Jump to content



Synology NAS DS413 Experience


nmaggioros

Recommended Posts

Α, οκ :p έτσι ναι.... Εδώ και 1 1/2 χρόνο δουλεύω με unraid και για μεγάλες συστοιχίες το προτείνω

Unraid Home Server

Και μπορεί να γίνει αυτό που λες με ήδη υπάρχον hardware που ίσως υπάρχει.... + μεγάλο plus οι δίσκοι έχουν το δικό τους Filesystem άρα μπορούν να διαβαστούν σε οποιοδήποτε PC...

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Αν και τελείως άσχετο με το θέμα :tomato:

καλή η λύση που προτείνεις αλλά τελείως διαφορετική απο αυτή ενός synology, qnap κλπ

Το ένα είναι diy και το άλλο έτοιμο.

Αν και μπορεί να κάνουν παρόμοια δουλειά, είναι τελείως άσχετα μεταξύ τους :)

Είχα και εγώ το ίδιο δίλημμα στην αρχή, αλλά ποιός κάθεται να ασχοληθεί? :)

Το αγόρασα, έβαλα τους δίσκους που είχα, αντέγραψα τα αρχεία μου και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Είχα synology από πολυυυ παλιά το 207+ νομίζω ήταν(300€ τότε για 2 δίσκους) ..... Η τέλεια λύση δεν υπάρχει παρα μόνο αυτή που βολεύει και καλύπτει τον καθένα και μιας και τεχνολογικό φόρουμ, όλοι λίγο πολύ το ψάχνουμε....

Δεν νομίζω ότι είναι κακό να αναφέρονται και εναλλακτικές. Το unraid είναι nas storage και είναι plug n play...

Πχ αγοράζεις ένα hp microserver κάπου στα 150 έχει Ελλάδα, 30 το software και έχεις ένα nas που παίρνει 6 δίσκους... Σε αυτή την τιμή περίπου 200€, απλά δεν υπάρχει ανταγωνισμός....

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσω να αγοράσω ένα ups για το synology...ποιό θα μου προτείνατε ώστε να είναι πλήρως συμβατο με το synology και να μπορεί να το κάνει αυτόματα shutdown σε περίπτωση διακοπής, εάν το λεω σωστά; Πρέπει να συνδεθεί μέσω usb ή δικτύου;

Σκέφτομαι να συνδέσω και το pc της υπογραφής μου καθώς και έναν ενισχυτή VSX-920 οπότε νομίζω ότι ένα 1500va θα είναι ότι πρέπει. Απότι καταλαβαίνω τα APC είναι τα καλύτερα αλλά εχω μπερδευτεί με τόσα μοντέλα...αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ενισχυτης πανω σε ups = nogo

Το έχω διαβάσει και αλλού αυτό που λες οπότε τον ενισχυτή τον βγάζουμε εκτός.

Η σειρά Backup Pro τις APC θα μπορεί να κάνει αυτό που θέλω με το synology (auto-shutdown). Τι διαφορές έχει με τα Smart UPS.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

bump

κ εγω το ιδιο πραγμα ψαχνω αυτην τη περιοδο... ups που να υποστηριζεται απο το dsm για autoshutdown.

Μπας κ εχει παρει κανενας αυτο http://www.plaisio.gr/controls/searchengine/guidedsearch.aspx?field.ManuTitleCombo=APC%20BR550Gi%20UPS%20(Line%20Interactive%2C%20550VA)%20(UPS)&actual=apc

να μας πει αν δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορα που ξερω μεταξυ των δυο (back-ups και smart-ups) ειναι οτι το πρωτο δεν βγαζει ημιτονο ενω το δευτερο βγαζει, κανοντας το ετσι καλυτερη λυση για χρηση με τροφοδοτικα που εχουν active PFC(σχεδον ολα τα καλα τροφοδοτικα Η/Υ).

Επισης νομιζω πως τα smart-ups ειναι και online σε αντιθεση με τα back-ups που ειναι line interactive. Αλλα μικρες οι διαφορες σε αυτο το κοματι νομιζω.

δες και αυτο το Link :coax:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
bump

κ εγω το ιδιο πραγμα ψαχνω αυτην τη περιοδο... ups που να υποστηριζεται απο το dsm για autoshutdown.

Μπας κ εχει παρει κανενας αυτο http://www.plaisio.gr/controls/searchengine/guidedsearch.aspx?field.ManuTitleCombo=APC%20BR550Gi%20UPS%20(Line%20Interactive%2C%20550VA)%20(UPS)&actual=apc

να μας πει αν δουλευει;

Καλησπέρα!

Τελικά τώρα κατάφερα να βάλω UPS... Πήρα το APC SMART-UPS 1000VA (SMT1000I) και μπορώ να πώ οτί δουλεύει κανονικά με το synology, σύνδεσα και το desktop (με serial) οπότε θεωρητικά (ακόμα δεν το δοκίμασα) θα κάνουν auto shutdown και τα δύο σε περίπτωση διακοπής. Το καλό είναι ότι monitor, tower, synology αντέχουν περίπου 1 ώρα σε περίπτωση διακοπής σύμφωνα με το UPS.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα!

Τελικά τώρα κατάφερα να βάλω UPS... Πήρα το APC SMART-UPS 1000VA (SMT1000I) και μπορώ να πώ οτί δουλεύει κανονικά με το synology, σύνδεσα και το desktop (με serial) οπότε θεωρητικά (ακόμα δεν το δοκίμασα) θα κάνουν auto shutdown και τα δύο σε περίπτωση διακοπής. Το καλό είναι ότι monitor, tower, synology αντέχουν περίπου 1 ώρα σε περίπτωση διακοπής σύμφωνα με το UPS.

Πηρα το 550 απο το αρχικο μου μηνυμα κ δουλευει κανονικα.

Το desktop ειναι συνδεδεμενο με το Ups με serial κ το synology με το ups με usb?

Link to comment
Share on other sites

Μιας κ το ξαναεπισκεφθηκαμε το συγκεκριμενο thread κ για οποιον ενδιαφερεται για το 550 ας δει κ αυτο Synology Inc. Online Community Forum • View topic - UPS server function

Η λυση του nmaggiοros ειναι πιο απλη αλλα κ πιο ακριβη (λογικο αυτο μιας κ το μηχανακι του ειναι καλυτερο απο το "καβουρντιστιρι" 550 μου). Το 550 εχει μονο μια serial υποδοχη η οποια συνδεεται με το synology. Στο λινκ τα εξηγουν καλυτερα τα παιδια, αλλα εν συντομια...η μαγκια του dsm ειναι οτι τρεχει nut server. Οποτε συνδεεουμε το ups με το nas κ οταν υπαρχει διακοπη ρευματος το nas στελνει μεσω του lan σημα σε οσες συσκευες τρεχουν nut client οτι υπαρχει προβλημα κ αυτα μετα αποφασιζουν να κλεισουν. Για να δουλεψει σωστα αυτο πρεπει (προφανως) το ρουτερ/switch να ειναι κ αυτο πανω στο ups, αλλιως δεν δουλευει σε διακοπη ρευματος κ το σημα δεν μεταφερεται μεσα στο lan.

Ακουγεται λιγο πολυπλοκο, αλλα πιστεψτε με ειναι παρα πολυ απλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.