Jump to content



z77x ud3h και vengeance lp 16gb bsod


Billys

Recommended Posts

1.0..μια φορα ειπα να παω και γω σε giga και μας εκανε την "ζημια"

ακριβως το ιδιο θεμα εχει και ενα παιδι εδω με corsair παλι **[Official]** GIGABYTE Z77X Owners/Discussion/Information/Support Thread and Club (UD5H, UD3H, D3H, and ALL)

Aν μπορουσες να διαθεσεις κατι παραπανω θα ελεγα να κοιταξεις σε 2133

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Aν μπορουσες να διαθεσεις κατι παραπανω θα ελεγα να κοιταξεις σε 2133

Ναι ρε συ να τα δωσω εγω, αλλα θα βρισκουν τα ψυκτρακια στην ψυκτρα..ουτε καν οι sniper θα μπαινουνε πιστευω..και εννοειται θα παω μονο σε μπλε η μαυρο κιτακι για να ταιριαζει..:baby:

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη και σε μένα με 4-dimm corsair LP σε z68xp με UEFI . Οποιοσδήποτε συνδυασμός των δύο δουλεύει κανονικά . Ειδάλλως σε ανύποπτο χρόνο το σύστημα φριζάρει . Έστειλα τη μητρική για εγγύηση , αλλά δε βρήκαν τίποτα και μού τη γύρισαν .:suicide2: Απ'ό,τι φαίνεται το πρόβλημα είναι η συνεργασία των συγκεκριμένων 4-slot με το συγκεκριμένο bios και ίσως όχι οι μνήμες αυτοτελώς . Θα ταλαιπωρηθείς αρκετά αν το ψάξεις παραπάνω . Μοναδική λύση το dual channel .

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ να τα δωσω εγω, αλλα θα βρισκουν τα ψυκτρακια στην ψυκτρα..ουτε καν οι sniper θα μπαινουνε πιστευω..και εννοειται θα παω μονο σε μπλε η μαυρο κιτακι για να ταιριαζει..:baby:

Aν τα βαλεις σε διπλανο slot δεν χωρανε?(να μεινει το πρωτο κενο)

Link to comment
Share on other sites

Aν τα βαλεις σε διπλανο slot δεν χωρανε?(να μεινει το πρωτο κενο)

Ναι ετσι θα κανω..ουτως η αλλως θα χρησιμοποιησω το 1ο και 3ο σλοτ απο δεξια..καλα το 4ο τερμα αριστερα που δεν μας ενδιαφερει βρισκει σιγουρα..αλλα το 3ο δεν ειμαι σιγουρος ρε γμτ αλλα νομιζω δεν βρισκει..:p

και αυτες ειναι στα υποψην και υποστηριζονται κανονικα απο το mobo..

G.SKILL- World leading DDR3 computer memory and SSD manufacturer -Products

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το custom bios απο την gigabyte δουλεψε.Ολο το σ/κ την ειχανε στο παγκο και δεν εκανε κιχ με 4x4 πανω..δοκιμασμενη και με memtest.

Εχθες την πηρα οτι bench και να ετρεξα το εβγαλε κανενα προβλημα ,ολα μια χαρα..αυτο που σκεφτομαι ομως ειναι σε περιπτωση που γινει corrupt για διαφορους λογους το συγκεκριμενο bios παλι θα τρεχω...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ την ud3h εχεις?Με ποιες μνημες?

Θα το δουλεψω καμια βδομαδουλα ετσι να δω πως θα παει και μετα θα αρχισω τα πειραγματα..δεν μπορω ουτε για πλακα να ειμαι στα default..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Tην ίδια μητρική έχω και εγώ με revision 1.0 και την δουλεύω μία χαρά με 4χ4 corsair μνήμες. Οι μνήμες μου όμως είναι οι vengeance με cl8. Τον υπολογιστή τον πήρα πριν 2 μήνες από το πλαίσιο, και τις πρώτες περίπου 2 εβδομάδες (μέχρι να ασχοληθώ δηλαδή), στο bios μου τις είχαν ρυθμισμένες στο auto : χρονισμός 1333, CL9, xmp κλειστό. Εδώ και ενάμιση μήνα τις έχω γυρίσει σε 1666, με χρονισμό 8 8 8 24, xmp ανοικτό και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Ανέβασε [MENTION=4728]Billys[/MENTION] σε παρακαλούμε το bios για να το έχουμε και εμείς (εμένα το bios είναι στην έκδοση F12, αλλά με αυτά που ακούω και αφού δουλεύει, καλύτερα να μην το αναβαθμίσω σε πρώτη φάση).

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ την ud3h εχεις?Με ποιες μνημες?

Θα το δουλεψω καμια βδομαδουλα ετσι να δω πως θα παει και μετα θα αρχισω τα πειραγματα..δεν μπορω ουτε για πλακα να ειμαι στα default..:hehe:

Περιμένω να τη παραλάβω μάλλον τη Δευτέρα, όπως δείχνει η UPS.

Kingston hyperx predator 2400 CL11 2*4gb.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Tην ίδια μητρική έχω και εγώ με revision 1.0 και την δουλεύω μία χαρά με 4χ4 corsair μνήμες. Οι μνήμες μου όμως είναι οι vengeance με cl8. Τον υπολογιστή τον πήρα πριν 2 μήνες από το πλαίσιο, και τις πρώτες περίπου 2 εβδομάδες (μέχρι να ασχοληθώ δηλαδή), στο bios μου τις είχαν ρυθμισμένες στο auto : χρονισμός 1333, CL9, xmp κλειστό. Εδώ και ενάμιση μήνα τις έχω γυρίσει σε 1666, με χρονισμό 8 8 8 24, xmp ανοικτό και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

Ανέβασε [MENTION=4728]Billys[/MENTION] σε παρακαλούμε το bios για να το έχουμε και εμείς (εμένα το bios είναι στην έκδοση F12, αλλά με αυτά που ακούω και αφού δουλεύει, καλύτερα να μην το αναβαθμίσω σε πρώτη φάση).

LP εχεις και εσυ η με τα μεγαλα heatspreader?

Στην θεση σου απο την στιγμη που δουλευει ρολοι δεν θα εμπαινα στον κοπο..εμενα ειχε ερθει με το f7 και περασα το f18 γιατι ειχα αυτα τα προβληματακια..παντως και αυτο το bios ειναι με xmp profile στα 1600mhz και αν θυμαμαι καλα δινει και λιγο παραπανω ρευμα στις μνημες(~1.52+)

Οταν παω σπιτι θα το ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια..:T:

Link to comment
Share on other sites

LP εχεις και εσυ η με τα μεγαλα heatspreader?

Στην θεση σου απο την στιγμη που δουλευει ρολοι δεν θα εμπαινα στον κοπο..εμενα ειχε ερθει με το f7 και περασα το f18 γιατι ειχα αυτα τα προβληματακια..παντως και αυτο το bios ειναι με xmp profile στα 1600mhz και αν θυμαμαι καλα δινει και λιγο παραπανω ρευμα στις μνημες(~1.52+)

Οταν παω σπιτι θα το ανεβασω με την πρωτη ευκαιρια..:T:

Όχι δεν είναι Low profile, έχει τις μεγάλες ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω ειχα περασει το f18 οπως σας ειπα.Τωρα με αυτο το bios ver που ειμαι τωρα το εμφανιζει μεσα στο bios αλλα και στο cpu-z παλι σαν f18 με bios id : 8Α01ΑG0Α

Για τα παιδια που το ζητησανε..μολις εκανα account ελπιζω να λειτουργει..:T:

custom giga bios ud3h.rar download - 2shared

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω ειχα περασει το f18 οπως σας ειπα.Τωρα με αυτο το bios ver που ειμαι τωρα το εμφανιζει μεσα στο bios αλλα και στο cpu-z παλι σαν f18 με bios id : 8Α01ΑG0Α

Για τα παιδια που το ζητησανε..μολις εκανα account ελπιζω να λειτουργει..:T:

custom giga bios ud3h.rar download - 2shared

Οκ το link :flower:

Εναλλακτικό link.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο δυο εβδομαδες που δουλεψε το μηχανημα περιπου η μητρικη ειναι rock stable..κανενα προβλημα απολυτως , ουτε bsod ουτε τιποτα..αυτην την στιγμη ειμαι στα 4.5ghz με 1.23vcore , cpu pll 1.9 και llc στο extreme..

Καποια στιγμη θα δοκιμασω να ανεβω περισσοτερο ετσι απο περιεργεια..:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.