Jump to content



Synology NAS DS413 Experience


nmaggioros

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με την Synology καθώς μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους μελλοντικούς αγοραστές ή κατόχους.

Γύρω στα Χριστούγεννα αγόρασα το Diskstation DS413 της Synology καθώς και 4 * 3ΤΒ WD RED δίσκους φορμαρισμένους με SHR. Όλα δούλευαν τέλεια και ήμουν πολύ ικανοποιημένος από το NAS, μέχρι που γύρισα από ένα ταξίδι και το βρήκα να έχει χάσει το RAID μετά από "κατάρρευση" των δίσκων (και των 4!) και να έχω χάσει όλα μου τα δεδομένα που μόλις είχα περάσει, τα οποία ήταν απ' όλη μου την ζωή και δεν είχα κρατήσει κάποιο άλλο backup!

Επικοινώνησα αμέσως με το support της Synology και σχεδόν άμεσα μου απάντησαν. Ανταλλάξαμε διάφορα e-mail και τελικά αποφάσισαν να μπουν remotely να το κοιτάξουν. Μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφεραν και ξανά-έχτισαν το RAID και άρχισα να κάνω backup τα πιο σημαντικά μου δεδομένα. Κάπου εκεί ξανά-κόλλησε και δεν μπορούσα να ξαναμπώ ή να δω τα δεδομένα μου. Αποφάσισαν να τους το στείλω στα κεντρικά (Taiwan) με courier και δικά τους έξοδα! Ευτυχώς σχεδόν αμέσως μπόρεσαν και ανέκτησαν όλα μου τα δεδομένα τα οποία και πέρασαν σε δικούς τους δίσκους (τους οποίους μπορούσα να δω μέσω ενός DS1812+ και να χρησιμοποιήσω τα δεδομένα μου) μέχρι να δουν τι φταίει με το NAS (ή τους δίσκους). Μετά από αρκετές μέρες δοκιμών και ανταλλαγής e-mail με ενημέρωσαν ότι δεν μπορούν να βρουν τι φταίει και ότι θα μου αλλάξουν το Diskstation με καινούριο. Συνέχισαν τις δοκιμές και την ώρα που είχαν αποφασίσει ότι όλα είναι καλά, με ενημέρωσαν αν έχω πρόβλημα να αγοράσουν 4 καινούριους WD RED δίσκους και να μου περάσουν εκεί τα data γιατί τελευταία στιγμή «κάτι» είδαν.

Τελικά μου έστειλαν πίσω το καινούριο NAS με τους καινούριους δίσκους και όλα μου τα δεδομένα! Ακόμα δεν το πιστεύω ότι έχω τα δεδομένα μου πίσω καθώς πέρασε σχεδόν ενάμισης μήνας από τότε που ξεκίνησε το πρόβλημα (ήταν και η πρωτοχρονιά τους στην μέση), αλλά μετά από αρκετή υπομονή και σε συνεννόηση με το support τα καταφέραμε. Επίσης μου έδωσαν καινούρια εγγύηση (δηλαδή 2 χρόνια + 6μήνες δώρο) καθώς και ανανεωμένη εγγύηση για τους δίσκους αφού είναι καινούριοι.

Ηθικό δίδαγμα τις ιστορίας…

1. Το NAS δεν είναι για να φιλάς ήσυχος τα ευαίσθητα δεδομένα σου (τουλάχιστον χωρίς άλλο backup σε κάποιο εξωτερικό δίσκο π.χ. ή cloud)

2. Η σύνδεση του NAS σε αξιόπιστο UPS την θεωρώ απαραίτητη και πιστεύω ότι έπαιξε το ρόλο του που δεν είχα καθώς είχε γίνει διακοπή εκείνη την περίοδο, χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι έγινε καθώς δεν ήμουν σπίτι (γενικά δεν έχω πρόβλημα με τάσεις).

3. Το support της synology ήταν άριστο και δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω.

Επιτέλους μπορώ να χαρώ το καινούριο μου NAS!:jump1:

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό 2 φθηνά ΝΑΣ είναι πάντα καλύτερα απο 1 ακριβό :rofl:

Τα βάζεις να συγχρονίζονται απομακρυσμένα (σε άλλο κτίσμα) και έληξε το θέμα.

Εγώ αντί για 2ο ΝΑΣ χρησιμοποιώ το desktop ακόμα αλλά ο σκοπός είναι ένα τοπικό με όλα τα αρχεία του σπιτιού και ένα σε κάποιο σπίτι συγγενών ή στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παλιά synology και ναι το support είναι πολύ καλό... Πλέον έχω περάσει σε unraid σε συνδυασμό με το crashplan(για backup) ....

Α, το raid δεν είναι backup λύση...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

πως μπορείτε με cloud based back up λύσεις? Γιατί να εμπιστευτείς να αρχεία σου σε τρίτους? Επίσης με τις τωρινές ταχύτητες upload το back up θα πάρει χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται 700gb που ήθελα είναι μια χαρά ;-) και δεν πήρε χρόνια. το crashplan δουλεύει και προς αλλά PC. Μπορείς πχ τα backup σου να τα κάνεις στον server μου.... Έτσι έχω backup τα PC μου και κάποια άλλα πράγματα, και με unraid και 2-3 δίσκους σε άλλο σπίτι just in case. ;)Εξω το δουλεύουν πολυ(εγώ άρπαξα την προσφορά ένα χρόνο δωρεάν unlimited storage) όπως και το unraid.

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=1056245310

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό του raid is not a backup. Το οποίο ουσιαστικά μας "αναγκάζει" να έχουμε backup και σε άλλους δίσκους όχι συνδεδεμένους στο σύστημα, σε άλλο σπίτι και όλα τα σχετικά. Έχοντας υπόψιν όμως αυτή τη λογική ποιο είναι το νόημα κάποιος να κάνει raid-1 ή γενικά διατάξεις raid που προσφέρουν parity?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν του NAS ή κάποια αυμβατότητα ή ελάττωμα των δίσκων ?

Το καινούριο δουλεύει απροβλημάτιστα ?

Καλημέρα, τελικά το πρόβλημα δεν μπόρεσαν να το εντοπίσουν με ακρίβεια. Μπορεί να ήταν κάποια διακοπή ρεύματος μπορεί οι δίσκοι, μπορεί το ίδιο το Diskstation.

Τώρα πάντως παίζει τέλεια και μάλιστα με DSM4.2!

Πρέπει άμεσα να βρώ τρόπο να κάνω backup. Δοκίμασα το crashplan αλλά θέλει 4 μήνες για να κάνει upload όλα τα σημαντικά data. Μάλλον για εξωτερικό με βλέπω αλλά πρέπει να αγοράσω καινούριο καθώς δεν έχω τόσο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά το πρόβλημα δεν μπόρεσαν να το εντοπίσουν με ακρίβεια. Μπορεί να ήταν κάποια διακοπή ρεύματος μπορεί οι δίσκοι, μπορεί το ίδιο το Diskstation.

Τώρα πάντως παίζει τέλεια και μάλιστα με DSM4.2!

Πρέπει άμεσα να βρώ τρόπο να κάνω backup. Δοκίμασα το crashplan αλλά θέλει 4 μήνες για να κάνει upload όλα τα σημαντικά data. Μάλλον για εξωτερικό με βλέπω αλλά πρέπει να αγοράσω καινούριο καθώς δεν έχω τόσο μεγάλο.

Ζύγισε τις ανάγκες σου πρώτα.

Αν τα δεδομένα αλλάζουν σπάνια τότε με ένα εξωτερικό κάνεις δουλειά.

Αν όμως τα αλλάζεις τακτικά,

ένα ακόμα synology (ακόμα και το φθηνότερο/μεταχειρισμένο/παλαιότερο μοντέλο) κάπου απομακρυσμένα θα ήταν η βολικότερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το raid έχει "θέμα" αν δεν κλείνει σωστά... Μια καλή επένδυση είναι ένα καλό ups που σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα κλείσει σωστά τον σέρβερ, νας, όταν πχ η μπαταρία φτάσει στο 10% ;)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το raid έχει "θέμα" αν δεν κλείνει σωστά... Μια καλή επένδυση είναι ένα καλό ups που σε περίπτωση διακοπής ρεύματος θα κλείσει σωστά τον σέρβερ, νας, όταν πχ η μπαταρία φτάσει στο 10% ;)

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

το ups θα έλεγα ότι είναι περισσότερο για να προστατέψει το υλικό και όχι τα δεδομένα άμεσα

πχ. παίρνει φωτιά κάτι και καίγονται όλα μαζί

για προστασία δεδομένων η ιδανικότερη λύση είναι το απομακρυσμένο αντίγραφο

αν το έχεις κάνει αυτό, τότε πρόσθεσε ups στον κάθε server για έξτρα προστασία

Επιμένω στο απομακρυσμένο αντίγραφο γιατί ακούω πολλές ιστορίες τελευταία για απώλειες δεδομένων που όσα raid και ups να υπήρχαν δε θα είχαν αποφευχθεί! (πχ. κλοπή)

Link to comment
Share on other sites

Κλοπη;ε; και το αποπακρυσμενο αντίγραφο που γίνεται; μέσα στο ίδιο το σπίτι, γραφείο;

Το ups εκτός από την χρήση που αναφέρεις, σε περίπτωση raid σώζει κιόλας γιατί θα κλείσει ο σέρβερ shutdown κανονικά όπως πρέπει.... Πολλές περιπτώσεις που χάθηκαν δεδομένα, γιατί η raid συστηχια χάθηκε από απότομο κλείσιμο....

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αφού μιλάμε για ασφάλεια μιλάμε για raid 1, 5, 10

για τους περισσότερους μιλάμε για raid 1

ότι και να γίνει με τη συστοιχία τα δεδομένα είναι άθικτα κατα 99.999% στον 1 απο τους δύο δίσκους αν όχι και στους δύο

απομακρυσμένο μπορεί να είναι

γραφείο/δουλειά, συγγενή, φίλο κλπ

δε εννοώ απομακρυσμένο σε λιγότερο απο 1 χιλιόμετρο απόσταση :)

Ακόμα και σε φίλο μπορείς να το βάλεις.

του δίνεις και ένα 30ευρω/έτος για το ρεύμα και το τοποθετεί όπου τον βολεύει.

Εσύ του βάζεις να κρυπτογραφεί τα δεδομένα και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Αν θές μπορείς να του παρέχεις και υπηρεσίες απο το NAS σου. (cloud, vpn, web, photo κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι δεν λέμε για raid 1,δεν νομίζω να ήταν και η εδώ περίπτωση έτσι.. Στις άλλες περιπτώσεις λοιπόν, επειδή γίνεται stripping των data, σε όλους τους δίσκους, από μια απλή διακοπή ρεύματος μπορεί να τα χάσεις όλα... Αν είναι να γίνει το backup απομακρησμενα, αναφέρει ότι στο crashplan θέλει 4 μήνες, άρα το ίδιο για τον τρόπο που γράφεις

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι δεν λέμε για raid 1,δεν νομίζω να ήταν και η εδώ περίπτωση έτσι.. Στις άλλες περιπτώσεις λοιπόν, επειδή γίνεται stripping των data, σε όλους τους δίσκους, από μια απλή διακοπή ρεύματος μπορεί να τα χάσεις όλα... Αν είναι να γίνει το backup απομακρησμενα, αναφέρει ότι στο crashplan θέλει 4 μήνες, άρα το ίδιο για τον τρόπο που γράφεις

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Πώς είναι το ίδιο?

Εγώ σε 20' δρόμο είμαι στο ΝΑS μου.

Είτε το φέρνω σπίτι είτε επι τόπου τραβάω αντίγραφο με ethernet/usb.

Πές 2 ώρες η αντιγραφή που δε θέλει, και 40 λεπτά ο δρόμος, σε 3 ώρες έχω ανακτήσει πλήρως τα δεδομένα μου!

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ :p έτσι ναι.... Εδώ και 1 1/2 χρόνο δουλεύω με unraid και για μεγάλες συστοιχίες το προτείνω

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/85878-Unraid-Home-Server?p=1056245310#post1056245310

Και μπορεί να γίνει αυτό που λες με ήδη υπάρχον hardware που ίσως υπάρχει.... + μεγάλο plus οι δίσκοι έχουν το δικό τους Filesystem άρα μπορούν να διαβαστούν σε οποιοδήποτε PC...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.