας

καηκαμε

τεσπα σημερα μαλλον θα παρω γνώμες απο επαγγελματίες οχι μαγαζάτορες και ελπιζω να κανω και δοκιμες σε studio.

ΔΕΝ χρειαζεσε προενισχυση για active ηχεια!!

Με ενα καλο dac λεινονται ολα τα προβληματα μας. το θεμα ειναι ΠΟΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το hijack φίλε BloodMage , αλλά μιας και μέσα από το thread σου πήρα την γνώμη για την αγορά της εξ. κάρτας ήχου ΠΡΕΠΕΙ να το πω...

Α ρε psyber....εισαι ΜΕΓΑΛΟΣ:happy2::happy2::happy2::happy2:

Εν τάχυ... ακούω μουσική από το laptop στον ενισχυτή, με δύο Roister silk 120....

Με το που συνδεσα τον κινέζο, έπαθα πλάκα.....

Ακούω mp3, flac και internet radio 128~192 kbps.... ΚΑΜΜΙΑ σχέση ο ήχος στο δικάναλο φτωχό πλην τίμιο συστηματάκι μου....

Καθάρισε ο ήχος... πιο σφιχτό μπάσο ....και πολύ πιο ξεκούραστος γενικότερα σε πολύωρη ακρόαση!!!!!!

Πολύ καλή αναβάθμιση για δικάναλο ήχο......!:jump:

Link to comment
Share on other sites

εγω με την scarlett 2i2 ακουω ενα σφιριγματακι οταν κουναω το ποντικι :/

Είναι παρεμβολές που δυστυχώς μεταφέρονται από τον υπολογιστή μέσω των καλωδίων usb ή firewire, όταν αυτά τροφοδοτούν τη συσκευή. Το πρόβλημα αυτό ίσως λυθεί με τη κατασκευή καλωδίου usb Y cable, ώστε να δίνεις ρεύμα στη συσκευή από εξωτερική τροφοδοσία.

εδώ έχει φτιάξει ένας τέτοιο καλώδιο

Tascam US-144MKII

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρεμβολές που δυστυχώς μεταφέρονται από τον υπολογιστή μέσω των καλωδίων usb ή firewire, όταν αυτά τροφοδοτούν τη συσκευή. Το πρόβλημα αυτό ίσως λυθεί με τη κατασκευή καλωδίου usb Y cable, ώστε να δίνεις ρεύμα στη συσκευή από εξωτερική τροφοδοσία.

εδώ έχει φτιάξει ένας τέτοιο καλώδιο

Tascam US-144MKII

μα και ο ηχος περναει μεσω του USB (δεν ειναι μονο για τροφοδωσια)

στην δικια μου καρτα. ειναι η μονη εισοδος ηχου

Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετο ψαξιμο και θελωντας μια εσωτερικη καρτα ηχου και μονο (σε λογική τιμή), κατεληξα στην onkyo SE-90Pci την οποια και περιμενω να την παραλαβω μεσα στη βδομαδα.

το προβλημα είναι τώρα τα ηχεία. μιλάμε φυσικά για ΚΑΘΑΡΑ stereo ήχο!

αναπαραγωγη FLAC και ταινίες.

εψαξα να παραγγείλω ηχεία της onkyο αλλα δυστυχως τα τζαπονια τα κρατανε μονο για την παρτη τους και δεν τα διοχετεύουν στον υπολοιπο πλανητη. για να τα φερεις ελλαδα θα πρεπει να τα σταξεις, οποτε και δεν αξιζει.

μία λύση ειναι τα BOSE companion 20 ή τα BOSE music monitors τα οποια κοστιζουν περι τα 250 ευρω τα πρωτα και 300+ τα δευτερα.

μια δευτερη λύση είναι τα καινουργια M audio Bx5 d2 για τα οποια διαβαζω διαφορα σχόλια, τα οποια συγκλινουν καπου στην ουδετεροτητα.

πολλοι είναι αυτοι που πινουν νερο για τα Audioengine 5+ (είδικα για την χρηση που θελω εγω να κανω) αλλα τα ρημαδια ξεφευγουν πολυ σε τιμη και δεν ξερω αν θελω να διαθεσω τοσα.

ιδέες;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.