Jump to content



Προσοχη!Κακοβουλο τηλεφωνημα απο "microsoft"


cosmic

Recommended Posts

Σημερα το πρωι ελαβα ενα τηλεφωνημα και καλα απο το customer service της microsoft.Οι τυποι ειχαν ινδική προφορα και ισχυριζονταν οτι ο υπολογιστης μου εχει μολυνθει απο ιο.Σε ερωτηση που βρηκαν το νουμερο μου ελαβα την απαντηση οτι ειναι καταγεγραμενος σε καποιο server της MICROSOFT. Τους εκλεισα το τηλεφωνο.

Περισσοτερες πληροφοριες εδω:

Microsoft Phone Scam : Call from Microsoft about virus on computer

Προσοχη θα σας ζητησουν να μπειτε σε καποια ιστοσελιδα για να κατεβασετε και καλα καποιο προγραμμα για να σας καθαρισουν το pc.Προφανως επιδιωκουν το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

φτάσανε κ εδώ? :suicide2:

Κρυφτείτε φτάσανεεεεεε...

Θέλω και εγώ ένα τέτοιο antivirus. Να πέρνει όμως τους πελάτες και όχι εμένα. Μετά το δικό μου τηλ δε θα σταματήσει να χτυπάει και με βλέπω στο Δαφνή.

Link to comment
Share on other sites

Στη microsoft παντως εργαζονται πολυ Ινδοι πληροφορικαριοι, λόγω κόστους. Δεν αποκλειεται να ηταν και αληθεια.

Πόσες φορές έχεις δώσει το τηλέφωνό σου στην MS για να σου κάνουν απομακρυσμένο έλεγχο στον ΗΥ σου; Είναι 100% απάτη.

Αν τύχει και σας πάρουν και δεν έχετε τι να κάνετε (συνέβη και σε άλλα μέλη του φόρουμ πρόσφατα), troll & record pls.

Link to comment
Share on other sites

Αν τύχει και σας πάρουν και δεν έχετε τι να κάνετε (συνέβη και σε άλλα μέλη του φόρουμ πρόσφατα), troll & record pls.

Οπως εκανε αυτος ο απιθανος τυπος

Η ηχογραφηση του τηλεφωνηματος στο Soundcloud εχει τρελο γελιο

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και πολύ παλιότερα το περιστατικό όταν και οι ινδοί χρησιμοποιούσαν το γνωστό ammyy για να ξεγελάσουν κόσμο (και καλά support...Το πρόγραμμα είναι LEGIT και alternative του teamviewer)

Link to comment
Share on other sites

Στη microsoft παντως εργαζονται πολυ Ινδοι πληροφορικαριοι, λόγω κόστους.
Και όχι μόνο στην microsoft, αν τύχει να πας στην Bangalore θα καταλάβεις!!! :snap:

Και πλέον δεν είναι λόγω κόστους, μην σου πω ότι μπορεί ένας από αυτούς να κοστίζει όσο οι δύο μας (μην πω οι τρεις μας :bye:).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.