Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

οφ τοπικ!!! Λίγο κράτησε η χαρά μου... σταμάτησε να παίζει το αριστερό ηχείο.... Μάλλον κάηκε η 1 έξοδος του κινέζου....:cry:

ότι ήμουν έτοιμος να γράψω ότι χαίρομαι που σε βοήθησα... σίγουρα φταίει ο κινέζος; δοκίμασες άλλη είσοδο στον hk;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply
μετα απο αρκετο ψαξιμο και θελωντας μια εσωτερικη καρτα ηχου και μονο (σε λογική τιμή), κατεληξα στην onkyo SE-90Pci την οποια και περιμενω να την παραλαβω μεσα στη βδομαδα.

το προβλημα είναι τώρα τα ηχεία. μιλάμε φυσικά για ΚΑΘΑΡΑ stereo ήχο!

αναπαραγωγη FLAC και ταινίες.

εψαξα να παραγγείλω ηχεία της onkyο αλλα δυστυχως τα τζαπονια τα κρατανε μονο για την παρτη τους και δεν τα διοχετεύουν στον υπολοιπο πλανητη. για να τα φερεις ελλαδα θα πρεπει να τα σταξεις, οποτε και δεν αξιζει.

μία λύση ειναι τα BOSE companion 20 ή τα BOSE music monitors τα οποια κοστιζουν περι τα 250 ευρω τα πρωτα και 300+ τα δευτερα.

μια δευτερη λύση είναι τα καινουργια M audio Bx5 d2 για τα οποια διαβαζω διαφορα σχόλια, τα οποια συγκλινουν καπου στην ουδετεροτητα.

πολλοι είναι αυτοι που πινουν νερο για τα Audioengine 5+ (είδικα για την χρηση που θελω εγω να κανω) αλλα τα ρημαδια ξεφευγουν πολυ σε τιμη και δεν ξερω αν θελω να διαθεσω τοσα.

ιδέες;;

χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω νομίζω ότι η onkyo είναι αρκετά παλια. είσαι σίγουρος ότι έχει ακόμα υποστήριξη;

Link to comment
Share on other sites

ότι ήμουν έτοιμος να γράψω ότι χαίρομαι που σε βοήθησα... σίγουρα φταίει ο κινέζος; δοκίμασες άλλη είσοδο στον hk;

Δοκίμασα άλλη έξοδο και άλλο καλώδιο φίλε psyber αλλά μάλλον παρέδωσε....

Όσο για το αν με βοήθησες... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ναι! Είναι πολύ καλή η καρτούλα και ήταν όντως μεγάλη η αναβάθμιση του ήχου.

Τώρα για την αστοχία του υλικού .... τι να κάνουμε... Έστειλε mail ο φίλος μέσω του οποίου την αγόρασα και θα τη στείλουμε λογικά πίσω. (έχει ένα χρόνο εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρεμβολές που δυστυχώς μεταφέρονται από τον υπολογιστή μέσω των καλωδίων usb ή firewire, όταν αυτά τροφοδοτούν τη συσκευή. Το πρόβλημα αυτό ίσως λυθεί με τη κατασκευή καλωδίου usb Y cable, ώστε να δίνεις ρεύμα στη συσκευή από εξωτερική τροφοδοσία.

εδώ έχει φτιάξει ένας τέτοιο καλώδιο

Tascam US-144MKII

Κανενα πλεον παρασιτο/θορυβος με το καλωδιο usb Y

Ο ηχος βελτιωθηκε αρκετα!!

PS και υποψην οτι η τροφοδοσια γινεται απο τον φορτιστη του ταμπλετ μου xD

Link to comment
Share on other sites

ευτυχης κατοχος μονιτοροκαταστασης και γω, παρολο που ειχα λοκαρει στα 6αρια ΚΡΚ, τα 120€ λιγοτερα που ζητουσαν τα mackie mr5 με επεισαν..

και τωρα στο ζουμι, για massive παρεμβολες απο καρτα γραφικων τι κανουμε; οταν παιζω με τα ηχεια στο 1/4 ολα οκ, αλλα οσο το ανεβαζω ξεκιναει μακελειο,στα 3/4 ειναι 100% ανυποφορο , μονο το νερο στον η/υ δεν ακουω...win volume παντα 100% κλπ.

η καρτα ειναι η xonar d2x που εχει και ενα ρημαδο emi shield υποτιθεται :/

Link to comment
Share on other sites

ευτυχης κατοχος μονιτοροκαταστασης και γω, παρολο που ειχα λοκαρει στα 6αρια ΚΡΚ, τα 120€ λιγοτερα που ζητουσαν τα mackie mr5 με επεισαν..

και τωρα στο ζουμι, για massive παρεμβολες απο καρτα γραφικων τι κανουμε; οταν παιζω με τα ηχεια στο 1/4 ολα οκ, αλλα οσο το ανεβαζω ξεκιναει μακελειο,στα 3/4 ειναι 100% ανυποφορο , μονο το νερο στον η/υ δεν ακουω...win volume παντα 100% κλπ.

η καρτα ειναι η xonar d2x που εχει και ενα ρημαδο emi shield υποτιθεται :/

Δοκίμασες μόνο με ακουστικά να δεις άμα φταίει η κάρτα ήχου ή τα ηχεία;

Link to comment
Share on other sites

ναι τοσο καιρο με ακουστικα δεν ειχα θεμα , και τα ηχεια τα ακουσα πριν τα παρω, δεν ειχαν το παραμικρο..

Δες μήπως μπορεί να καθαρίσεις με ferrite cores/strips. 3-4€ πάνε δε χάνεις τίποτε να τα δοκιμάσεις. Ή ρώτα κάνα γνωστό σου που πήρε πρόσφατα tv άμα του περισσεύει κανένα. Η pana μου είχε 3-4 μέσα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2748]KoMM[/MENTION]

εχεις συνδεσει ηχεια κατευθειαν με καρτα ηχου? αν ναι με ποιον τροπο?

αν οχι τι παρεμβαλεται?

κατευθειαν, 2rca->3.5μμ

Δες μήπως μπορεί να καθαρίσεις με ferrite cores/strips. 3-4€ πάνε δε χάνεις τίποτε να τα δοκιμάσεις. Ή ρώτα κάνα γνωστό σου που πήρε πρόσφατα tv άμα του περισσεύει κανένα. Η pana μου είχε 3-4 μέσα.

δοκιμασα κ απο αυτα, καμια διαφορα :/

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδες τα "φωτα" σας ...... Να αναφερω φυσικα πως ΔΕΝ εχω διαβασει ολα τα post στο thread ....

Ας αρχισουμε λοιπον ....... Εχω τα Ζ-5500 ως ηχεια..... θελω λοιπον μια καρτα PCI-Ex ( γιατι μονο PCI-Ex εχει η μητρικη ) οπου να "κελαδαει" πεντακαθαρα την ελαχιστη μουσικουλα που ακουω......

Εριξα προχειρα μια ματια σε E-MU 1212M PCIe ...... αλλα αυτο δεν λεει και τιποτα...!!!! Γιατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ ιδεα για το πια ειναι η καρτουλα που ειναι Zuper για σημερα :D

Παιδες θα συμβάλλεται παρα πολυ ωστε να κανω μια τετοια αγορα.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να εχει "οπτικη εξοδο"......χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδες τα "φωτα" σας ...... Να αναφερω φυσικα πως ΔΕΝ εχω διαβασει ολα τα post στο thread ....

Ας αρχισουμε λοιπον ....... Εχω τα Ζ-5500 ως ηχεια..... θελω λοιπον μια καρτα PCI-Ex ( γιατι μονο PCI-Ex εχει η μητρικη ) οπου να "κελαδαει" πεντακαθαρα την ελαχιστη μουσικουλα που ακουω......

Εριξα προχειρα μια ματια σε E-MU 1212M PCIe ...... αλλα αυτο δεν λεει και τιποτα...!!!! Γιατι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ ιδεα για το πια ειναι η καρτουλα που ειναι Zuper για σημερα :D

Παιδες θα συμβάλλεται παρα πολυ ωστε να κανω μια τετοια αγορα.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να εχει "οπτικη εξοδο"......χαχαχαχα

Τι να την κάνεις τη κάρτα ήχου άμα συνδέσεις τα ηχεία με οπτική; Χρησιμοποίησε την onboard άμα έχεις τη μητρική της υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.