Jump to content



Κάρτα Ήχου για (~) μουσική


BloodMage

Recommended Posts

Αυτο εχω κανει και τωρα...... αλλα βρε παιδες πιστευα πως θα παρω το κατι ΤΙΣ ποιοτικοτερο...... αυτα τα λεω γιατι το ξαναλεω..... ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.....δεν εχω ακουσει καποια αλλη καρτα εκτος απο την on-board Realtek σε συνδεση με οπτικη.

"Παιζω" στα 96KHz 24Bit ......ok δεν λεω ..... δεν υπαρχει "θορυβος"..... ειναι αρκετα Reality ο ηχος ...... ( δεν εχω ακουσει και κατι αλλο ωστε να εχω κριτιριο και ετσι ακουγομαι λες και λεω "ανεκδοτα" ) :(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 284
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=981]stratos1978[/MENTION]

καταρχας για να δεις διαφορα με την νεα σου καρτα ηχου (οποια και αν ειναι) η συνδεση με τα ηχεια σου πρεπει να ειναι αναλογικη (δλδ με τα τρια καρφακια)

αν δεν ειναι εφικτο αυτο καλυτερα να μην παρεις καρτα ηχου

Οταν συδνεεις με οπτικη η coaxial (ψηφιακα δλδ) ο ηχος απλα περναει μεσα απο την καρτα ηχου και η αποκωδικοποιηση σε αναλογικο γινεται απο τον DAC (Digital to Analog Converter) των ζ5500

Αλλα αν συνδεσεις απο την αναλογικη εξοδο της καρτας ηχου η επεξεργασια γινεται απο την ιδια την καρτα ηχου

Αυτα εν συντομια ελπιζω να σε καλυψα

οτι θελεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.... αντε και πες οτι εβαζα μια καρτα οπου θα μου προτινατε ωστε να ακουσω πολυ καλυτερο ηχο αφου φυσικα θα την συνδεεα με τα mini-jack των Ζ5500. Αυτο "παιζει" ή να προτιμησω αυτο που εχω τωρα.....

Μην το παμε στο θεμα οικονομιας ..... ηδη ειχα παρει αποφαση να βαλω μια καρτα αλλα αν δεν υπαρχει πραγματικα λογος ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ να "κατσω στα αυγα μου " :D

Με τα ολιγης υπαρχει καποια καρτα ηχου που να παραγει ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ ηχο και ανωτερης ποιοτητας απ'οτι το Realtek ALC 898 connect in optical output?

Link to comment
Share on other sites

Καμιά xonar d2x θα επερνα εγώ

Διάφορα υπάρχει και αρκετή μάλιστα

Το θέμα είναι αν είναι σε θέση τα αυτιά σου να διακρίνουν αυτή τη διαφορά

Αυτό δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.... αντε και πες οτι εβαζα μια καρτα οπου θα μου προτινατε ωστε να ακουσω πολυ καλυτερο ηχο αφου φυσικα θα την συνδεεα με τα mini-jack των Ζ5500. Αυτο "παιζει" ή να προτιμησω αυτο που εχω τωρα.....

Μην το παμε στο θεμα οικονομιας ..... ηδη ειχα παρει αποφαση να βαλω μια καρτα αλλα αν δεν υπαρχει πραγματικα λογος ΤΟΤΕ και ΜΟΝΟ να "κατσω στα αυγα μου " :D

Με τα ολιγης υπαρχει καποια καρτα ηχου που να παραγει ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ ηχο και ανωτερης ποιοτητας απ'οτι το Realtek ALC 898 connect in optical output?

Δεν έχεις καταλάβει μάλλον τι λένε τα παλικάρια (κ γω πιο πίσω). Ο ήχος στο pc είναι σε ψηφιακή μορφή. Το καθήκον της κάρτας ήχου/onboard audio είναι να κάνει τη ψηφιακή μορφή σε αναλογική μορφή (τα 01010100 σε κυμματάριθμους). Αυτό το κάνει ΜΟΝΟ όταν συνδέεις τα ηχεία με αναλογική σύνδεση. Άμα τα συνδέσεις τα ηχεία μέσω οπτική, ο υπολογιστής ΔΕΝ κάνει την αλλαγή αυτή, απλά στέλνει τη ψηφιακή μορφή στα ηχεία, και αυτά μετά κάνουν την αλλαγή. Αυτό εννοούμε ότι δεν έχει νόημα να βάλεις κάρτα ήχου, όταν στέλνεις τον ήχο μέσω οπτική, γιατί η ποιότητα της "κάρτας" ήχου δεν έχει σημασία μιας και το conversion το κάνουν τα DAC (Digital to Analog Converter) των ηχείων.

Τώρα για το άμα θα καταλάβεις διαφορά άμα βάλεις κάρτα ήχου και τα συνδέσεις αναλογικά, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες:

Το είδος των αρχείων που παίζεις και το είδος του ήχου: Παίζεις mp3 σε χαμηλά bitrates, βλέπεις ταινίες με συμπιεσμένο ήχο κτλ - δεν αξίζει.

Μετά εξαρτάται από το αυτί σου: Του αδερφού μου του αρέσει να ακούει μουσική από τα Z2300 που έχω. Προσωπικά, όποτε βάζω μουσική και ακούω από τα ηχεία μου ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΦΩΤΙΑ, ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΨΩ ΜΠΛΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΔΥΤΕΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΨΩ. Φαντάζομαι ότι τα Z-5500 δε διαφέρουν ιδιαίτερα σε αυτό τον τομέα. Βέβαια όπως είπα είναι προσωπική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όποτε βάζω μουσική και ακούω από τα ηχεία μου ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΦΩΤΙΑ, ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΨΩ ΜΠΛΕ ΝΑ ΤΑ ΠΕΤΑΞΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΔΥΤΕΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΚΑΨΩ. Φαντάζομαι ότι τα Z-5500 δε διαφέρουν ιδιαίτερα σε αυτό τον τομέα. Βέβαια όπως είπα είναι προσωπική γνώμη.

και γω το ιδιο ενιωθα με τα ζ5500 οταν εβαζα μουσικη γιαυτο πηρα μονιτορ ηχεια

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] ΑΠΟΛΥΤΑ κατανοητος ;) :thank_you2:

Οσο για τα Ζ2300 σε σχεση με Ζ5500 μακραν καμια σχεση ( δεν ειναι και οοοοτι τελειωτερα αλλα οχι και Ζ2300 :p )....χαχαχαχα οποτε μιας και το αναφερες μην πληρωσεις δυτη..... κανω diving εγω .....αχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

και γω το ιδιο ενιωθα με τα ζ5500 οταν εβαζα μουσικη γιαυτο πηρα μονιτορ ηχεια

Επειδη το σκεφτομαι κ εγω κ δεν εχω βρει καποια απαντηση.τα μονιτορ ηχεια κανουν μονο μουσικη?με καποιο παιχνιδι πχ θα ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

εγω εβγαλα μια σχετικη ακρη με το τι παιζει, προς το παρον εχω βαλει και τα 3 ferrite στο rca με 10 λουπες και τα παρασιτα μειωθηκαν σε τραγικο βαθμο, μονο οι χαμηλες συχνοτητες ψιλοακουγονται πλεον, και αυτο με το input των ηχειων στο 100%. Ενοχλει μονο οταν τραβαει ρευμα η gpu οπου ακουγονται υποκωφα παρασιτα..

Ολο το ζουμι ειναι στη γειωση τελικα, απο βδομαδα θα τσιμπησω ενα ground isolator και θα δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

εγω εβγαλα μια σχετικη ακρη με το τι παιζει, προς το παρον εχω βαλει και τα 3 ferrite στο rca με 10 λουπες και τα παρασιτα μειωθηκαν σε τραγικο βαθμο, μονο οι χαμηλες συχνοτητες ψιλοακουγονται πλεον, και αυτο με το input των ηχειων στο 100%. Ενοχλει μονο οταν τραβαει ρευμα η gpu οπου ακουγονται υποκωφα παρασιτα..

Ολο το ζουμι ειναι στη γειωση τελικα, απο βδομαδα θα τσιμπησω ενα ground isolator και θα δουμε τι θα γινει.

Κάνε και το εξής, άμα σε παίρνει: Μπρίζες που έχουν γείωση μαζί, μπρίζες που δεν έχουν σε άλλο wall socket μαζί. Π.χ. έχεις 3 μπρίζες με γείωση του υπολογιστή και 1 μπρίζα των ηχείων χωρίς γείωση (το μεταλικό π@π@ράκι στο πλάι της μπρίζας). Βάλε τις 3 πρώτες μπρίζες μαζί κανονικά στο πολύμπριζό σου και βάλε την τελευταία σε άλλη μπρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Η Creative , δεν μου δινε το μεγιστο, της ποιοτητας ηχου, απο Mp3/320, μεχρι και FLAC.Και ηταν παρα πολυ πισω σε τεχνολογια συμφωνα με πρωτοκολλα, δυνατοτητες, συν οτι βαρεθηκα το μπροστινο πανελ :wall:

Οποτε κατεληξα σε μια Asus Xonar HDAV 1.3 SLIM, την συνεδεσα μεσω HDMI σε καρτα γραφικων για Bitstream, απο εκει παλι με HDMI στον 7.1 του σπιτιου(ασχετα αν εχω 5.1), και πλεον απολαμβανω, μουσικη, ταινειες, αλλα πανω απο ολα ποιοτητα και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε η Xonar Essence STX

Μαζι με αυτην 3 καρτες (xonar,X-Fi fatality,2i2) εχω δοκιμασει στα KRK....και η Xonar ειναι ΜΑΚΡΑΝ η καλυτερη (για ακροαση μουσικης μιλαμε παντα!!)!!!!

οποτε η scarlett 2i2 μπορει να παρει τα @@ μου που δεν παιζει ουτε 24bit

Link to comment
Share on other sites

μεγεια και καλοπαιχτή! η αλήθεια ειναι ότι πολλοί χαιφιντελάδες την θεωρούν μακράν ότι καλύτερο για εσωτερική. πετάς ότι άλλο media player τυχαίνει να έχει και βάζεις foobar 2000 και wasapi plugin.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε η Xonar Essence STX

Μαζι με αυτην 3 καρτες (xonar,X-Fi fatality,2i2) εχω δοκιμασει στα KRK....και η Xonar ειναι ΜΑΚΡΑΝ η καλυτερη (για ακροαση μουσικης μιλαμε παντα!!)!!!!

οποτε η scarlett 2i2 μπορει να παρει τα @@ μου που δεν παιζει ουτε 24bit

οταν υπαρχει αυτο : Musical Fidelity V-DAC II Ψηφιοαναλογικός μετατροπέας - Athens Pro Audio Store

τοτε η επιλογη σου ειναι τουλαχιστον epic fail.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες

[MENTION=14402]lotos[/MENTION] εχεις δοκιμασει και την xonar και αυτο που λες και εχεις σχηματισει αυτη την αποψη??

αν ναι....καλος! αν οχι τοτε λυπαμαι αλλα ο "epic fail" βρισκεται μπροστα απο την οθονη του PC σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.