Jump to content



BlueStrike project


AgMa

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Υποθέτω αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο:

Mayhems blitz pro cleaning kit!!!

Το οποίο μόνο που το διάβασα κουράστηκα.

Ακόμα και το ph tester θέλει calibration πριν το χρησιμοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα... Πολλά χρώματα pastel είναι ph sensitive, δεν μπορώ να θυμηθώ αν το μπλέ είναι ένα από αυτά, ψάχτο.

Όλα τα ph meters θέλουν calibration. Δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ph meter στο καθάρισμα αλλά έχω σπίτι μερικά strips αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα strips δεν κάνουν μία, το ξέρω γιατί ασχολήθηκα ένα διάστημα με ενυδρεία.

Άσχετο, το ήξερα ότι γενικά τα alphacool είναι βρώμικα, αλλά είδες ρε 'συ τι έβγαλαν από alphacool και τι από XSPC; :slap:

Δηλαδή μηδέν καθαρισμός πριν μας τα σπρώξουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ και πάλι με κάποιες αλλαγές, οι οποίες φέρνουν η μία την άλλη.

Το bayres έφυγε και τη θέση του θα πάρει της ΕΚ το tube-res X3 250, το οποίο όπως είναι το κουτί μου δεν γίνεται να χωρέσει κάπου και τα μικρότερα δεν μου αρέσουν (όπως πχ. το 150).

Σαν χώρος κατάλληλος για το res επιλέχθηκε αυτό το σημείο:

DSC00770.jpg

Το οποίο όπως το μέτρησα από ψυγείο μέχρι gpu, το περιθώριό μου είναι 65mm (με την στοκ ψύκτρα ήταν 62mm), άρα δεν θα έχω πρόβλημα στην τοποθέτησή του μιας και είναι 60mm διάμετρο.

Στη συνέχεια έπρεπε να φτιαχτεί κάτι να στηριχθεί το res, γιατί το μαύρο που βλέπετε, στην ουσία είναι το πλαϊνό καπάκι του κουτιού.Αν χρειαστεί να βγάλω το πλαϊνό, θα φύγει και το res μαζί, χώρια ότι δεν γίνεται να βιδωθεί πάνω στο καπάκι.

Μέτρημα, πρόχειρο σχέδιο με κούτα και plexiglass στην πράξη:

DSC00824.jpg

DSC00831.jpg

Το κομματάκι που βλέπετε και λείπει χαμηλά, θα μπει πίσω απ' το ψυγείο για να μην φαίνεται και είναι για να περάσει το molex της αντλίας από πίσω.

DSC00827.jpg

Ωραίααα, πάει αυτό...

Τώρα όμως που μου έχει κολλήσει να βάλω υγρό Mayhems pastel blueberry;Που πας ρε μάστορα με τα alphacool και το pastel;Θα βγει κανένα γαλαζοκιτρινοκοκκινόμαυρο και θα γελάει ο κόσμος :hehe:. ( [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] μη βαράς ρε, ελπίζω να μην το μετανιώσω. )

Για να μην έχω θέματα με αλλαγή χρώματος, πρέπει οπωσδήποτε τα ψυγεία να καθαριστούν σωστά.

Τσούζει σε τιμή (48 ευρώ μου βγήκαν όλα μαζί, thanks [MENTION=21050]ppkstat[/MENTION] by the way) αλλά τι να κάνεις.

Έτσι ήρθε και το:

DSC00832.jpg

DSC00833.jpg

DSC00834.jpg

Και επειδή θα χρειαστεί πολλές φορές να γεμίσω και να αδειάσω, ειδικά στο part 2, πρέπει να έχω έναν γρήγορο τρόπο αδειάσματος.

Drain valve με λίγα λόγια, που μέχρι τώρα άδειαζα όπως έβρισκα με πολύ ακαταστασία και κόπο.

Το μόνο όμορφο όμως είναι της bitspower, το οποίο το caseking δεν θέλει να μας κάνει τη χάρη να το φέρει (βασικά σε πολλά που κοίταξα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα) και επομένως σταματάω εδώ μέχρι να έρθει το δεματάκι το οποίο περιλαμβάνει:

Το drain valve, ένα q-adapter, 2 τάπες για το adapter και το valve και 1 adapter 2X 1/4 inch περιστρεφόμενο τα οποία θα μπουν στο ένα εκ των 2 κάτω ρακόρ του μπροστά ψυγείου και το drain valve θα μπορεί να ανεβοκατεβαίνει για να το κρύβω.

Ίσως σας μπέρδεψα, αλλά θα καταλάβετε τι σχεδιάζω όταν έρθουν.

Ελπίζω να μου βγουν σωστοί οι υπολογισμοί :look:

Έγινε επεξεργασία από AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και εκεί που παράγγειλα το top της EK CSQ-Acetal :

1847837_a.jpg

Τσουπ, ανοίγω την κούτα και βλέπω το plexi : :slap:

1993088_a.jpg

Αν και πιο ακριβό κατά 6,5 ευρώ και στην ουσία δεν την πληρώνεται τη διαφορά το κατάστημα, μου ζήτησε (φυσικό ήταν) αν δεν έχω πρόβλημα να το κρατήσω και είμαστε οκ.Έλα σου όμως που δεν τα πάω τα plexi αλλά κάτι μου λέει ότι το άλλο θα μου έρθει σε... χμ... 70 χρόνια :hehe:.

Τι λέτε ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που παράγγειλα το top της EK CSQ-Acetal :

1847837_a.jpg

Τσουπ, ανοίγω την κούτα και βλέπω το plexi : :slap:

1993088_a.jpg

Αν και πιο ακριβό κατά 6,5 ευρώ και στην ουσία δεν την πληρώνεται τη διαφορά το κατάστημα, μου ζήτησε (φυσικό ήταν) αν δεν έχω πρόβλημα να το κρατήσω και είμαστε οκ.Έλα σου όμως που δεν τα πάω τα plexi αλλά κάτι μου λέει ότι το άλλο θα μου έρθει σε... χμ... 70 χρόνια :hehe:.

Τι λέτε ρε παιδιά;

Ελεος. Άλλαξε το με acetal. Πολύ καλύτερη απορρόφηση κραδασμών και αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτέλους μαζεύτηκαν και τα δύσκολα πράγματα (με ταλαιπώρησαν multiport και internal tube).

Και έτσι έχουμε:

 

  • Ψυγείο Alphacool NexXxoS ST30 Full Copper 240

 


DSC00842.jpg

 

DSC00844.jpg

 

  • EK-D5 X-TOP CSQ - Acetal
  • EK-RES X3 - MULTIPORT TOP (για να χρησιμοποιήσω την κορυφή του reservoir σαν inlet)
  • EK-RES X3 INTERNAL TUBE 12/16 140MM (για να μην γίνει συντριβάνι)
  • BITSPOWER Q-ADAPTER 1/4 TO 3X IG 1/4 INCH ROTATING MATT BLACK (θα συνδεθεί το drain valve)
  • BITSPOWER PLUG 1/4 INCH MATT BLACK
  • BITSPOWER ADAPTER 2X 1/4 INCH ROTATING MATT BLACK

Και τελευταίο και καλύτερο... Ο αντικαταστάτης του συνδετήρα :hehe:

  • BITSPOWER 24 PIN ATX BYPASS PLUG

 


DSC00841.jpg

 

DSC00843.jpg

 

 

Εν αναμονή για το EK-Res X3 250 reservoir και το drain valve για να μπορέσουμε να καθαρίσουμε το κύκλωμα σαν άνθρωποι.

Ευχαριστώ όσους έχουν βοηθήσει μέχρι τώρα με τις προτάσεις τους και ιδιαίτερα τους @Κοπρίτης και @ppkstat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.