Jump to content



z77x ud3h και vengeance lp 16gb bsod


Billys

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα...εστησα εδω και μερικες μερες συστημα με i5 3570k-ud3h-corsair vengeance lp 4x4 1600mhz cl9.

Με το που πηγα να βαλω τα 7 με πεταξε bsod..καπακι δοκιμαζω ενα ενα τα στικακια με memtest.Τα δυο στικακια που πηρα απο το you, κομπλε..δοκιμαζω τα αλλα απο το vision ,bsod κατευθειαν(το ενα απο τα δυο, το αλλο ηταν κομπλε)..

Τα πηγα πισω τα ελεγχξανε και μου λεει το παληκαρι οτι ειναι κομπλε, εκανε 3 installs win 7 και τις αφησε 16 λουπες στο memtest χωρις κανενα προβλημα(μου εστειλαν και βιντεο)..οποτε κατευθειαν σκεφτηκα την μητρικη.

Τοσο καιρο τον δουλευα με τα 8 gb(απο το you) και δεν ειχα κανενα προβλημα..ολα κομπλε(xmp μεσα απο bios,1600mhz,1.5v,9-9-9-24 ) ΣΕ ΟΠΟΙΑ θεση και να τις εβαλα.

Πριν 3-4 μερες πηρα πισω της μνημες ,και ειπα να τις δοκιμασω..εβαλα ενα super pi 32mb με πεταξε κατευθειαν bsod..

1) Εκανα bios update(ηρθε με το F7 που ειναι αρκετα παλιο)..εβαλα το F 18 αλλα συνεχιζει τα ιδια..μενει να βαλω το F19 αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα..

2) Χαλαρωσα και τις βιδες της ψυκτρας λιγο..

3) Μακαρι να μην ειναι αυτο..αλλα παιζει να στραβωσαν τα πινακια της μητρικης με αποτελεσμα ο memory controller του cpu να την ακουει..τονιζω ξανα ομως οτι με τις πρωτες 2χ4 σε οποιο σλοτ και να δοκιμασα ειναι μια χαρα..ειτε σε single ειτε σε dual channel..

Δοκιμασα να δωσω και παραπανω ρευμα(μεχρι 1.60) αλλα τιποτα...sorry για το μεγαλο ποστ παιδια αλλα πρεπει να βρω την λυση..

Τιποτα αλλο που μου ξεφευγει?

Ευχαριστω εκ των προτερων..:nada:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Το site της μητρικης το τσεκαρες για combatibility?

QVL λες?Οχι δεν τις εχει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν τις υποστηριζει..μα ουτως η αλλως το ενα κιτακι 8gb δουλευει κομπλε..και ειναι ακριβως ακριβως οι ιδιες..μονο η παρτιδα αλλαζει μεταξυ των δυο kit..

παρε τις μνημες και δοκιμασε τες σε φιλο σου.Αν βγαλει παλι προβλημα βαλτους να τις φανε.

Ολοι ddr2 εχουν..θα το ειχα κανει αλλιως:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα παραμενουν.Εδωσα μεχρι και 1.67 στις μνημες..εβαλα 3 dimms πανω και ετρεξα memtest και στο 4ο τεστ ειχα bsod.

Θυμιζω xmp κλειστο και οι μνημες τρεχαν 1333mhz..

Να πω οτι εχω προβληματα μονο οταν βαζω πανω (ειτε μονο του ειτε μαζι με το αλλο 8gb ) το κιτακι το "προβληματικο" και καλα..

Καμια ρυθμιση στο bios που μπορει να βοηθησει?

Εξακολουθω να πιστευω οτι δεν φταινε οι μνημες..

Αυριο πρωι ξεστηνω να δω τα πινακια της μητρικης γιατι δεν παει αλλο..

130201195432.png

130201195427.png

130201195422.png

130201195337.png

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα παραμενουν.Εδωσα μεχρι και 1.67 στις μνημες..εβαλα 3 dimms πανω και ετρεξα memtest και στο 4ο τεστ ειχα bsod.

Θυμιζω xmp κλειστο και οι μνημες τρεχαν 1333mhz..

Να πω οτι εχω προβληματα μονο οταν βαζω πανω (ειτε μονο του ειτε μαζι με το αλλο 8gb ) το κιτακι το "προβληματικο" και καλα..

Καμια ρυθμιση στο bios που μπορει να βοηθησει?

Εξακολουθω να πιστευω οτι δεν φταινε οι μνημες..

Αυριο πρωι ξεστηνω να δω τα πινακια της μητρικης γιατι δεν παει αλλο..

130201195432.png

130201195427.png

130201195422.png

130201195337.png

Aμα εχεις ορεξη κερναω καφε καποιο απογευμα να ερθεις να τις δοκιμασουμε αν δεν βρηκες αλλο μηχανημα (τουμπα ειμαι)

Link to comment
Share on other sites

evolution χιλια ευχαριστω φιλε μου..(κριμα εχθες ημουν τουμπα,δεν το ηξερα..:p ) θα σου πω αν ειναι(καλαμαρια ειμαι γω)..

Λοιπον το ελυσα το μηχανακι..και ευτυχως τα πινακια της mobo δεν στραβωσαν (αυτο που φοβομουν πιο πολυ) οποτε λεω να παω μητρικη και ram(και τα 16gb) στο vision studio για να τελειωνουμε..

Το παληκαρι απο το service ( αφου τσεκαρε τις μνημες ) τοτε μου ειπε φερε αν θελεις και τον υπολογιστη ολο να το τσεκαρουμε μηπως ειναι καμια ρυθμιση..αλλα τον ειπα αφου τσεκαρες τις μνημες και ειναι κομπλε, δεν χρειαζεται θα το ψαξω μονος μου και αν δεν βρω λυση,τοτε θα επικοινωνησουμε ξανα..

volrath λοιπον κοιτα απο την στιγμη που βαζω πανω το κιτακι απο το vision studio εχω προβληματα..ειτε το βαζω μαζι με τα αλλα 8gb(απο το you) ειτε το βαζω μονο του(ειτε 4gb ειτε 8gb)..με 16gb δεν μπαινει καν win πεταει bsod στην welcome screen,με τα 12gb παει καλυτερα βγαζει και κανενα super pi αλλα στο memtest πεταει bsod..

Ελπιζω να σε βοηθησα..:p

Με το κιτακι απο το you το συστημα ειναι rock stable..δεν κανει κιχ..

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας..:)

Link to comment
Share on other sites

evolution χιλια ευχαριστω φιλε μου..(κριμα εχθες ημουν τουμπα,δεν το ηξερα..:p ) θα σου πω αν ειναι(καλαμαρια ειμαι γω)..

Λοιπον το ελυσα το μηχανακι..και ευτυχως τα πινακια της mobo δεν στραβωσαν (αυτο που φοβομουν πιο πολυ) οποτε λεω να παω μητρικη και ram(και τα 16gb) στο vision studio για να τελειωνουμε..

Το παληκαρι απο το service ( αφου τσεκαρε τις μνημες ) τοτε μου ειπε φερε αν θελεις και τον υπολογιστη ολο να το τσεκαρουμε μηπως ειναι καμια ρυθμιση..αλλα τον ειπα αφου τσεκαρες τις μνημες και ειναι κομπλε, δεν χρειαζεται θα το ψαξω μονος μου και αν δεν βρω λυση,τοτε θα επικοινωνησουμε ξανα..

volrath λοιπον κοιτα απο την στιγμη που βαζω πανω το κιτακι απο το vision studio εχω προβληματα..ειτε το βαζω μαζι με τα αλλα 8gb(απο το you) ειτε το βαζω μονο του(ειτε 4gb ειτε 8gb)..με 16gb δεν μπαινει καν win πεταει bsod στην welcome screen,με τα 12gb παει καλυτερα βγαζει και κανενα super pi αλλα στο memtest πεταει bsod..

Ελπιζω να σε βοηθησα..:p

Με το κιτακι απο το you το συστημα ειναι rock stable..δεν κανει κιχ..

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας..:)

Σημερα το διαβασα δυστηχως παντως απογευματακι αν βρεις χρονο στειλε μου και ερχεσε δεν παιζει θεμα

Το vision σου λενε οτι το setaki περναει κανονικα ολα τα test? (δοκιμασες clearCmos πιστευω ετσι ? cpu stock συχνοτητες κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το διαβασα δυστηχως παντως απογευματακι αν βρεις χρονο στειλε μου και ερχεσε δεν παιζει θεμα

Το vision σου λενε οτι το setaki περναει κανονικα ολα τα test? (δοκιμασες clearCmos πιστευω ετσι ? cpu stock συχνοτητες κτλ ?

Προς θεου και μονο που προσφερθηκες μου φτανει..θα σε ενημερωσω αν ειναι να ερθω :yes2:

Ναι μου ειπαν οτι εκαναν 3 installs win 7 και τις δοκιμασαν και με το memory diagnοstic των 7..και αφου μου ειπε οτι ειναι οκ, τον ειπα να τις τσεκαρει και με το memtest και μετα απο 2 μερες μου ειπε οτι τις αφησε 16 λουπες και δεν εβγαλαν τιποτα..μου ειπε οτι δεν μπορω να στις αλλαξω τις μνημες, αλλα αν θελω να τις στειλουμε στην corsair αλλα τον ειπα οχι γιατι ηθελα να βεβαιωθω πρωτα οτι φταινει οι μνημες..

cmos εκανα ναι βεβαια.Και stock εχει θεμα,αλλα και στα 4 που δοκιμασα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο υποψιαζομαι και γω φιλε μου...

Και μενα στη προηγουμενη μητρικη μου λεγαν οτι δουλευουν ολες οι SATA και επρεπε να παω εκει με το τεχνικο να κατσουμε να δοκιμασουμε τους δισκους σε 1-1 θυρα για να δει οτι οντως δεν δουλεουν . . . οποτε η αν βρεις κανενα φιλο πιο κοντα σου κανε μια δοκιμη αλλιως αν βρεις χρονο κανονιζουμε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Δευτερα πηγα mobo και ram στο vision.Σημερα το μεσημερι με πηρε το παιδι απο το service και μου ειπε οτι η μητρικη στην αρχη δεν μπουταρε καν με 16gb ,αφου εκανε cmos και τα λοιπα κα τις εβαλε στα 1600mhz το αφησε εχθες ολο το βραδυ στο memtest και δεν εβγαλε τιποτα..θα δοκιμασει να κανει και κανενα install win οπως μου ειπε..

Πανω ειχε εναν i3..αρα μαλλον εχει θεμα με 4 dimms ο imc?

Αυριο θα με ξαναπαρει ενα τηλ ειπε και μαλλον θα παω απο κει με το cpu να το δουμε επι τοπου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον περασανε 2 εβδομαδες απο τοτε που πηγα τα πραγματα στο visionstudio και ακομα ειμαι δυστυχως χωρις pc.

Παρηγγειλαν καινουργιο κιτακι 8gb με τις ιδιες ακριβως μνημες και παλι δεν επαιζε με 16gb πανω..οποτε εχει ασυμβατοτητα το mobo με τις 4x4 lp..μολις με ενημερωσε το παιδι τωρα.

Αλλα επισης μου ειπε οτι εστειλε στην giga ενα mail για να του στειλουνε καποιο δικο τους bios μηπως και παιξουν..δεν νομιζω να δουλεψει βεβαια..:nothing:

Τωρα με ειπε οτι θα μου πιστωσει μαλλον το ενα κιτακι(8gb) και σκεφτομαι να παω σε 2x8 για να ζοριζετε λιγοτερο ο memory controller...

σκεφτομαι να παω σε αυτες MEMORY :: G.Skill Sniper 16GB DDR3 Non ECC CL9 1600MHz (F3-1600C9D-16GSR) (Kit 2 x 8192) - Visionstudio.gr

η αυτες MEMORY :: G.Skill Ares 16GB DDR3 Non ECC CL10 1866MHz (F3-1866C10D-16GAB) (Kit 2 x 8192) - Visionstudio.gr

Οι sniper παιζει να βρισκουν στο φαν της ψυκτρας ε?

Link to comment
Share on other sites

Τι revision ήταν η μητρική 1.0 ή 1.1;

1.0..μια φορα ειπα να παω και γω σε giga και μας εκανε την "ζημια"

ακριβως το ιδιο θεμα εχει και ενα παιδι εδω με corsair παλι **[Official]** GIGABYTE Z77X Owners/Discussion/Information/Support Thread and Club (UD5H, UD3H, D3H, and ALL)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.