Jump to content


e-reader ή tablet


eloydark

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω μία συσκευή (είτε e-Reader ή Tablet), κυρίως για να διαβάζω e-books. Είμαι λοιπόν σε δίλημμα, καθώς μέχρι τώρα βολευόμουν στο 4,7" κινητό μου (έχω διαβάσει αρκετά βιβλία σε αυτό αν και δεν βολεύει).

Τα χαρακτηριστικά που με πρέπει να έχει είναι:

  1. Να υποστηρίζει pdf και να έχει χωρητικότητα άνω των 4GB
  2. Να δέχεται αρχεία από pc, όχι μόνο από eStores
  3. Να είναι συμβατό με linux
  4. Να μην είναι υπερβολικά μεγάλο (πχ όχι 10")
  5. Να έχει μεγάλη αυτονομία
  6. Να μην ξεπερνάει τα 150ευρώ (προφανώς χαμηλότερο κόστος είναι καλύτερα)

Προαιρετικά θα ήθελα να μπορεί:

  1. Να παίζει video
  2. Να έχει wifi
  3. USB-OTG

Τι θα προτείνατε σαν καλύτερο; E-reader (e-ink display) ή tablet; Τι θα προτείνατε σε αυτά τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς βλέπω ότι είναι προτιμότερο κάτι σε οθόνη e-Ink.

Ξεκίνησα να διαβάζω το goodEreader και να βλέπω μερικά review του στο youtube και παρατήρησα ότι μέσα στο 2014-2015 άρχισαν να εμφανίζονται eReaders με android (4.2). Στο εν λόγω site λένε ότι το μέλλον είναι αυτού του είδους τα eReaders γιατί είναι ανοιχτά και έχουν πρόσβαση στο -τεράστιο- οικοσύστημα του android, αλλά από την άλλη είμαι σίγουρος ότι θα έχουν σοβαρά μικρότερη διάρκεια μπαταρίας. Επίσης, από τα video που είδα, πολύ λίγες συσκευές τα πάνε καλά με PDF, οι περισσότερες κολλάνε άσχημα σε zoom, rotate κλπ.

Τα kindle δεν με ψήνουν ιδιαίτερα γιατί έχουν μη επεκτάσιμη μνήμη στα 4GB. Μπορεί για λογοτεχνικά βιβλία να είναι τεράστιος ο χώρος, αλλά για επιστημονικά pdf δυστυχώς 4GB είναι λίγα και μακροχρόνια σίγουρα δεν θα επαρκούν για τις ανάγκες μου.

Το Kobo Aura H20 είναι αρκετά καλή συσκευή, διάβασα αρκετά καλά σχόλια και για την εταιρία αλλά φαίνεται πως είναι αρκετά προβληματική στα PDF, που είναι και η μεγαλύτερη ανάγκη μου (η βιβλιοθήκη μου απαιτείται κυρίως από αυτά), οπότε το θεωρώ άσχημη επιλογή.

Από την άλλη, διάβασα πολύ καλά σχόλια για αυτές τις δύο συσκευές:

  1. Pocketbook Sense
  2. Boyue T62+

Από αυτές τις δύο συσκευές, ποια θα θεωρούσατε καλύτερη επιλογή; Εγώ νομίζω ότι τείνω προς το pocketbook καθώς είναι πάρα πολύ καλό σε PDF.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει κάποια video με «εναλλακτικές » μάρκες και αυτές έχουν πολλά προβλήματα (κολλήματα), μέτρια οθόνη και χάλια φωτισμό, το έχει android δεν έχει καμία σημασία καθώς όλες οι συσκευές «σέρνονται» είναι πιο αργές από τα κινητά, επίσης το  goodEreader έχει βγάλει το μια δική του εφαρμογή για android ereaders και τα προωθεί, ίσως είναι λανθασμένη εντύπωση. αν μπορείς να αναφέρεις τι προβλήματα διάβασες για το H20 και pdf? Υπάρχει και o KOreader( unofficial)  που μπορείς να εγκαταστήσεις και  είναι αρκετά καλός.

 

Για μένα αυτή τη στιγμή αν δεν κοιτάς 8”  τότε H20 δαγκωτό, my two cents.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει κάποια video με «εναλλακτικές » μάρκες και αυτές έχουν πολλά προβλήματα (κολλήματα), μέτρια οθόνη και χάλια φωτισμό, το έχει android δεν έχει καμία σημασία καθώς όλες οι συσκευές «σέρνονται» είναι πιο αργές από τα κινητά, επίσης το  goodEreader έχει βγάλει το μια δική του εφαρμογή για android ereaders και τα προωθεί, ίσως είναι λανθασμένη εντύπωση. αν μπορείς να αναφέρεις τι προβλήματα διάβασες για το H20 και pdf? Υπάρχει και o KOreader( unofficial)  που μπορείς να εγκαταστήσεις και  είναι αρκετά καλός.

 

Για μένα αυτή τη στιγμή αν δεν κοιτάς 8”  τότε H20 δαγκωτό, my two cents.

Μπορείς να δεις εδώ και εδώ κάποια αρκετά σοβαρά θέματα. Το κυριότερο για εμένα είναι που δεν δουλεύει σωστά το cropping!

 

e-ink display και να παίζει βίντεο;

Προφανώς δεν γίνεται, για αυτό το έχω βάλει στην λίστα με τα want και όχι με τα must. Δυστυχώς video σημαίνει tablet, που σημαίνει άσχημες επιδόσεις σε βιβλία!

Έγινε επεξεργασία από eloydark
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.