Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply
Μου μοιάζουν με Analysis Omega ή Epsilon. Δε νομίζω να είναι τόσο ακριβά.

Ειναι του 'πεθερουλη', οποτε δεν νομιζω οτι η κορη ειχε λογο να πει ψεματα. :p

Πανε πακετο με αυτα:

dscf2249m.jpg

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και κλεινωντας χωρις να θελω να το παιξω ξερολας ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ (οσο ζω αποροφω γνωσεις), αφου οι περισσοτεροι ειναι γνωστες του αντικειμενου Monitors ,γιατι κανεις δεν ειπε στο φιλο @BloodMage οτι το σωστο στησιμο των Monitors ειναι κατα βαση ενα 'ισοσκελες' τριγωνο , με αποσταση στο περιπου 1.5 μετρο το ενα Monitor απο το αλλο,και ο ιδιος απο αυτα? Το λεω αυτο γιατι στην φωτο που εβαλε φαινεται να καθεται πολυ μπροστα στα ηχεια ,οποτε ειναι σαν να τα φοραει 'ακουστικα'.

Μάλλον δεν διάβασες όλο το νήμα

Δεν έχει τελειώσει ακόμα το γραφείο, είναι ψιλο-προσωρινή η θέση, φτιάχνω τον προενισχυτή μου γιατί έχω πολλές κάρτες ήχου και μπερδεύονται τα πράγματα με το JACK audio ;-)

Πάντως η απόσταση των ηχείων εξαρτάται πολύ και από το σημείο ακρόασης, συνεπώς το να τα απομακρύνω ΔΕΝ σημαίνει αναγκαστικά ότι θα κερδίσω κάτι αν δεν καταφέρω να τα στείλω και πιο πίσω (που είναι ψιλοδύσκολο). Το τρίγωνο με τον ακροατή πρέπει να είναι συγκεκριμένο ;)

Link to comment
Share on other sites

@eloydark : ναι η αληθεια ειναι οτι δεν διαβασα ολες τις σελιδες. Απο την πρωτη που διαβασα πηγα στην τελευταια και ειπα την γνωμη μου και μετα ειδα στην προτελευταια οτι ειχε παρει ο φιλος ηδη monitors. Αλλα και παλι καλα εκανες και το ειπες... εγω απλα αναφερομουν σε αυτους που θεωρουσαν οτι μειωνα τα Monitors σαν υπαρξη. Οποτε ολα καλα...

@BloodMage : ποτε δεν ντρεπομαι να πω οτι ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Αλλα ισα ισα που αντιθετως παντα δειχνω θεληση και ορεξη να μελετησω,να ψαξω και ΝΑ ΜΑΘΩ. :) Γι αυτο το λογο ο κυκλος μου με εμπιστευεται. :)

Εγω ειδα ενα thread που με ενδιεφερε, και ειδα οτι ο φιλος που το εφτιαξε (εσυ) ,ειχε το ιδιο setup με μενα περιπου και ΑΠΛΑ,ΟΜΟΡΦΑ,ΦΙΛΙΚΑ και πανω απο ολα ΤΑΠΕΙΝΑ θελησα να μεταφερω τειχων λιγοστες γνωσεις που ειχα ,η που θα ανταλλαζα αποψεις ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑ περεταιρω γνωσεις. :)

Αλλα το μονο που εγινε ηταν η αντεπιθεση ατομων που ΘΕΩΡΗΣΑΝ οτι μειωνω το ηχητικο τους setup οταν πολλοστες φορες ειπα οτι εγω προσωπικα ειμαι (εν καιρω) κατοχος και surround ηχειων και Monitors παραλληλα. Αρα δεν μπορω να μειωσω κατι απο αυτα που θα εχω... τα υπερασπιζομαι και τα δυο ΙΣΑΞΙΑ.

Και θα μεταφερω τα λογια του κολλητου μου που συζητουσαμε σημερα το θεμα του thread,ειναι ο ιδιος που εχει τα ιδια Monitors με σενα,με τις 5-6 'φθηνες' κιθαρες ... που τον ζηλευω γιατι παιζει παπαδες... ειπε το εξης : 'Με τα monitor ακους ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ την μουσικη,ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ'.

@Shaman : Εχεις δικιο. :) Ειναι τα Analysis OMEGA. Και με βαση αυτο Audio Analyses Loudspeakers - $12,000.00 :: MCV Consulting - MCV Consulting: Audio Equipment, Engineering & System Matching ,εχουν ΤΩΡΑ 16.500 ευρω. Και απο 1.425 το καθε καλωδιο και παει λεγοντας. Και η τιμη αυτη ειναι χωρις woofer.

Link to comment
Share on other sites

Και για την ΙΣΤΟΡΙΑ,πριν λιγο εμαθα και την τιμη των ηχειων της φωτο που εβαλα πιο πανω...

4 2 . 0 0 0 ευρω

:suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide::suicide:

Το βάζω έτσι απλά σαν δείγμα της σοβαρότητας των ανθρώπων που ασχολούνται με το αντικείμενο. Ειδικά όσοι έχετε σπουδάσει θετικές επιστήμες ακούστε ισχυρισμούς για να καταλάβετε.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=xs1aUws0Lrs]Greek Audiophile - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω έτσι απλά σαν δείγμα της σοβαρότητας των ανθρώπων που ασχολούνται με το αντικείμενο. Ειδικά όσοι έχετε σπουδάσει θετικές επιστήμες ακούστε ισχυρισμούς για να καταλάβετε.

Προσπαθω να καταλαβω αν το εβαλες για καλο η για κακο... μιας και ειναι απροσωπο ολο αυτο με τα μηχανηματα του Σατανα. :p

Απιστευτα μηχανηματα... Εγω το ανθρωπακι - αυτοχειρα δεν το εβαλα για κακο. Ηταν ενδειξη ενθουσιασμου. :) Αφου ειχα την χαρα να παιξω ολοκληρη playlist σε τετοια ηχεια. :)

Απορια : Ολοι αυτοι γιατι εχουν ηχεια αφου θα μπορουσαν να παρουν ενα ζευγαρι ΤΕΛΕΙΑ monitors? :hehe::hehe::hehe::jester::jester::jester:

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω βίντεο είναι ο ορισμός του εθισμού,της υπερβολής,της αμάθειας και της εκμετάλλευσης των ανθρώπων αυτών,

λόγο του πάθους που έχουν για την μουσική,από κάποιους άλλους με σκοπό το κέρδος!

Έτσι το βλέπω εγώ και έτσι πιστεύω ότι είναι!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... π.χ. σε κλασική μουσική απολαμβάνεις καλύτερα με όποιο monitor speaker setup θέλεις, ή με ένα σετ Magneplanars ( Magnepan MG20.7 π.χ. ) παρέα με ένα sub ( Velodyne Digital Drive 1812 Signature Edition π.χ. ) rory ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω!Αλλά όταν αυτοί οι άνθρωποι έχουν δώσει μια περιουσία σε ενισχυτές και ηχεία,γιατί δεν έχουν δώσει άλλα τόσα στο να φτιάξουν σωστά ακουστικά των χώρο τους;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται... π.χ. σε κλασική μουσική απολαμβάνεις καλύτερα με όποιο monitor speaker setup θέλεις, ή με ένα σετ Magneplanars ( Magnepan MG20.7 π.χ. ) παρέα με ένα sub ( Velodyne Digital Drive 1812 Signature Edition π.χ. ) rory ?

Η αντιστοιχα οπως πολυ πετυχημενα εχουν βαλει και στο βιντεο... Jazz - Blues. :)

Link to comment
Share on other sites

Όποτε βλέπω video με audiophiles φαντασιώνομαι ότι πάω σπίτι τους και βάζω στο full το creeping death και καπάκι angel of death μέχρι να κουρευτούν τα tweeters και να κλάσουν τα subs :upside:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω!Αλλά όταν αυτοί οι άνθρωποι έχουν δώσει μια περιουσία σε ενισχυτές και ηχεία,γιατί δεν έχουν δώσει άλλα τόσα στο να φτιάξουν σωστά ακουστικά των χώρο τους;

Θεωρητικα με ενα τετοιο ΗΧΗΤΙΚΟ budget δεν χρειαζεσαι και 'στουντιακο' χωρο για να απολαυσεις το ακουσμα...

Ασε δε που θα τους χωριζαν οι γυναικες τους επειδη θα επρεπε να 'γκρεμισουν' το εκαστοτε σαλονι. :jester:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω!Αλλά όταν αυτοί οι άνθρωποι έχουν δώσει μια περιουσία σε ενισχυτές και ηχεία,γιατί δεν έχουν δώσει άλλα τόσα στο να φτιάξουν σωστά ακουστικά των χώρο τους;

Δεν ξέρω για ποιούς λες, αλλά ξέρω κάμποσους με πάρα πολύ προσεγμένο και ειδικά διαμορφωμένο χώρο ( υπερ-ευκατάστατοι και Αμερικανάκια με σπίτια των 800τμ βλέπεις )

Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο αναφέρομαι,όχι προσωπικά σε κάποιον.Γιατί είδα τα συστήματα αυτά σε σαλόνια σπιτιών με ένα-δυο absorbers μόνο και τίποτα άλλο

Έτσι πρέπει να γίνεται όταν κάνεις τέτοια επένδυση.Ξεκινάς σωστά διαμορφώνοντας το χώρο σου και μετά κάνεις και την ανάλογη επιλογή ηχείων και ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το καθε ζευγαρι αυτια ακουει διαφορετικα οπως διαφορετικα βλεπουν και τα ματια του καθε ανθρωπου.

Αν ακούς πολύ διαφορετικά πας σε ωτορινολαρυγγολόγο κι αν βλέπεις πολύ διαφορετικά πας σε οφθαλμίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω έτσι απλά σαν δείγμα της σοβαρότητας των ανθρώπων που ασχολούνται με το αντικείμενο. Ειδικά όσοι έχετε σπουδάσει θετικές επιστήμες ακούστε ισχυρισμούς για να καταλάβετε.

Πω πω, κι εγώ θεωρώ τον εαυτό μου audiophile σε κάποιον βαθμό, αλλά όχι κι έτσι ρε παιδιά :p

Link to comment
Share on other sites

Αν ακούς πολύ διαφορετικά πας σε ωτορινολαρυγγολόγο κι αν βλέπεις πολύ διαφορετικά πας σε οφθαλμίατρο.

Μαλλον δε καταλαβες αυτο που ηθελα να πω και μου τη λες απο πανω. Τεσπα.

Απο ειρωνια το νετ πισω απο τα πληκτρολογια ειναι βασιλιας.

Εγω θα πω καλημερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.