Jump to content



Ποια Windows να πάρω;


salde

Recommended Posts

Καλησπέρα,

CPU: Intel Pentium 4 630 (Prescott) ARK | Intel� Pentium� 4 Processor 630 supporting HT Technology (2M Cache, 3.00 GHz, 800 MHz FSB)

Chipset: 955X revision 00

M/B: Intel 955XBK (J3E1) BIOS: BK95510J.86A.2049.2007.0213.1654

κάρτα γραφικών: Radeon X800GTO (DirectX 9.0b)

Η RAM είναι ΟΚ στα 3GB και μπορεί να αλλάξει μέχρι 8GB.

OS που υπάρχει τώρα: (αυθεντικό) Win XP Pro (English) 32bit με περασμένο το Service Pack 3.

Θέλω να αλλάξω σύστημα αλλά θα το κάνω πλήρως σε μερικούς μήνες (λογικά περνώντας σε Z77 ή X79). Επίσης προτιμώ το επόμενο λειτουργικό να είναι 64bit και οπωσδήποτε Αγγλικό και σε έκδοση Pro (ή και Ultimate αν πάω σε 7). Από την άλλη αν αγοράσω τα 8 πρέπει να γίνει μέχρι τις 31 του μηνός. Θα έχω εντός των ημερών τον SSD της Plextor(128M5Pro) κι ελπίζω να δουλέψει ως σκέτο SATA (η M/B δεν υποστηρίζει SATA II/III). Με αυτά τα δεδομένα κι αν έχω καταλάβει καλά την τιμολογιακή πολιτική της Microsoft προσπαθώ να καταλάβω τι είναι καλύτερο να κάνω μέχρι την Τετάρτη που αλλάζουν οι τιμές:

α) Αφήνω τα 32αρια XP για όσο καιρό πάρει, προσπαθώντας να τα εγκαταστήσω στον SSD κι αργότερα βλέποντας και κάνοντας.

β) Αγοράζω την αναβάθμιση των 8 online με τα 30€ (λογικά μόνο για 32bit) και προσπαθώ να την εγκαταστήσω στον SSD (θα δουλέψει κανονικά; στα αγγλικά ακόμη κι αν αγοραστεί από το ελληνικό site; ή θα μου πετάξει μήνυμα στα μισά ότι δε γίνεται το upgrade κι ας με έχει στείλει εκεί ο assistant της Microsoft για τα 8; ) Κι όταν αργότερα αλλάξω hardware απλώς μένω στα 32 bit.

γ) Αγοράζω την αναβάθμιση των 8 Retail με τα 60€ (έχει και 32 και 64 το πακέτο αν κατάλαβα καλά) κι είτε τα αφήνω στο συρτάρι να εγκαταστήσω με κάποιο τρόπο αργότερα στα 64bit είτε βάζω τώρα τα 32αρια κι όταν αλλάξω hardware περνάω στην καινούργια Motherboard/CPU τα 64 (δε γνωρίζω αν είναι δυνατό αυτό, ίσως δε γίνεται)

δ) Αγοράζω τη Full έκδοση με 150€, τη βάζω στο συρτάρι και εγκαθιστώ σε 64bit όποτε αλλάξω hardware. (γίνεται; ή έχω χρονικούς περιορισμούς αν αγοράσω τώρα; και ποια έκδοση είναι αυτή ακριβώς; OEM? DSP? έχει άλλο όνομα; )

ε) Παρατάω τα 8 και αγοράζω Win 7 (Pro ή Ultimate) σε 64bit. Πόσο κοστίζουν αυτά, γνωρίζει κάποιος; Και ποια έκδοση είναι καλύτερο να πάρω (upgrade? κάποιο Full; )

στ) κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί ακόμη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια, διόρθωση τυχόν λαθών στα όσα γράφω, προσθήκη κλπ

ΥΓ o Assistant των 8 εμφανίζει κάποια ασυμβατότητα αφενός με την κάρτα γραφικών (στα XP φαίνεται ως δύο κάρτες Primary και Secondary, ο assistant δείχνει να μη λειτουργεί με τα 8 ο Secondary ενώ για τον Primary δε δείχνει να έχει θέμα) κι αφετέρου με κάτι από Intel Netwrok (δεν πρόσεξα καλά τι είναι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα τα win8 με 30 ευρώ και ειναι 64bit.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στην εγκατασταση και ας μην κάνεις upgrade.Θα κάνεις μόνο κάποιες ρυθμίσεις στην registry και τέλος.Οδηγίες για ρυθμίσεις στο πρώτο πόστ εδώ

Και εγώ αυτά έκανα και είμαι κομπλέ :D

Μεταξύ 150 ευρώ και 30 για αυθεντικά windows δεν νομίζω οτι θέλει και πολύ σκέψη.

Επιπλέον θα έχεις τα πλέον καινουργια windows τα οποία θεωρώ πολύ καλά.Αν τόσο καιρό δούλευες μόνο σε xp τότε σίγουρα θα σου φανεί κάπως δύσκολη η αλλαγή αλλά αξίζει να κάνεις λίγο υπομονή και να τα συνηθίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και το link. Όταν γράφεις 64bit αναφέρεσαι σε εγκατάσταση σε σύστημα που είχε 32bit OS; Κι αν ναι πώς έκανες το download; Είχα καταλάβει πως όταν πας να κατεβάσεις την προσφορά, ανιχνεύει το εγκατεστημένο λειτουργικό και κατεβάζει μόνο το ανάλογο με τα bit που έχεις ήδη χωρίς να δίνει ευχέρεια επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποφασίσεις αν είναι αποδεκτό για σένα το UI των windows 8. Τα έχεις δουλέψει / δει καθόλου; Πολύς κόσμος τα έχει απορρίψει και άλλοι τα έχουν αποδεχτεί, οπότε πρέπει και εσύ να πάρεις μια απόφαση.

στ) κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί ακόμη;

Aγόρασε ό,τι αποφασίσεις σε 64bit και μείνε μέχρι την αναβάθμιση με τα XP. Αν όμως θέλεις να δουλέψεις από τώρα τον SSD, επειδή δεν θα σου παίξει σωστά out-of-the-box με τα XP(π.χ. alignment, trimming κτλ), θα πρότεινα (μέχρι να έρθει η ώρα της αναβάθμισης) ένα ubuntu 12.04 να γουστάρεις :banging:. Ούτως ή άλλως με το σύστημά σου δεν παίζεις ΑΑΑ games.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση gdp. Αν κατάλαβα καλά από το link του PeterLine και με βάση κι αυτό που λες για τον SSD σε XP μάλλον η μόνη μου επιλογή είναι να βρω κάποιο 7αρι στα 64bit και να το χρησιμοποιήσω απλώς για τη διαδικασία αναβάθμισης με 30€ (ίσως και 15 αν λειτουργεί ακόμη η προσφορά του Σεπτεμβρίου).

Linux παρά το ότι σκέφτομαι να το βάλω αργότερα σε άλλο partition ή HD δεν είναι τώρα στις άμεσες επιλογές μου, ούτως ή άλλως χρειάζομαι τα Windows και τα XP (όπως και το υπάρχον hardware που έχω) δε θα τραβήξουν μακρυά. Γι' αυτό το λόγο βιάζομαι να κάνω την όποια αλλαγή πριν τις 31 ακόμη κι αν δεν εγκαταστήσω 8αρια από τώρα να μην τα πληρώνω κερατιάτικα σε λίγους μήνες.

Το Metro χωρίς να το έχω δει από κοντά, υποψιάζομαι ότι θα το βγάλω μένοντας με το desktop. Touch έτσι κι αλλιώς το σιχαίνομαι. Ειδικά σε μεγαλύτερες οθόνες θα έχει μάλλον κι ένα παράπλευρο πολύ σημαντικό θέμα (είχε κάπου ένα άρθρο ο Dvorak για αυτό), θα διαλύσει μάλλον κάμποσους ώμους/ωμοπλάτες.

Το πρόβλημά μου είναι αν θα παίξουν έστω και μόνο για την εγκατάσταση της αναβάθμισης τα 64bit στο τωρινό hardware (κυρίως με προβληματίζει chipset και BIOS) ή αν θα πρέπει να αγοράσω από άλλο μηχάνημα/το retail των 60€.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

"δανεισου" τα λειτουργικα που σε ενδιαφερουν,δοκιμασε τα κανα 2-3 μερες το καθενα και μετα κρατα οποιο σε βολευει,το θεμα με το μετρο μην το υποτιμας.Η microsoft φαινεται να πετυχαινει το στοχο της με την ανακοινωση για αυξηση τιμων...πολυς κοσμος θα τρεξει να αγορασει υπο πανικο να προλαβει την..."προσφορα".

Link to comment
Share on other sites

steve thx για το input. Δεν είναι θέμα πανικού λόγω marketing, εγώ φταίω που καθυστέρησα. Η διαφορά τιμής είναι μεγάλη κι είναι λογικό να την προτιμούν αρκετοί. Λειτουργικά πάντα πλήρωνα στους υπολογιστές που είχα από την εποχή του MS DOS, δε με νοιάζει να βάλω σπασμένα για την εγκατάσταση απλώς αλλά δεν κρατώ στον υπολογιστή σπασμένο λειτουργικό. Προτιμώ κιόλας full εκδόσεις για καθαρή εγκατάσταση αλλά από ότι διαβάζω γίνεται να φτιάξω σχεδόν clean DVD ακόμη κι αν πάρω την αναβάθμιση. Το κυριότερο που φοβάμαι είναι μη τυχόν δεν περάσουν 64bit στο υπάρχον hardware.

Το Metro δεν το υποτιμώ ούτε ξέρω αν αποτύχει ή όχι απλώς δε με ενθουσιάζει η ιδέα κι όπως έγραψα δε σκοπεύω να ασχοληθώ με touch ιστορίες σε desktop σύστημα καθόλου στο προβλεπτό μέλλον. Πάντως ο προβληματισμός μου δεν είναι τόσο αν θα διαλέξω το Metro αλλά μάλλον ποιος είναι ο φτηνότερος τρόπος να αγοράσω αυθεντικά Win8 στα 64bit πριν την Πέμπτη και να δουλέψει χωρίς να χρειάζεται νέα αγορά στο μελλοντικό hardware που θα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και το link. Όταν γράφεις 64bit αναφέρεσαι σε εγκατάσταση σε σύστημα που είχε 32bit OS; Κι αν ναι πώς έκανες το download; Είχα καταλάβει πως όταν πας να κατεβάσεις την προσφορά, ανιχνεύει το εγκατεστημένο λειτουργικό και κατεβάζει μόνο το ανάλογο με τα bit που έχεις ήδη χωρίς να δίνει ευχέρεια επιλογής.

Τα έβαλα σε ολοκαινουργιο ssd.Τα windows τα αγορασα απο διαφορετικο υπολογιστη που είχε όμως 64μπιτα windows 7.

Μαλλον θα ισχυει αυτο που λες και θα ανιχνευει την εκδοση του υπολογιστη με τον οποιο κανεις την διαδικασια της αγοράς.Αν μπορείς και εσυ βρες εναν υπολογιστη 64μπιτ για να κανεις το ιδιο.

Η διαδικασια ειναι αυτοματοποιημενη και ευκολη.Επιλεγεις αν θα κατεβασεις το αρχειο σε iso ή αν θα κάνεις άμεση εγκατασταση.Αν το ψαξεις λίγο θα το καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε πρωτα το metro (βρες demo,trial,κατεβασε τα οτι θες) που και να το βγαλεις μη νομιζεις οτι θα αλλαξει τιποτα και μετα αποφασισε και μη βιαζεσαι για την προσφορα γιατι ουτε 5 δεν αξιζουν για desktop κατα την γνωμη μου...βεβαια εχουν βολεψει πολλους (:pleasantry:να ναι καλα τα 15 ευρω τοτε που ειχαν αλλιως να δω ποσους θα βολευαν:pleasantry: ) γι'αυτο σου ειπα δουλεψε τα πρωτα.

Απο μενα w7 x64

Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε πρωτα το metro (βρες demo,trial,κατεβασε τα οτι θες) που και να το βγαλεις μη νομιζεις οτι θα αλλαξει τιποτα και μετα αποφασισε και μη βιαζεσαι για την προσφορα γιατι ουτε 5 δεν αξιζουν για desktop κατα την γνωμη μου...βεβαια εχουν βολεψει πολλους (:pleasantry:να ναι καλα τα 15 ευρω τοτε που ειχαν αλλιως να δω ποσους θα βολευαν:pleasantry: ) γι'αυτο σου ειπα δουλεψε τα πρωτα.

Απο μενα w7 x64

me2

ότι είπε ο επιστήμον

Link to comment
Share on other sites

Cm και Go, ευχαριστώ για τη γνώμη. Ίσως δεν το εξηγώ καλά αλλά το πρόβλημά μου δεν είναι να ανακαλύψω τι μου αρέσει περισσότερο (θα προτιμούσα 7 ή 8 αδιαφορώντας για το Metro και να είναι 64bit) αλλά να δω τι πρέπει να αγοράσω μέχρι την Τετάρτη, αν θα τρέχει ή όχι στο τωρινό σύστημα, αν θα τρέχει στο μελλοντικό σύστημα χωρίς να αναγκαστώ να αγοράζω άλλη άδεια και πώς να το αγοράσω (download? retail? ποιά έκδοση; κλπ) και να το εγκαταστήσω.

Τα (αυθεντικά) 7 x64 που λέτε πουλιούνται κάπου 30€;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να τρεχει και σε μελλοντικο συστημα τοτε retail ειναι μονοδρομος.Οσο για την επιλογη 7 ή 8 : κανεις δε μπορει να σου πει,εξαρταται απο τις δικες σου αναγκες.Εννοειται οτι θα τρεχουν στο τωρινο σου συστημα,αρα δε βλεπω προβλημα παρα μονο τη βιασυνη μεχρι την Τεταρτη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι. Αν τρέχουν με το BIOS και την κάρτα που έχω τώρα τέλεια. Η «βιασύνη» αφορά μόνο την τιμή αγοράς, τίποτε άλλο. Λες εσύ το Retail των 60€ ή μονάχα των 150€;

Να ξαναπώ, δεν έχω πρόβλημα προτίμησης είτε για 7 είτε για 8 παρά μονάχα την τιμή. Υποθέτω τα 8 είναι ελαφρώς ανθεκτικότερα στο απώτερο μέλλον. Όπως καταλαβαίνεις για να τρέχω XP ακόμη δεν είμαι ούτε της «μόδας» ούτε έχω κόλλημα να κρατήσω λειτουργικό για καιρό. Και το Linux μια χαρά θα μου καθόταν, αλλά χρειάζομαι για άλλους λόγους οπωσδήποτε Windows και για αυτά ρωτώ τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.