Jump to content



Προτάσεις για e-reader


qbiefox

Recommended Posts

Ψάχνω για ένα οικονομικό e-reader. Τα πιο διαδεδομένα είναι amazon kindle, nook simple touch και kobo touch, όμως δεν ξέρω ποιο να επιλέξω. Η χρήση του θα είναι για διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων (για τη μητέρα μου), οπότε θέλω να μπορεί να διαβάζει οτιδήποτε pdf στα ελληνικά. Έχει κανένας κάποια εμπειρία? Από ψάξιμο που έκανα στον internet δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη για το πιο υπερτερεί :( Είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις, αρκεί να μην ξεφεύγουν σε τιμή (τα παραπάνω έχουν 70-80 λίρες)

Link to comment
Share on other sites

το kindle εμφανίζει ελληνικά κανονικά.

Για το nook simple touch δεν ξέρω, αλλά είχα δει κάτι μαγικά* που μπορείς να κάνεις άπαξ και το κάνεις root, οπότε είναι καλή επιλογή, αν όντως εμφανίζει ελληνικά. Πάντως, τον καιρό που διάβαζα τα άρθρα του eanagnostis.gr δεν είχα δει να αναφέρει κάποιο πρόβλημα.

*το μετατρέπεις σε μονόχρωμο tablet με eink οθόνη. Μπορείς να φορτώνεις βιβλία & από το kindle store κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία... Τελικά αγοράστηκε το nook μιας και ήταν πολύ γρήγορο + touch στην τιμή του απλού kindle, και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ελληνικά διαβάζει κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την ιστορία... Τελικά αγοράστηκε το nook μιας και ήταν πολύ γρήγορο + touch στην τιμή του απλού kindle, και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ελληνικά διαβάζει κανονικά :)

Απο που/ποσο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η μητέρα μου το χρησιμοποιεί, οπότε όπως καταλαβαίνεις οι απαιτήσεις περιορίζονται στο να είναι απλό και ευκολόχρηστο. Γενικά είναι πολύ ευχαριστημένη. Για το λεξικό δεν ξέρω καθόλου. Γενικότερα εγώ το αγόρασα με τη λογική ότι θα χρησιμοποιηθεί ως έχει, αλλά αν δεν την καλυπτει σε κάτι, θα του φλασάρω ένα android πάνω και μετά θα κάνει τα πάντα :) Τελικά όμως δεν χρειάστηκε...

Πάντως στην Αγγλία τον τελευταίο καιρό έχουν παίξει διάφορες προσφορές για το nook (30 ή 40 λίρες) που το κάνουν must-buy επιλογή. Εσύ από πού το βρίσκεις και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.