Jump to content



Η δυστυχία είναι δίπλα μας.


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Αν η παροιμία: Δήξε μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι έχει ψήγματα αλήθειας είναι τιμή μου που ο Σπύρος http://www.easyacht.gr/ είναι φίλος μου.

Σε ανύποπτο χρόνο κανόνισε να πάει τα παιδάκια του SOS βόλτα στα νησιά.

Οι ιστορίες που μου διηγήθηκε είναι ανατριχιαστικές. Πίστευα ότι είναι ορφανά, μια κατάσταση που νομίζω παίρνεις απόφαση. Δυστυχώς τα περισσότερα είναι εγκαταλελειμμένα. Δεν μπορώ να κατανοήσω πως είναι να μεγαλώνεις βιώνοντας την απόρριψη.

Όποιος μπορεί να κάνη κάτι http://www.sos-villages.gr/

post-93-1416071203,3775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

ΓιάγκΤ μπράβο σου για άλλη μια φορά.

Εμείς σκεφτήκαμε να κάνουμε κάτι μικρό για να βοηθήσουμε αυτά τα παιδιά. Αν μπορέσουμε όλοι μαζί να μαζέψουμε ένα χρηματικό ποσό και να το δώσουμε στο παιδικό χωριό SOS. Δεν έχει σημασία το ποσό που θα δώσει ο καθένας, απλά και το ελάχιστο έχει σημασία γιατί 30-50-100 ευρώ παραπάνω ίσως να μπορούν να δώσουν κάποια χαρά στα παιδιά αυτά. Αν συμφωνείτε μπορούμε να αρχίσουμε να μαζεύουμε τα χρήματα και να στείλουμε μια επιταγή όταν αποφασίσουμε ότι η πρώτη αυτή προσπάθεια μας ολοκληρώθηκε (και λέω πρώτη γιατί ο εθελοντισμός σε τέτοια περιπτώσεις δεν πρέπει να έχει τέλος, ακόμα κι αν είχε "αργή" αρχή).

Ιδέα 2η: Δεν ξέρουμε τι επαφή έχουν τα παιδάκια εκεί με τους υπολογιστές ή αν υπάρχει το κατάλληλο προσωπικό. Το μόνο σίγουρο είναι πως καθένας μας έχει το λιγότερο ένα εξάρτημα (μητρική, επεξεργαστή, σκληρό κλπ) που απλά το έχει στην άκρη, χωρίς καμία προφανή χρήση και σκοπιμότητα.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα-δυο άτομα με όρεξη, να τα συναρμολογήσουν, να φορτώσουν τα βασικά, ώστε να έχουμε μερικά λειτουργικά συστήματα για να δοθούν στο παιδικό χωριό. Δε νομίζω πως θα μας λείψουν αυτά τα κομμάτια, ούτε πως τα παιδάκια εκεί δε θα τα χαρούν.

Εθελοντές;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία Sound Blaster 16 ISA, μία κάρτα ραδιοφώνου επίσης ISA, 3DFX Voodoo2, USR Modem 33,6 ISA που κάθονται και γεμίζουν χώρο. Σίγουρα θα πιάσουν τόπο σε χωριό sos. Αν μαζέψετε υλικό μπορώ να σας το φέρω κατά τις 20/9 που ανεβαίνω Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 19:07]

ΓιάγκΤ μπράβο σου για άλλη μια φορά.

Εμείς σκεφτήκαμε να κάνουμε κάτι μικρό για να βοηθήσουμε αυτά τα παιδιά. Αν μπορέσουμε όλοι μαζί να μαζέψουμε ένα χρηματικό ποσό και να το δώσουμε στο παιδικό χωριό SOS. Δεν έχει σημασία το ποσό που θα δώσει ο καθένας, απλά και το ελάχιστο έχει σημασία γιατί 30-50-100 ευρώ παραπάνω ίσως να μπορούν να δώσουν κάποια χαρά στα παιδιά αυτά. Αν συμφωνείτε μπορούμε να αρχίσουμε να μαζεύουμε τα χρήματα και να στείλουμε μια επιταγή όταν αποφασίσουμε ότι η πρώτη αυτή προσπάθεια μας ολοκληρώθηκε (και λέω πρώτη γιατί ο εθελοντισμός σε τέτοια περιπτώσεις δεν πρέπει να έχει τέλος, ακόμα κι αν είχε "αργή" αρχή).

Ιδέα 2η: Δεν ξέρουμε τι επαφή έχουν τα παιδάκια εκεί με τους υπολογιστές ή αν υπάρχει το κατάλληλο προσωπικό. Το μόνο σίγουρο είναι πως καθένας μας έχει το λιγότερο ένα εξάρτημα (μητρική, επεξεργαστή, σκληρό κλπ) που απλά το έχει στην άκρη, χωρίς καμία προφανή χρήση και σκοπιμότητα.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα-δυο άτομα με όρεξη, να τα συναρμολογήσουν, να φορτώσουν τα βασικά, ώστε να έχουμε μερικά λειτουργικά συστήματα για να δοθούν στο παιδικό χωριό. Δε νομίζω πως θα μας λείψουν αυτά τα κομμάτια, ούτε πως τα παιδάκια εκεί δε θα τα χαρούν.

Εθελοντές;

Να κανονισουμε να μαζευτουν χρηματα δεν εχει σημασια ποσα ο καθενας ακομα και 2 και 3 ευρω ο καθενας μπορουν να μαζευτουν αρκετα και οτι parts εχουμε να τα μαζεψουμε να βοηθησουμε οσο μπορουμε.Εγω οτι προτεινετε ειμαι μεσα απο τωρα.

Απο πραγματα δεν εχουν μεινει και πολλα αλλα υπαρχει απο οτι θυμαμαι ενας σκληρος quantum 3.2gb ενα κουτακι απο p3 κανα-δυο φανακια 80αρια ενα πληκτρολογιο και ενα ποντικι και ενα μοντεμ καινουργιο που το πουλαω κι αυτο δωρο για τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Μητρική ECS για celeron/p3 και celeron 500,64 ΜΒ ραμ(ίσως ένα από τα δύο πρώτα να μη δουλεύει αλλά δεν είμαι σίγουρος)

Επίσης είμαι πάνω από πρόθυμος για την συναρμολόγηση αν χρειαστεί.

Ενημερωστε αν ανοιχτεί κάποιος λογαριασμός.Συντονισμός με τα υπόλοιπα ελληνικά φόρουμ δε θα ήταν κακή

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Χθες, στις 23:50]

Μητρική ECS για celeron/p3 και celeron 500,64 ΜΒ ραμ(ίσως ένα από τα δύο πρώτα να μη δουλεύει αλλά δεν είμαι σίγουρος)

Επίσης είμαι πάνω από πρόθυμος για την συναρμολόγηση αν χρειαστεί.

Ενημερωστε αν ανοιχτεί κάποιος λογαριασμός.Συντονισμός με τα υπόλοιπα ελληνικά φόρουμ δε θα ήταν κακή

Ωραιος;)

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλο μπραωο στον φιλο σου.μακαρι να υπηρχαν πολλοι τετοιοι ανθρωποι

οσο για να πραγματα και την ιδεα ανοιξτε ενα απο topic και σιγουρα τηα δωσουμε ολοι καποια πραγματα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Χθες, στις 21:07]

ΓιάγκΤ μπράβο σου για άλλη μια φορά.

Εμείς σκεφτήκαμε να κάνουμε κάτι μικρό για να βοηθήσουμε αυτά τα παιδιά. Αν μπορέσουμε όλοι μαζί να μαζέψουμε ένα χρηματικό ποσό και να το δώσουμε στο παιδικό χωριό SOS. Δεν έχει σημασία το ποσό που θα δώσει ο καθένας, απλά και το ελάχιστο έχει σημασία γιατί 30-50-100 ευρώ παραπάνω ίσως να μπορούν να δώσουν κάποια χαρά στα παιδιά αυτά. Αν συμφωνείτε μπορούμε να αρχίσουμε να μαζεύουμε τα χρήματα και να στείλουμε μια επιταγή όταν αποφασίσουμε ότι η πρώτη αυτή προσπάθεια μας ολοκληρώθηκε (και λέω πρώτη γιατί ο εθελοντισμός σε τέτοια περιπτώσεις δεν πρέπει να έχει τέλος, ακόμα κι αν είχε "αργή" αρχή).

Ιδέα 2η: Δεν ξέρουμε τι επαφή έχουν τα παιδάκια εκεί με τους υπολογιστές ή αν υπάρχει το κατάλληλο προσωπικό. Το μόνο σίγουρο είναι πως καθένας μας έχει το λιγότερο ένα εξάρτημα (μητρική, επεξεργαστή, σκληρό κλπ) που απλά το έχει στην άκρη, χωρίς καμία προφανή χρήση και σκοπιμότητα.

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα-δυο άτομα με όρεξη, να τα συναρμολογήσουν, να φορτώσουν τα βασικά, ώστε να έχουμε μερικά λειτουργικά συστήματα για να δοθούν στο παιδικό χωριό. Δε νομίζω πως θα μας λείψουν αυτά τα κομμάτια, ούτε πως τα παιδάκια εκεί δε θα τα χαρούν.

Εθελοντές;

Κρίνω σκόπιμο πριν από οποιαδήποτε ενέργεια να έρθεις σε επαφή με τους ανθρώπους στα χωριά, έτσι που να μάθουμε τις πραγματικές τους ανάγκες και όχι να υποθέτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.