Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

στειλε μου ενα λινκ της να δω παλι το μοντελο

μισό.

Ρε ρίξε και καμιά ματιά σε καμία RME.

αφού recordings δεν θα κάνεις δεν κοιτάς απλά για κανα καλό D/A converter? να παίζει παντού και πάντα? Να μην σε νοιάζουν ούτε driver ούτε τίποτα.

η motu που κοιτάγαμε είναι η ultralite.

Να έχεις το νού σου ότι αν το dac δεν είναι καλό υπάρχει περίπτωση να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα. Καλά dac κάτω απο 200~250 κατα την γνώμη μου δύσκολα θα βρείς. Εκτός αν είναι used.

Και ο λόγος που θα επέλεγα standalone dac. για να είμαι σίγουρος ότι μελλοντικά θα είναι εντελώς αυτόνομο απο το όποιο λειτουργικό, να μην με ενδιαφέρουν τα όποια driver προβλήματα. Αυτά βέβαια μόνο αν το θές για να στέλνεις ήχο σε κάποια ηχεία. Αν θές να αρχίσεις να ηχογραφείς κιόλας, εκεί το θέμα γίνεται λίγο περίπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply
μισό.

Ρε ρίξε και καμιά ματιά σε καμία RME.

αφού recordings δεν θα κάνεις δεν κοιτάς απλά για κανα καλό D/A converter? να παίζει παντού και πάντα? Να μην σε νοιάζουν ούτε driver ούτε τίποτα.

η motu που κοιτάγαμε είναι η ultralite.

Να έχεις το νού σου ότι αν το dac δεν είναι καλό υπάρχει περίπτωση να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα. Καλά dac κάτω απο 200~250 κατα την γνώμη μου δύσκολα θα βρείς. Εκτός αν είναι used.

Και ο λόγος που θα επέλεγα standalone dac. για να είμαι σίγουρος ότι μελλοντικά θα είναι εντελώς αυτόνομο απο το όποιο λειτουργικό, να μην με ενδιαφέρουν τα όποια driver προβλήματα. Αυτά βέβαια μόνο αν το θές για να στέλνεις ήχο σε κάποια ηχεία. Αν θές να αρχίσεις να ηχογραφείς κιόλας, εκεί το θέμα γίνεται λίγο περίπλοκο.

+φωνω απολυτα με το σκεπτικο σου να παω σε dac "sandalone" που να παιρνει με οπτικη ψηφιακο ηχο απο το πισι

και να τον κανει αναλογικο χωρις drivers και λοιπες μπουρδες

αλλα δεν εχω ιδεα απο τετοια dac's

για ποσταρε μερικες προτασεις-παραδειγματα τετοιων dac

εψαξα λιγο στο μαμα site της RME αλλα δεν βρηκα κατι

EDIT http://athensproaudio.gr/hi-fidelity-el/metatropeis-dac.html στον θεο οι τιμες εκτος απο λιγα που δεν ξερω αν λενε

Link to comment
Share on other sites

AUDIOTRAK Products Pages

Καλό dac και κυρίως ενισχυτής ακουστικών για κάθε τύπο. Δεν νομίζω να το βρίσκεις Ελλάδα.

πρεπει να το εχω usb η μπορω να παιζω μονο με ψηφιακη εισοδο?

πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα ψηφιακης και usb?

δεν το περιμενα οτι θα ηταν τοσο δυσκολη η ευρεση καλου dac xD

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχει digital-in (και coax και οπτικό) και usb, παίζεις με ότι θες.

Η εύρεση καλού dac, όπως και οτιδήποτε audiophile είναι δύσκολη, επειδή δεν υπάρχει κάτι standar, ούτε υπάρχει ξεκάθαρος τρόπος μέτρησης επιδόσεων, όπως έχουμε συνηθήσει όσοι ασχολούμαστε με pc. Στα audiophile παίζει πολύ ρόλο ο υποκειμενικός παράγοντας, καθώς και το τεράστιο placebo effect που έχουν πολλοί. Όσες φορές έκατσα και έψαξα κάτι, δεν έβγαλα άκρη και τελικά βαρέθηκα, καθώς ο καθένας λέει τα δικά του :(

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το εχω usb η μπορω να παιζω μονο με ψηφιακη εισοδο?

πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα ψηφιακης και usb?

δεν το περιμενα οτι θα ηταν τοσο δυσκολη η ευρεση καλου dac xD

Απ'όσο ξέρω σε usb η ακρίβεια του ρολογιού του dac είναι αυτή που καθορίζει την ποιότητα του ήχου(περιορισμός jitter). Συνήθως το usb είναι καλύτερο.

Btw, είχα δει ριβιού στο ρώσικο xbitlabs για το μηχανάκι αυτό και ήταν πολύ "δυνατό" και σε ισχύ και σε ποιότητα. Γι'αυτό στο πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω σε usb η ακρίβεια του ρολογιού του dac είναι αυτή που καθορίζει την ποιότητα του ήχου(περιορισμός jitter). Συνήθως το usb είναι καλύτερο.

Btw, είχα δει ριβιού στο ρώσικο xbitlabs για το μηχανάκι αυτό και ήταν πολύ "δυνατό" και σε ισχύ και σε ποιότητα. Γι'αυτό στο πρότεινα.

ωραια....θα το εχω στα υποψιν τοτε

απο αυτα που εχει το athens pro audio αξιζει κανενα? αυτα που κατω απο 500Ε! η ειναι υπερεκτιμημενα?

Μετατροπείς-DAC - Athens Pro Audio Store

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 500€ δεν θα δινα ποτέ σε dac, αλλά κατευθείαν σε ακουστικά και σε κάποιον φθηνό και καλό ενισχυτή ακουστικών με μια σύγχρονη κάρτα στα 100€-200€(σαν αυτή που είχες). Ή ένα πακέτο dac/ενίσχυσης σαν το audiotrack.

Πάντως οι σύγχρονες κάρτες είναι αρκετά καλύτερες τεχνικά, από πολλά dac σαν αυτά που ψάχνεις. Τα περί υποκειμενικής ανωτερότητας των αυτόνομων dac με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι γουστάρει, αν δεν το αποδεικνύει.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 500€ δεν θα δινα ποτέ σε dac, αλλά κατευθείαν σε ακουστικά και σε κάποιον φθηνό και καλό ενισχυτή ακουστικών με μια σύγχρονη κάρτα στα 100€-200€(σαν αυτή που είχες). Ή ένα πακέτο dac/ενίσχυσης σαν το audiotrack.

Πάντως οι σύγχρονες κάρτες είναι αρκετά καλύτερες τεχνικά, από πολλά dac σαν αυτά που ψάχνεις. Τα περί υποκειμενικής ανωτερότητας των αυτόνομων dac με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι γουστάρει, αν δεν το αποδεικνύει.

μα αυτό είναι το θέμα, και εκεί παρουσιάζεται το μεγάλο πρόβλημα. Το μεγαλύτερο μέρος απο τα dac είναι άχρηστα και τελικά μία καλούλα κάρτα ήχου είναι καλύτερη. και τελικά για καλό dac φτάνεις χιλιάρικα και πάει λέγοντας. Εδώ και οι rme/focusrite/motu πολλές φορές δεν έχουν και τις καλύτερες υλοποιήσεις.

Να σε πω ρε μαν. Σου έχω μια λύση. Αν σου κάνει.

Έχω ένα παλιο mini disk της SONY. είναι το [ame=http://www.youtube.com/watch?v=5EJF8R0EmPg]MZ-R37[/ame]

Παίρνει οπτική σε line in και βγάζει σε είτε οπτική σε line out είτε αναλογική. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν κάνει redirect τον ήχο απο το line in του στο αναλογικό line out όταν δεν γράφει.

Λές να κάνουμε καμία δοκιμή"??

παίζει αλλά υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

Το redirect του ήχου γίνεται μόνο κατα την εγγραφή. Ο ήχος είναι απίστευτος αλλά αναγνωρίζει σήμα μέχρι 48000khz 24bit.

Και μιλάμε έχω μείνει με το στόμα ανοιχτο. Μιλάμε ο ήχος είναι εξωπραγματικός.........πεντακάθαρος όσο δεν πάει........

Το κακό είναι ότι πρέπει να κάνεις εγγραφή για να κάνει το redirect (έστω και με pause). Θα στο δώσω έτσι για να μπορείς να συγκρίσεις τον τωρινό σου ήχο με ένα dac

και λογικά βρίσκοντας ένα μεταχειρισμένο DAT θα μπορείς να κάνεις ακριβώς το ίδιο.

λοιπόν διαβάζοντας λίγο υπάρχει αρκετός κόσμος που χρησιμοποιεί παλιά μηχανάκια (DAT,MiniDisk, μέχρι και cd recorders) για αυτόν ακριβώς το λόγο. Το καλύτερο θέμα είναι ότι πολλά απο αυτά βγάζουν πολύ καλύτερη ποιότητα απο πολυ πολύ ακριβότερα DAC.

Τα ποιο πολλά mini disk κάνουν το redirect του ήχου απο το digital in σε analog out απλά πατώντας το rec χωρίς δισκάκι και γράφουν συνήθως στην οθόνη DA.

τα dat είναι ακριβά, αλλά mini disk πραγματικά βρίσκεις με 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι το λειτουργικό αναγνωρίζει τον επεξεργαστή του εκάστοτε dac ως hardware, κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα εξεζητημένο οσο αφορά τους drivers. τώρα για σοβαρό dac κοίτα εδώ:ΊΝ§Σ*΅响. και xlr έχει και γενικά ότι του ζητήσεις. σε περίπτωση που τα βρεις καπως ακριβά, ψάξε για μεταχειρισμένο σε φόρουμ για τον ήχο. στιβαρά σαν τανκ και ακόμα και τα πιο παλιά δε θα σε απογοητεύσουν ηχητικά.

Link to comment
Share on other sites

έχω την αίσθηση ότι το λειτουργικό αναγνωρίζει τον επεξεργαστή του εκάστοτε dac ως hardware, κάτι που δεν είναι ιδιαίτερα εξεζητημένο οσο αφορά τους drivers. τώρα για σοβαρό dac κοίτα εδώ:ΊΝ§Σ*΅响. και xlr έχει και γενικά ότι του ζητήσεις. σε περίπτωση που τα βρεις καπως ακριβά, ψάξε για μεταχειρισμένο σε φόρουμ για τον ήχο. στιβαρά σαν τανκ και ακόμα και τα πιο παλιά δε θα σε απογοητεύσουν ηχητικά.

μιλάς για κάρτα ήχου μαν ή για dac? Γιατί το 2ο καμία σχέση δεν έχει με το pc. Με μία οπτική του στέλνεις ήχο και τέλος. Δεν είναι αμφίδρομη επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 500€ δεν θα δινα ποτέ σε dac, αλλά κατευθείαν σε ακουστικά και σε κάποιον φθηνό και καλό ενισχυτή ακουστικών με μια σύγχρονη κάρτα στα 100€-200€(σαν αυτή που είχες). Ή ένα πακέτο dac/ενίσχυσης σαν το audiotrack.

Πάντως οι σύγχρονες κάρτες είναι αρκετά καλύτερες τεχνικά, από πολλά dac σαν αυτά που ψάχνεις. Τα περί υποκειμενικής ανωτερότητας των αυτόνομων dac με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι γουστάρει, αν δεν το αποδεικνύει.

την x-fi την εδωσα γιατι ηταν πιο πολυ για gameing

αν ειναι να παω παλι για εσωτερικη καρτα...καλυτερα καμια Asus Xonar D2X/XDT η creative titanium hd

παντος αυτο που λες για τις καρτες ηχου το διαβαζα και σε ενα ξενο φορουμ

και εννοηται δεν θα εδινα ποτε 500Ε για ντακ

θα τεσταρουμε και αυτο που λεει ο [MENTION=21880]GnF[/MENTION]

ειμαι παρα πολυ περιεργος

Link to comment
Share on other sites

την x-fi την εδωσα γιατι ηταν πιο πολυ για gameing

αν ειναι να παω παλι για εσωτερικη καρτα...καλυτερα καμια Asus Xonar D2X/XDT η creative titanium hd

παντος αυτο που λες για τις καρτες ηχου το διαβαζα και σε ενα ξενο φορουμ

και εννοηται δεν θα εδινα ποτε 500Ε για ντακ

θα τεσταρουμε και αυτο που λεει ο [MENTION=21880]GnF[/MENTION]

ειμαι παρα πολυ περιεργος

ακούω εδώ και κάτι ώρες έτσι και πάει τέζα λέμεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

= θέλει driver ή μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά?

θέλει driver αλλά επειδή ο ήχος είναι μόνο 2 κανάλια δεν θέλουν συνήθως κάτι εξεζητημένο όπως οι κάρτες με πολλές λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εδωσα και την X-FI και ειμαι με την onboard (:tomato:)

προτεινετε μου κανα καλο DAC η καλη usb καρτα ηχου που να δινει και εξοδο για ακουστικα

τα ηχεια μου ειναι τα KRK Rokit 6 και τα ακουστικα ειναι τα 668Β

[MENTION=743]psyber[/MENTION] [MENTION=3917]Petrossortep[/MENTION] [MENTION=616]Shaman[/MENTION] [MENTION=11697]eloydark[/MENTION]

Γιατί πας μακρυά?

ASUS - Xonar Essence One

Θα σε υπερκαλύψει κατα την γνώμη μου και σε λογική τιμή και σε άμεση διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πας μακρυά?

ASUS - Xonar Essence One

Θα σε υπερκαλύψει κατα την γνώμη μου και σε λογική τιμή και σε άμεση διαθεσιμότητα.

μαλιστα...................ειναι πολλα τα φραγκα!!!! και δεν ξερουμε αν "αξιζει" βαση αποτελεσματος να τα σκασεις τοσο χοντρα

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...................ειναι πολλα τα φραγκα!!!! και δεν ξερουμε αν "αξιζει" βαση αποτελεσματος να τα σκασεις τοσο χοντρα

πραγματικά πολύ ωραία κάρτα δείχνει αλλά πολλά τα λεφτά ρε γμτ.

εγώ παίδες πραγματικά κρέμομαι απο μία κλωστή να ξηλώσω την creative και να αγοράσω ένα mini disk deck με 20-30 ευρώ να το χρησημοποιήσω σαν digital to analog converter και να στέλνω απο την onboard μια optical σε αυτό.

Απο εχθές έχω μείνει κάγκελο λέμε.

Επιμένω ότι δεν ξέρω αν στο mini disk όταν το γυρνάς σε da mode ο ήχος περνάει απο την επεξεργασία του atrac, αλλά πραγματικά τα πρώτα δείγματα στα αυτιά μου είναι απίστευτα. Σε σημείο που δεν θέλω να πάρω αναλογικό ήχο απευθείας απο το pc και έχω το mini disk με μπαταρίες...........μιας και έχω χάσει τον φορτιστή του....

Το βάθος, η καθαρότητα στον ήχο, και το μπασάρισμά του είναι απίστευτα. Υπόψιν ήχο απο το mini disk παίρνω απο το line out όχι απο τα headphones, και volume, mega bass και τέτοια δεν δουλεύουν.

Το πιθανότερο είναι ότι στο δικό μου mini disk, ο ήχος περνάει πρώτα απο επεξεργασία/κωδικοποίηση του atrac μιας και το δικό μου δεν υποστιρίζει καθαρό da mode, αλλά πρέπει να κάνω εγγραφή (άρα και δεν ξέρω αν η οπτική περνάει πρώτα απο atrac και μετά digital to analog και μετά στο line out, ή αν το line out παίρνει πριν το atrac.

Το τι γίνεται σε άλλα που υποστιρίζουν το da mode δεν το ξέρω. Θέλω να πιστεύω ότι όσα γυρνάνε σε native da mode βγάζουν το atrac εκτός, και απλά δουλεύουν σαν καθαρό dac

και αναφορικά για να έχουμε να διαβάζουμε

http://www.hifihunter.com/2011/10/24/sony-es-minidisc-player-standalone-dac/

Link to comment
Share on other sites

Tα αξίζει τα ~400€ πάντως απ ότι λέν οι ψωνισμένοι Ηi-Fiαδες :p

[ame=http://www.amazon.co.uk/Asus-Xonar-Essence-Headphone-Amplifier/dp/B005M41P0I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1364817496&sr=8-1]Asus Xonar Essence One USB DAC and Headphone Amplifier: Amazon.co.uk: Computers & Accessories[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.