Jump to content



Η100 vs custom watercooling


AgMa

Recommended Posts

Εγω λεω να περιμενεις το Η110 που θα ρθει σε λιγο.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

με αυτα που βλεπω και διαβαζω 8α την κανω για custom μου φενεται γιατι δεν ειναι να τον μαμαω και αυτον τον cpu μεσα σε ενα χρονο εχω παει απο 2700κ σε 3770κ μετα σε 3930κ και τελος σε αυτον που εχω και δεν εχω ορεξη και δεν 8ελω να παω σε αλλον τετοιο γιατι ποναει η τσεπη και πλεον δεν εχει αλλο ζουμι:hang2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

το Η100 vs custom δεν ειναι απολυτο...

εξαρταται το τι θα βαλεις στο custom loop...

εγω ψηφιζω custom για τις καλυτερες επιδοσεις(απο ελαχιστη εως και μεγαλη διαφορα αναλογα to block ψυγεια κτλ)

ησυχια... η Η100 και αλλες παρομοιες κανουνε αρκετο θορυβο

επεκτασιμοτητα... βαζεις αργοτερα αν θες και τη gpu στο νερο

ΥΓ. αν πας σε custom μονο για cpu χτυπα ενα 360 rad να εισαι αρχοντας...

Link to comment
Share on other sites

Γράφω στην αρχή τι parts θα χρησιμοποιήσω.Το 3πλο δυστυχώς δεν χωράει (μόνο εξωτερικό από πίσω αλλά θα πέσει πολύ σωλήνας μετά).

Cpu block μάλλον στο phobya uc-1 extreme.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μαζί σου, αλλά εκτός ότι είναι +100 ευρουλάκια για gpu, την αλλάζεις και πιο συχνά σε σχέση με τον cpu.Και άντε μετά να δώσω εγώ το σετάκι για gtx670.Πόσοι να την έχουν αυτή την κάρτα και πόσοι απ' αυτούς να την βάλουν στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό υπάρχουν τα universal blocks.Δεν είναι ανάγκη να πάρεις full cover αν αλλάζεις συχνά κάρτες.

Αλλά εκεί σίγουρα θα πρέπει να βάλεις μεγαλύτερο ψυγείο ή άλλο ένα μονό-διπλό αναλόγως το χώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

ε να πας σε custom με διπλο ψυγειο εγω προσωπικα δε θα το κανα...

πιστευω 99% δε θα δεις τη διαφορα που περιμενεις(10 βαθμους)

αν σκοπευεις να αλλαξεις καποια στιγμη κουτι με καποιο πιο ανετο που να χωραει διαφορα

χτυπα τοτε μια custom...

εγω δε θα εκανα custom με διπλο rad...ειναι πολλα τα λεφτα για λιγη(πιστευω μαχ 5 βαθμους) διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά οι διαφορές που λέει ο φίλος ότι βρίσκει μπορεί να ισχύουν. Η h100 είναι ελαφρώς καλύτερη από μια noctua-silverarrow. Η custom υδρόψυξη δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με αυτά τα έτοιμα setup. Δεν ξέρω τι παίζει με τα cpu αλλά θα σας πω την δικιά μου εμπειρία με τις κάρτες γραφικών έτσι για έχετε ένα μέτρο σύγκρισης. Με μια inno3d gtx580 είχαμε χτυπήσει 70 βαθμούς καλοκαίρι με battlefield 3, 77 πιάνει μια asus dcuii με τον ανεμιστήρα στο 50-60% δεν θυμάμαι ακριβώς, και τα clock ήταν 900 mhz και 1.1v και στις 2 κάρτες. Όταν μετά όμως μπήκε custoμια υδρόψυξη στην dcuii, στα ίδια ρολόγια, ήμουν max 52 βαθμούς το καλοκαίρι και αυτή τη στιγμή είμαι στους 45. Δεν λέω ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου με μια H100 προς θεού, αλλά για μένα είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και η ψαλίδα θα ανοίγει όσο ανεβαίνουν τα ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην συγκρίνουμε gpu με cpu.Εκεί είναι όντως μεγάλες οι διαφορές...

Ναι σίγουρα, απλα λέω μη σου κάνει εντύπωση αν δεις καμία 15αρια βαθμούς διαφορα και στο CPU, παίζει να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπει το φόρουμ, εδώ ο bluezero5 τα λέει μια χαρά. Γενικώς στο κόσμο της Πληροφορικής, όταν θες απόλυτες επιδόσεις, τα σκας ΧΟΝΤΡΑ! Αν θεωρείς τα 100€+ για την Η100 λίγα (βάλε και τα δικά σου φουρφούρια), τότε ναι, πήγαινε σε μια high end custom λύση και ναι, τότε θα πετύχεις τέτοιες διαφορές.. μα με custom υδρόψυξη ίδιας τιμής με την H100, θα παίζεις στο +- 3-4C.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το χρημα πηγαινε σε καστομ εννοείται οτι ειδικα σε θεμα αξιοπιστίας ειναι κορυφη.τωρα αν κερδίσεις και σε temps εξαρτάται απο την δουλεια που ια σου κανουν και απο τι πραγματα θα βαλεις.παντος και εγω εχω καστομ στον 920 και πλεον εχω μπει στη πριζα να βαλω και στον 3960 αλλα μονο cpu γιατι στον αλλο εχω και στις μνημες και gpu

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

να σου πω με επιφυλαξη φιλε μου εχω τον παρακατω cpu με Η100 στα 4.2.

Το σωστο ειναι η Κεντρικη μοναδα επεξεργασιας.

Για μενα σιγουρα υπαρχουν καποιες διαφορες custom vs h100 και αν καποιος σκεφτεται να δωσει 100€ τωρα για H100 βαζει αλλα 100 και κανει custom οπου μπορει αργοτερα να προσθεσει με αλλα 150€ και gpu.

+1 για custom.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα σιγουρα υπαρχουν καποιες διαφορες custom vs h100 και αν καποιος σκεφτεται να δωσει 100€ τωρα για H100 βαζει αλλα 100 και κανει custom οπου μπορει αργοτερα να προσθεσει με αλλα 150€ και gpu.

+1 για custom.

Kάποιες διαφορές υπάρχουν σίγουρα. Αν σκέφτεται κάποιος όμως να δώσει 100€, πάει να πει πως θέλει να δώσει 100€. Είναι ήδη πολλά! Αν κάποιος θέλει να φτιάξει custom υδρόψυξη, το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο. Μπορεί να κερδίσει πολλά σε θερμοκρασίες (π.χ. 10-15 βαθμούς) ΑΛΛΑ θα είναι αρκετά ευρώ πιο ελαφρύς. Μιλάς όμως για 2 και 3 φορές πάνω του κόστους. Είναι σαν να λες πως αν κάποιος πάρει 2 φορές πιο ακριβό επεξεργαστή, θα είναι και πιο γρήγορος.

Το σωστο ειναι η Κεντρικη μοναδα επεξεργασιας.
:tomato::tomato::tomato::haha:

[MENTION=22778]matteus[/MENTION] Και για τη gpu το σωστό είναι Μονάδα επεξεργασίας γραφικών. Και βάζουμε και τόνους. Αλλά δεν κάνουμε διαγωνισμό εξυπνάδας... πληροφορίες, γνώση και προσωπικές εμπειρίες ανταλλάζουμε. :T:

Link to comment
Share on other sites

:tomato::tomato::tomato::haha:

@matteus Και για τη gpu το σωστό είναι Μονάδα επεξεργασίας γραφικών. Και βάζουμε και τόνους. Αλλά δεν κάνουμε διαγωνισμό εξυπνάδας... πληροφορίες, γνώση και προσωπικές εμπειρίες ανταλλάζουμε. :T:

Πληροφορια, γνωση και προσωπικη εμπειρια αν θες πες οτι ηταν και αυτο, εγω δεν ειπα το gpu πατερ δικαιε.

Μηπώς συμμετειχές στο διάγωνισμο τονίσμο λεξεών?

Link to comment
Share on other sites

:tomato::tomato::tomato::haha:

@matteus Και για τη gpu το σωστό είναι Μονάδα επεξεργασίας γραφικών. Και βάζουμε και τόνους. Αλλά δεν κάνουμε διαγωνισμό εξυπνάδας... πληροφορίες, γνώση και προσωπικές εμπειρίες ανταλλάζουμε. :T:

Πληροφορια, γνωση και προσωπικη εμπειρια αν θες πες οτι ηταν και αυτο, εγω δεν ειπα το gpu πατερ δικαιε.

Μηπώς συμμετειχές στο διάγωνισμο τονίσμο λεξεών?

Φιλε μου επειδη δεν ειμαι κανα παιδακι αν αυτο νομιζεις.το 8εμα ειναι πως λεγεται ο επεξεργαστης στα ελληνικα και πως στα αγγλικα?εγω δεν σε εχω ειρωνευτει αρα το υφακι σου δεν μπορω να καταλαβω που αποσκοπει.τελος παντων την γνωμη μας λεμε εδω και αν μπορουμε να βοη8ησει ο ενας τον αλλον αυτο κανουμε.δεν κανουμε διαγωνισμο γραμματικης:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.