Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, μιας και η έξοδος ακουστικών του laptop (που συνδέω στον δικάναλο ενισχυτή μου για αναπαραγωγή) τα έπαιξε.... :confused:

[MENTION=743]psyber[/MENTION] υπάρχει κάτι αντίστοιχο του dac που προτείνεις Ελλάδα; Αν όχι θα βισματώσω φίλο να κάνει την αγορά (μιας και δεν το έχω με ebay). Για αυτή τι λές; Πάντα για ακρόαση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

η native instruments απευθύνεται σε όσους ασχολούνται με την ήχογράφηση. κοίτα εδώ:

2012 Version Musiland Monitor 03 US USB Sound Card Asio 32bit 384kHz | eBay

ή

32bit 384kHz 2012 Musiland Monitor 02 US Dragon USB Sound Card Amplifier DAC | eBay

Link to comment
Share on other sites

η native instruments απευθύνεται σε όσους ασχολούνται με την ήχογράφηση. κοίτα εδώ:

2012 Version Musiland Monitor 03 US USB Sound Card Asio 32bit 384kHz | eBay

ή

32bit 384kHz 2012 Musiland Monitor 02 US Dragon USB Sound Card Amplifier DAC | eBay

Ντάξει... Καταλαβαίνω ότι είναι για ηχογράφηση, αλλά 384Khz δεν είναι overkill; Δεν είμαι ειδικός, αλλά από ότι καταλαβαίνω τα 192 είναι more than enough. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που τα δίνει το τσιπακι ποιο είναι το πρόβλημα; σε real life εφαρμογή σιγουρα είναι overkill αλλά το συγκεκριμένο μηχανάκι το αποθεώνουν. εναλλάκτικά τσεκάρεις το zero dac που το έχω 3 χρονια και πίνω ακόμα νερό στο όνομα του. άσε που έχει και από τους πιο δυνατούς προενισχυτές ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που τα δίνει το τσιπακι ποιο είναι το πρόβλημα; σε real life εφαρμογή σιγουρα είναι overkill αλλά το συγκεκριμένο μηχανάκι το αποθεώνουν. εναλλάκτικά τσεκάρεις το zero dac που το έχω 3 χρονια και πίνω ακόμα νερό στο όνομα του. άσε που έχει και από τους πιο δυνατούς προενισχυτές ακουστικών.

Οκ δεν λέω ότι δεν είναι καλό DAC, απλά με έκανε εντύπωση. Ίσως κι εγώ τραβάω το θέμα αλλού πάλι :p

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή η καρτούλα Sound-Blaster X-Fi HD (usb) πιστεύω πως είναι πολύ καλή λύση, ειδικά αν έχεις σταθερό Η/Υ και λάπτοπ όπως ο biker . Πιστεύω ότι καλύπτει αν όχι όλες τις περισσότερες ανάγκες!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει τώρα με το Musiland monitor 03.... χωρίς να ξέρω και πολλά από specs μου φαίνονται πολύ καλά γι΄αυτό που το θέλω...

Analog output

Dynamic Range (D / A): 120dB

Signal to noise ratio (D / A): 120dB

Total harmonic distortion (D / A): 0.005%

Frequency Response (20Hz ~ 20KHz): +-0.1dB

Output level: 2V rms

Output impedance: 10KΩ

1 headphone jack output power: 150mW/RL = 300Ω; 200mW/RL = 100Ω

2 headphone jack output power: 300mW/RL = 32Ω

Τι λέτε ρε παιδιά; Μη την πατήσω με τον κινέζο....:D

Link to comment
Share on other sites

θα την πατήσεις ευχάριστα! έχε υπόψιν ότι αυτα τα μηχανηματάκια βρίσκονται στο setup ανθρώπων με πανάκριβα μηχανήματα που αν τους ρώταγες πριν ποτέ δενθα αγόραζαν "κινέζικο". εγώ πάντως σε βλέπω καμια βδομάδα μετά να την αράζεις στον καναπέ χαμογελαστός και να λές "α ρε psyber εισαι μεγάλος!":P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον σημερα εδωσα και την X-FI και ειμαι με την onboard (:tomato:)

προτεινετε μου κανα καλο DAC η καλη usb καρτα ηχου που να δινει και εξοδο για ακουστικα

τα ηχεια μου ειναι τα KRK Rokit 6 και τα ακουστικα ειναι τα 668Β

[MENTION=743]psyber[/MENTION] [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] [MENTION=616]Shaman[/MENTION] [MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

Χτύπα το Musiland χωρίς δεύτερη σκέψη!

Musiland Monitor 03 US: A True 32bit/384KHz USB DAC/AMP | H i F i D U I N O

αν εχεις και κατι καλυτερο ποσταρε το

το budget ειναι μεχρι 200

EDIT με χαλαει που δεν βγαζει XLR

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις και κατι καλυτερο ποσταρε το

το budget ειναι μεχρι 200

EDIT με χαλαει που δεν βγαζει XLR

εγώ θα στο ξαναπώ. ότι θέλει driver για να δουλέψει (ειδικά σε ήχο) κοίτα να είναι από κάποια επώνυμη εταιρία για να έχεις και κάποιο σχετικό after sales support

πόσο καιρό νομίζεις ο Κινέζος θα ασχοληθεί για να βγάλει driver, να τον υποστηρίξει και να επιδιορθώσει προβλήματα, ή να σου υποστηρίξει άλλα λειτουργικά.

Θα το δεχόμουν καλύτερα και χωρίς σκέψεις αν ήταν σstandalone κάρτα, έπαιρνε απλά μία optical out από την onboard κάρτα ήχου σου και έκανε την μετατροπή. Αλλά να την αναγνωρίζει το λειτουργικό? Εδώ εταιρίες με @@ έχουν προβλήματα με τους driver (κοίτα αν θές motu, focusrite ή όποια άλλη εταιρία ασχολείται στον τομέα του επαγγελματικού ήχου.)

Απλά η γνώμη μου φίλε σταύρο. After sale.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα στο ξαναπώ. ότι θέλει driver για να δουλέψει (ειδικά σε ήχο) κοίτα να είναι από κάποια επώνυμη εταιρία για να έχεις και κάποιο σχετικό after sales support

πόσο καιρό νομίζεις ο Κινέζος θα ασχοληθεί για να βγάλει driver, να τον υποστηρίξει και να επιδιορθώσει προβλήματα, ή να σου υποστηρίξει άλλα λειτουργικά.

Θα το δεχόμουν καλύτερα και χωρίς σκέψεις αν ήταν σstandalone κάρτα, έπαιρνε απλά μία optical out από την onboard κάρτα ήχου σου και έκανε την μετατροπή. Αλλά να την αναγνωρίζει το λειτουργικό? Εδώ εταιρίες με @@ έχουν προβλήματα με τους driver (κοίτα αν θές motu, focusrite ή όποια άλλη εταιρία ασχολείται στον τομέα του επαγγελματικού ήχου.)

Απλά η γνώμη μου φίλε σταύρο. After sale.

Πολυ σωστη η σκεψη σου φιλε Κωστα! Και ξερεις οτι παντα μετραει η γνωμη σου για μενα !

Αποτι εψαξα για την focusrite 2i2 που λεγαμε δεν εχει βγαλει πολλα προβληματα και στο φορουμ τους εχου καλο σαπορτ

σημερα θα ψαξω και για τις motu (μου φενονται πιο τουμπανες xD)

EDIT εδω http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el.html εχει και τις motu αλλα γενικα εχει πολυ πραμα! για ριξε μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η σκεψη σου φιλε Κωστα! Και ξερεις οτι παντα μετραει η γνωμη σου για μενα !

Αποτι εψαξα για την focusrite 2i2 που λεγαμε δεν εχει βγαλει πολλα προβληματα και στο φορουμ τους εχου καλο σαπορτ

σημερα θα ψαξω και για τις motu (μου φενονται πιο τουμπανες xD)

μια μικρή προσοχή στις motu. Έστειλα ένα mail στο Γιαννάκη στην Αμερική να μάθουμε αν η εταιρία του ετοιμάζεται για αναβαθμίσεις hardware. Αν σου κάτσει, και μας στείλει τίποτα που να σε ενδειαφέρει θα κανονίσουμε μέχρι να έρθουν να σου βρούμε κανένα D/A converter να δουλεύεις με την οπτική της onboard.

Επιμένω ότι είχα δει Motu (αυτή που είναι και stand alone) μεταχειρισμένη με κανα 150αρι, και δεν την είχα δει απλά μια φορά. Περίεργο μου φαίνεται που την βλέπω 2 και 3 φορές επάνω....

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι είχα δει Motu (αυτή που είναι και stand alone) μεταχειρισμένη με κανα 150αρι, και δεν την είχα δει απλά μια φορά. Περίεργο μου φαίνεται που την βλέπω 2 και 3 φορές επάνω....

στειλε μου ενα λινκ της να δω παλι το μοντελο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.