Jump to content



Φυσάει πολύ από το τζάμι του 600Τ


nucleus

Recommended Posts

Εντάξει δεν είναι ακριβώς τζάμι αλλά plexi και δεν είναι σπασμένο αλλά τρίζει.

Από το παρακάτω review μπορείτε να δείτε πως είναι το plexi του 600Τ στην σελίδα 4.

http://www.thelab.gr/cases-reviews/corsair-graphite-600t-special-edition-en-leyko-108605.html?garpg=4

Ειδικότερα

IMG_9712.jpg?m=1335202471

Το παράθυρο συγκρατείτε με 3 βίδες στο πάνω και στο κάτω μέρος και 2 δεξιά και αριστερά.Οι βίδες βιδώνουν σε πλαστικές θέσεις που είναι ενσωματωμένες στο μαύρο πλαίσιο που περιβάλει το παράθυρο από την έξω πλευρά με κατεύθυνση από το εσωτερικό προς το εξωτερικό μέρος.Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν πήγα να τις σφίξω και παρατήρησα ότι 2 δεν βίδωναν καθόλου (η πλαστική θέση είχε ανοίξει).Οπότε σκαρφίστηκα αυτό

attachment.php?attachmentid=54431&stc=1&d=1359399294

Με αφορμή σχετικά posts στο παρακάτω θέμα

http://www.thelab.gr/cases-reviews/corsair-vengeance-c70-parousiaste-arm-114881-4.html

Σκέφτηκα μήπως μπορώ να κάνω κάτι ανάλογο με το plexi που έδειξε ο sotoscorfu στην παραπάνω σελίδα.Αν ναι τι θα χρειαστώ.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

post-1215-1416077020,9548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι το πλεξι έτριζε, επειδή αυτές οι δυο βίδες δεν το συγκρατούσαν καλά;

Αν ναι , τότε ίσως είναι πιο σωστό να δοκιμάσεις να δεις αν μπορείς να επισκευάσεις τις χαλασμένες υποδοχές των βιδών.

Δεν έχω βέβαια εικόνα του πως ακριβώς έχει η κατάσταση αλλά αξίζει το κόπο μια προσπάθεια προκειμένου να μην αποκλινεις αισθητικά από το αρχικό.

ΑΝ όμως θες να μπεις σε μόντες, τότε καλό θα ήταν να το κάνεις πιο λιανά αυτό το ".... τι θα χρειαστεί;" :)

Πάντως έχε κατά νου ότι αν κάνεις στήριξη του πλέξι κατ' ευθείαν πάνω στην λαμαρίνα του πλαϊνού, θα χρειαστείς περισσότερες βίδες , σε πιο πυκνή διάταξη, τόσο για λόγους στιβαρότητας, όσο και για να περιοριστεί η επίδραση των συστολών διαστολών .

Ο μόνος τρόπος να τις αποκλείσεις τελείως είναι η "πλωτή" σύνδεση με ελαστικά παρεμβύσματα , αλλά αυτό θα είναι ψιλοατζούμπαλο, αν δεν κάνεις προσεκτικό σχεδιασμό!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι.... σπασμένο??

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=fUAkxL4GLRs]Γιάννης Πλούταρχος - Φυσάει πολύ - YouTube[/ame]

Sorry αλλά μου ήρθε αυτόματα με το που διάβασα τον τίτλο :hehe::hehe: Καλή επιτυχία στο μαστόρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι το πλεξι έτριζε, επειδή αυτές οι δυο βίδες δεν το συγκρατούσαν καλά;

Δεν έχω ιδέα γιατί έτριζε πάντως συνεχίζει να τρίζει.

Αν ναι , τότε ίσως είναι πιο σωστό να δοκιμάσεις να δεις αν μπορείς να επισκευάσεις τις χαλασμένες υποδοχές των βιδών.

Αυτό δεν γίνεται οι υποδοχές άνοιξαν από πάνω έως κάτω σε 2 πλευρές.Μόνη λύση είναι η αντικατάσταση τους με καινούριες και επανακόλληση τους στο μαύρο πλαστικό περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη φωτο που εχεις βαλει προσωπικα δε καταλαβαινω καθαρα πως βιδωνει.. Αν ειναι οπως τα plexy των Lian li παντως δε νομιζω οτι μπορεις να κανεις πολλα πραγματα για το σπειρωμα αν εχει χαλασει. Μια μπακαλιστικη και οχι τοσο καλη αισθητικα λυση ειναι να βαλεις μια παχια αυτοκολλητη ταινια σαντουιτς αναμεσα σε Plexy και μεταλο. \

Απο εκει και περα βαλε αν ειναι ευκολο μια καλυτερη φωτο με και χωρις το πλεξυ επανω, να δουμε τι γινεται με τα σπειρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το μαύρο πλαίσιο που τοποθετείται εξωτερικά έχει εξοχές (στελέχη) τύπου βίδας, αυτές διαπερνούν λαμαρίνα/plexy, και πιάνουν εσωτερικά με παξιμάδι? Βάλε μια φωτό του μαύρου πλαισίου για να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το μαύρο πλαίσιο που τοποθετείται εξωτερικά έχει εξοχές (στελέχη) τύπου βίδας, αυτές διαπερνούν λαμαρίνα/plexy, και πιάνουν εσωτερικά με παξιμάδι? Βάλε μια φωτό του μαύρου πλαισίου για να σε βοηθήσουμε.

Το μαύρο πλαίσιο είχε εξοχές τύπου βίδας που διαπερνούσαν λαμαρίνα και plexi εκεί βίδωναν οι βίδες που είχε από την μαμά του το 600Τ με κατεύθυνση από το εσωτερικό του κουτιού προς την εξωτερική πλευρά (αντίθετα απο όπως τις έχω βάλει τώρα).Δεν υπήρχε παξιμάδι αρχικά.Δεν postαρα photo του πλαισίου επειδή τα στελέχη τα αφαίρεσα δεν υπάρχει κάτι να δείξω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να τρυπήσεις το μαύρο πλαίσιο, να βάλεις μαύρες αλενόβιδες με παξιμάδι εσωτερικά (φρεζάτες αν θες) και θα είσαι άρχοντας. Απλό και ανεκτό στο μάτι.

Το έχω ήδη τρυπήσει οπότε προτείνεις απλώς να αλλάξω τις βίδες που έχω τώρα με αλενόβιδες. Check

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι σε εχασα καπου :p Αυτη τη στιγμη εχεις τρυπησει το μαυρο πλαισιο, εχεις περασει βιδες και εχεις στηριξει το πλεξυ με παξιμαδια, αρα απο την εξωτερικη πλευρα φαινονται τρυπες (στο πλαισιο).

Αν ειναι οντως ετσι, για το τριξιμο μπορεις να βαλεις τιποτα λαστιχενιες ροδελες στις βιδες να αποροφουν τους κραδασμους και για καλυτερη επαφη του πλεξυ με το πλαινο να ανοιξεις μερικες τρυπες ακομα να το στερεωσεις πιο σφικτα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι έχουν ανοιχτεί τρύπες στο μαύρο περίγραμμα στις θέσεις που είχε τις πλαστικές εξοχές που ανέφερε και ο Lakisss.Από την εξωτερική πλευρά φαίνεται το κεφάλι της βίδας.

Να επισημάνω ότι έχω ακόμα τις μαύρες βίδες που είχε το 600T πάνω αλλά δεν μπαίνει παξιμάδι μιας και το μήκος τους ήταν ακριβώς όσο χρειαζόταν για να βιδώνουν πάνω στις εξοχές.

Να το φέρω στην κoπή της πίτας? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.